Смекни!
smekni.com

Міжнародно-правове регулювання інвестиційної діяльності (стр. 2 из 3)

Першою міжнародною конвенцією, у відношенні до якої вдалося досягнути загальної згоди, стала конвенція щодо вирішення інвестиційних спорів. Конвенція щодо порядку вирішення інвестиційних спорів і конвенція що­до створення міжнародної системи страхування інозем­них інвестицій є єдиними чинними конвенціями в сфері захисту іноземних інвестицій.

Основною метою Вашінгтонської конвенції 1965 p. «Про порядок вирішення інвестиційних спорів між дер­жавами та іноземними особами» (далі — Вашінгтонська конвенція) є заснування Міжнародного центру з урегу­лювання інвестиційних спорів (далі — Центр), до компе­тенції якого відноситься розгляд інвестиційних спорів. Положення зазначеної конвенції можна поділити на дві групи: норми, що визначають правовий статус Центру як міжнародної організації та норми, що регулюють порядок розгляду інвестиційних спорів.

Зупинимося на розгляді змісту Вашінгтонської кон­венції.

Центр компетентний розглядати інвестиційні спори, які, відповідно до ст.25 Вашінгтонської конвенції, відносяться спори, що виникають «У зв'язку із прямими іноземними інвестиціями між Договірними державами й особами інших Договірних держав». Таке широке визначення компетенції Центру дозволяє розширити перелік спорів, що підпадають під дію конвенції відповідно до намірів держави-учасниці, викладеним у національному законодавстві.

Конвенція не виключає можливість звернення до на­ціонального механізму вирішення інвестиційних спорів. Крім того, держава-учасниця конвенції має право визначити категорії спорів, що взагалі не підлягають вирішенню Цен­тром. В будь-якому випадку основою звернення сторін до Центру є письмова згода сторін спору щодо передачі спорів на вирішення Центру. При цьому згода, викладена уповно­важеним органом Договірної держави, вимагає підтверджен­ня з боку держави на момент передачі спору для вирішення Центром, якщо держава раніше при ратифікації конвенції не обумовить, що такої згоди не вимагається.

Вказане положення пояснюється тим, що учасни­ком спору є держава, яка приймає інвестиції і, як будь-яка держава має імунітет від іноземної та міжнародної юрисдикції. Завдяки положенням попередьньої згоди держав-учасниць конвенції на вирішення спору у Центрі вдалося підпорядкувати Центру широке коло спорів, не зазіхаючи при цьому на імунітет приймаючої держави. Саме завдяки такому підходу Вашінгтонська конвенція змогла залучити велику кількість учасників. Вона не отримала визнання лише країн Латинської Америки, які в силу особливостей національної док­трини міжнародного права, не допускають звернення іноземного приватного інвестора до інших, крім на­ціональних, засобів вирішення спорів'.

Успіх Вашінгтонської конвенції покликав прийняття у 1978 p. Додаткового протоколу для здійснення при-' мирювальної процедури, арбітражного врегулювання провадження зі встановлення фактів (далі — Додатко­вий протокол).2 Прийняття Додаткового протоколу зро­било можливим звернення до Центру у випадках, коли один із учасників спору — держава чи інвестор із дер­жави, не є учасником Вашінгтонської конвенції. Зазна­чений документ дозволив також Центру приймати до розгляду спори, що виникли між державою та інозем­ною приватною особою, не пов'язані з іноземними інвестиціями. В доповненні до Вашінгтонської конвен­ції важливим також є тезис щодо перевищення складом арбітражу своїх повноважень, в тому числі і в питаннях компетенції розгляду даного спору — це одна із підстав для відміни арбітражного рішення.

Норми Вашінгтонської конвенції щодо врегулювання процедури вирішення спорів можна розподілити на дві групи:

положення, що стосуються проведення примирюваль-ної процедури;

норми, що регламентують порядок арбітражного про­вадження.

Вашінгтонська конвенція передбачає створення таких органів, як Адміністративна Рада, Секретаріат, Список по­середників та Список арбітрів. Конвенція визначає функ­ції та порядок діяльності Адміністративної Ради та Секре-

'Доронина Н.Г. Иностранные инвестиции и современное междуна­родное право / Правовые проблемы иностранных инвестиций в СССР.М.: Юридическая фирма «Де-юре», ВНИИ советского государственного строительства и законодательства, 1991. — С. 119.

2 International Legal Materials. Washington, v. XXI, 1982, №. 6, p. 1443.

таріату, порядок формування Списку посередників і Спи­ску арбітрів.

Для проведення примирювальної процедури сторона звертається із відповідною заявою до Генерального Сек­ретаря Центру, для врегулювання спору призначається примирювальна комісія. Порядок призначення членів примирювальної комісії визначається угодою сторін, од­нак якщо сторони не домовилися щодо кількості посеред­ників та порядок їх призначення, комісія складається із трьох посередників, по одному від кожної зі сторін, а тре­тій, що є головою комісії, призначається спірними сторо­нами спільно.

Відповідно до Вашінгтонської конвенції в обов'язки примирювальної комісії входить вияснення обставин, з приводу яких між сторонами виник спір, і вжиття всіх за­ходів для прийняття взаємоприйнятного для сторін рішен­ня. Результатом роботи комісії є:

або укладення сторонами мирної угоди;

або констатація комісією факту неможливості досяг­нення сторонами такої угоди. Незалежно від результату роботи примирювальної комісії сторони мають право в будь-який момент звернутися до процедури арбітражного врегулювання спору.

На відміну від рішення примирювальної комісії, рі­шення арбітражу є обов'язковим для обох сторін. Ця об­ставина визначає регламентацію процедури арбітражного врегулювання, а також широкі повноваження арбітражу. Так, арбітраж має право (якщо сторони не домовляться щодо іншого) вимагати від сторін надання документів та інших доказів, а також виїзжати на місця, пов'язані зі спором, і проводити розслідування, якщо того вимагають обставини. Навпаки, у разі проведення примирювальної процедури, Вашінгтонська конвенція лише зобов'язує спірні сторони добросовісно співробітничати з примирю-вальною комісією для того, щоб комісія могла виконати покладені на неї функції, і «серйозно відноситися до ре­комендацій комісії».

Проте, незважаючи на широкі повноваження арбіт­ражу порівняно з примирювальною комісією, він, згідно із Вашінгтонською конвенцією, «не має публічно-право­вих повноважень». Так, арбітраж не має повноважень вживати заходів примусового характеру, спрямованих на забезпечення позову. Арбітраж вправі лише рекоменду­вати сторонам додаткові заходи, спрямовані на забезпе­чення права кожної зі сторін.

Особливості процедури врегулювання інвестиційних спорів, передбачені Вашінгтонською конвенцією, надають цій процедурі значну схожість із порядком вирішення спорів у органах міжнародного комерційного арбітражу. Специфіка спорів, що розглядаються Центром, визна­чається тим, що стороною в таких спорах виступає держа­ва та іноземна особа іншої держави. Ця специфіка знахо­дить своє відображення у деяких положеннях Вашінг-тонської конвенції. Так, наприклад, арбітраж розглядає спір згідно норм права відповідно до угоди сторін. За відсутності такої угоди між сторонами арбітраж застосо­вує право Договірної держави, яка виступає в якості сто­рони в спорі, а також норми міжнародного права, які мо­жуть бути застосовані.

Вищезазначене посилання на норми міжнародного права викликало неоднозначну реакцію ще на стадії роз­робки конвенції та продовжує викликати спори до сьо­годнішнього дня. Практичне застосування норм міжна­родного права пов'язане зі значними складностями у тлу­маченні, встановленні змісту цих норм, однак поява у Вашінгтонській конвенції положень, що роблять можли­вим застосування цих норм, визначає особливість право­вого положення Центру, не схожого на інші інститути міжнародного комерційного арбітражу. Тому звернення до Центру необхідно виділяти як особливий засіб вирі­шення інвестиційних спорів.

Специфічний характер Центру виявляється також і в тих положеннях Вашінгтонської конвенції, що стосуються порядку виконання рішень Центру. Так, кожна Договірна держава визнає рішення арбітражу в якості зобов'я­зуючого та забезпечує виконання грошових зобов'язань, що накладуються рішенням арбітражу в межах своєї те­риторії, таким же чином, якби це було рішення судового органу цієї держави.

Другим важливим міжнародно-правовим актом із вре­гулюванням інвестиційних відносин є Сеульська кон­венція «Про заснування Багатостороннього агентства по гарантіям інвестицій» 1985 p. Відповідно до цієї конвенції було засноване Багатостороннє агентство з гарантій ін­вестицій (далі — Агентство), яке є міжнародною органі­зацією, що використовує різноманітні правові засоби при вирішенні проблем, пов'язаних з іноземними приватними інвестиціями. Завданням Агентства є заохочення інозем­них інвестицій в країнах, що розвиваються шляхом на­дання іноземним приватним інвесторам додаткових га­рантій, а також надання технічних послуг з покращення інвестиційного клімату у країні, яка приймає іноземний капітал. Як і Центр, Агентство було створено за ініціа­тивою МБРР і співробітничає з іншими організаціями МБРР.

Агентство надає гарантії від некомерційних ризиків, включаючи націоналізацію інвестицій, а також від ризиків введення обмежень переведення прибутків в іноземну валюту, обмежень переказу прибутків за кордон, обме­жень у доступі до судових засобів захисту прав іно­земного інвестора, гарантії від невиконання судових рішень. Агентство діє на основі наступних принципів:

повна фінансова незалежність від МБРР та інших фінансових організацій;

• участь розвинутих країн, і країн, що розвиваються у фінасуванні та контролі за діяльністю Агентства;