(Барвінок малий,
евкаліпт кулястий,
Мак польовий)
БАРВІНОК МАЛИЙ -Vinca minor L.
Родина Барвінкові — Apocynaceae
Як виглядає? Трав'яниста вічнозелена рослина. Стебло лежаче, до 60 см завдовжки, самовкорінювальне. Листки, супротивні еліпсовидні, шкірясті, блискучі. Квітки темно-блакитні, одиночні. Пазушні, на коротких квітконіжках. Цвіте в травні — червні.
Де росте? В Карпатах, Розточчі-Опіллі, на Західному Поліссі, в Лісостепу, в Степу (на заході). Поширений переважно на Правобережній Україні, а також в Полтавській області і в Криму — в дубових, дубово-грабових, рідше в дубово-букових лісах, культивується в квітниках.
Що й коли збирають? Листки під час цвітіння рослини.
Коли застосовують? При гіпертонічній хворобі, тахікардії. Знижує кров'яний тиск, тамує головний біль, лікує проноси, підвищує зсідання крові. При статевій слабості 20 г трави барвінку з квітками варять на малому полум'ї у 250 мл горілки і вживають по 8 крапель двічі на день (вранці й увечері) протягом 4 днів. Після цього роблять дводенну перерву і знову вживають.
При гіпертонії 1 столову ложку подрібнених листків варять в 1 склянці води 20 хвилин, п'ють ложками, випивають за добу.
Зовнішньо застосовують для полоскання рота при запаленні слизових оболонок, цинзі, кровотечах, при свербінні й висипах на шкірі. Лікувальна дія рослини пояснюється великим вмістом у ній алкалоїдів: ізовінкаміну, віназиду, пубесцину, мінорину; віні-ну. Алкалоїди, що є в барвінку рожевому (VincaroseaL.— о. Ява, у нас на підвіконні — катарантус), вінкристин і вінбластин, виявляють протипухлинну активність при лімфогранулометозі та мієлоїдній і лімфоїдній лейкемії.
ЕВКАЛІПТ КУЛЯСТИЙ — EucalyptusglobulusLabill.
Родина Миртові — Myrtaceae
Як виглядає? Високе, до 150 м дерево. Листки ланцетовидні, синювато-зелені, покриті товстим восковим шаром і тому виглядають . сріблясто-білими. Вони багаті на летку олію, до складу якої входить пінеол, кампфен, фенхен, терпінеол, небагато сесквітерпенів та дубильні речовини й фітонциди. Квітки великі, з багатьма тичинками і зеленою чашечкою. Цвіте влітку. Широко культивується на Кавказі.
Де росте? Культивують на Південному узбережжі Криму.
Що й коли збирають? Восени і взимку збирають листки, які набули вузьколанцетної форми, стали серповиднозігнутими.
Коли застосовують? Як засіб відхаркувальний, антисептичний, фітонцидний, болетамувальний, протималярійний, протизапальний, протимікробний, глистогінний; при гнійних бронхітах, бронхіальній астмі, грипі, скарлатині (гарячий настій 5 г листків на 1 склянку окропу), гіпертонії. Фітонциди, що містяться в олії, за дією перевершують дію пеніциліну, стрептоміцину, ауреоміцину, фенолу. Для вживання всередину готують відвар з 20 г листків на 200 мл води, п'ють по 1 столовій ложці тричі на день.
Для полоскання рота, горла, промивання ран, спринцювання, змочування тампонів беруть 1 склянку відвару з 30 г евкаліпту кулястого у 200 мл води на півлітра води. Чистий відвар застосовують для інгаляцій.
Евкаліптовою олією, розчиненою в соняшниковій олії (2:100), змащують носові ходи при грипі; змішаною зі скипидаром камфорною олією, камфорним спиртом натирають болісні місця при невралгії, люмбаго, ревматизмі.
МАК ПОЛЬОВИЙ (САМОСІЙКА) — PapaverrhoeasL.
Родина Макові — Papaveraceae
Як виглядає? Однорічна трав'яниста рослина 30—90 см заввишки, з щетинистим квітконосним стеблом і листками. Листки розсічені, з видовженими гострозубчастими частками. Квітки великі, пелюстки їх яскраво-червоні, звичайно з великою темною плямою біля основи. Плід — коробочка, в якій при достиганні утворюються отвори, через які висівається насіння. Цвіте в травні—липні.
Де росте? При дорогах, у посівах озимих культур, на погано оброблених ділянках, засмічених місцях.
Що збирають? У травні — червні пелюстки квіток.
Коли застосовують? Червоні пелюстки маку містять алкалоїд реадин, мекоціанін, слиз. Застосовують їх як болезаспокійливий засіб, при хворобах дихальних шляхів, проти кашлю. Відвар на молоці вживають при кору (щоб зумовити висип) та хворобах сечового міруха, а також при дизентерії і проносах у дітей, з медом — проти посиленої пітливості.
Використовують у вигляді відвару з водою або з молоком. 10 г спорошкованих макових пелюсток варять в 1 склянці води або молока. Вживають по 1 столовій ложці тричі на день, а при безсонні — 1 столову ложку — за півгодини перед сном.
Застосовують також відвар на меду. На 1 склянку води беруть 2 чайні ложки меду, варять 5—10 хвилин, додають 2 чайні ложки спорошкованих пелюсток маку і п'ють по 1 чайній ложці тричі на день. В молочному соку рослин є отруйні алкалоїди протопин і тебаїн.
Використана література
В.В.Кархут “Ліки навколо нас”