Смекни!
smekni.com

Модифікація конкурентно-ринкового механізму (стр. 7 из 7)

У всіх країнах контроль за виконанням антимонопольних зако­нів здійснюють спеціальні державні антитрестівські органи. В Ук­раїні такі функції покладено на створений у березні 1992 р. Антимонопольний комітет та його територіальні відділення. До його компетенції входять: визначення монопольного становища підпри­ємців на ринку; здійснення контролю за дотриманням антимоно­польних вимог при створенні, реорганізації чи ліквідації монополь­них утворень; прийняття рішень і розпоряджень про припинення порушень антимонопольного законодавства та про відновлення початкового стану.

Незважаючи на наявність подібних органів, формальний харак­тер їхньої діяльності, неконкретність окремих формулювань зако­нів спричинюються до ігнорування чи неповного дотримання ан­тимонопольного законодавства. Навіть у ринкове розвинутих кра­їнах, які проголосили посилення контролю за галузевими об'єд­наннями, кількість недотримань антимонопольного законодавства постійно зростає. Особливо це є типовим для потужних фінансо­вих угруповань.

Нині у країнах з ринковою економікою і в тих, що переходять до ринкової економіки, посилюється підтримка з боку держави ринково-конкурентних сил. Незважаючи на специфічні особливості, переорієнтація на пріоритет ринкового механізму в країнах обох ступенів розвитку має загальні риси, основу яких становить зміна економічних функцій держави. На перший план було висунуто за­вдання створення сприятливого інвестиційного клімату і стимулю­вання приватних капіталоутворень шляхом здійснення бюджетно-податкової та кредитно-грошової політики; заохочення сил конкуренції і створення приватному підприємництву певних умов для розгортання ринкової діяльності. Серед заходів, спрямованих на виконання цього завдання, були дерегулювання в ряді галузей еко­номіки, реформа управління державними компаніями, ревізія (або створення) антимонопольного законодавства.

Відповідно до реформ дерегулювання було скасовано пряме ре­гулювання цін і тарифів в окремих галузях економіки, усунено жорсткі регламентації умов проникнення в галузь конкуруючих капіталів. У США, наприклад, ця система заходів охопила авіа-, залізничний і вантажний транспорт, галузі телекомунікації, де до­мінував вузькогалузевий і промонополістичний характер держав­ного регулювання.

Ревізія антимонопольного законодавства у країнах з ринковою економікою полягає у розширенні можливостей приватнопідпри­ємницької діяльності. Стимулюється зміцнення багатогалузевих комплексів, усуваються перешкоди підвищенню рівня економічної інтеграції в масштабах національних економічних систем. Закон України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросо­вісної конкуренції у підприємницькій діяльності" спрямований на розвиток конкуренції на демонополізацію економіки. Він відкри­ває можливості щодо становлення ринкових відносин у країні, ко­мерціалізації державних структур, формування сприятливих еко­номічних умов для новостворених підприємств.

У цілому модернізація господарської системи сприяла поси­ленню ролі цінових факторів, зміцненню, а в деяких країнах ста­новленню ринкових відносин, підвищенню гнучкості економічних

систем.

Практика свідчить про економічну неефективність командних систем господарювання. Економіка країни з розвинутим суспіль­ним поділом праці не може нормально функціонувати, якщо нею керують позаекономічними методами: за допомогою прямих вказі­вок, обов'язкових до виконання команд зверху. Викликана до жит­тя екстремальними умовами, з подоланням їх, командна система повинна бути замінена формою господарювання, ефективність якої перевірена тривалим людським досвідом. Такою формою є ринко­ва система.

Рушійні сили розвитку, втілені в товарному виробництві, особ­ливо в період їх стихійної дії, нерідко зумовлювали потрясіння в господарстві країн розвинутої ринкової економіки, руйнівні еконо­мічні кризи. Вихід було знайдено в посиленні регулюючих функцій держави. Основою господарської системи, як і раніше, залишаєть­ся ринок, проте регулятори його взаємодіють з внутрішнім фірмо­вим плануванням (бізнес-план) і державними важелями централі­зованого регулювання.