— До яких гір за висотою належать Українські Карпати? Доведіть свою думку. (Українські Карпати це середні гори за висотою, тому що лише окремі їх вершини сягають понад 2000 м, а більшість вершин нижчі 2000 м.)
На південному узбережжі Кримського півострова простягаються Кримські гори.
— На фізичній карті України знайдіть найвищу вершину Кримських гір. Яка її висота? (Найвищою вершиною Кримських гір є Роман-Кош. Її висота 1545 м.)
— До яких гір за висотою належать Кримські гори? Доведіть свою думку. (Кримські гори належать до низьких гір за висотою, тому що лише окремі їх вершини сягають понад 1000 м, а більшість вершин нижчі 800 м.)
1.На контурній карті України позначте:
- Придніпровську і Причорноморську низовини;
- Подільську і Придніпровську височини;
- Українські Карпати;
- Кримські гори.
— Назвіть і покажіть на карті низовини, розташовані на території України. В якій частині України вони знаходяться?
— Назвіть і покажіть на карті височини, розташовані на території України. В якій частині України вони знаходяться?
— Назвіть і покажіть на карті гори, розташовані на території України. В якій частині України вони знаходяться?
— Назвіть і покажіть на карті найвищі вершини гір, розташованих на території України. Яка їх висота?
Мета: формувати поняття «річка», «озеро», «болото», «море», формувати уявлення про водойми України; розвивати вміння працювати з фізичною картою України.
Обладнання: фізична карта України, ілюстрації із зображенням краєвидів водойм України.
— Що таке рівнини? Як вони поділяються?
— Які низовини є на території України? Показати їх на карті України і повідомити, в якій частині країни вони розташовані.
— Які височини є на території України? Показати їх на карті України і повідомити, в якій частині країни вони розташовані.
— Що таке гори? Які гори є на території України?
— Показати на карті України Українські Карпати і повідомити, в якій частині країни вони розташовані.
— Яка найвища вершина Українських Карпат? Яка її висота?
— Показати на карті України Кримські гори і повідомити, в якій частині країни вони розташовані.
— Яка найвища вершина Кримських гір? Яка її висота?
На попередньому уроці ви дізналися, що суша позначається на карті різними кольорами: жовтим, коричневим, зеленим.
— А що позначається на карті блакитним і синім кольорами? (Блакитним і синім кольорами на фізичних картах позначають водойми різної глибини.)
— З якими найбільшими водоймами на Землі ви вже ознайомилися? (Зі Світовим океаном, у якому зосереджена значна частина води, що є на Землі.)
— Які ще водойми є на Землі?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які водойми є на суші, яку вони мають будову і як утворюються. Також ви дізнаєтеся, які водойми є на території України і де вони розташовані. Ви навчитеся, користуючись умовними знаками, знаходити і показувати водойми на фізичній карті України.
— Відгадайте загадку:
Не кінь, а біжить.
Не ліс, а шумить. (Річка)
Річка — це постійний потік води, який тече по заглибленні. Це заглиблення називається руслом. Річки течуть постійно, бо в них завжди надходить дощова, снігова, джерельна чи льодовикова вода.
— Розгляньте малюнок на с. 111 в підручнику, на якому зображена будова річки. Прочитайте, з яких частин складається річка.
— Як називається місце, де починається річка?
— Як називається місце, де річка впадає в іншу водойму?
Кожна річка має витік — місце, де вона починається. Річка може витікати з джерела, болота, озера, брати початок із гірських льодовиків. Кожна річка впадає у море, в іншу річку або в озеро. Це місце називається гирлом.
Більшість річок мають притоки, тобто інші річки, які впадають у головну річку. Чим більша річка, тим більше у неї приток.
— Знайдіть притоки на малюнку в підручнику. Які притоки можуть бути у річки?
У річки є два берега: правий і лівий. Якщо стати за напрямом течії річки, то праворуч буде правий берег, а ліворуч — лівий. Таким самим способом визначають, де праві, а де ліві притоки річки.
— На с. 112 знайдіть і прочитайте абзац «Учись працювати з картою». Як потрібно показувати річки на фізичній карті?
— Виконайте практичну роботу, описану в підручнику на с. 112.
— Яка річка перетинає територію України з півночі на південь і несе свої води в Чорне море?
Дніпро — найбільша в Україні і третя за величиною в Європі річка. Дніпро бере свій початок далеко за межами України в Росії.
— Які великі річки України є притоками Дніпра? Визначте, лівою чи правою притокою Дніпра є річка?
Найбільшими лівими притоками Дніпра є Десна, Сула, Ворскла, Самара, а правими — Прип’ять, Тетерів, Інгулець. Всього Дніпро має майже 1500 приток.
— Яка річка бере початок у Карпатах і впадає в Чорне море?
Дністер — одна з найбільш повноводних річок України.
— Які ще великі річки протікають територією України?
На півдні України впадає у Чорне море Дунай. На Подільській височині бере початок Південний Буг, який впадає в Чорне море. На сході України найбільшою річкою є Сіверський Донець.
— Відгадайте, про яку водойму йдеться в загадці:
Серед поля лежить дзеркало —
Скло блакитне, а рама зелена. (Озеро)
Озеро — це водойма, яка утворилася в природній западині на поверхні Землі.
— Звідки береться вода, яка заповнює природні западини?
Озера заповнюються підземної, дощовою та талою водою. Також вода потрапляє в озера з річок, які в них впадають.
На нашій планеті дуже багато озер. Лише в Україні їх налічується понад 20 тисяч. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води. Найглибше озеро в світі — Байкал. Воно прісноводне і його глибина сягає 1620 м. Найбільше у світі озеро — Каспійське море. Морем його називають, тому що у ньому солона вода.
— Виконаємо практичну роботу, описану в підручнику на с. 114.
На території України налічується близько 20 тисяч озер, з яких близько 30 є великими.
Більше 30 озер знаходиться на Поліській низовині, серед яких найбільшим є озеро Світязь. Його найбільша глибина сягає 58 м, а середня — 7 м. Це мальовниче озеро влітку є місцем відпочинку для людей.
Чимало невеликих, але глибоких і дуже мальовничих гірських озер можна зустріти в Карпатах. Найвідомішим є озеро Синевір, яке знаходиться на висоті майже 1000 м. Його глибина сягає 24 м. Вода в озері дуже чиста і холодна (+11оС).
У гирлі річки Дунай знаходяться найбільші за площею прісні озера України — Ялпуг і Кагул, глибина яких не перевищує 6–7 м.
На сході України на узбережжі Чорного моря та на Кримському півострові є солоні озера та озера-лимани із солоною водою. Найбільше озеро Криму — Сасик.
— Відгадайте загадку:
Не море, не земля
Човни не плавають,
І ходити не можна. (Болото)
Болото — це надмірно зволожена ділянка земної поверхні, на якій ростуть вологолюбні рослини.
— Як може утворитися болото?
Одним із шляхів утворення болота є заростання озера. Також утворюються болота у пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней, після танення снігу і сильних злив. Болота утворюються в лісах у тих місцях, де на поверхню виходить джерело, а вода не має куди стікати.
— Чи траплялося вам у природі болото? Де воно знаходилося?
— Користуючись фізичною картою, визначте, де на території України є болота. (В Україні болота поширені на Поліській низовині.)
Якщо подивитися на фізичну карту півкуль, то можна побачити, що деякі частини океану називають морями. Море — це частина океану, яка заходить у сушу. Таким чином, моря тією чи іншою мірою оточені сушею. Море завжди з’єднане з океаном.
— Хто з вас був на морі? Як називається море, на якому ви були?
— Яка на смак вода у морі? (Вода в морі солоно-гірка.)
—Звідки, на вашу думку, беруться солі в морській воді?
— На с. 115 знайдіть і прочитайте абзац «Учись працювати з картою». Як потрібно показувати моря на фізичній карті?
— Виконаємо практичну роботу, описану в підручнику на с. 115. (Наша країна — морська держава. Вона має вихід до Чорного і Азовського морів. Ці моря є частиною Атлантичного океану.)
Чорне море велике і глибоке (найбільша глибина сягає 2245 м). Біля берегів воно мілке, у багатьох місцях береги вкриті піском. Тут добре купатись, бо влітку вода нагрівається до +22°С. У Чорному морі живі організми поселяються лише до глибини 200 м. Глибше воно мертве, бо там багато отруйного газу. Але у верхніх шарах води живе багато різних тварин.
Азовське море набагато менше за Чорне. Його найбільша глибина — 14 м.
Усе узбережжя Азовського моря вкрите піском. Це море мілке і добре прогрівається сонячними променями. Температура води влітку становить +24°С. Вода в Азовському морі менш солона, ніж у Чорному. Азовське море унікальне тим, що в ньому живе дуже багато риби.
Взимку Чорне море не замерзає, його температура становить +6°С, а Азовське море замерзає.
Які озера є на території України?