Підрозділи казначейства територіально віддалені від центрального управління, і це потребує існування каналів зв’язку для підключення вилучених сегментів локальних мереж управління і відділень казначейств. Для цього може бути використано телефонну мережу чи виділено канали, дані по яких передаються за допомогою модема. У цьому випадку сегменти підрозділів казначейства підключаються через вилучені мости і модеми до телефонної мережі.
Передача даних телефонною мережею загального користування відзначається низькими якістю і швидкістю. Тому для надійного підключення сегментів підрозділів казначейства до мережі ДКУ бажано мати виділені телефонні лінії.
Тривала і безперебійна робота складної обчислювальної мережі казначейства не можлива без надійного адміністрування. Функції управління мережею повинні бути покладені на фахівця – адміністратора мережі. В його обов’язки входять фізична і програмна організація роботи мережі, управління регламентними роботами, підтримка в робочому стані мережного програмного забезпечення й устаткування.
Процес накопичення даних у системі казначейства може бути реалізований шляхом організації банку даних на сервері і локальних баз даних на АРМ. У банку даних повинна зберігатися інформація стратегічного і тактичного характеру, у локальних базах – оперативні, проміжні й інформаційні дані.
Сучасні персональні комп’ютери і сервери щороку дають змогу накопичувати й опрацьовувати дедалі більші обсяги даних, завдяки чому потужність і продуктивність інформаційних технологій зростають, вносячи вагомий внесок у зростання ефективності управління.
1.4 Методика вирішення функціональних задач
Існуючий рівень комп'ютеризації недостатньо допомагає працівникам казначейства в чіткому і послідовному здійсненні бухгалтерського обліку і формуванні звітності. В даний час існує кілька програмних комплексів "Операційний день казначейства", але жоден з них не вирішує в достатній мірі задачі коштують перед УДК. При рішенні задачі автоматизації процесу обліку і виконання бюджету варто враховувати наступні фактори:
1. Висока трудомісткість і велика питома вага ручної обробки інформації.
Однозначно, що це ускладнює і сповільнює процес обліку і формування звітності. З'являється необхідність створення могутнього і досить ефективного автоматизованого комплексу реєстрації казначейських операцій і звітності. Варто також врахувати наступний факт. Операційний день казначейства, на відміну від банківського операційного дня, має ряд істотних відмінностей, що не дозволяють на практиці застосувати програмне забезпечення для банківських структур.
2.Необхідність оперативної реєстрації операцій і обліку по всій області.
Реалізація даної вимоги можлива тільки при створенні корпоративної мережі бюджетних організацій і використання інтернет-технологій при створенні автоматизованої системи. У цьому випадку вирішується питання сумісності ПО з конкретною платформою або операційною системою. При роботі з інтернет-додатком на робочій станції потрібно тільки броузер (Internet Explorer або Netscape Navigator).
3. Постійні зміни в звітності, бюджетній класифікації і т.п.
Приймаючи в увагу, що казначейська система виконання місцевого і державного бюджетів у Дніпропетровській області перебувала в стадії експерименту, а також упровадження банківської казначейської системи, варто врахувати необхідність використання програмного комплексу, що володіє гнучкістю й адаптивністю до постійно змінюються вимогам.
Інформатизація Державного казначейства України ( це об'єктивний процес, що повинний охопити всю область у цілому. Фундаментальною основою інформатизації є створення високоорганізованого інформаційного середовища. Це середовище, з одного боку, повинна включати і поєднувати в рамках усієї казначейської служби України інформаційне, телекомунікаційне, комп'ютерне і, програмне забезпечення, інформаційні технології, комп'ютерні мережі, бази даних і знань, інші засоби інформатизації, а з іншої сторони ( забезпечувати можливість створення і використання ефективного системно-аналітичного апарата, що дозволить на якісно новому рівні інформаційного обслуговування вести як повсякденну оперативну роботу, так і здійснювати системний аналіз стану і перспектив діяльності казначейської служби в цілому і приймати науково-обґрунтовані рішення по реалізації бюджетної політики України. Існуючий у Державному казначействі України загальний підхід до використання сучасних засобів обробки інформації вимагає корінних змін. Роботи до цього часу велися, в основному, для рішення поточних тимчасових проблем, тому не відпрацьована науково-технічна політика в цій області, не регламентовані процедури і методи системної безпеки.
Необхідно почати роботи з прогнозування макроекономічних показників для оцінки наслідків уведення нових положень законодавчої бази.
Однак, оскільки роботи поки будуть проводитися в умовах відсутності чіткої концепції розвитку інформаційної інфраструктури казначейської служби і були реалізовані в багатьох випадках без проходження єдиним стандартам і технологіям, то не буде досягнутий бажаний результат ( значний вплив на підвищення рівня надходжень у бюджети держави.
Здійснення процесу інформатизації Державного казначейства України в умовах кризового стану економіки й обмежених ресурсів можливо тільки шляхом чіткого визначення пріоритетних напрямків з концентрацією на них фінансових, матеріальних і трудових ресурсів.
В умовах динамічної зміни пріоритетних напрямків доцільно йти шляхом розробки пілотних проектів, що базуються на типових науково-технічних рішеннях, і подальшого їхнього тиражування з прив'язкою до відповідних рівнів у структурі казначейських служб.
До пріоритетних напрямків інформатизації Державного казначейства України на даному етапі варто віднести:
· створення і розвиток програмно-апаратних комплексів для забезпечення функціонування автоматизованих інформаційно-аналітичних систем центрального, обласних і районних рівнів казначейства;
· створення корпоративної комп’ютерно-телекомунікаційног середовища, що зв'язує всі рівні казначейської служби;
· створення і насичення районних відділень казначейства автоматизованими місцями, об'єднаними локальними інформаційними мережами, для забезпечення ефективної взаємодії користувачів з корпоративною комп’ютерно-телекомунікаційним середовищем;
· створення типового математичного забезпечення для рішення функціональних задач казначейської служби обласного і районного рівнів;
· уведення новітніх методів, засобів, технологій для автоматизованого виявлення схованих неплатників податків і тіньових елементів економіки, підвищення ефективності оперативно-розшукових методів;
· підготовка і перепідготовка кадрів в області нових інформаційних технологій і їхнє використання в казначейській службі.
Слід зазначити, що комплексне рішення цих проблем дозволить Державному казначейству України вийти на якісно новий рівень інформатизації і забезпечити більш високий рівень виконання Державного бюджету України, а також буде сприяти науково-обгрунтованому прогнозуванню бюджету України.
Інформатизація казначейства є складовою частиною Національної програми інформатизації України. Тому при рішенні яких-небудь питань, що стосуються цієї проблеми, варто дотримувати принципів сумісності об'єктів інформатизації Державного казначейства України з закордонними державами, особливо з країнами СНД, з питань оподатковування, а також враховувати досвід інших країн в області інформатизації казначейських служб.
До перспектив розвитку запропонованого в даній роботі проекту можна віднести наступні:
· створення автоматизованої системи по обслуговуванню дохідної частини бюджету;
· об'єднання автоматизованих систем по обслуговуванню дохідної і видаткової частин бюджету і створення автоматизованої системи по обслуговуванню єдиного казначейського рахунка;
· удосконалення автоматизованої системи по обслуговуванню видаткової частини бюджету — повна автоматизація деяких операцій, наприклад, обслуговування процесу фінансування бюджетних організацій — розпорядників III рівня, коли немає розпорядників II рівня. Це дозволить визволити частина працівників керування.
· автоматичне звірення і твердження вхідних реєстрів по виписці банку.
Слід зазначити, що вже зараз ведеться розробка автоматизованої системи обслуговування дохідної частини бюджету силами керування Державного казначейства. Накопичений досвід дозволяє приступити до здійснення проекту автоматизованої системи обслуговування єдиного казначейського рахунка в реальному режимі часу.
Розроблена автоматизована система дозволила скоротити можливі витрати на 35%.
Найбільший внесок у скорочення кошторису витрат внесло скорочення можливого числа працівників керування (тобто заробітної плати і нарахувань на неї) — близько 77% від загальної суми зниження витрат.