В комплект приладу входять:
10 індикаторних трубок з червоними кільцями і крапкою (для визначення зоману, заріну, У-газів);
10 трубок з одним жовтим кільцем (для визначеиня іприту);
10 трубок з трьома зеленими кільцями (для визначення фосгену, дифосгену, синильної кислоти, хлорціану).
Підготовка приладу до роботи
1. Перевірити наявність в приладі всіх предметів і переконатись у їх справності.
2. Розмістити касети з індикаторними трубками в наступному порядку: зверху трубки з червоним кільцем і крапкою, потім трубки з трьома зеленими кільцями, внизу трубки з жовтим кільцем.
3. Зняти з протидимних фільтрів поліетиленовий чохол.
Визначення ОР в повітрі
При підозрі про наявність у повітрі ОР необхідно одягнути протигаз і дослідити повітря з допомогою індикаторних трубок. Дослідження повітря на вміст ОР потрібно проводити у такій послідовності:
- трубкою з червоним кільцем і крапкою;
- трубкою з трьома зеленими кільцями;
- трубкою з жовтим кільцем.
Порядок роботи з червоннм кільцем і крапкою:
- вийняти з касети дві індикаторні трубки (ІТ), підпиляти їх кінці і зламати трубки по надпилам (вставивши їх у заглиблення насоса);
- ампуловідкривачем насоса (з такою ж маркіровкою, що й на трубці) розбити верхні ампули обидвох трубок. Взяти трубки за марковані кінці і енергійно потряста обидві трубки одночасно (2-3 рази);
- через одну з трубок прокачати повітря (5-6 качків насоса);
- цим самим ампуловідкривачем розбити нижні ампули в трубках 1 енергійно потрясти (1-2 рази) спочатку досліджувану, а потім контрольну трубки (так, щоб повністю змочити шар наповнювача).
В контрольній трубці наповнювач стане жовтого кольору. Якщо в досліджуваній трубці, через яку прокачували повітря, наповнювач стане такого ж кольору, то в повітрі присутні ОР типу зарін, зоман або V- гази.
Після вище вказаної перевірки, беруться спочатку трубки з трьома зеленими кільцями (на фосген, дифосген, синильну кислоту, хлорціан), а потім з одним жовтим кільцем (на іпріт) відкриваються (а для трубки з троьма зеленими кільцями розбивається ампула), вставляються в насос і проводиться прокачування повітря через ці трубки (15-16 прокачувань для трубок з трьома зеленими кільцями і 60-для трубок з жовтим кільцем). Після цього порівнюється зміна кольору наповнювача з кольоровими еталонами на касетах.
При наявності диму у повітрі на насадку закріпляють протидимний фільтр, щоб дим не попав у індикаторну трубку, так як він спотворює результати індикації.
Практична перевірка вмісту синильної кислоти в тютюновому димі
Береться індикоторна трубка з трьома зеленими кільцями і на ній з допомогою ножа на насосі, робиться надріз трубки. Так само надрізається другий кінець трубки. Потім кінці трубки вставляються в спеціальне заглиблення на насосі і обламується. Після цього її вставляють в гніздо на насосі (позначене трьома зеленими штрихами), так, щоб штир увійшов в ІТ. Легко повертаючи і натискаючи ІТ, розбивають ампулу в ІТ.
Вийняти ІТ і, взявши її за маркований кінець, різко струснути. Вставити ІТ в робочий отвір насоса і прокачати через неї тютюновий дим (15-16 прокачувань). Порівняти зміну забарвлення наповнювача трубки з кольором еталону, зображеним на касеті. Зробіть з цього висновки!
Визначення ОР на місцевості, техніці та інших предметах
- береться необхідна ІТ (послідовність роботи з нею та ж, що й описана вище), вставляється в колектор насоса, накручується насадка з одягнутим з неї ковпачком;
- насадка прикладається до грунту або зараженого предмета і, з допомогою насоса проводиться необхідна кількість прокачувань.
Надалі чинять так само, як і при визначенні ОР в повітрі.
Примітка: При визначенні ОР в умовах низьких температур необхідно використовувати грілку, яка знаходиться в комплекті приладу.
2.1 Засоби захисту органів дихання
1 .Фільтруючі протигази ОП, ГП-49, ГП-5, ДП-6
2. Ізолюючі протигази ІП-49ДІП-5
3. Респіратори Р-2, РПГГ-67
4. Прості засоби ПТМ-1, ВМП
Ізолюючий протигаз ІП-46 М
Призначений для робіт при відсутності або недостатку кисню в оточуючому середовищі під водою, в сильно задимлених приміщеннях, в місцях з дуже великою концентрацією СДОР.
В комплект протигазу входить:
- лицева частина із загубником і носовим затиском;
- регенеративний патрон з пусковим пристроєм для вироблення кисню, поглинання видихаючого газу і вологи;
- дихальний мішок з клапаном надлишкового тиску;
- металічний каркас і сумка.
Кисневий ізолюіочий прилад КІП-7
Призначений для роботи в атмосфері з високою концентрацією СДОР, а також при недостатку в повітрі кисню. В комплект приладу входить:
- лицева частина (шолом - маска)
- клапанна коробка для спрямування потоків вдихаючого і видихаючого повітря;
- регенеративний патрон для очищення видихаючого повітря від вуглекислого газу;
- дихальний мішок для накопичення повітря, збагаченого киснем;
- кисневий балон для зберігання запасу кисню, ємкість балону 1.0л тиск кисню 150 атм.
Ізолюючий протигаз ІП-4
Призначений для захисту органів дихання, очей і шкіри лиця від всіх шкідливих речовин, які знаходяться в повітрі.
Використовується коли фільтруючий протигаз не забезпечує захист органів дихання в наслі-док великої концентрації СДОР, або коли пе вистарчає кисню в повітрі. Кисень для дихання виробляється регенеративним патроном.
Медичнї засоби захисту i профілактики
Аптечка індивідуальна (АІ-2)
Призначена для надання само і взаємодопомоги при пораненнях, опіках, для зниження впливу
отруйних речовин, бактеріальних засобів та іонізуючого випромінювання. Складається з:
1. Протибольовий засіб - застосовується при великих ранах, опіках і переломах;
2. Засіб для запобігання уражень фосфорорганічними речовинами (тарен)
3. Протибактеріальний засіб №2 (сульфадиметоксип) застосовується при появі шлунково-кишкових розладів, які виникають після опромінення
4. Радіозахисний засіб №1 (цистамін) приймається при загрозі опромінення
5. Протибактеріальний препарат№1 (хлортетрациклін) застосовується при безпосредній загрозі або бактеріальному зараженні, при опіках.
6. Радіозахисний засіб №2 (йодистий калій) приймається щоденно протягом 10 днів після випадання радіоактивиих речовін і особливо при вживанні свіжого молока.
7. Протиблювотний препарат (етаперазин) приймається зразу після опромінювання, або при появі нудоти після удару в голову.
Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) призначений для знезаражування крапельно-рідинних отруйних речовин, які потрапили на внутрішні ділянки тіла й одяг.
1. Флакон з дегазуючим розчином
2. Ватномарлеві тампони.
2.2 Засоби захисту шкіри
1. Загальновійсковий захисний комплект (ОП-1)
2. Захисний костюм
3. Легкий захисний костюм (Л-1)
4. Захисний комбінезон
І.Загальновійськовий захисний комплект -ЗЗК-
Призначений для захисту шкіри та одягу від краплиннорідких СДОР і радіоактивного пилу, частково захищає від теплового та світлового випромінювання.
Комплект виготовляється з прогумованої тканини і включає плащ з капюшоном, панчохи, двохпалі рукавиці.
2. Легкий запасний костюм Л-1
Призначений для захисту шкіри та одягу від краплиннорідких СДОР і радіоактивного пилу, частково захищає від теплового та світлового випромінювання.
Костюм виготовлений з прогумованої тканини і включає: куртку з капюшоном, штани, двохпалі рукавиці та шерстяний підшоломник.
3. Захисний костюм
Призначений для захисту шкіри та одягу від краплиннорідких СДОР і радіоактивного пилу, частково захищає від теплового та світлового випромінювання.
Костюм виготовляється з прогумованої тканини і включає: куртку з капюшоном, штани, гумові чоботи, підшоломник. Виготовляється трьох ростів.
Промислово-фільтруючі протигази
Промислове фільтруючі протигази призначені для захисту людей від СДОР, які використовуються у виробничих процесах
Маркн-ровка | Колір протигаз | СДОР від яких захищає п| | Марка проті | Колір протигазово | СДОР від якіх захіщає |
А | Коричневий | Фосфор і хлорорганічні о органічних сполук(бензш сірковуглець,спирт, толуо | КД | Сірувато-голуба | Аміак, сірководень і їх |
В | Жовтий | Фосфор і хлорорганічмі о випари (сірчистий газ, к-т спди азоту, фосген, хлорп | БКФ | зелена | Пари органічних речов |
Г | Жовто-сір. | Пари ртуті, рідіо-органічі основі етилмеркурхлорид | м | червоний | Оксид вуглецю. арсин, органічних СПОЛУК |
Е | Темно-сірий | Арсин (миш'яковистиґі во фосфін (фосфористий вод | со | Білий | Оксид вуглецю |
3. Задача №1
Визначення можливих доз опромінення ,при діях на місцевості яка забруднена радіоактивними речовинами внаслідок аварії на АЕС
Визначити можливу дозу опромінення особового складу загону за Т=9.5год,проведення рятувальних робіт:
а)У випадку перебування на відкритій місцевості;
б)У випадку перебування в автомобілі.
Рівень радіації в районі проведення робіт через час t=1.25 год після аварії становив Pt=2,3год.До виконання робіт загін приступив через час Тп=3.5 год після аварії.
Розв’зання:
1)
Перерахуємо рівень радіації на першу годину післязабруднення
T=9.5год