7. Забезпечення представлення даних користувачам (людям або програмам) у вигляді, зручному для їхнього подальшого застосування.
8. Забезпечення необхідної продуктивності розв'язування задач при обмежених витратах ресурсів ЕОМ.
9. Забезпечення захисту інформації у БД від збоїв і відмов у роботі технічних засобів та помилок користувачів.
Основними перевагами застосування БД та СУБД під час реалізації на їхній основі АІС є:
1. Скорочення зайвої надмірності даних, що зберігаються. Дані, що використовуються кількома програмами, інтегруються і зберігаються в одному місці. Надмірність даних є, вона мінімальна та необхідна тільки для забезпечення взаємозв'язку різних даних певної предметної області.
2. Усувається суперечливість даних. Вона може виникати, якщо ті самі дані, що використовуються різними програмами подаються декілька разів, і якщо у разі необхідності їхньої зміни не всі копії відновлені. Зрозуміло, що за відсутності надмірності суперечливість неможлива принципово.
3. Дані, що зберігаються, використовуються спільно. Це надає можливість розробляти нові програмні додатки над вже існуючою базою даних із мінімальними затратами.
4. Забезпечується більш простий, швидкий і дешевий розвиток автоматизованих систем за рахунок забезпечення логічної взаємної незалежності програм і даних у БД.
5. Спрощується підтримка цілісності (адекватності та узгодженості) даних.
6. Забезпечується можливість швидкого на дання даних на нестандартні (заздалегідь непередбачені) запити користувачів без додаткової розробки прикладних програм.
7. Створюється можливість комплексної оптимізації параметрів АІС. Це можливе завдяки централізованому управлінню базою даних, за якого можна так структурувати і розміщувати дані, щоб для найважливіших (пріоритетних) програм них додатків забезпечити найшвидший доступ.
8. У разі централізованого управління базою даних спрощується стандартизація та уніфікація представлення даних у АІС.
Основними недоліками, з якими можуть зустрітися користувачі та розробники програмного забезпечення під час застосування БД та СУБД, є:
1. Додаткові витрати ресурсів (оперативної та зовнішньої пам'яті, загальної продуктивності ЕОМ) під час розміщення і роботи СУБД.
2. Додаткові витрати на встановлення і підтримку СУБД у робочому стані.
3. Необхідність кваліфікованого персоналу) для централізованого управління базою даних (адміністрації бази даних).
4. Додаткові накладні витрати (плата за гнучкість). Швидкодія прикладної програми, що взаємодіє з БД, нижча ніж для однієї окремо взятої аналогічної програми, що працює зі своїми файлами (однак це невірно для великого числа взаємопов'язаних за даними програмних додатків).
Висновок. Таким чином, використання БД та СУБД щодо створення великих потужних АІС, що включають велику кількість взаємопов'язаних програмних додатків, безперечно дає суттєві переваги порівняно з варіантами створення таких самих АІС на основі файлових систем.
Однак, для окремих програмних додатків (невеликої кількості непов'язаних або слабко пов'язаних програм), або програм, що виконують специфічні прикладні функції та мало пов'язані з обробкою великих обсягів даних, використання потужних СУБД може виявитися малоефективним тому, що вимагає додаткових затрат часу і коштів. Вибір доцільних варіантів реалізації системи обробки даних повинен здійснюватися на основі комплексного системного підходу під час їхнього проектування.
1. Мартин Дж. Организация баз данных в вычислительных системах.—М.:Мир,1980.
2. Тиори Т., Фрай Дж. Проектирование структур баз данных: В 2-х кн.—М.:Мир, 1985.
3. Четвериков В.Н. и др. Базы и банки данных.— М.:Высшая школа, 1987.
4. Змитрович А.И. Базы данных.—Минск.: Университетское, 1981. I