4-А КЛАС
Тема:Тепло отчого дому
Тема: Її життя - сонячний промінь. М. Олійник “Лесина доля”, Леся Українка “Давня весна”.
Мета: Розширити і поглибити знання учнів про велику українську письменницю і поетесу Лесю Українку. Розвивати вміння сприймати та аналізувати поетичні твори; вчити відчувати красу художнього слова, розвивати творчу уяву, фантазію, зв’язне мовлення. Виховувати любов до рідної мови, її багатства.
Обладнання: портрет Лесі Українки, фотографії, вибрані твори Лесі Українки, “Дерево життя”, запис пісні на слова Лесі Українки.
Хід уроку.
І.Організація класу до уроку.
1) Повторення раніше вивченого матеріалу.
- Пригадайте, як називається розділ, над яким ми працюємо на уроках читання?
- Із творами яких письменників та поетів ви вже ознайомилися?
- Над чим працювали на попередньому уроці?
- Назвіть дійових осіб оповідання.
- Який Дмитрик?
- Які стосунки між Дмитриком, Гаврилком і Марійкою?
- Чи справді Дмитрик повністю підвладний Гаврикові?
- Кого звинувачує Дмитрик у тому, що сталося?
- Дуже цінною рисою характеру Дмитрика є самокритичність. Що вирішує хлопчик у лікарні?
- Як, на вашу думку, склалася доля Дмитрика?
Оцінювання активних учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу і первинне його закріплення.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми познайомимося із творчістю ще однієї видатної поетеси України Лесі Українки:
У нашім класі на столі
Портрет стоїть у рамі.
Він всім знайомий –
І мені, й татусеві, і мамі.
З портрета дивиться на нас
Землячка-поетеса.
Це гордість нашої землі
Нескорена, незламна Леся.
- Саме ім’я Леся Українка – наче символ України. Воно викликає в нас світлі почуття радості від зустрічі з талановитою людиною, яка настільки любила свій народ, що взяла собі псевдонім Українка. Її життя – сонячний промінь – так звучить тема сьогоднішнього уроку. На уроці читання ми вже ознайомилися з її віршами. Сьогодні поглибимо знання про життя і творчість Лесі Українки. Ви самостійно вдома читали про поетесу і підготували невеличкі розповіді про її життя. Тому і пропоную працювати по групах: інформатори, знавці поезії, художники.
- Інформатори, коли ви будете розповідати, то не повторювати сказане попереднім, а додавати нові відомості. А ви, уважно слухайте товаришів і доповнюйте їхні відповіді.
2. Розповіді учнів про Лесю Українку.
- Яку назву дала Леся своєму першому віршу?
3. Доповнення вчителя.
Ім’ям Лесі Українки названо вулиці, театри, школи, бібліотеки. Центральний музей Лесі Українки знаходиться в Києві. Пам’ятники поетесі споруджено в Києві, Сурамі, Ялті, Луцьку, в одному з міст Канади.
Оцінювання учнів, виставлення оцінок!!!
- Діти, мені приємно, що ви уважно ознайомилися з життям Лесі Українки, багато чого довідалися про неї.
- А тепер, оскільки ви працювали вдома зі збірочкою “Вибрані твори” Лесі Українки, послухаємо, як ви знаєте її поезію. Ви вже читали її вірші в попередніх класах, може хтось на сьогодні вивчив якийсь інший вірш, який найкраще сподобався?
4. Читання учнями віршів.
5. Слухання пісні “Колискова” на слова Лесі Українки.
- Як бачимо, що Леся Українка була дуже талановитою. Вона писала оповідання, казки для дітей, драматичні твори, вірші, серед яких є і чудова колискова. А колискова – це дуже лагідна, ніжна, мелодійна пісня, яку співає жінка або матір над колискою своєї дитини. “Колискову” Леся Українка написала у 1890 році. На музику “Колискову” поклав композитор Яків Степовий. Я пропоную послухати уривок із цієї пісні і подумати, яку картину ви б намалювали і якими ви уявляєте дійових осіб?
6. Робота з підручником. Розгляд учнями портрета Лесі Українки.
-Як зображено поетесу? Який у неї вираз обличчя, положення рук? (Леся зображена молодою дівчиною. Вона стоїть спокійно, дещо замріяно. Скромна зачіска, високе, благородне чоло, сіро-блакитні очі. Одяг підкреслює її прихильне ставлення до народного вбрання: тонка червона стрічка у світлому волоссі, вишитий комірець, разки намиста).
-Що вона тримає у руках? (Однією рукою Леся піднесла до обличчя букетик ніжних квіток, а другою - притискує до грудей книжку. Це підкреслює тендітність, ніжність дівочої постаті й водночас потяг до знань.
-На малюнку ми бачимо гармонію кольорів. Леся Українка дуже любила природу, особливо весняну, коли все зеленіє, буяє квітом.
7.Фізхвилинка.
8.Слухання вірша. Учитель читає вірш напам’ять.
-Які дві картини протиставляються у вірші?
(Прихід пахучої, буйної весни і стан поетеси).
9.Мовчазне читання учнями.
Завдання: 1 група – які слова вживає поетеса для характеристики весни? (весела, щедра, мила, промінням грала, сипала квітки).
2 група – Про що свідчить вислів “весна летіла...”, мов стокрила...”? (Весна настала дуже швидко).
3 група – чому так багато дієслів використовує поетеса? (Все у русі, стан природи змінюється на очах).
10. Вибіркове читання.
-Зачитайте слова, де описано прихід весни.
-Як показано зміну настрою героїні від спілкування з природою? А який настрій був у поетеси? Як про це сказано у вірші?
11. Читання парами.
-Як ви думаєте, чому вірш названо “Давня весна”, а не просто “Весна?” (Враження від весни, яку згадує поетеса, було таким сильним, що воно не забулося і через багато років).
ІV. Заключна частина.
Творчість Лесі Українки дуже багата та різноманітна. Всі її поезії свідчать про велику любов до рідної землі, її вболівання за долю свого народу. Вона любила пісні й музику свого народу, його звичаї, вбрання, на голові носила віночок. А, оскільки, Леся Українка дуже любила квіти, то ж сплетімо сьогодні з вами віночок у пам’ять про неї.
-Вважалося, що віночок може захистити молоду дівчину. У ньому кожна квіточка ніби оберіг від лиха, від нечистої сили і щось символізує. До Лесиного віночка вплетемо барвінок – символ пам’яті й вдячності поетесі. Вплетемо маки – квіти краси і молодості; ромашки – квіти кохання і миру; волошки – простоти і ніжності.
-А тепер подивіться на чудові стрічки у віночку. (Зелені стрічки уособлюють життя, коричневі – рідну землю, сині – небо і воду, жовті – сонце, червоні – молодість і красу).
(Вінок покладається біля портрета юної Лесі Українки, обрамленої в рамку).
V. Підсумок уроку.
-Діти, подивіться на символічне дерево, життя і творчість поетеси. Поки ви ще не все знаєте про життя і творчість Лесі Українки, тому і листочків на дереві небагато. Будете зростати ви, буде поповнюватись і кількість листочків на дереві. А поки поясність, що означають ті дати, які написані на цих листочках.
25 лютого 1871 р. – народилась у м. Новограді-Волинському Лариса Петрівна Косач, майбутня видатна українська поетеса Леся Українка.
1880 р. – у дев’ятирічному віці Леся написала свій перший вірш “Надія”. Цей вірш її мати, відома українська поетеса Олена Пчілка, підписала псевдонімом Леся Українка).
1890 р. – Леся Українка написала вірш “Колискова”.
1893 р. – було надруковано першу збірку поезій Лесі Українки під назвою “На крилах пісень”.
1 серпня 1913 р. – у Грузії в м. Сурамі померла видатна українська поетеса Леся Українка.
Леся Українка – славна дочка України. Вона любила рідну Україну і служила їй своїм палким словом. Ми з вами – земляки славетної поетеси. Ми живемо в Україні. Це наша Батьківщина, наша рідна земля, яку палко любимо.
VІ. Домашнє завдання.
Дякую за підготовку до уроку, за ваші знання, відповіді, за розуміння поезії, за вашу любов до Лесі Українки, яку ми сьогодні відчули.
Вивчити напам’ять вірш “Давня весна”. Уміти розповідати основні події з життя Лесі Українки.
Тема: Знання – це скарб, а вміння вчитись – це ключ до нього.
Мета: Дати дітям уявлення про те, що у школі здобуваються знання, необхідні всім людям у житті, і що знання – це великий і неоціненний скарб, який робить людину сильною, а вміння вчитися – це той ключик, який відкриває скарб і дає людині світло. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати повагу до школи.
Обладнання. Семипелюсткова квітка – це кольори веселки. В середині квітки слова: “Веселковий світ знань”.
Червона пелюстка – читання, основа навчання: “Хто багато читає – той багато знає”.
Жовтогаряча пелюстка – це рідна мова, письмо: “Хто грамоти вміє – той добро жне і сіє”.
Жовта пелюстка – математика: “Математика – гімнастика для розуму”.
Зелена пелюстка – це зелений світ навколо нас, довкілля: “Весна красна квітками, а осінь – плодами”.
Блакитна пелюстка – це світ прекрасного, світ музики: “Музика без язика, а людей скликає”.
Синя пелюстка – фізкультура і спорт: “У здоровому тілі – здоровий дух”.
Фіолетова пелюстка – це праця, художня праця: “Праця людину годує, а лінь – марнує”.
Учитель. Дорогі діти, ось ви у школі, на першому уроці. Вітаю вас з Днем знань, який сьогодні святкує наша Україна. Саме сьогодні у вас радісний день – ваше перше шкільне свято. У всіх містах і селах почався новий навчальний рік, який поведе учнів у дивовижну Країну Знань. І ви стали учнями, дорогі мої першокласники. Школа радісно вас зустріла і усміхається всіма віконцями до своїх любих дітей. Подивіться, який гарний клас, які чистенькі парти. Тут ви будете навчатися, дружити, відпочивати. Крім цього, школа – це не лише те приміщення, до якого ви щойно зайшли, це велика країна Знань, країна дитинства і юності. Ви побачили, що тут навчаються не лише маленькі діти, а й старші учні. Всі школярі одержують відповідні знання, які просто необхідні для кожної людини. Знання - це все те, що людина вміє, знає, навчилася робити.
Знання – ось як це сонечко. А що дає сонечко? Воно дає світло, світло науки і тоді людина вміє читати, писати, рахувати. А як немає сонечка, тоді наступає ніч, тьма, людина не вміє читати і писати, і їй важко жити. Тому ось це сонечко дає кожному з вас свій промінчик. Цей промінчик воно дарує Христині і гладить її голівку. А ти, Христино, що можеш розказати, щоб сонечко тебе запам’ятало і зігріло. (Дівчинка розповідає про себе). А ви, діти, постарайтеся не випускати зі своїх рук світлий промінець і йти по ньому до світла знань. От сонечко подарувало вам свої промінчики, а ви повинні йти по них до сонечка, до знань. А як йти? Потрібно наполегливо працювати, старатися, трудитися так, щоб найбільше знати, щоб здобути міцні знання, бути освіченим, знаючим, розумним і добрим. Крім цього, до всіх знань, які ви здобудете, ще треба додати любові і доброти, щоб розум і знання приносили і вам, і всім людям на Землі щастя і радість. А тепер