Поразка японців у Другій світовій війні призвела до того, що в 1947 р. Каролінські острови (разом із Маршалловими та Маріансь-кими) стали підопічною територією ООН, керованою США. У 1978 р. у країні пройшов референдум, на якому населення островів висловилося за створення Федеративних Штатів Мікронезії (ФІІШ). У 1979 р. була прийнята Конституція ФШМ, а восени в країні пройшли перші вибори. Протягом 1979-1986 рр. представники Сполучених Штатів передавали управління країною новому голові держави та уряду. У 1990 р. ФШМ офіційно стали незалежною державою.
Населення. Країну населяють мікронезійці, тільки на окраїні держави — атолі Капінгамарангі — переважають полінезійці. Мікронезійці сформувалися в результаті змішання представників австралоїдної та монголоїдної рас. Для них характерні середній зріст, відносно темний, коричнюватий, колір шкіри, волосся може бути хвилястим, прямим або кучерявим.
Густота населення досить висока — 155 осіб/км2. Віковий склад населення вказує на молодість значної частини жителів країни: 37—60—3. Середня тривалість життя острів'ян зростає і зараз складає близько 70 років.
У країні висока народжуваність, що сягає 25 осіб на 1000 жителів, і дуже низька смертність - 5 осіб на 1000 жителів. Проте населення країни трохи зменшується через від'ємне сальдо міграції, що складає 21 особу на 1000 жителів.
Непросте економічне становище країни, досить високий рівень безробіття й обмежені можливості у здобутті вищої освіти змушують місцевих жителів залишати острови. Вони змінюють свій екзотичний спокійний куточок Тихого океану на метушню та широкі можливості розвинених держав.
Населення ФШМ сповідує християнство, католиками себе вважають 50 % острів'ян, до протестантів себе відносять 47 % населення. Близько 1 % населення залишаються прибічниками місцевих традиційних вірувань.
У містах проживає 29 % мікронезійців. Столиця Федеративних Штатів Мікронезії - Палікір - розташована на острові Понпеї. Тривалий час тут проживало дуже мало жителів, але після того, якуряд США фінансував проектування й будівництво столиці, населення міста зросло та зараз складає 7 тис. осіб. Тут засідає уряд і Національний конгрес держави, розташовані сучасний аеропорт і морський порт.
Основну частину міста складають невеликі двоповерхові будинки, архітектура яких нагадує про місцеві традиції. Цікаво, що вони побудовані з урахуванням напрямку пасатів і падіння сонячних променів.
Культура. У культурі мікронезійців переплелися традиції та сучасність. Мабуть, найбільш традиційний спосіб життя зберігся на острові Яп. Тут дотепер мають обмежений обіг найбільш оригінальні у світі гроші — монети у вигляді великих кам'яних дисків з отвором у центрі. Колись їх везли з далеких островів, і навіть європейці приймали їх для оплати товарів.
Жителі штату славляться своїми танцями. Жінки носять пишні спідниці, виготовлені з рослинних волокон. Будинки також відрізняються оригінальністю: вони побудовані на кам'яних фундаментах із бамбука й дерева та вкриті пальмовим листям.
На островах поширене мистецтво виготовлення човнів, дерев'яних масок і тапи — нетканої матерії з рослини ібіскус. Із тапи місцеві майстри виготовляли одяг і взуття, що раніше могли носити тільки вожді й знать. Традиційно ці прошарки суспільства відрізнялися від інших жителів особливим татуюванням, одягом і прикрасами. І зараз їхня влада є досить великою. Наприклад, вожді можуть заперечувати рішення посадових осіб.