Загальнi принципи формування двостороннiх зобов'язань з охорони працi не повиннi суперечити законодавству (законам, iншим нормативно-правовим актам). Гарантiї, пiльги i компенсацiї працюючим, що передбаченi законодавством, є обов'язковими для виконання за будь-яких умов.
За наявностi на пiдприємствi певних економiчних можливостей пiльги i компенсацiї можуть перевищуватися i на пiдставi колективного договору застосовуватись у бiльш значних розмiрах.
В колективних договорах, як правило, визначаються також принципи економiчного_стимулювання за стан охорони працi. Економiчний механiзм управлiння охорони працi передбачаэ систему заохочень для гих хто не допускає порушень вимог особистої безпеки. За допомогою колективного договору необхiдно вирiшувати й ряд iнших важливих питань, таких, як встановлення вихiдної допомоги (але не менше тримiсячного заробiтку) працiвниковi, який розриває трудовий договiр з причин невиконання роботодавцем вимог законодавства та зобов'язань колективного договору з питань охорони працi; визна- А. Чення умов здiйснення грошової компенсацiї на придбання лiкувально-профiлактичного харчування, молока або рiвноцiнних йому харчових продуктiв, якщо робота працiвника має роз'їзний характер; встановлення строку вивiльнення вiд основної роботи уповноваженого з з питань охорони працi (iз збереженням середнього заробiтку) для можливостi виконання ним своїх громадських обов'язкiв та проходження навчання з питань охорони працi.
Стаття 21. Додержання вимог щодо охорони працi пiд час проектування, будiвництва (виготовлення) та реконструкцiї пiдприємств, об'єктiв i засобiв виробництва
Коментована стаття, а також стаття 154 КЗпП України вимагають, що проектування виробничих об'єктiв, розроблення нових технологiй, засобiв виробництва, засобiв колективного та iндивiдуального захисту працюючих повиннi провадитися з урахуванням вимог щодскусорони працi.
Проведення експертизи проектної документацiї на її вiдповiднiсть нормативним актам з охорони працi здiйснюється з метою недопущення будiвництва й виготовлення засобiв виробництва та захисту, що не вiдповiдають вимогам з охорони працi.
Експертиза проектної документацiї на її вiдповiднiсть вимогам нормативних актiх з охорони працi проводиться згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23 червня 1994 року № 431 "Про порядок проведення державної експертизи (перевiрки) проектної документацiї на будiвництво та реконструкцiю виробничих об'єктiв i виготовлення засобiв виробництва на вiдповiднiсть їх нормативним актам про охорону працi", якою затверджено Положення про проведення такої експертизи.
Дана стаття пропонує суттєво змiнити.пiдходи з питань видачi дозволiв. Прiоритетним напрямом роботи Держнаглядохоронпрацi України визначено об'єкти пiдвищеної небезпеки. Саме тiльки те, що пов'яза-не_з^иконанням робiт та експлуатацiєю об'єктiв, машин, механiзмiв^ устаткування пiдвищеної небезпеки, пiдпадає пiд дозвiльну систему/Все рїтiе не потребує отримання дозволу Держнаглядохоронпрацi України. Слiд звернути увагу на те, що Перелiк таких об'єктiв затверджуєть ся Кабiнетом Мiнiстрiв України.
На даний час iде опрацювання проекту зазначеної постанови, якою передбачається затвердити i порядок видачi таких дозволiв.
До прийняття цiєї постанови на територiї України в частинi видачi дозволiв дiють постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 6 жовтня 1993 року № 831, якою затверджено Положення про видачу Державним комiтетом з нагляду за охороною працi власниковi пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноваженому ним органу дозволу на початок роботи пiдприємства, установи, органiзацiї. Даною постановою виз.на-чено порядок отримання дозволу на початок роботи пiдприємства. В документi визначено i процедуру отримання Слiд звернути увагу, що дана постанова є єдиним нормативно-правовим актом, яким врегульовано порядок отримання такого дозволу. Необхiдно також зауважити, що в разi проведення контрольного обстеження пiдприемсiв (пiдприємства недержавної форми власностi) органи державного нагляду_за_ охороною працi проводять його безкоштовно.
Видача дозволiв на види дiяльностї i робiт регулюється Положенням про порядок видачi дозволiв Комiтетом з нагляду за охороною працi України, яке затверджено наказом Держнаглядохоронпрацi України вiд 4 червня 1999 року, зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 жовтня 1999 року за № 690/3983. Це Положення встановлює органiзацiйно-правовi основи та порядок видачi дозволiв на такi види дiяльностi i робiт:
- розроблення нових технологiй, виготовлення, застосування нових машин, механiзмiв, устаткування, транспортних та iнших засобiв виробництва, у тому числi придбаних за кордоном, вiдповiдно до вимог нормативних актiв;
-виготовлення, випробування, монтаж, ремонт, реконструкцiю, налагодження та експлуатацiю парових i водогрiйних котлiв i посудин, що працюють пiд тиском, трубопроводiв пари i гарячої води, пiдйомних споруд, устаткування та технологiчних об'єктiв газового комплексу;
- навчання працiвникiв з питань охорони працi;
- гiрничi вiдводи на всi види користування надрами (крiм видобування корисних копалин мiсцевого значення).
Доречно нагадати, що статтею 9 Закону України "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi" передбачено перелiк видiв господарської дiяльностi, що пiдлягають лiцензуванню. Зрозумiло, що види дiяльностi, зазначенi в цьому Законi, не перехрещуються з видами дiяльностi, визначеними в наказi № 103. В той же час доречно зауважити, що порядок отримання лiцензiй визначається виключно Лiцензiйними умовами, i вiдповiдно до Указу Президента України вiд 20 травня 1999 року № 539 "Про запровадження дозвiльної системи у сферi пiдприємницької дiяльностi" єдиним документом дозвiльного характеру є лiцензiя. Тобто, якщо вид пiдприємницької дiяльностi пiдпадає пiд статтю 9 Закону України "Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi" i пiдприємець отримав в установленому порядку лiцензiю, на отриману лiцензiю нiхто нiяких дозволiв не видає i, зрозу мiло, невимагає.
Проведення експертизи проектiв, реєстрацiї, оглядiв, випробування тощо виробничих об'єктiв, iнженерних iнфраструктур об'єктiв соцiально-культурного призначення, прийняття їх в експлуатацiю буде проводитися у порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стосовно скасування реєстрацiї пiдприємств слiд зазначити, що скасування реєстрацiї пiдприємств вiдповiдно до законодавства проводиться виключно в судовому порядку.
Стаття 22. Розслiдування та облiк нещасних випадкiв, професiйних захворювань i аварiй
Всi вимоги цiєї статтi Закону конкретизованi у Положеннi про розслiдування та облiк нещасних випадкiв, професiйних захворювань i аварiй на пiдприємствах, в установах i организацiях, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 серпня 1998 року № 623 (далi - Положення про розслiдування).
На даний час готуються змiни i доповнення до даного Положення. Всiм вiдомо, що вiдповiдно до статтi 34 "Про загальнообов'язкове дер-жавне соцiальне страхування вiд нещасного випадку на виробництвi та професiйного захворювання, якi спричинили втрату працездатностi", якщо комiсiєю з розслiдування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здорбв'я настало не тiльки з вини роботодавця, а й внаслiдок порушення потерпiлим нормативних актiв про охорону працi, розмiр одноразової допомоги зменшується на пiдставi висновку цiєї комiсiї, але не бiльш як на 50 вiдсоткiв. Дане питання потребує доповнити Положення зазначеною нормою, а також критерiями зменшення одноразової допомоги. Крiм того, є багато пропозицiй щодо акта Н-5, бiльш чiткого визначення процедури складання акта за формою Н-1 тощо.
Сьогоднi слiд звернути особливу увагу на те, що пiдлягають розслiдуванню всi без винятку нещаснi випадки на виробництвi. Береться чи не береться на облiк, складається чи не складається акт за формою Н-1, - це вже вторинне.
До речi, право посадової особи в частинi вимоги складання акта за формою Н-1 може бути оскаржено в судовому порядку.
Стаття 23. Iнформацiя та звiтнiсть про стан охорони працi
Єдина статистична звiтнiсть ведеться на сьогоднi у вiдповiдностi до Єдиної державної системи показникiв облiку умов i безпеки працi, затвердженої наказом Держнагладохоронпрацi вiд 31 березня 1994 року № 27. Наданий час державними органами статистики опрацьовуються новi форми звiтностi за погодженням з Держнаглядохоронпрацi України, Фондом соцiального страхування вiд нещасних випадкiв i профспiлками.
Стаття 24. Добровiльнi об'єднання громадян, працiвникiв i спецiалiстiв з охорони працi
Створення добровiльних громадських об'єднань (асоцiацiй, товариств, спiлок тощо) передбачено також Законом України "Про об'єднання громадян". Вiдповiдно до статтi 9 цього Закону об'єднання громадян утворюються i дiють за всеукраїнським, мiсцевим, мiжнародним статусом.
Вiдповiдно до статтi 13 Закону України "Про об'єднання громадян" об'єднання громадян дiє на пiдставi статуту. Вiдповiдно до Закону України "По охорону працi" можуть створюватись добровiльнi об'єднання громадян, працiвникiв i спецiалiстiв з охорони працi.
Стаття 25. Економiчне стимулювання охорони працi
Коментованою статтею передбачено право на стимулювання дiяльностi з питань охорони працi.
Перша частина статтi передбачає, що до працiвникiв пiдприємств можуть застосовуватись будь-якi заохочення в здiйсненнi заходiв щодо пiдвищення безпеки пранi. Види заохочень визначаються колективним договором (угодою, трудовим договором).