Смекни!
smekni.com

Іспанія (стр. 2 из 5)

Природні ресурси Іспанії По забезпеченості природними ресурсами Іспанія ніколи не була світовим лідером. Завдяки специфіці економічного розвитку (адже Іспанія була переважно аграрної країною), велика частина земель віддана під пасовища й орні землі. Більшість запасів сировини і корисних копалин Іспанія імпортує з більш багатих країн (нафта і газ в основному з країн Перської затоки; вугілля з сусідньої Франції). Тим не менш, в деяких областях країни (в основному, на південному заході і сході) все ж таки розвинене видобуток копалин. Вугілля, залізна руда, свинець, мідь і ртуть - найважливіші корисні копалини країни, освоєні родовища яких знаходяться на північному узбережжі Атлантики. У невеликій кількості розробок видобуваються: уран, меркурій, пірит, флюорит, гіпс, цинк, вольфрам, каолін, поташ. Іспанія також є світовим лідером з видобутку ртутної і цинкової руди.
Водні ресурси Іспанії Річкова мережа Іспанії добре розгалужена. Основу її складає 5 великих річок. 4 з них несуть свої води в Атлантичний океан (Тахо, Гвадіана, Дуеро і Гвадалквівар) і тільки Ебро - в Середземне море. Всі головні ріки Іспанії беруть свій початок у середньовисотних горах. Найбільш багатоводна річка - Ебро, витоки якої починаються в Кантабрійських горах, а головні притоки - в Піренеях. Середня величина річного стоку Ебро обчислюється в 17,5 млрд. куб м. Гідроенергетичні ресурси Іспанії в масштабах Західної Європи дуже значні. Запаси водної енергії оцінюються в 16,5 млн. кВт. Щорічно можна виробляти 58 млрд. кВт/год електроенергії. Велика частина гідроресурсів зосереджено в північній частині Іспанії, де, до речі, розташовані і основні запаси вугілля. Таке положення багато в чому визначає розміщення великих енергетичних вузлів на території країни. Наявність гідроенергетичних ресурсів є великою перевагою для інфраструктури цієї частини країни, в тому числі - і для туристичної індустрії Іспанії.
Рослинний світ Іспанії Флора Іспанії - найбагатша в Європі: на півострові налічується до 8000 різних видів рослин. Для «вологої» Іспанії типові широколистяні ліси з домішкою вічнозелених порід у другому ярусі, соковиті багаті луки і густі верещатники. У складі деревних порід тут переважають дуб, бук, благородний каштан, ясен, клен, в'яз, тополя. До цих листопадним видів домішуються вічнозелені-кам'яний, войлочнолисний та інші види дуба, приморська сосна. Найбагатшою і густою зеленню покриті атлантичні схили Кантабрійські гір і Галісійський масив. У Піренеях і Кантабрійських горах чітко виражена висотна поясність. У «сухій» Іспанії лісів мало, тут панує рослинність середземноморського типу, представлена головним чином спільнотами вічнозелених чагарників-маквіс, гарігой, а також напівчагарниками-томілларамі. До складу маквіс входять високостовбурні чагарники та невисокі дерева: дика фісташка, мирт, суничне дерево, ялівець, дика маслина. Для самого сухого, південно-східного району Іспанії типові чагарники гарігі і трави альфа, або «Еспарта».
Значна частина рослинних угруповань Іспанії є досить екзотичною для жителів багатьох держав і тому є одним із значущих чинників залучення сюди зарубіжних громадян.
Тваринний світ Іспанії Іспанія відрізняється досить багатим тваринним світом. На півночі країни фауна в цілому середньоєвропейського типу, у всіх інших районах країни вона відноситься до середземноморського північноафриканського типу. З ссавців в Іспанії найбільш численні: олень, лань, козуля, сарна, гірський козел, кабан. З великих хижаків збереглися в дуже невеликій кількості вовк, лисиця та іспанська рись, яка тепер мешкає тільки в заростях гирла Гвадалквівір. У країні дуже широко поширені багато видів гризунів, заєць-русак, кролик. Пташина фауна вважається найбагатшою в Європі. Тут збереглося багато ендемічних видів (орел, пугач, зозуля, дятел та ін.) Типові для Іспанії рудий кеклика, блакитна сорока. Колонія чорних яструбів біля берегів водосховища Торрехон на річці Тахо вважається найбільшою у світі. У гирлах річок, на водосховищах, в прибережних лагунах численні колонії водоплавних птахів: качок, гусей, а також чапель, фламінго та багатьох прилітають сюди європейських і північно-африканських видів. З плазунів зустрічаються численні ящірки і змії, зокрема, середземноморська та іспанська гадюки, на півдні країни мешкають хамелеони.

2.2. Історико-культурні ресурси

Незважаючи на те, що Піренейський півострів знаходиться на південному краї Європи та майже ізольований, він завжди підтримував тісні зв'язки з народами інших областей. Це наклало відбиток на культуру Іспанії, а отже - на характер її культурної спадщини.
Перші достовірні відомості, наявні про населення Іспанії, виходять від чужинців, які відвідали Піренейський півострів у вельми давні часи, і сходять до 6 ст. до н.е. З цією хронологічної віхи зазвичай починають історичну характеристику Іспанії. Період древньої історії Іспанії, закінчується - згідно загальноприйнятій думці - в 5 ст. н.е. коли відбулося вторгнення народів Північної Європи до Іспанії. Серед перших народів, що заселяли Іспанію, були ібери, що й зумовило давню назву Іспанії - Іберія.
В історії Іспанії саме з 5 століття н.е. починається новий період, званий середніми століттями, який пройшов під знаком панування мусульманських народів у цьому регіоні.
Цей період для Іспанії закінчується в 1492 році, коли «католицькі королі» вигнали мусульман з цих територій. З 1492 року починається третій період -«новий час». Це епоха Відродження Іспанії, епоха розквіту економіки і культури, епоха великих географічних відкриттів, починаючи з Колумба і Магеллана, а слідом за цим - епоха освоєння і захоплення нових земель, в результаті чого Іспанія стала найбільшою метрополією світу.
Останній період розвитку Іспанії зазвичай відлічують з 1808 р. - з початку війни за незалежність з наполеонівською Францією, яка внесла істотні зміни в політичний режим Іспанії. Найважливішою подією в сучасній історії Іспанії стало повалення фашистського режиму Франко і прихід до влади короля Хуана Карлоса I. Повернення до демократичних цінностей дало новий імпульс до розвитку країни.
Іспанія - це дивовижне поєднання різних культур: кельтської, грецької, фінікійської, римської, арабської, іудейської та християнської. Де б не виявився мандрівник на своєму шляху по дорогах Іспанії, всюди його чекає зустріч з загадковим минулим, представленим значними пам'ятниками і монументами - мовчазними свідками слави і могутності імперій різних епох. Іспанія пережила період римського панування, про що свідчать римські акведуки, елементи античних театрів та арен, сторожові вежі і оборонні споруди, частково збереглися в тих містах, де римляни засновували свої поселення. Значний слід в культурі Іспанії залишили араби, чиє панування тривало майже вісім століть, починаючи з 8-го століття н.е. Вони принесли в іспанське мистецтво розвинуту культуру орнаменту і залишили ряд прекрасних пам'яток архітектури в мавританському стилі, серед них мечеть в Кордові (8 ст.) та палац Альгамбра в Гранаді (13-15 ст.). Після повернення християнами земель, завойованих арабами, починається епоха, ознаменована тріумфом католицької середньовічної культури. Чудово збереглися романські церкви і монастирі, величні кафедральні собори і храми, королівські палаци і замки знаті - все це і по нині залишається частиною повсякденності і символізує нерозривний зв'язок минулого і сьогодення. У Іспанської історії значне місце займає творчість відомих на весь світ майстрів живопису - Ель Греко, Веласкеса, Гойї та інших славетних митців, створили видатні полотна епохи відродження, багато з яких зберігаються в Мадридському музеї Прадо. Найбільш знаменитими іспанськими митцями ХХ століття стали Пабло Пікассо і Сальвадор Далі. Виник на рубежі ХІХ і ХХ століть новий архітектурний стиль – модернізм, який яскраво виявився в роботах знаменитого каталонського архітектора Антоніо Гауді, чиє незавершене творіння - Собор Святого Сімейства в Барселоні став символом цього міста.

3. Рівень розвитку і забезпеченість об’єктами туристичної інфраструктури

У списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Іспанії значиться 41 найменування (на 2009 рік), це становить 4,6% від загального числа.
У список включені:
• 36 культурних об'єктів
• 3 природних об'єктів
• 2 об'єкти змішаного типу
З цих об'єктів 16 визнані шедеврами людського генія і 4 - природними феноменами виняткової краси і естетичної важливості. (Додаток 1)

Туристична інфраструктура Іспанії чудово розвинена, володіє якістю і різноманітністю. За даними іспанського Національного інституту туризму, в Іспанії нараховується 11598 готелів, з яких 1872 готелів відносяться до категорії 4-5 зірок. (Це 16% всіх Іспанських готелів і майже третина від загальної кількості місць розміщення), пансіонатів на 125. тис. місць і кемпінгів на 1,2 млн. місць. У цьому секторі працюють 144 тис. службовців. У цілому загальна кількість місць розміщення в Іспанії становить 1.04 млн., з яких 86% належить готелям. Найбільша кількість готелів лежить в Каталонії (1197 готелів і готельних закладів), а Балеарські острови пропонують найбільше число місць розміщення (301 957). До послуг туристів також 58.8 тис. ресторанів і 226 тис. барів, 172 майданчиків для гольфу, 27 гірськолижних станцій, 226 спортивних портів, призначених для занять вітрильним спортом. Туристів обслуговують 2.992 туристичних агентств з філіалами.
За даними 2000 року 71% туристів воліли зупинятися в готелях (34,1 млн. осіб), у родичів і друзів розміщувалося 15% туристів (7,4 мільйона). 7% туристів зупинялися в орендованих приміщеннях. Середній період проживання туристів у готелях склав 7 днів рівно, у той час як безкоштовне проживання (у друзів, в родині або у власному будинку) тривало в середньому 13 днів, а у тимчасово-знятому приміщенні-11 днів.
Готельний сектор Іспанії добре розвинений і представлений об'єктами різного класу і різних форм власності. Існує кілька видів житла, що відрізняються один від одного за рівнем цін, розташування і якості надаваних послуг. Це: готелі, парадори, пансіони, апартамент готелі, остали, квартири, кемпінги та курорти.
Готелі Іспаніїмають категорії за міжнародними стандартами, категорії позначені кількістю зірок від * до *****. Загальна кількість готелів ***** в Іспанії невелика. Найбільший обсяг з розміщення належить готелям ** і ***, які дуже близькі за набором послуг. Послугами готельних закладів як і раніше більше всіх користуються самі іспанці, хоча розрив скорочується з кожним роком. Найбільш високий відсоток зайнятості припадає на тризіркові готельні заклади: 71,31% з 372.4 тис. можливих місць. За ними слідують чотиризіркові: 66% з 234.1 тис. можливих місць.
Парадори розміщуються у переобладнаних під готелі фортецях, замках, монастирях і палацах-в будинках, що мають історичну й архітектурну цінність. Парадори зазвичай розташовуються в мальовничих місцях, користуються гарною репутацією. Це найбільш дорогий тип розміщення. За всіх країні налічується 86 парадорів.
Хостели - маленькі готелі на 10-20 номерів, якими володіє одна сім'я. Це недорогі готелі з домашньою атмосферою. Пансіони в Іспанії мають категорійність від * до **.
В Іспанії найбільший обсяг з розміщення належить апартамент готелям. Цей тип житла категорійний від * до **** зірок. Він представляє з себе номери-апартаменти, що складаються з однієї або більше кімнат, і мають кухонне обладнання. Апартаменти істотно дешевше готельних номерів, Цей тип розміщення особливо зручний для сімей з дітьми.
Відсталості називають студентські готелі міжнародної мережі «Hotels». Ціни тут в 2-3 рази нижче, ніж у самих дешевих готелях, зручності відповідають вартості.
В Іспанії налічується близько 800 кемпінгів. Вони розташовуються по всій території, але особливо багато їх уздовж узбережжя. У залежності від обладнання вони мають категорії від * до ***. Крім того, практично по всьому узбережі Іспанії пропонуються в оренду мебльовані квартири.
Не всім відомо, що в Іспанії є бальнеологічні курорти («spa» - курорти), чудово підходять для релаксації та лікування. Їх налічується близько 90. На бальнеологічних курортах найбільш часто зустрічаються готелі категорії ** або ***, звичайно є готелі більш високого рівня. Природно, більшість «spa» - готелів обладнані ванними павільйонами і всілякими кабінетами для оздоровчих процедур.
Рекордне число іспанських пляжів і спортивних портів одержали в 2002 році так званий «Сині прапори». Присудження цього розпізнавального знака здійснюється за рішенням організації ADEAC-FEEE і означає підвищення рівня чистоти навколишнього середовища в прибережній зоні, виконання всіх запропонованих норм і відповідність стандартам якості та гігієни води і піску, а також наявність служб охорони та дослідження зон, завдяки яким пляжі стають придатними для купання.
У 2002 році «Сині прапори» отримали 423 пляжів і 96 спортивних портів, розташованих в 11 автономних спільнотах країни. Це на 44 одиниці більше, ніж попереднього року. Що стосується областей, які завоювали найбільшу кількість подібних регалій, то тут лідирує Каталонія (88 і 19 відповідно), на другому місці валенсійська Спільнота (85 і 19), на третьому - Андалусія (63 і 20). За ними з невеликим відривом слідує Галісія, Балеарські і Канарські острови, Мурсія, Кантабрія, Країна Басків, Астурія і Мелілья.
Крім готельного сектора, Іспанія володіє розвиненою мережею транспортних комунікацій. Літак як і раніше залишається самим популярним транспортним засобом для прибуття в країну. Так, у 2000 році, 70% прибулих в країну (34,3 мільйона) здійснили свою поїздку повітряним шляхом. 22% (10,8 мільйонів) по автодорогах, 5% морським шляхом (2,5 мільйона) і залишилися 3% по залізниці.
Внутрішня транспортна система Іспанії має радіальну структуру з великою кількістю головних автодоріг і залізничних ліній, що сходяться в Мадриді. Залізничні лінії в Іспанії експлуатуються державною компанією RENFE (Національна Мережа Іспанських Залізниць). Потяги в Іспанії підрозділяються на кілька видів залежно від швидкості і рівня комфорту. Потяги, сконструйовані за останнім словом техніки, розвивають швидкість до 300 км / год, і якщо склад запізнюється більше ніж на 5 хвилин, пасажирам повертають гроші за квитки назад.
Постійне інвестування в інфраструктуру залізниць Іспанії є вирішальним чинником зростання галузі. Навіть сучасний рухомий склад не буде ефективно використовуватися при поганому стані інфраструктури або її невідповідності обсягом і характером перевезень, що чудово розуміють іспанські залізно дорожники. Модернізація ліній залізниць дозволить скоротити тривалість поїздки пасажирів і доставки вантажів до такого рівня, при якому залізничний транспорт Іспанії може конкурувати з автомобільним. Так, максимальний обсяг інвестицій світових банківських структур вкладається саме в залізні дороги Іспанії, де передбачено побудувати 5800 км нових ліній і створити до 2010 року мережу високошвидкісних залізничних сполучень загальною протяжністю 7200 км. На цей проект необхідно буде затратити понад 120 млн. доларів, сума, яка значно вища, ніж для Німеччини і Великобританії.