Обладнання: атлас із природознавства, лінійки і аркуші паперу.
Можна накреслити план не тільки окремих предметів, а й план місцевості.
План місцевості — це креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні.
— Розгляньте на с. 91 у підручнику малюнок і план місцевості.
Ви бачите, що на плані місцевість зображена так як її видно, наприклад, із високої гори. На плані об’єкти зображені за допомогою умовних знаків. І той, хто знає умовні знаки, може легко прочитати план місцевості.
— Розгляньте в підручнику умовні знаки, які використовуються на плані місцевості.
— Визначте, які умовні знаки використали на плані місцевості, зображеному в підручнику.
— Знайдіть і прочитайте, який масштаб цього плану місцевості.
Масштаб позначається внизу плану у вигляді напису та лінійки поділеної на сантиметри. Напис вказує, що 1 см на плані відповідає 400 м на місцевості. Відповідно на лінійці 1 см відповідає 400 м, 2 см — 800 м і т. д.
— Порівняйте малюнок і план місцевості. Що у них спільного? Чим вони відрізняються? (І на малюнку, і на плані зображена певна місцевість, видно розташування об’єктів. Проте на малюнку ми бачимо місцевість збоку, а на плані — зверху. За малюнком не можна точно визначити розміри об’єктів та відстань між ними, а за планом можна.)
Знаючи масштаб плану можна обчислити дійсні розміри об’єктів і відстані між ними на місцевості. Для цього потрібно спочатку виміряти відстань на плані.
— Виміряйте відстань на плані між озером Глибоким і залізницею по стежці. (Відстань на плані становить 4 см.) (Вчитель записує дані на дошці.)
— Скільки метрів на місцевості відповідає 1 см на плані, як це вказує масштаб? (1 см на плані відповідає 400 м на місцевості.)
— Яку дію треба виконати, щоб дізнатися справжню відстань на місцевості? (Потрібно 400 м • 4 = 1600 м. Отже, відстань між озером і містом по стежці дорівнює 1600 м.)
На плані об’єкти розміщені відповідно до сторін горизонту.
— Знайдіть на плані стрілку. Які напрями вона вказує?
— З якого боку буде схід, а з якого захід? (Стрілка на плані вказує напрям північ — південь, відповідно праворуч буде схід, а ліворуч — захід.)
— На деяких планах стрілку не зображують. Як же тоді дізнатися про сторони горизонту?
— Пригадайте, як на аркуші паперу завжди позначають сторони горизонту. (Якщо стрілки на плані немає, то вгорі аркуша завжди буде північ, внизу — південь, праворуч — схід, а ліворуч — захід.)
— Для чого, на вашу думку, потрібні плани місцевості? Люди яких професій постійно користуються планами? (Без плану не можна побудувати місто чи село, розбити парк чи сквер або збудувати дорогу. Плани дозволяють орієнтуватися в лісі, полі, місті, на незнайомій місцевості. Планами користуються військові, геологи, лісники, агрономи, будівельники, інженери, а також мандрівники.)
1. Користуючись умовними знаками, розмалювати план місцевості.
Масштаб: в 1 см 500 м
2. Дати відповіді на запитання, користуючись планом місцевості.
Скільки населених пунктів зображено на плані? ___________________
У якому напрямі від м. Купчин розташований мішаний ліс? _________
Яка дорога проходить біля с. Ясеневе? ___________________________
У якому напрямі тече р. Циганка? _______________________________
Скільки мостів є на річках? _____________________________________
3. Виміряти дійсну відстань між мостами, зображеними на плані.
Відстань на плані _____________________________________________
Масштаб ____________________________________________________
Дійсна відстань ______________________________________________
4. Замініть умовні знаки словами і прочитайте текст, записаний на дошці.
Учні пішли на екскурсію. З
_____________ вони пройшли по _____________ і вийшли на ___________ .Звідти по
_________ школярі дійшли до _____________.Учні класу діляться на 3 команди. Кожна команда отримує завдання:
— Користуючись умовними знаками, намалюйте схематично план місцевості.
На північ від школи проходить шосе, на захід — розташовані будинки, на південний схід — сад, на північний захід — ліс, на південь — луки.
Переможе та команда, яка швидше і правильно виконає завдання.
Мета: формувати поняття «географічна карта» та уявлення про зображення на глобусі й географічних картах земної поверхні, про види географічних карт; формувати уміння працювати з картою.
Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, фізична карта України, фізична карта області, політико-адміністративна карта світу і України.
— Виконайте практичну роботу, описану на с. 92 в підручнику.
— За допомогою яких кольорів зображена на глобусі земна поверхня?
— Як ви вважаєте, що позначають кожним із цих кольорів? (Синім кольором різних відтінків позначають воду, Жовтим, коричневим і зеленим кольорами різних відтінків позначають сушу.)
Як ви вже побачили, на всій поверхні глобуса проходять у різних напрямах лінії. Одні лінії проходять зверху вниз уздовж глобуса, з’єднуючи Північний і Південний полюси. Це меридіани.
— Який напрям показують меридіани? (Меридіани показують напрям північ-південь.)
Інші лінії проведені зліва направо впоперек глобуса і проходять так як екватора. Це паралелі. Екватор є найдовшою паралеллю.
— Який напрям вказують паралелі? (Паралелі вказують напрям схід-захід.)
Зверніть увагу, що перетинаючись паралелі і меридіани утворюють уявну сітку, яка вкриває глобус. Більше про призначення цієї сітки паралелей і меридіанів ви дізнаєтеся у старших класах.
Хоча на глобусі точно зображена земна поверхня, проте користуватися ним не дуже зручно. На глобусі можна за допомогою умовних знаків позначити лише великі об’єкти. На ньому ви не знайдете багатьох річок, озер, гір, морів тощо. Щоб детальніше зобразити на глобусі земну поверхню, його потрібно робити дуже великим (хоча б 2 м в діаметрі).
— Чи можна на глобусі охопити зором усі ділянки земної поверхні? (Користуючись глобусом можна побачити лише одну його сторону. Тому глобусом користуються не дуже часто. Значно частіше користуються географічними картами.)
Перші географічні карти були створені понад 2 тисячі років тому. Весь цей час карти слугують людям для пізнання навколишнього світу.
Географічна карта — це зменшене у багато разів зображення на площині всієї земної поверхні або її частини за допомогою умовних знаків і масштабу.
Спробуємо уявити, що глобус поділили на дві частини по меридіану і зобразили дві півкулі на площині (на папері). Вийшла географічна карта півкуль. (Вчитель вивішує на дошку географічну карту півкуль.)
— Виконайте практичну роботу, описану в підручнику на с. 93.
— Порівняйте зображення земної поверхні на глобусі та карті півкуль і дайте відповіді на запитання:
— Чи відрізняються кольори, якими зображена земна поверхня на глобусі та карті.
— Пригадайте, що позначають цими кольорами. (Так як і на глобусі на карті півкуль синім кольором різних відтінків зображають водойми. Відтінки свідчать про глибину водойм. Темно-синім кольором позначені найглибші місця, а блакитним — мілкі.
Сушу зображають жовтим, коричневим та зеленими кольорами різних відтінків, тому що її поверхня неоднакова. Зеленим і жовтим кольорами позначають рівнини, а коричневим — гори. Чим вищі гори, тим темніше забарвлення на карті.)
— Пригадайте, за допомогою чого зображають на плані місцевості об’єкти. (Як і на плані, так і на географічній карті об’єкти позначають за допомогою умовних знаків.)
— Виконайте практичну роботу, описану в підручнику на с. 94.
— На контурній карті півкуль замалюйте блакитним кольором територію водойм, а жовтим чи зеленим — територію суші.
— З якою картою ви вже ознайомилися? (Крім фізичної карти півкуль, є ще багато інших географічних карт.)
— Розгляньте карту на форзаці 1 у підручнику. Прочитайте її назву. (Отже, на географічних картах позначають країни. Є також карти областей, районів.)
Карти, на яких зображаються природні об’єкти земної поверхні, називаються фізичними. На інших картах позначають країни світу з їх столицями, природні зони, є кліматичні карти і карти населення, ґрунтів, рослинного і тваринного світів та інші.
— Прочитайте масштаб на фізичній карті півкуль на форзаці 2 у підручнику. Що він означає?
— Прочитайте масштаб на фізичній карті України на форзаці 1 у підручнику. Що він означає? (Масштаб на фізичній карті півкуль означає, що 1 сантиметр на карті відповідає 1150 кілометрам дійсних розмірів. Масштаб фізичної карти України означає, що 1 сантиметр на карті відповідає 100 кілометрам дійсних розмірів.)