Цікаво, що на відміну 0.1 % розчину полісахаридної фракції з ехінацеї, 1 % розчин полісахаридів не впливає на клітинну ланку імунної відповіді і дуже поступається за здатністю стимулювати мікофагальну активність.
Відомо, що активація гуморального імунітету у відповідь на неадекватну дозу стороннього агента, зумовлює посилене продукування Ig G, що в свою чергу на фоні тривалої циркуляції антигена в крові сприяє утворенню ЦІК середніх та малих розмірів, здатних активувати систему комплементу. Наслідком активації системи комплементу та дії ЦІК , як правило, є включення в патологічний процес факторів неспецифічного захисту та розвиток імунного запалення.
При застосуванні середників з ехінацеї пурпурової в умовах експерименту на щурах не вдалося викликати розгорненої картини гострої сироваткової хвороби. Позитивний ефект від застосування препаратів з ехінацеї пояснюється як її імуномодулюючими властивостями, так і здатністю стимулювати діурез. Особливе значення має зниження кількості дрібно - та середньокорпускулярних молекул ( ЦІК) в кров'яному руслі, оскільки саме вони вважаються патогенними і здатними спричиняти аутоімунне пошкодження тканин. Отже, препарати ехінацеї запобігають запускові системи комплементу ( що є умовою розвитку запального процесу ) і попереджають запуск пошкоджуючих тканини механізмів.
Характер та інтенсивність дії лімфолізату ехінацеї та її полісахаридів на імунну систему не відрізняються між собою, що свідчить про полісахаридну природу імунної активності рослини.
Не виключено, що полісахариди ехінацеї в сукупності з флаваноідами, посилюють імуностимулюючу дію останніх, впливаючи на розчинність поліфенолів у водних розчинах.
9.2. ФЕНОЛЬНІ СПОЛУКИ:
Для наземної частини ехінацеї пурпурової характерні різні похідні кверцетину, як от :3 - глюкозид, 2 - глюкозид, 3 - рабінозид, рутин, похідні кемпферолу, діглікозиди ізорамнетину. Із суцвіть було виділено антоціани, в коренях і листі - дубильні речовини пірокатехонової групи ( 5.5 - 10.2 %).
Кверцетин і кемпферол мають мембраностабілізуючу здатність. Рутин (вітамін Р) - глікозид кверцетину. Антоціани - (основні пігменти квітів, що в ехінацеї утворюють комплекси з солями калію і спричинюють пурпурове забарвлення ),- глікозиди флаваноідів. А флаваноіди - це С6 - С3 - С6 фенольні сполуки. Два бензольні ядра ( А і В ) сполучені між собою 3 - вуглецевим містком, що часто за участю кисню утворює гетероцикл. [25] Фенольні сполуки пригнічують виділення гістаміну сенсибілізованими базофілами.
Серед інших фенольних сполук ехінацеї найбільший інтерес представляють похідні кавової кислоти (caffeic acid ): кон'югати з цукрами, хінною і винною кислотами. В ехінацеї пурпуровій виявлено 7 різних похідних. Кавова кислота :
Цикорієва кислота є дипсидом кавової і винної кислот. Кавова кислота відома своєю антибактеріальною, протигрибковою, антиоксидантною і мембраностабілізуючою активністю, а екстракти з цикорієвою кислотою запатентовані як імуностимулюючі засоби. [29]
ІНШІ ГІДРОФІЛЬНІ РЕЧОВИНИ
В коренях ехінацеї пурпурової міститься також біля 5 % білку, а в надземній частині - до 20 %. Білок збалансований за амінокислотним складом. Серед притаманних для ехінацеї пурпурової алкалоідів відомий бетаїн - гліцин, а в висушеному корінні в невеликій кількості присутні туссилягін та ізотуссилягін - алкалоіди, характерні для складноцвітих. Більше алкалоідів накопичується в рослинах, що ростуть на вологих і багатих азотом грунтах.
Сапоніни ехінацеї мають вірусонейтралізуючу дію.
В листі ехінацеї пурпурової міститься 8.56 *10-2 % провітаміна А і 1.72 *10-4 % вітаміна С, в коренях - 8.3*10-4 % вітаміна С. В свіжому листі і стеблі на 100 грам маси міститься 230 мг вітаміна С.А аскорбінова кислота грає роль природного антиоксиданта.
9.3. ЛІПОФІЛЬНІ РЕЧОВИНИ :
Ефірна олія -важливий компонент хімічного складу представників роду ехінацея. В коренях ехінацеї пурпурової її кількість коливається від 0.01 до 0.24 % , в листі - від 0.01 до 0.64 % , в суцвіттях - 0.08 - 0.12 %.
У складі олії з коренів ехінацеї пурпурової ідентифіковано 31 речовину. Основними її компонентами є сесквітерпени, каріофілен і фарнезен. Крім них трапляються а- пірен, b - пірен, мірцен, лимолен, цимол, туйен, гумулен, та ін. В олії з наземної частини рослини знайдено борнеол, борнілацетат, гермакрен-Д , крім того : ванілін, гермакреновий спирт. В різних частинах ехінацеї пурпурової було знайдено 13 різних поліацетиленів, котрі вкрай нестабільні і швидко окислюються.
Деякі вчені стверджують, що ліпофільна фракція ехінацеї, котра містить ефірні олії, виявила більшу імунну активність, ніж гідрофільна фракція.
АЛКІЛАМІДИ НЕНАСИЧЕНИХ КИСЛОТ.
В видах роду ехінацея ненасичені алкіламіди, характерні для всіх складноцвітих, представлені переважно ізобутиламідами С11 - С16 поліненасичених кислот. Зараз ідентифіковано19 алкіламідів. У ехінацеї пурпурової переважають аміди 2, 4 - дієнової структури. Вміст алкіламідів в коренях ехінацеї пурпурової » 0.0004 - 0.039 %, а в надземній частині їх менше.
Ці сполуки зумовлюють пекучий смак сировини а також мають місцевоанастезуючу силу. Алкіламіди з коренів ехінацеї пурпурової діють протизапально і стимулюють фагоцитоз, мають інсектицидну здатність.
Запатентовано екстракт ехінацеї, що містить комплекс ізобутиламіду з декстрином. Його вткористовують для лікування гіпертрофії простати і при запальних процесах.
Крім того, з ліпофільної фракції ехінацеї виділено фітостероли : b - ситостерин, стигмастерин.
В коренях ехінацеї пурпурової містяться олеїнова, линоленова, церотинова, пальмітинова, миристинова, лляна кислоти.
Також із корнів виділяють смолисті речовини темно - коричневого кольору зі слабким специфічним запахом і неприємним гірко- солоним смаком. Найкраще ця смола розчиняється спиртом, зріджується при 95 0С. Фармакологічні властивості смоли досі невідомі.
9.4. МАКРО - І МІКРОЕЛЕМЕНТИ :
В свіжих коренях ехінацеї було визначено 776 мг/ 100 г сировини кальцію, 3.14 мг калію, 126 мг алюмінію, 117 мг магнію, 76 мг хлору і 48 м заліза. Елементи присутні у формі карбонатів, сульфатів, хлоридів, фосфатів і силікатів, а також катіонів Ca2+ , K+, Mg2+ , Fe2+ . З мікроелеменів виявлено : Mo , Se , Ag , Co , Ni , Zn , Be , Mn , V , Ba.
Останнім часом встановлено, що для нормального функціонування імунних механізмів необхідні: Se , Co , Li , Zn , Fe , Mn , Cu. Більшість з цих елементів міститься в ехінацеї, причому активно накопичуються відразу декілька елементів, перш за все таких важливих як Se , Co, Zn .
Завдяки присутності у видів ехінацеї , Se , Ag , Co , Mo, їх можна рекомендувати для застосування в стоматології, для лікування остеопарезів, цукрового діабету, атеросклерозу, серцево- судинних порушень, алергічного діатезу та ін. [14].
Zn : доведено, що існує 24 цинк - залежних ензимів, що беруть участь в нормалізації обмінних процесів в організмі, функціонуванні статевих залоз, забезпеченні імунітету. Se : стимулює утворення антитіл і тим самим посилює імунітет. Під його контролем перебуває формування еритроцитів. Є інформація про опосередковане пригнічення бластономогенних процесів сполуками Se. Пояснення цієї властивості щукають в активації протипухлинного імунітету як фактора, що інгібує синтез ДНК. Se входить до активного центру антиоксидантного фермента глутатіонпероксидази, котра захищає клітини від пошкоджуючої дії вільних радикалів кисню.
В злоякісному переродженні нормальних клітин в пухлинні значна роль дисбалансу механізмів утворення і детоксикації активних форм кисню, в регуляції якого бере опосередковану участь і Se. Між вмістом Se в зовнішньому середовищі і частотою ураження населення злоякісними пухлинами існує тісний обернений зв'язок [20].
В дослідах зі щурами і мишами показано, що додавання Se в їжу чи питну воду гальмує розвиток пухлин переважно епітеліального походження ( папілом шкіри, гепатохолангіокарцином, аденокарцином кишечника і молочної залози), але не впливає на розвиток нейрогенних пухлин і пухлин нирок. [21].
Найбільший приріст елементів живлення в різних органах рослини відмічається в період бутонізації і цвітіння головного пагона. [ 34].
Останнім часом з'явились повідомлення про властивості лектинів з ехінацеї пурпурової. Існує прямий зв'язок між фітотерапевтичною і гемаглютинуючою властивостями лектинів. Розчин з лектинів ехінацеї виявляє високу активність в реакції з еритроцитами О (І), А (ІІ) і АВ (ІV ) груп крові людини.Титр аглютинації досягає 1 : 1024. Враховуючи специфічність взаємодії лектинів з мембранами формених елементів крові людини, перспективним вважається напрямок на використання лектинів для діагностики фізіологічного стану організму. [32].
Відомий німецький дослідник лікарських рослин Альфред Фогель називав ехінацею королевою лікарських рослин. На користь ехінацеї свідчить і те, що настойку з неї використовують в офіційній медичній практиці США ще з 1897 року, а в Німеччині з неї виготовляють медичні препарати більше ніж пів-сторіччя. Всього відомо ліків з ехінацеєю понад 200 найменувань.
ТЕРАПЕВТИЧНА ДІЯ ПРЕПАРАТІВ З ЕХІНАЦЕЇ
1. За публікаціями Бенца Т.М. [ 12 ], спиртова настойка свіжих коренів ехінацеї пурпурової ( СНСКЕП ) показала значну противиразкову дію, яку вивчали на різних моделях виразкової патології у білих щурів, спровокованої різними ульцерогенами. При попередньому введенні ( протягом 4 тижнів до іммобілізації тваринок ) перорально настойки із свіжих коренів ехінацеї пурпурової, виразкові ураження не виникли у дев'яти з 16 особин ( 56 %).