Група параметрів Задняя часть вкладки Табуляция визначає, якими символами можуть бути заповнені пробіли табуляції. Цю можливість звичайно використовують в текстових редакторах при створенні змісту документів. Параметр Символ визначає частоту з’явлення цього символу на інтервалі. Колонка Перед визначає, який табулятор буде заповнений.
Керування текстовою рамкою і розміщенням абзацного тексту по колонкам.
Вкладка Столбцыдіалогового вікна Форматировать текст призначена для розміщення тексту по колонкам і зміни розмірів текстової рамки.
Число столбцов – параметр, який визначає число колонок для тексту.
Таблиця з колонками – Колонка#, Ширина, Межстолбцовый промежуток визначають відповідно номер колонки, її ширину і інтервал між колонками в поточних одиницях вимірювання.
Уравнять ширину столбца – прапорець, який дозволяє зробити всі колонки однієї ширини. Ширина колонок буде залежати від зміни текстової рамки (Ширина рамки абзаца).
Якщо параметр Ширина рамки абзаца визначається перемикачем Сохранять текущую ширину рамки, це означає, що максимальна ширина колонок і інтервалу між ними буде вираховуватися, виходячи з поточного горизонтального розміру текстової рамки. Якщо цей параметр визначає перемикач Авто-выравнивание ширины рамки, то ширина стовпців може бути довільною, а ширина текстової рамки буде автоматично змінюватися в залежності від ширини колонок і інтервалу між ними.
Выравнивание по вертикали – список параметрів, які визначають вертикальне вирівнювання колонок.
З мовчазної згоди для нього задається значення Верх. Це означає, що текст починається в верхній частині текстової рамки, і при його розташуванні використовується вказаний міжрядковий інтервал. При цьому текст може займати не всю колонку.
Параметри Центр і Низ, що розміщують текст в рамці, відповідно по центру колонки і по нижньому краю рамки, також не змінюють міжрядковий інтервал.
Але параметр Полный повністю заповнює колонку текстом. (Якщо тексту мало, то заповнення проходить за рахунок міжрядкового інтервалу).
Керувати шириною колонок, форматуючи текст, можна прямо на екрані, перетягуючи рамку тексту і змінюючи інтервал між колонками.
Оформлення абзацного тексту
Параметри на вкладці Эффекты діалогового вікна Форматировать текст дозволяють розташувати маркер або буквицю перед будь-яким абзацом. Для визначення ефекту використовується список Тип эффекта. Рядок Нет відміняє всі можливі ефекти.
Самий простий спосіб вставити створити буквицю в поточному абзаці – клацнути на кнопці Вставить буквицу на панелі властивостей або на панелі інструментів вікна Редактировать текст – перевести її у втиснутий стан. Після цього можна виділити буквицю і змінити для неї шрифт або інші параметри форматування, як для звичайного символу.
Швидка клавіша – Ctrl+Shift+D(в режимі редагування тексту).
Якщо створена з мовчазної згоди буквиця не влаштовує, використовується для її створення вкладка Эффекты діалогового вікна Форматировать текст. Щоб параметри буквиці стали доступні для зміни потрібно вибрати рядок Буквица зі списку Тип эффекта. Параметр Опущенныевизначає розмір буквиці в рядках тексту.
Група параметрів Отступывизначає вид буквиці в тексті. Параметри Опущенный і Висящий отступ визначають розташування буквиці по відношенні до тексту. Для вибору цих параметрів клацнути на їх зображенні. Параметр Расстояние от текста визначає відстань буквиці від тексту в поточних одиницях вимірювання.
Другий ефект зі списку Тип эффекта призначений для створення маркерів тексту. Маркери звичайно використовують для оформлення списків або виділення окремих абзаців тексту.
Загальний вигляд маркера і його відстані визначаються, як і для буквиці, в групі параметрів Отступы.
Маркером може бути будь-який символ будь-якого шрифту. Для вибору цього символу призначена група параметрів Свойства шрифта. В списку Шрифт можна вибрати будь-який встановлений в Windowsшрифт. Параметр Размер призначений для зміни розміру маркера в пунктах, а Сдвиг базовой линии визначає зміщення маркера від базової лінії шрифту (в пунктах). Для пошуку символа в вибраному шрифті використовується кнопка Символ, яка розкриває список символів, або поле Символ# - для введення коду символа.
Для швидкого створення маркерів тексту, використовується кнопка Показать/Скрыть маркеры спискапанелі властивостей або панелі Текст, або в вікні Редактировать текст – перевести її у втиснутий стан.
Швидка клавіша Ctrl+M.
Зв’язаний абзацний текст.
Верхній маркер абзацного тексту призначений для зв’язування рамок тексту. Потрібно створити абзацний текст, потім клацнути на верхньому бічному маркері. Вказівник перетвориться в сторінку зі стрілкою. Клацнувши цим вказівником на робочій сторінці DRAW, можна створити текстову рамку, яка буде пов’язана з вихідною текстовою рамкою. Між рамками з’явиться вказівник.
Тепер весь текст, який не вміститься в створеній рамці-сторінці, буде переміщуватися в зв’язану з нею текстову рамку. В свою чергу, ця рамка може бути зв’язана з іншою рамкою і так далі (мал. 9). Лінія, яка виникає між зв’язаними рамками, вказує стрілкою на рамку, в яку буде переміщатися текст.
В CorelDRAW 10 в меню Текст з’явилися дві нові команди: Связать – призначена для створення зв’язків між виділеними рамками абзацного тексту, і Развязать – призначена для видалення зв’язків між виділеними рамками абзацного тексту.
Як працює команда Связать? Потрібно виділити текстові рамки абзацного тексту. Перший виділений текстовий об’єкт буде останнім серед зв’язаних об’єктів, в якому буде закінчуватися простий текст, а останнім – першим, в якому буде починатися простий текст. Після цього виконати команду Текст/Связать. Текст почнеться з об’єкта, який був виділений останнім, і не має значення, в якій рамці він знаходився до зв’язування рамок абзацного тексту.
В вікні властивостей простого тексту Свойства объекта Текст, знаходиться список параметрів Интервал, які визначають, до яких рамок абзацного тексту будуть використовуватися зроблені зміни: Только выделенные – застосувати зміни до тексту тільки в виділених текстових рамках; Выделенные и следующие – до тексту в виділених рамках і всіх наступних зв’язаних з ними рамках; Все – застосування змін до всіх текстових рамок в документі.
Щоб розірвати зв’язок між рамками, потрібно виділити рамки абзацного тексту. Виконати команду Текст/Развязать. Рамки втратять зв’язок, а текст залишиться в рамці, з якої він починався.
Інакше, виділити рамку простого тексту, яку потрібно відділити від зв’язаного тексту. Виконати команду Компоновать/Разбить текст параграфа.
Якщо створений документ не вміщується на одній друкованій сторінці, можна продовжити документ на наступній сторінці. Використовуючи зв’язаність рамок простого тексту, можна автоматизувати набір і форматування тексту багатосторінкового документа, розміщуючи текст на наступних сторінках документа.
1. Клацнути на верхньому маркері рамки тексту.
2. Вказівником зв’язування клацнути на значку «+» в лівому нижньому куті вікна додатку. Буде створена нова сторінка документа.
3. Клацнути на новій сторінці.
Таким чином можна отримати сторінки документа, зв’язані за допомогою розміщених на них текстових рамок. Біля рамок з’являться вказівники з номерами сторінок, на яких знаходяться зв’язані з ними рамки. Тепер можна не турбуватися про розташування тексту, він автоматично буде переміщуватися на сторінки документа при будь-якому додатковому введенні тексту або зміні його форматування.
Пошук і заміна тексту
Пошук і заміна тексту – корисна функція будь-якого текстового процесора. Не виключення і редактор тексту CorelDRAW 10.
Потрібно виділити весь текст і відкрити вікно Редактировать текст. Розкрити меню Опции. В цьому меню знаходяться дві команди: Найти текст – пошук тексту і Заменить текст – пошук і заміна тексту.
Першу команду використовують, якщо необхідно швидко перейти в великому текстовому документі до абзацу, який містить яке-небудь ключове слово. Виконати команду Найти текст – на екрані відкриється однойменне вікно. В полі Образец необхідно ввести шуканий елемент і клацнути мишею на кнопці Найти далее. Наступне натискання цієї кнопки приводить до пошуку наступного фрагмента тексту, якій співпадає зі зразком. І так до тих пір, поки не буде досягнутий кінець тексту. Потім на екрані з’явиться вікно Найти и заменить, з запитом на продовження пошуку з початку документа. Встановлення прапорця С учетом регистра дозволяє враховувати при пошуку тексту регістр зразка.
Друга команда Заменить текст використовується для пошуку зразка тексту і заміни його новим текстом. В вікні Заменить текст в поле Образец ввести елемент для пошуку і рядок для заміни – в друге поле Заменить на. Для заміни знайденої послідовності символів потрібно клацнути мишею на кнопці Заменить.
Орфографія, граматика і тезаурус
На жаль, інші важливі засоби перевірки правопису не працюють належним чином: Грамматика, Тезаурус і Орфографія – ці інструменти знаходяться в меню Текст/Инструменты письма, в контекстному меню текстового об’єкта, меню Опции вікна Редактировать текст.