Смекни!
smekni.com

Формування в учнів 4 класу умінь працювати з географічними картами (стр. 11 из 15)

Отже, тема уроку — «Океани Землі». Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які океани є на нашій планеті, навчитесь знаходити і показувати океани на фізичній карті півкуль.

Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди і практичної роботи з метою формування уявлення про Світовий океан та його вплив на природу Землі.

— Виконаємо практичну роботу, описану на с. 99 у підручнику.

Більше половини земної поверхні вкрито водою. Це Світовий океан. Материки і острови розділяють його на 4 частини, які називаються океанами. Порівняно з материками розміри океанів дуже великі.

— Відкрийте карту півкуль. Знайдіть і прочитайте назви океанів Землі. Покажіть їх на карті. (Учні по-одному називають і показують океани на настінній карті півкуль.)

— Визначте, в яких півкулях Землі розташований кожен океан.

— Визначте, якими океанами омивається кожен материк Землі.

Закріплення вивченого матеріалу.

1. Користуючись фізичною картою півкуль, дай відповіді на запитання.

Скільки океанів є на Землі? ___________________________________

Який океан розташований лише у Східній півкулі? _______________

Які океани простягаються в обох півкулях? ______________________

2. Запиши назви океанів — від найбільшого до найменшого.

1. ______________________________________________

2. ______________________________________________

3. ______________________________________________

4. ______________________________________________

3.На контурній карті півкуль підпишіть назви океанів Землі.

Тема. Україна на планеті Земля.

Мета: формувати уявлення про розташування України на планеті Земля; розвивати уміння працювати з географічною картою.

Обладнання: фізична карта півкуль та фізична карта України.

Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про розташування України на фізичній карті півкуль.

— Виконайте першу практичну роботу, описану в підручнику на с. 106.

Україна — велика європейська держава. За площею Україна є однією з найбільших країн Європи. У світі за площею вона знаходиться на сороковому місці.

2. Практична робота з метою формування уявлення про фізичну карту України та вміння працювати з нею.

— Пригадайте, які карти називаються фізичними.

— Де на карті знаходяться основні і проміжні сторони горизонту?

Сьогодні на уроці розпочнеться ваше знайомство з фізичною картою України.

— Виконайте наступну практичну роботу, описану в підручнику на с. 106.

3. Робота в зошиті з друкованою основою з елементами узагальнюючої розповіді з метою формування уявлення про різноманітність природних багатств України.

Колективне виконання завдання 2 на с. 29.

Працюючи з фізичною картою України, ви пересвідчилися в тому, що природа нашої Батьківщини багата і різноманітна. На її території є моря, багато річок, великі міста.

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про географічне положення України.

— Прочитайте інформацію, яка міститься в підручнику в рубриці « Поміркуй» на с. 106 у підручнику і дайте відповідь на поставлене там запитання.

Україна — незалежна європейська держава, яка займає вигідне положення, знаходячись у центрі Європи. Вона оточена країнами, з якими має дружні стосунки. Головна водна артерія — річка Дніпро, зв’язує територію України з Білоруссю та Росією, а річка Дунай — з сімома країнами Європи. Незамерзаючими морями можна дістатися до країн Європи, Азії та Африки. Через невисокі Українські Карпати прокладено залізниці, автомобільні шляхи газо- і нафтопроводи з однієї частини Європи в іншу.

Вигідне розташування України в центрі Європи сприяє її розвитку та збагаченню.

5. Практична робота з метою формування вміння вимірювати відстані на карті.

— Виконаємо практичну роботу, описану на с. 107 у підручнику.

Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Користуючись фізичною картою півкуль, дай відповіді на запитання.

У якій півкулі розташована Україна?

На якому материку?

У якій його частині?

3. На контурній карті України позначити:

- кордони України;

- назви країн-сусідів України;

- столицю та обласні центри;

Тема. Форми земної поверхні України

Мета: формувати уявлення про форми земної поверхні України, поняття «рівнина», «горб», «яр», «балка», «гори», «гірський хребет»; розвивати уміння працювати з фізичною картою України.

Обладнання: фізична карта України, ілюстрації із зображенням краєвидів рівнин та гір України.

Перевірка домашнього завдання.

— Розповісти про розташування України на фізичній карті півкуль.

— Показати на фізичній карті України кордони держави. Розповісти, з якими країнами межує Україна.

Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Розгляньте фізичну карту України. Якими кольорами на карті зображена суша?

— Що позначають цими кольорами? (На фізичній карті України суша зображена зеленим, жовтим і коричневим кольорами. Це означає, що її поверхня нерівна. Зеленим і жовтим Кольорами зображені рівнини, а коричневим — гори. Гори і рівнини — це основні форми земної поверхні на суші.)

Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із формами земної поверхні України, навчитеся знаходити і показувати їх на фізичній карті.

Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування поняття «рівнина» та уявлення про рівнини України.

— Які кольори переважають на карті України? Про що це свідчить? (На карті України переважають зелений і жовтий кольори. Це свідчить про те, що значну частину території України займають рівнини.)

Рівнини — це великі ділянки суші, які мають майже рівну поверхню. Проте поверхня рівнин не є гладкою і абсолютно рівною. На рівнинах зустрічаються горби, яри і балки.

— Чому рівнини позначаються різними кольорами: зеленим і жовтим? (Рівнини зображені різними кольорами, бо вони відрізняються між собою і поділяються на низовини, які позначають зеленим кольором, і височини, які позначають жовтим і світло-коричневим кольорами.)

— Виконаємо практичну роботу, описану в підручнику на с. 107.

На території України є як височини, так і низовини. Найбільшими низовинами є Поліська, Придніпровська і Причорноморська. Найбільші височини — Придніпровська, Донецька і Приазовська.

— Яка низовина розташована на півночі України? (На півночі України простягається Поліська низовина. Її поверхня досить рівна, лише місцями зустрічаються підвищення у вигляді горбів заввишки 150-160 м. На Поліській низовині є багато заболочених ділянок.)

— У яку низовину переходить Поліська низовина у північно-східному напрямку? (На північному сході Поліська низовина переходить у Придніпровську низовину, яка лежить на лівому березі Дніпра. На території Придніпровської низовини є горби, яри і балки.)

— Яка низовина простягається на півдні нашої країни? (На півдні України розташована Причорноморська низовина, яка невисоким уступом обривається до Чорного і Азовського морів. Поверхня Причорноморської низовини майже плоска.)

— Які височини простягаються на заході України? (На заході України лежать Волинська та Подільська височини. Волинська височина — це слабохвиляста рівнина з невисокими горбами і ярами. Подільська височина — це горбиста рівнина, на якій є багато ярів та балок.)

— Яка височина розташована на схід від Подільської височини? (Придніпровська височина знаходиться між річками Дніпро та Південний Буг. Це горбиста рівнина з ярами і балками.)

— Які височини розташовані в південно-східній частині України? (У південно-східній частині України розташовані Донецька та Приазовська височини. Донецька височина — це горбиста рівнина з ярами та балками, а Приазовська має слабохвилясту поверхню.)

2. Бесіда з елементами розповіді і практичної роботи з метою формування поняття «гори» та уявлення про гори України.

— Яким кольором позначені на фізичній карті гори?

Гори — це ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами.

— Виконаємо практичну роботу, описану в підручнику на с. 109.

У гори, як і у горба, є підніжжя, схили та вершина. Гора відрізняється від горба тим, що у неї крутіші схили, добре виражені підніжжя і вершина. Також гори значно вищі, ніж горби.

Інколи можна побачити поодинокі гори, проте вони трапляються рідко. Найчастіше гори розміщені рядами. Такі ряди гір називаються гірськими хребтами. Гірські хребти простягаються на багато кілометрів. Найвища частина хребта називається вершиною. А найнижча частина гірського хребта називається перевалом. Через перевали прокладають у горах дороги. Між гірськими хребтами лежать гірські долини. Широкими долинами і пологими схилами гір прокладають дороги. Тут розміщені поселення людей, сади і поля. Іноді гірські хребти звужуються, утворюючи вузькі долини — ущелини. Дном ущелин течуть гірські річки.

Гори відрізняються висотою і поділяються на низькі, середні і високі.

— На с. 109 у підручнику прочитайте останній абзац і скажіть, які гори називають низькими, високими і середніми.

Низькими є гори, заввишки від 500 до 800 м, середніми — від 800 до 2000 м, а високими називаються гори заввишки понад 2000 м.

Найвищими горами у світі є Гімалаї із найвищою вершиною Еверест (Джомолунгма) (8848 м).

— На фізичній карті півкуль знайдіть і покажіть гори Гімалаї.

— На якому материку вони розташовані?

— Виконаємо другу практичну роботу, описану на с. 109 у підручнику.

На заході України простягаються Українські Карпати. Гірські породи перебувають у трьох станах: твердому, рідкому та газоподібному.

— На фізичній карті України знайдіть найвищу вершину Українських Карпат. Яка її висота? (Найвищою вершиною Українських Карпат є Говерла. Її висота 2061 м.)