Смекни!
smekni.com

Схоластика 2 (стр. 10 из 11)

Стає очевидним намір Оккама додати логіці автономний статус і строгі обриси, чого не було в попередників. Але він не утомлюється підкреслювати, що ніякої об'єктивної реальності за термінами немає. Ми маємо справу з радикальним розводом логіки і реальності, іменами і речами. І які ж плоди цього розводу?

По-перше, це дає можливість, на думку Оккама, зайнятися термінами як чистими символами, як якби вони корелювали самі із собою. Він навіть пропонує як результат такого чищення невразливу теорію логічного доказу, строгого й очевидного, як утвореного з чистих символів. Геніальна інтуїція реалізована цілком сучасною символічною логікою з її поділом "синтаксису"..» "семантики".

Ставлячи потім задачу уточнення уживаних термінів вже у відношенні реальності, що позначається, Оккам дає могутню сублімацію експериментальної традиції. Постійний контроль за нашими посиланнями на реальність, строгість мови і наукового дискурса, — такі його вимоги. Віра в продуктивність логічних суппозиций у різних формах сусідила з закликом позбутися від приблизності в судженнях і шкідливих засміченнях мови, прагнути до пунктуальності і строгості мислення. Мова йде, таким чином, про логічну конструкцію, де порядок думки гарантує ясність мови і реалізм пізнавальних інтенцій.

2.5. Проблема існування Бога

У світлі логічних вимог будь-яку інтуїцію Бога Оккам бачить, як мінімум, невизначеної. З приводу можливого інтуїтивного пізнання Бога він пише: "Ніщо не може бути пізнаним саме по собі природним шляхом, якщо не дано вже інтуїтивно; однак інтуїтивне збагнення Бога не лежить на шляху природного пізнання". Саме як апостеріорні критикує він доказу Акви-ната і Худоби.

Метафізика буття, по Оккаму, наказала довго жити, тому що вона не удержала рівноваги між причинами діючими і причинами що зберігають. Важко, скоріше неможливо, довести абсурдність

нескінченного процесу, маючи серію діючих причин, що відповідають лише за продукування речей. Так до висновку про вічність світу прийшли логічним шляхом Аристотель і Аверрозс, що не піймали першої причини за хвіст.

Більш ефективний шлях причин-консервантів. Зберігаючи своє буття, річ залишається сама собою. От так формулює Оккам аргумент такого роду: "Будь-яка річ, реально кимсь чи чимось зроблена, якщо її буття підтримується реально, їм (буттям) зберігається, виходить, світ створений, тобто він збережений протягом усього часу тим, хто його буття підтримував". Що стосується істоти, що його зберігало, те тут можуть бути дві думки: або воно зроблено чимось іншим, або нічим уже не зроблено. В другому випадку ми маємо першу виробляючу причину, вона ж і причина що зберігає. У першому випадку варто шукати останню причину, тому що в ряді причин-консервантів не можна йти до нескінченності, у противному випадку довелося б визнати нескінченне в акті, що абсурдно.

Сила цього аргу мента складається у факті, що створене не здатно до самозбереження власними ресурсами, інакше воно перетворилося б з випадкового в необхідне. Як похідні речі вони мають потребу в початку, що зберігає. А оскільки не можна зберегти того, що ще не зроблено, те діюча причина і сохраняющая та сама. Але якщо в порядку діючих причин випливати до нескінченності не абсурдно, те отчого ж абсурдна нескінченність причин, що зберігають? На це питання Оккам відповідає без коливань: якщо причин, що зберігають, нескінченно багато і вони співіснують зі збереженими речами, то варто визнати актуальну нескінченність речей, знтз, що в сфері можливого і випадкового чистий абсурд.

Як помітив Гисальберти, показова перевага Оккама цьому типу аргументації в характері причини, що зберігає, що актуально виражає силу чи бути не бути. Тому її актуальність зв'язана з визначеністю актуального існування світу, що бідує в кожний з моментів у підтримці буття.

Обґрунтування не може піти далі. Що, наприклад, можна ска-. зать про Божественні атрибути, про єдність, нескінченність, усемогутність, усевіданні? Усього нібито доказу з приводу їх усього-на-всього вселяння. Вони можуть виключити сумніви, тому не можуть бути визнані доказами. Хоча визнання причини, що зберігає, уже рятує від агностицизму. Воно уможливлює існування Абсолюту, що особливими шляхами відкривається людському розуму. Одкровення — єдине дзеркало, де можна побачити справжній лик Бога. Слабкі і непереконливі людські докази, їхня невизначеність, нестрогість не можуть виключити сумніву.

Ніж тісніше сфера компетенції людини щодо Бога, тим ширше простір віри. І з приводу теологічних істин типу "Бог благ і єдиний у Трьох Обличчях, простий і абсолютно досконалий" манія аргументації, демонстрацій і експлікацій повинна бути припинена. Не тому, що істини ці практичного рангу, а не познава-1 тельного. Є твердження спекулятивного характеру, такі як: Бог створив світ, Бог єдиний і троичен. Але спекулятивний аспект цих істин малозначителен, він майже не стосується практики, крім того, люминис-центное початок віри багато перевершує його, висвітлюючи і схоплюючи суть справи відразу і всебічно.

Щира місія теолога не в демонстрації розумності прийнятих вірою постулатів, але в показі недосяжності їхньої висоти для розуму. З цією метою Оккам редукує розум до його законних меж, де царюють лише точні поняття, рятуючи істини віри у всій їхній специфічності й альтернативности.

Віра, нарешті, знаходить чистий голос Одкровення в його споконвічній принадності, очищеної від мішурної позолоті дискурса. Дарунок віри — виняткова умова чи прийняття неприйняття християнських догм. От дійсний фундамент віри і її істинності. На зусиллях поколінь схоластів, що болісно домагалася примирення розуму з вірою, поставлений хрест. Волею Оккама универсум природи й универсум віри роз'єднані, розставлені по різні сторони на власні палі. Замість "Intelligo і tcredam" ("Розумію, щоб вірити") і "Credo ut intelligam'9 ("Вірю, щоб розуміти") Оккам проголошує "Credo etintelligo" ("Вірю і розумію").

2.6. Новий метод наукового дослідження

Канони наукового дослідження, сформульовані Оккамом у своїх роботах (серед який "Expositio super Rhysicam" ("Виклад крім фізики"), "Quaestiones in libros physicorum" ("Дослідження на книги фізиків"), "Philosophia naturalis" '"Природна філософія") і ін., внутрішньо зв'язані з новою логікою і критикою традиційної космології. Якщо світ випадковий продукт абсолютно вільної волі Всемогутнього, то чи законно метафізичне структурировать його необхідними зв'язками. Крім безлічі індивідуального ніщо інше не необхідно. Якщо це так, то єдиний фундамент наукового пізнання — експеримент. Звідси перший канон:

•^уково знати можна лише те, що контрольовано в емпіричному досвіді. До :»ту реального просуває логіка як інструмент лінгвістичного аналізу і критики. Зобов'язана встановлювати точне місце термінів у пропозициях, логіка наводить асч співвідношення між змістом тверджень і ефективною реальністю індивідуального.

Така безкомпромісна вірність конкретному приводить Оккама до відмовлення від гипостазирования будь-яких метафізичних сутностей; руху, простору, часу, місця. Немає ніякого резону мислити окремо від реальних речей, що рухаються. Крім тіл, що рухаються, немає нічого. Але за допомогою логіки, як інструмента, можна задатися питанням, що є "рух" як термін. Відповіддю буде вказівка на його функціональність, зв'язану з модальністю змін речей у їх взаимоположении. Реальні процеси виглядають як серії позицій, незалежно від кількості речей. Фізичні події з погляду структури темпоральности можна редукувати до серії моментів, кожний з який переміняє попередній. Кількісна перспектива на манер аристотелевской механіки замінений тут на якісну.

Рефлексії такого сорту приводять нас до другого канону Оккама:

замість того, щоб запитувати, "що це таке?", варто з'ясувати спочатку, "як воно існує", тобто не треба домагатися природи феноменів, досить знати, як вони функціонують. Ми бачимо сучасний образ фізики, математизированной і не обтяженої метафізичним вантажем. І справді, аристотелевское бачення универсума як ієрархічно організованої структури витісняється конгломератом індивідуальних одиниць, жодна з який не має привілей бути в чи центрі полярної стосовно іншої.

Новий напрямок фізики угадується й в установці Оккама на таке наукове дослідження, у якому немає місця поданим принципам необхідного характеру. Ясно, що поки ми в ніші аристотелевской фізики з її незмінними законами, усі необхідно. Але як тільки прийнята посилка про абсолютно вільну волю Творця, що создали світ, не тільки можливо, але і законно взяти до уваги всі гіпотези, зберігши лише зобов'язання контролювати їх експериментальними даними, що поставляються почуттєво, інтуїтивним шляхом. Перед нами ембріон того методу, якому наступні століття вже прокладуть широку зручну автостраду.

Нарешті, оккамово довіра до факту і тільки факту керує рухом "бритви", що відтинає аристотелевское положення про субстанціональну незвідність небесної сфери до підмісячного, альтернативности всього нетлінного стосовно мінливого, підданому псуванню і розпаду. Замість з'являється ідея структурно гомогенного универсума, стосовно якого недоречно говорити про "натхненність" небес. Усе закінчується редукцією небесних сфер до цілком матеріальної добротної земної основи. В інтегралі вони втрачають несхожість своїх ликів.

Усі ці моменти складають епілог середньовічної науки й одночасно прелюдію нової фізики. Відмовлення від необхідних причин,

категорій часу, простору, руху, природного місця в їхній об'єктивній цілісності, усе це свідчить про те, що на зміну одній історичній епосі поспішає інша.

2.7. Плюралізм проти теократії

Криза і наступне руйнування ідеалів колективної свідомості — імператора і верховного первосвященика в їхній колишній моці і непогрішності —були отрефлектированьї Оккамом з воістину англійською тверезістю духу. Захист індивідуума як єдиної конкретної реальності, експерименту як прямого безпосереднього досвіду, програмна заявка на відділення релігійного знання від раціонального, привели, природним образом, до необхідності політичної автономії цивільної влади від духовної. Усе це означало глибоку трансформацію церковних інститутів у самій основі. Демифологизацию сакрального духу імперії й усікання влади понтифікату підштовхнув конфлікт імператора з Папою, але були тому і причини іншого плану: це був голос нової ренесансної культури.