Смекни!
smekni.com

Геолого-геофізичне та радіоекологічне обстеження Київського міжрегіонального об еднання Радон (стр. 8 из 9)

Покриваючий екран, зведений по закінченню експлуатаційного завантаження могильника під час його консервації, складається з трьох шарів:

інфільтраційний бар'єр у вигляді шару з ущільненої глини ( g = 1.6 т/м3) товщиною 1 м, водовідводний дренажний шар з місцевого піщаного грунту товщиною 1 м; верхній захисний шар з рослинного грунту. Нахил бокових сторін покриваючого екрана (1:4) прийнятий за умовами впливу інфільтраційного (з ущільненням) та інших бар’єрів.

Також передбачається верхня система збору та відводу інфільтруючих атмосферних опадів та інших поверхневих вод.

Слід звернути увагу, що шар ущільненої глини покриваючого екрана доведено до дренажних канав бетонної основи, утворюючи водонепроникний замок з бетонним днищем курганної споруди.

Споруди ІІ типу (мал.2) являють собою курганні (наземні) могильники для захоронення РАВ І-ІІ груп, частково затарених в різного типу упаковки (незахисну: металеві контейнери та бочки, поліетиленові мішки та ін; захисну: залізобетонні контейнери вказаних вище габаритів), та часково незатарених (великогабаритних виробів, брикети спресованого матеріалу, елементи металоконструкції та ін.). Залізобетонні контейнери розміщуються по периметру бетонної основи, виконуючи роль огороджуючих стін. Внутрішній простір використовується для складування незатарених та частково затарених в незахисну упаковку радіоактивних відходів, що доставляються всередину споруди спецавтотранспортом, для чого одна із сторін (торцева), через яку здійснюється в’їзд транспорту, закладується контейнерами лише після закінчення завантаження могилника. На період експлуатації споруди передбачено зведення однопрогонної збірно-розбірної будівлі, що призначена для попередження попадання атмосферних опадів та іншого кліматичного впливу під час заповнення могильника відходами. По закінченню завантаження будівля демонується та зводиться покриваючий екран.

Рішення по захисним бар'єрах та дренажу аналогічні розглянутим рішенням для І типу споруд. Відсутній лише елемент з ущільненої глини, що пов’язує інфільтраційний шар покриваючого екрану з залізобетонною основою. Аналіз рішень по II типу конструкції показав, що можливість роботи сорбційного підстилаючого шару при цілісності залізобетонної основи з гідроізолюючим покриттям буде виключена, а область міграції радіонуклідів під час поступанння великої кількості води до могильника може бути зміщена до дренажних канав, де відсутній міграційний бар’єр. Рішення по підстилаючому екрану, полягає в продовженні сорбційного бар’єру до нагірних канав, що забезпечить обов'язкове проходження інфільтраційних потоків через інженерний сорбційний екран.

Для рисунка 2.


Габарити споруд ІІ типу: ширина - приблизно 60 м, в тому числі між фундаментом однопролітної будівлі, що примикає із зовнішньої сторони до стіни з контейнерів - 24 м, максимальна висота разом з покриваючим екраном - приблизно 7 м.

6.1. РОЗМІЩЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА

Розміщення площадки будов та споруд комплексу “Вектор” прийнято з врахуванням місцевих умов, що склалися на території після аварії на ЧАЕС в 1986р., геологічних та гідрологічних умов, наявності енергетичних джерел та інфраструктури території.

У відповідності з актом вибору площадки від 15.05.90 комплекс будов та споруд по переробці та захороненню відходів з набором допоміжних будов та споруд розміщується в 1,5 км на північний-захід від існуючого ПЗРО “Буряківка”. Характеристика території відповідає вимогам санітарних норм, санітарно-гігієнічним критеріям та екологічним вимогам щодо вибору ділянок для створення пунктів захоронення радіоактивних відходів”, затверджених 11.08.88 Першим заступником Міністра охорони здоров’я СРСР.

Площадка розміщується в малозаселеній місцевості, не перспективній для розміщення нових населених пунктів та промислових підприємств. Ділянка покрита хвойним лісом, з поверхні землі складений сухими породами, зони аереції (піски) товщиною більш як 20 метрів, грунтові води залягають на глибині 18-21 метр. Розміщений на великій відстані від відкритих водоймищ та річок. Територія забезпечує розміщення всіх необхідних будов та споруд, має резервну площу для перспективного будівництва. Площа, необхідна для розміщення всього комплекса будов та споруд з врахуванням кількості сховищ на період заповнення в об’ємі, передбаченим проектом, складає 160 га.

6.2. ПЛАНУВАННЯ СПОРУД КОМПЛЕКСУ

Схемакомплексу вирішена з врахуванням кліматичних умов (рози вітрів), забезпечення технологічного процесу виробництва, вимог санітарних, протипожежних та будівельних норм і правил. Компоновка комплексу виконана по принципу поділу на умовно “чисту” та “брудну” зони.

В умовно “брудній” зоні розміщуються:

* споруди по захоронення ТРВ;

* споруди мийки та відстою експлуатаційної техніки;

* будови підготовки контейнерів до захоронення.

В умовно “чистій” зоні розміщуються допоміжні будови та споруди:

* адміністративно-побутовий корпус;

* електорокотельна;

* ремонтно-механічні майстерні;

* трансформаторна підстанція;

* споруди водопостачання;

* споруди по збору та очистці дощових вод

* очисні споруди побутових стоків.

На межі умовно “чистої” та “брудної” зон розміщуються:

* санпропускник;

* КПП з дозиметричним контролем на в’їзді.

Поза огородою площадки в 30 м на захід від КПП розміщується пожежне депо на 2 автомашини (Мал.3).


Для рисунка 3.

Таблиця 6.2.1.

Експлікація будов та споруд комплекса “Вектор”

№ споруд на плані Назва будов та споруд

20

26

29

32

37

27

33

34

35

36

40

43

48

49

51

29

52

Будови та споруди умовно ”брудної” зониБудова підготовки контейнерів до захороненняСховища ТРВ-1Мийка автотранспортуПлощадка відстою експлуатаційної технікиСховища ТРВ-2

Будови та споруди умовно “чистої” зониАдміністративно-побутовий корпусКаналізаційна насосна станція побутових стічних водТрансформаторна підстанція 110/10 кв.Комплекс переробки дощових стічних водРемонтно-механічні майстерніВодопровідно-насосна станція господарсько-питного призначення та протипожежного водопостачанняПожежне депоЕлектрокотельняМісце розміщення споруд ГОРезервуар для збору спецстоківКПП з дозиметричним контролем на в”їздіСанкпропускник

6.3. ВЕРТИКАЛЬНЕ ПЛАНУВАННЯ.

Вертикальне планування площадки “Вектор” прийнято суцільним відводом поверхневих вод з планованої території, аватошляхів та площадок, поверхні обвалуваних сховищ зливовою каналізацією, збором, контролем та наступним скидом в р. Мар’янівку.

6.4.БЛАГОУСТРІЙ ТА ОЗЕЛЕНЕННЯ.

На території площадки передбачається спорудження тротуарів з твердим покриттям. На планованій території між будовами та дорогами, а також на поверхні обвалуваних сховищ передбачається посів трав-задернювачів на пласті рослинного грунту товщиною 10-15 см.


ВИСНОВКИ

Оцінка впливу споруд комплекса “Вектор” на навколишнє середовище приведена на основі обгрунтовуючих розрахунків радіаційної безпеки тривалої ізоляції відходів як в нормальних умовах функціонування споруд, так і в різних, рекомендованих МАГАТЕ. Розрахунки виконані на прикладі радіоактивних грунтів (і металевих відходів), виходячи з їх переважаючого вмісту в сумарній кількості відходів та відносно низької властивості по утриманню радіонуклідів. Розрахунки безпеки приведені для середньоактивних відходів (ІІ група) як найбільш потенційно небезпечних внаслідок невизначенності вихідної інформації рівень питомої активності відходів заданий по середньому значенню для РАВ ІІ групи – n*10-4 Ки/кг (n*106 Бк/кг) - а радіонуклідний вміст - за найбільш потенційно небезпечними з точки зору проблеми ізоляції продуктами поділу - 90Sr та 137Cs - та a-випромінювачем (на прикладі 239Pu): 90Sr та 137Cs : 239Pu = 1:1:0,06 (1*10-4 : 1*10-4 : 6*10-7 Ки/кг).

В результаті проведених прогнозових оцінок отримано наступні результати:

1. Срок потенційної небезпечності РАВ, які піллягають тривалій ізоляцій в спорудах комплексу “Вектор”, розрахований за 2-ма значеннями виділеної на захоронення межі ефективної еквівалентної дози – 1 мЗв/год, 5мЗв/рік - складає: по продуктах ділення (90Sr , 137Cs) - приблизно 300 років при їх вихідній питомій вазі у відходах не більше 3,7*106 Бк/кг (1*10-4 Ки/кг); по довгоіснуючим a-випромінювачам (по 239Pu при його вихідній питомій активності у відходах не більше 2,2*104 Бк/кг (6*10-7 Ки/кг) - 3,8*104 років необхідний час функціонування споруд комплекса “Вектор”, розраховано з врахуванням термінів потенційної небезпеки відходів, що захоронюються.

2. Проведена оцінка впливу двух типів сховищ (І та ІІ) комплекса “Вектор” на навколишнє середовище. Для цього розраховані концентрації радіонуклідів 90Sr , 137Cs, 239Рu в стінках контейнерів, основі сховища та грунті під соховищем. Розрахунки проведені для чотирьох сценаріїв розповсюдження радіонуклідів, в яких враховано різні умови зберігання та невизначенність вихідної інформації по коефіцієнтам дифузії, хзарактеристиці грунтів та стійкості будівельних елементів сховищ у часі.