Смекни!
smekni.com

Історія соціально-економічної географії світу (стр. 5 из 5)

Помітним явищем на фоні світової географії стає шведська національна школа. Професор Лундського університету Торст Хеггерстранд розробив концепцію поширення (дифузії) нововведень як просторового процесу.

Українська СЕГ до початку 90-х років ХХ століття розвивається у фарватері російської[3] (радянської). Ситуація інколи складалася настільки парадоксально, що навіть на географію світу український читач мав дивитися очима авторів російських видань. Саме тому в Україні у 90-х роках чимало уваги приділялося виданню власних навчальних посібників (підручники для вищих навчальних закладів В.М. Юрківського та колективу львівських авторів за редакцією С.П. Кузика; шкільний підручник за редакцією Б.П. Яценка). Але поява фундаментальних видань з широким описом досліджуваних об’єктів (країн, регіонів, світового господарства), в яких виклад матеріалу відійшов би від усталених схем, – все ще справа майбутнього. Потенціал для цього є – в Україні працює близько 120 докторів та 1000 кандидатів географічних наук – це найвищий показник серед усіх пострадянських країн.

Відзначимо на пострадянських теренах значне зростання останнім часом інтересу до теорії центральних місць. В цьому немає нічого дивного, адже в основі цієї теорії лежать критерії оптимізації ринкових структур.


[1]Геоінформаційна система (ГІС) – це апаратно-програмний людино-машинний комплекс, який забезпечує збирання, зберігання, обробку, відображення і поширення просторово-координованих даних, інтеграцію знань про територію для їх ефективного використання при вирішенні наукових і прикладних задач, пов’язаних з інвентаризацією, аналізом, моделюванням та управлінням довкіллям і територіальною організацією суспільства.

[2]Геоінформатика – гілка інформатики, що вивчає інформаційні процеси, які протікають у природі, суспільстві і свідомості людини. Вперше термін був вжитий А.Є. Кулінковичем у 1975 р.

[3]Засновник Київської історичної школи – В.Б. Антонович (1835-1908) створив перший науковий курс географії України, але був змушений читати його студентам Київського університету нелегально.