В процесі передачі справ і посади перевіряються такі питання:
наявність річних кошторисів військової частини за кожним КПК загального та спеціального фонду та виконання їх станом на 1 число місяця, який передує даті прийому справ та посади;
повнота і правильність відображення операцій у меморіальних ордерах № 2 (форма 381хб), та № 3 (форма 382хб) руху коштів Заг.Фонду та Спец.Фонду в органах Державного казначейства України. При цьому звіряються дані виписок органу Державного казначейства України із записами за дебетом та кредитом синтетичного рахунку 32 з дня початку останньої ревізії до дня прийому посади. Особливу увагу слід звернути на операції по кредиту рахунку 32 в кореспонденції з такими субрахунками: 301, 364, 674, 675 тощо;
подальше відображення операцій за субрахунками, які кореспондують з рахунком 32 в меморіальних ордерах, книзі аналітичного обліку касових видатків (ф.295), книзі обліку розрахунків (ф. 292);
дотримання встановленого порядку обліку, зберігання матеріальних цінностей як закуплених за рахунок бюджетних коштів військової частини, так і отриманих в централізованому порядку. Необхідно звернути увагу на порядок оприбуткування цінностей як у фінансово-економічній службі, так і в службах тилового, медичного, технічного забезпечення. Крім цього, перевіряється законність, доцільність, списання на витрати матеріальних цінностей;
стан дебіторської та кредиторської заборгованостей військової частини, своєчасність та правильність відображення в меморіальних ордерах № 4 та № 6 господарських операцій. Стан розрахунків по договорам з підприємствами і організаціями;
наявність незавершених справ по нестачах, втратах і крадіжках коштів і матеріальних цінностей, з простроченими термінами стягненнями сум у відшкодування заподіяного державі матеріального збитку, стан розрахунків за виконавчими документами, документами судових та нотаріальних органів;
стан розрахунків за грошовим забезпеченням (заробітною платою) особового складу, наявність невирішених скарг і заяв;
стан розрахунків з державою по сплаті податків та спеціальних платежів до пенсійного фонду, фонду соціального страхування та інших фондів, а також з одержувачами аліментів;
забезпеченість керівними документами з фінансово-господарських питань;
стан діловодства, обліку і звітності у фінансово-економічному органі (до акту додаються описи книг і справ з виправдальними документами та листуванням, а також описи виконавчих листів на стягнення аліментів і відшкодування матеріальних збитків);
виконання пропозицій за актом останньої ревізії фінансово-господарської діяльності, проведеної вищестоящим фінансовим органом;
наявність готівки і цінностей в грошовому сейфі, коштів на реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунках в органі Державного казначейства, у підзвітних осіб і відповідність їх даним обліку;
наявність бланків суворого обліку і відповідність їх даним Книги обліку бланків суворого обліку та керівних документів фінансово-економічної служби (форма №46).
Якщо при перевірці будуть виявлені зловживання, приймаючий посаду доповідає командиру про необхідність призначення документальної ревізії.
По закінченні документальної перевірки фінансового господарства здійснюється перевірка готівки, цінностей нагородного фонду, бланків суворого обліку і діловодства.
Для перевірки готівки у касі касир зобов’язаний провести за обліком всі прибуткові та видаткові документи, вивести в касовій книзі підсумки оборотів і залишок коштів, після чого приймаючий посаду перевіряє готівку, яка знаходиться у грошовому сейфі і робить запис в касовій книзі.
Прибуткові або сплачені видаткові документи, які не проведені за обліком, знов призначений начальник фінансово-економічного органу від попереднього начальника фінансово-економічного органу не приймає.
Сума готівки мусить точно відповідати залишку, що виведений в касовій книзі. Про наявність готівки в касовій книзі робиться запис такого змісту:
“Готівка в сумі 145 (Сто сорок п`ять) грн. 77 коп. відповідає залишку виведеному в касовій книзі на день перевірки. (ПКО…, ВКО…).
лейтенант С. НАЗАРЕНКО
касир І. ПЕТРЕНКО
8 жовтня 2004 року”.
Приймаючий посаду офіцер зобов’язаний звірити залишки, виведені в касовій книзі, по реєстраційним та спеціальним реєстраційним рахункам на день прийому посади з залишками, виведеними у касовій книзі і витягах з цих рахунків, отриманих з Державного казначейства. Залишки коштів у підзвітних осіб звіряються з даними за обліком, а також безпосередньо перевіряються у підзвітних осіб.
Передача коштів, цінностей нагородного фонду і діловодства оформлюється актом (Додаток 2).
В акт записуються дані про перевірку вищевказаних питань і, крім того, факти незаконних витрат коштів та інших порушень фінансової дисципліни, виявлених в період приймання і здавання фінансового господарства.
Акт підписується здаючою та приймаючою особами, а також головою внутрішньої перевірочної комісії і затверджується командиром військової частини.
Заперечення щодо акту зі сторони здаючою та приймаючою осіб, у письмовій формі додаються до акту і розглядаються командиром військової частини при затвердженні акту.
Знов призначений начальник фінансово-економічного органу приступає до виконання посади з дня приймання готівки, цінностей і справ, про що оголошується наказом командира військової частини [4].
3.2.Проблеми та шляхи удосконалення прийому та здачі справ і посад.
На сьогоднішній день розроблені деякі рекомендації по методиці прийому і здачі справ та посади, але їх недостатньо.
Практично порядок та організація прийому та здачі справ та посади залежить від конкретної обстановки, в якій може опинитися приймаючий. Для прикладу можна навести деякі з таких обставин:
Коли період прийому справ та посади співпадає зі строком проведення документальної ревізії господарської діяльності військової частини.
На початок прийому справ і посади у військовій частині була проведена інвентаризація матеріальних засобів внутрішньою перевірочною комісією.
Коли обмежений час і немає можливості провести прийом та здачу справ та посади у повному обсязі.
І якщо приймаючий справи і посаду не буде орієнтуватися в цих ситуаціях, то він не зможе ефективно використати той час, який буде відведено йому або керівним документом, або обставинами в яких він опиниться.
Як зазначалося раніше, одне із значень прийому здачі справ і посад заключається в тому, щоб захистити приймаючого справи та посаду від відповідальності за помилки або зловживання в роботі, які могли бути допущені тим, хто здає справи та посаду.
Тому вважаю, що це питання необхідно висвічувати значно ширше, відпрацювати більш чітку методику і послідовність здійснення даної роботи з урахуванням різних обставин, які можуть виникнути в період прийому і здачі справ та посади.
Висновки.
Прийом та здача справ і посади являється основним станом становлення офіцеру тилу, призначеного на посаду.
Аналізуючи методику прийому і здачі справ і посади, можна зробити наступні висновки:
Повний і якісний прийом справ та посади дозволяє призначеному офіцеру в повному обсязі пізнати всі сторони господарської діяльності служби і впевнено приступити до виконання своїх службових обов’язків.
В результаті прийому справ та посади у приймаючого створюється загальне враження про підлеглих. Він вияснює ті питання, які вимагають подальшого уточнення, перевірки або надання допомоги.
Під час прийому і здачі справ та посади підвищується відповідальність посадових осіб за виконання своїх функціональних обов’язків та ефективного витрачання державного майна і коштів.
Якісний прийом дає можливість вияснити дійсне положення справ по службі, помітити конкретні шляхи покращення організації військового і фінансового господарства.
Порядок і організація прийому і здачі справ та посади залежить від конкретних обставин і може здійснюватися по різним варіантам, але завжди згідно вимог керівних документів.
23 грудня 2005 року курсант Крючок О.С.
Список використаних джерел.
Статути Збройних Сил України - Київ:- Варта. 1999р.
Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України – К.:- Варта, Наказ Міністра оборони України 1997р. №300.
Тимчасова інструкція про бухгалтерський облік в Збройних Силах України. – К.: Наказ Міністра оборони України 2001р. №71.
Пам’ятка випускнику Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – К.: ВІКНУ, 2004
Додаток 1
“ЗАТВЕРДЖУЮ”
командир військової частини А – 0000
полковник О.І. БОРИСЕНКО
“____” ___________________ 200 __ р.
ПЛАН
прийому і здачі посади начальника фінансово-економічної служби
військової частини А- 0000 (варіант)
№ п/п | Зміст робіт | Термін виконання | Відмітка про виконання |
1. | Ознайомлення з організацією військової частини і її військовим господарством. | 9 вересня | |
2. | Ознайомлення з загальним станом фінансового господарства військової частини. | 10 вересня | |
3. | Перевірка наявності, законності і правильності оформлення прибутково-витратних документів і правильності відображення їх обліку усунення виявлених недоліків. | 11 вересня – 23 вересня | |
4. | Приймання готівки і цінностей, бланків суворого обліку, справ із документами складання акту приймання-здавання посади і доповідання його командиру. | 24 вересня |
Лейтенант ___________ В.П. НАЗАРЕНКО