Смекни!
smekni.com

Схоластика 2 (стр. 9 из 11)

2.3. Пізнання інтуїтивне й абстрактне

Зрозуміло, що від примата індивідуального ми негайно переходимо до примата досвіду в пізнанні. Тут необхідно відрізняти нескладне пізнання, де окремі терміни описують окремі предмети, від пізнання складного, де терміни складаються в пропозиції. Без першого немає другого. Пізнання першого типу може бути як інтуїтивним, так і абстрактним. Інтуїтивно, думає Оккам, наша споконвічна згода прийняти можливі істини. Інтуїтивно наше судження про наявність речі, коли вона є, але і про відсутність її, коли її немає. І хоча інтуїтивне пізнання обертається в сфері можливого, воно фундаментальне в тім змісті, що без нього не було б нічого іншого. З інтуїтивного пізнання починається пізнання експериментальне. І Аристотель, на думку Оккама, думав, що наука починається з освоєння експериментальних речей. Емпірична заявка Оккама, як ми бачимо, радикальна.

Абстрактне пізнання він трактує в двох змістах. Якщо знання витягнуте з багатьох окремих предметів, то воно буде абстрактним і, у якомусь змісті, універсальним. Іншим способом побутування абстрактного знання може бути шлях витягу факту чи існування неіснування, чи інших умов з того, що приписується можливому предмету. Об'єкт цих двох типів пізнання той самий, але ракурс у них різний: інтуїтивне пізнання уловлює чи Існування неіснування деякої реальності, абстрактне пізнання може продовжуватися і худа, коли вже пізнана річ цілком утрачена. Таким чином, шляху пізнання відрізняються між собою, але не у відношенні до об'єктів. Інтуїтивне пізнання обумовлене реально існуючим об'єктом, будучи зайнятим ймовірними істинами; абстрактне припускає перше, займаючись істинами необхідними й універсальними. Але як воно їх досягає?

2.3. Универсалии і номіналізм

Оккам неодноразово заявляє про нереальність универсалий. y'Lectura sententiarum." він пише: "Ніщо з того, чтовнедуши, чи реально раціонально збагненного, ні саме по собі, ні для іншого, про що можна судити, не є універсальне... як неможливо, щоб людина в якому б то ні було аспекті розглядався як осел". Реальність універсального наскрізь суперечлива, а тому неї варто виключити. Реально лише індивідуальне. Универсалии усього лише імена, але не підстава реальності. В індивідуумі немає нічого, что можна було б виділити як універсальне, а якщо і можна було б, те в цьому випадку воно існувало б самостійно. Уся реальність — "синолос", окреме. Так відпадає проблема индивидуации, що так займала класичну філософію, адже перехід від універсальної сутності до індивідуального оголошений незаконним. Але також здпадає і проблема абстракції як тематизации специфічної сутності.

Про що, у такому випадку, трактує абстрактне пізнання. Универсалии -емає в речах, "in rebus", поза душею, ні в речах, ні до речей. Вони лише зербальні форми для зручності розуму відбудовувати серію відносин для логічного застосування. Ментальні операції над схожими між собою предметами народжують деякі абревіатури, скорочувальні знаки, — той^вони-те і є универсалии, тобто реакція інтелекту на наявність безлічі подібних предметів. Так ім'я "Сократ" відноситься до визначеної особистості, але ім'я "людин" як абревіатура — универсалия. Як же бути з наукою, що з часів Аристотеля має своїм предметом універсальне? З посилок Оккама зникають загальні закони, иеархическая структура і систематика универсума. Відповідно до номіналістів, такий тип знання кристалізує її, роблячи марної і нерухомий. Досить вероятностного знання, заснованого на повторюваності в досвіді, воно, прораховуючи частоту випадків у минулому, пророкує його ймовірність у майбутньому. Утративши віру в метафізичні докази, виконані в аристотелевско-томи-стском дусі, Оккам постулирует множинні-множинну-множинне-множинна-індивідуально-множинний универсум, де немає місця незмінному і необхідний.

2.4. "Бритва Оккама" і розпад традиційної метафізики

У контексті невтримної віри в індивідуальне зовсім не складно знайти методологічний рецепт: "Entia піп sunt multiplicanda praefer necessitatem" — "He варто множити сутності понад необхідність" — горезвісна "бритва Оккама". Цей канон стає головною зброєю критики платонізму й аристотелизма в тім, що їх поєднує.

Тепер у нас їсти привід побачити, як валяться опори метафізики і традиційної гносеології.

Спочатку Оккам відмовляється від метафізики буття в модусі аналогій Аквината й однозначного буття Худоби через, що немає іншого зв'язку між кінцевим і нескінченної як чистий акт божественної волі, із приводу якої безглуздо рефлектировать. Разом з поняттям буття виводиться і поняття субстанції. Про речі тепер ми знаємо лише їхні якості й акциденції, що виявляються в досвіді. Субстанція — хіба що невідома реальність, заради якої навряд чи варто поступатися принципом економії розуму. З приводу метафізичного поняття діючої причини емпірично встановлювано, що е різниця між причиною і наслідком, перше передує другому. Можливе встановлення правил проходження феноменів, але без метафізичних претензій із приводу необхідності типу causa efficiens (діюча причина), чи causa/mails (цільова причина). Нема рації говорити, що щось спонукуване чи любов'ю бажанням, ведьдействиеитак є. Точно так само, якщо вогонь спопеляє вщент, те чому неодмінно вести мову про фінальну причину, чи не досить попелу, що говорить про марність доказів?

Що стосується гносеології, те тут справа ще простіше. Дебати між томистами й аверроистами про відмінності між інтелектом діючим і інтелектом можливим Оккам називає базіканням. Більш того, він думає, що єдність пізнавального акта таж саме, що і його індивідуальність. Усі види образів проміжних між об'єктами і нами марні, якщо об'єкт не даний безпосередньо. "Статуя Геркулесу ніколи не приведе до пізнання Геркулесу, мова не може йти навіть про подібність, якщо споконвічне не було знайомства із самим Геркулесом".

Це останнє судження показує нам, що "бритва Оккама" відкриває дорогу типу мислення в дусі "економії", що викидає за борт усе зайве, серед якого виявляються метафізичні поняття, на яких спочивають науки і сама реальність, правило якого не приймати гіпотези ad hoc (до цього, до речі), каузальні зв'язки.

Нарешті, ця критика призиває утримуватися від усього, що поза індивідуальним, а довірятися лише емпіричному пізнанню як фундаментальному.

2.5. Нова логіка

Виникає питання: як у світлі такої критики традиційної метафізики виглядає логіка з її правилами, що будь-який науковий дискурс привчений поважати? Англійський францисканець у видах оздоровлення логіки пропонує звільнити мислення від непотрібного смеше

ния лінгвістичних утворень з реальними, елементів дискурса з елементами об'єктивними. Знаки, якими ми розташовуємо, необхідні для опису і передачі інформації, але не слід приписувати символам іншої функції, чим указівка на те, чим символи

є.

От деякі ембріони оккамовской логіки. Перш ніж говорити про пропозиції, пропозициях, потрібно з'ясувати терміни, їх складові. У "Сумі логіки" він виділяє наступні. Термін ментальний, що відбиває модифікацію душі; як позначає він стає частиною ментальної пропозиции. Термін оральньїй, чи усний, складає частина усної пропозиції. Нарешті, термін письмовий, сприймаємо вже не вухами, а очима. Перший термін натуральний, два інших — конвенціональні, тому що від мови до мови змінюють свій вигляд.

Є, серед іншого, ще і "категорематики", тобто терміни, що мають визначений і точний зміст, як, иапример,"людина" (обозначающий всіх окремих людей), "тварина", "білизна" і т.п. Є і так називані "синкатегорематики", серед яких такі поняття, як "кожен", "ніхто", "хтось", "усі", "тільки" і подібні цим, що не мають точного і визначеного змісту.

Потрібно відрізняти терміни абсолютні від термінів коннотатив-ньїх, співвіднесених. Так, ім'я "тварина" відноситься до першого класу, тому що, включаючи в себе і биків, і ослів, і котів, воно не позначає їх у порядку переваги, предшествования. Термін же "біле", приміром, буде коннотативньїм, тому що припускає наявність поняття "колір", з яким він співвідноситься, чи слова "білизна", у другу чергу.

Уживання коннотативньїх термінів зв'язано з модальністю істот у тім змісті, що вони можуть прямо вказувати на якусь річ і побічно на іншу, виявляючи зв'язок між предметами, який у реальності немає. Тепер, думає Оккам, можна включити дієслово в дефініцію, що виражає номінальну сутність. Наприклад, на питання, що значить термін "причина", можна сказати, що "це .цось, за яким випливає щось інше, чи: щось, здатне продуцировать інше".

Терміни, крім власних властивостей, мають властивості місця, займаного з пропозиции. Така теорія одержала назву теорії суппопозиций, що займається можливими заміщеннями термінів у пропозиції. Тут виділяється персональна суппозиция* Наприклад, "усяка людина—тварина", передбачається, що термін гюдин" заміщає собою всіх окремих людей. Проста суппозиция має місце, коли 'ермін заміщений поняттям типу "людина це вид", отсьі-

гавкоту до окремо існуючих людей. Нарешті, матеріальна суппо-зиция, -ипу "людин це ім'я", де термін позбавлений змісту.

Коротше кажучи, той самий термін може мати різні змісти, у залежності ад місця і характеру пропозиции. З наших прикладів видно, що цінність поняття '-юдина" усякий раз інша, що випливає чи з матеріальності слова, чи особистості, чи психічної реальності загального вираження, що є присутнім у розумі того, хто мислить поняття людини.