Конструктивне рішення екрана дисплея таке, що рентгенівське випромінювання від екрана на відстані 10 см не перевищує 100 мкР/г ДСанПіН З. З.2. - 007-98 [27].
У помешканнях із дисплеями необхідно контролювати аероіонізацію. У таблиці 6.3 наведені рівні іонізації повітря робочої зони обчислювального центру (ОЦ).
Таблиця 6.3 - Рівні іонізації повітря робочої зони ОЦ
Рівні | Кількість іонів в 1 см повітря | |
n+ | n - | |
Мінімально необхідні | 400 | 600 |
Оптимальні | 1500-3000 | 3000-5000 |
Максимально допустимі | 50000 | 50000 |
Варто враховувати, що м'яке рентгенівське випромінювання, що виникає при напрузі на аноді 20-22 кВ, а також напруга на струмоведучих ділянках схеми викликає іонізацію повітря з утворенням позитивних іонів, що вважаються несприятливими для людини.
Лабораторія, де знаходяться ЕОМ є споживачем електричної енергії (трифазна мережа перемінного струму напругою 220 В та частотою 50 Гц), то як висновок - в даному помешканні є небезпека поразки людини електричним струмом. Тому розглянемо питання електробезпеки.
Передбачено такі міри електробезпеки:
конструктивні заходи електробезпеки;
схемно-конструктивні заходи електробезпеки;
експлуатаційні заходи електробезпеки.
Конструктивні заходи безпеки спрямовані на запобігання можливості дотику людини до струмоведучих частин.
Для усунення можливості дотику оператора до струмоведучих частин, усі рубильники встановлені в закритих корпусах, усі струмоведучі частини поміщені в захисний корпус або мають захисний прошарок ізоляції, що виключає можливість дотику до них, застосовується блоковий монтаж. Живлячий електричний ланцюг має ізоляцію, виконану відповідно до ГОСТ 14254-80 [28]. Ступінь захисту устаткування відповідає ІР44 (де 4 захист від твердих тіл розміром більш 1 мм; 4 - захист від бризок) відповідно до ПУЭ-87 [19].
Відповідно до ГОСТ 12.2 007.0-75* [29]. Приймаємо І клас захисту від поразки електричним струмом обслуговуючого персоналу тому, що комп'ютер має робочу ізоляцію й елементи занулення.
Схемно-конструктивні заходи електробезпеки забезпечують безпеку дотику людини до металевих не струмоведучих частин електричних апаратів при випадковому пробої їхньої ізоляції і виникнення електричного потенціалу на них.
Живлення здійснюється від трьох провідної мережі: фазовий дріт, нульовий робочий дріт, нульовий захисний дріт.
Тому що напруга менше 1000 В, але більше 42 В, то відповідно до ГОСТ 12.1 030-81 [30] із метою захисту від поразки електричним струмом застосовуємо занулення, тому що лабораторія є помешканням із підвищеною небезпекою поразки людини електричним струмом, так як можливий одночасний дотик людини до металоконструкцій будинків і т.п., що мають з’єднання з землею з одного боку, і до металевих корпусів електронного устаткування - з іншого.
Занулення - навмисне електричне з’єднання з нульовим захисним провідником металевих не струмоведучих частин, що можуть виявитися під напругою.
Принцип дії занулення - перетворення пробою на корпус в однофазне коротке замикання з метою викликати великий струм, здатний забезпечити спрацьовування захисту і тим самим автоматично відключити ушкоджену установку від живлячої мережі. Таким захистом є: плавкі запобіжники, що здійснюють захист одночасно від струмів короткого замикання і перевантаження.
Занулення потребує наявності в мережі нульового дроту, глухого заземлення нейтралі джерела струму і повторного заземлення нульового.
1 - корпус електроустановки;
2 - апарати захисту від струмів КЗ (запобіжники);
Ro - опір заземлення середньої точки обмотки джерела струму;
Rп - опір повторного заземлювача нульового захисного провідника;
Ік - струм короткого замикання;
Ін - частина струму короткого замикання, що протікає через нульовий
захисний провідник;
Із - частина струму короткого замикання, що протікає через землю.
По засобу захисту від поразки електричним струмом проектована система відноситься до І класу відповідно до ГОСТ 12.2 007.0-75* [29].
Призначення елементів занулення:
призначення нульового захисного провідника - забезпечити необхідне для відключення установки значення струму однофазного короткого замикання шляхом створення для цього струму ланцюга з малим опором;
призначення заземлення середньої точки - зниження напруги занулених корпусів (а отже, нульового захисного провідника) щодо землі до безпечного значення при замиканні фази на землю;
призначення повторного заземлення захисного провідника - зниження напруги щодо землі занулених конструкцій у період замикання фази на корпус як при справній схемі занулення, так і у випадку обриву нульового захисного дроту.
Таким чином, занулення здійснює дві захисних дії - швидке автоматичне відключення ушкодженої установки від живлячої мережі і зниження напруги занулених металевих не струмоведучих частин, що виявилися під напругою, щодо землі.
Первинним джерелом живлення ПЕОМ є трьохпровідна мережа: фазовий дріт, нульовий робочий дріт, нульовий захисний дріт. Електроживлення здійснюється від електроустановки (трансформатора) із регульованою напругою під навантаженням. Напруга мережі подається в розподільну шафу.
У помешканні лабораторії прокладена шина повторного захисного заземлення (заземлюючий провідник) виконана відповідно до ГОСТ 12.1 030‑81* [30], що металево з’єднується з заземленою нейтраллю електроустаткування.
Опір заземлюючого пристрою, до якого приєднана нейтраль, не більш 0,6 Ом. Шина повторного захисного заземлювача доступна для огляду.
Для роботи з пристроями під високою напругою необхідні наступні запобіжні заходи:
не підключати і не відключати рознімання кабелів при напрузі мережі;
технічне обслуговування і ремонтні роботи допускається виробляти тільки при виключеному живленні мережі;
до роботи допускаються особи, які навчені і які мають групи допуску до роботи на машинах відповідно до ПУЭ-87 [19].
Робота з відеотерміналами включає самі різні задачі, які об’єднуються такими спільними факторами, як те, що робота проводиться у сидячому положенні та потребує уважного, безперервного та іноді довготривалого спостерігання.
Виділяють 7 умов для того, щоб діяльність на робочому місці, яке оснащено дисплеєм, здійснювалось без скарг та без втомленості.
Правильне установлення робочого стола:
при фіксованої висоті найкраща висота = 72 см;
повинен забезпечуватися необхідний простір для рук по висоті, ширині та глибині;
в області сидіння не повинно бути ящиків стола.
Правильне установлення робочого стільця:
висота повинна регулюватися;
конструкція повинна обертатися;
правильна висота сидіння: його площина на 3 см вище, ніж підколінна западина.
Правильне установлення приладів - необхідно так встановити
яскравість знаків та яскравість фону дисплея, щоб не існувало дуже великої різниці при порівнянні з яскравістю навколишньої обстановки, але щоб знаки чітко впізнавалися на відстані читання.
Не допускати:
дуже велику яскравість (викликає мерехтіння);
дуже слабку яскравість (сильне навантаження на очі);
дуже чорну фонову яскравість дисплея.
Правильне виконання робіт:
положення тулуба пряме, ненапружене;
положення голови пряме, вільне, зручне;
руки зігнути трохи більше, ніж під прямим кутом;
ноги зігнути трохи більше, ніж під прямим кутом;
правильна відстань для зору до клавіатури та дисплею приблизно однакова: при постійних роботах - близько 50 см, при випадкових роботах - до 70 см.
Правильне освітлення (по можливості):
освітлення з боку, зліва;
рівномірне освітлення усього робочого простору;
прилади встановлювати в місцях, віддалених від вікон;
обирати непряме освітлення приміщення або укривати корпуси світильників;
світло, що надходить через вікна, пом’якшувати за допомогою штор.
Правильне застосування допоміжних засобів: використовувати
підставку для документів, опору для ніг та підлокітники, якщо клавіатура вище 15 см.
Правильний метод роботи:
передбачувати по можливості переміну задач та навантажень;
додержувати перерви в роботі: 5 хвилин через 1 годину роботи з дисплеєм або 10 хвилин після 2-х годин роботи.
Пожежна безпека - стан об'єкта при якому із установленою ймовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі, а також забезпечується захист матеріальних цінностей. Причинами, що можуть викликати пожежу в розглянутому помешканні, є: несправність електропроводки і приладів, коротке замикання електричних ланцюгів, перегрів апаратури, блискавка.
Помешкання обчислювального центру по пожежній безпеці відноситься до категорії В відповідно до НАПБ Б.07.005-86 (ОНТП-24-86) [18], тому що в обігу знаходяться тверді спалимі речовини і матеріали. Ступінь вогнестійкості будинку - ІІ відповідно до ДБМ В 1.1-7-02 [20], клас помешкання по пожежній небезпеці П-ІІа, відповідно до ПУЭ-87 [19].
Пожежна безпека відповідно до ГОСТ 12.1 004-91 [31] забезпечується системами запобігання пожежі, пожежного захисту, організаційно-технічними заходами.
Система запобігання пожежі:
контроль і профілактика ізоляції;
наявність плавких вставок і запобіжників в електронному устаткуванні;
для захисту від статичної напруги використовується заземлення;
захист від блискавок будівель і устаткування.
Для даного класу будівель і місцевості із середньою грозовою діяльністю 10 і більш грозових годин у рік, тобто для умов м. Харкова встановлена ІІІ категорія захисту від блискавок.