Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 2 из 16)

2) Ви­ди під­при­ємств. Ма­лі під­при­єм­с­т­ва та їх роль в еко­но­мі­ч­но­му про­гре­сі

В Укра­ї­ні в про­це­сі роз­де­р­жа­в­лен­ня еко­но­мі­ки най­ва­ж­ли­ві­шою со­ці­а­ль­но-­еко­но­мі­ч­ною ме­тоює пе­ре­да­ча зна­ч­ної ча­с­ти­ни дер­жа­в­ної вла­с­но­с­ті тру­до­вим ко­ле­к­ти­вам. Це ос­но­в­ний шлях по­до­лан­ня від­чу­жен­ня тру­дя­щих від вла­с­но­с­ті на за­со­би ви­ро­б­ни­ц­т­ва й ре­зуль­та­тів пра­ці, від са­мо­го про­це­су пра­ці, від управ­лін­няви­ро­б­ни­ц­т­вом, від еко­но­мі­ч­ної вла­ди і т.д.

За­ко­на­ми Укра­ї­ни ви­зна­че­ні три ос­но­в­них ви­ди під­при­ємств: дер­жа­в­не, ко­ле­к­ти­в­не й ін­ди­ві­ду­а­ль­не. При цьо­му остан­ня гру­па має можливість ство­рен­ня ін­ди­ві­ду­а­ль­но­го, сі­мей­но­го і при­ва­т­но­го під­при­єм­с­т­ва.

Як­що більш ши­ро­ко роз­гля­ну­ти да­не пи­тан­ня, то мо­ж­на ви­ді­ли­ти на­сту­п­ні ви­ди під­при­ємств:

a) Оре­н­д­ні й ко­ле­к­ти­в­ні

Оре­н­да – пе­р­вин­ний ме­ха­нізм роз­де­р­жа­в­лен­ня вла­с­но­с­ті, за­сібутво­рен­ня й мно­жен­ня ко­ле­к­ти­в­ної вла­с­но­с­ті.

Від­по­ві­д­но до до­го­во­ру дер­жа­ва мо­же пе­ре­да­ва­ти на 10-15 ро­ків в оре­н­ду за від­по­ві­д­ну пла­ту в тим­ча­со­ве ко­ри­с­ту­ван­ня і во­ло­дін­ня тру­до­во­му ко­ле­к­ти­ву під­при­єм­с­т­ва, ви­ро­б­ни­чі фо­н­ди й обо­ро­т­ні ко­ш­ти. В оре­н­д­но­му під­при­єм­с­т­ві за­сно­в­ни­ком йо­го стає тру­до­вий ко­ле­к­тив, що ре­єст­ру­єть­ся як ор­га­ні­за­ція оре­н­да­рів, тоб­то як са­мо­стій­наюри­ди­ч­наосо­ба.

Оре­н­да – рі­з­но­вид го­с­по­дар­сь­ко­го роз­ра­ху­н­ку, при цьо­му оре­н­дар під­при­єм­с­т­ва має пра­во са­мо­стій­но роз­по­ді­ля­ти го­с­по­дар­сь­кий роз­ра­ху­н­ко­вий до­ход, ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти йо­го на роз­ви­ток ви­ро­б­ни­ц­т­ва, со­ці­а­ль­ні не­ста­т­ки й опла­ту пра­ці за сво­їм роз­су­дом (оре­н­да – фо­р­ма го­с­по­да­рю­ван­ня, а не вид вла­с­но­с­ті). Оре­н­да – це фі­к­со­ва­на оре­н­до­да­в­цем ве­ли­чи­на, уста­но­в­ле­на пла­та оре­н­да­рем на ви­зна­че­ний пе­рі­од.

Оре­н­д­ний ко­ле­к­тив пра­г­не по­ліп­шу­ва­ти й роз­ви­ва­ти ви­ро­б­ни­ц­т­во. Він має бі­ль­ше са­мо­стій­но­с­ті в по­рі­в­нян­ні з оре­н­д­ним під­при­єм­с­т­вом.

b) Ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва й то­ва­ри­с­т­ва з об­ме­же­ною від­по­ві­да­ль­ні­с­тю

У со­ці­а­ль­но орі­є­н­то­ва­ній ри­н­ко­вій еко­но­мі­ці ак­ці­о­не­р­на вла­с­ність мо­же ви­ко­ну­ва­ти на­сту­п­ні фу­н­к­ції:

- во­на до­зво­ляє роз­ши­рю­ва­ти дже­ре­ла на­гро­ма­джен­ня за ра­ху­нок ко­ш­тів на­се­лен­ня шля­хом ку­пі­в­лі-­про­да­жу ак­цій;

- ак­ці­о­не­р­не під­при­єм­ни­ц­т­во спри­яє де­мо­к­ра­ти­за­ції управ­лін­ням під­при­єм­с­т­вом, спри­яє ство­рен­ню ма­те­рі­а­ль­но-­те­х­ні­ч­ної ба­зи, по­си­лен­ню за­ці­ка­в­ле­но­с­ті пра­цю­ю­чих у кра­що­му ви­ко­ри­с­тан­ні за­со­бів ви­ро­б­ни­ц­т­ва, ро­бі­т­ни­ків, ча­су;

- усу­ває дис­про­по­р­цію в еко­но­мі­ці між по­пи­том та про­по­зи­ці­єю, між гру­пою А і В;

- більш ефе­к­ти­в­но ре­гу­лю­єть­ся кі­ль­кість гро­шей, а та­кож ця фо­р­ма спри­яє роз­ви­т­ку то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син.

В Укра­ї­ні іс­ну­ють та­кі ви­ди ак­ці­о­не­р­них то­ва­риств: ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва від­кри­то­го ти­пу, де ак­ції по­ши­рю­ють­ся шля­хом від­кри­тої під­пи­с­ки, тоб­то шля­хом ку­пі­в­лі-­про­да­жу на бі­р­жі; ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва за­кри­то­го ти­пу, ак­ції яких по­ши­рю­ють­ся ли­ше се­ред сво­їх за­сно­в­ни­ків.

Ак­ція – го­ло­вний ат­ри­бут ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва. Це цін­ний па­пір без уста­но­в­ле­но­го те­р­мі­ну зве­р­тан­ня, що під­тве­р­джує па­йо­ву участь (па­йо­вий вне­сок) ак­ці­о­не­ра в ста­ту­т­но­му фо­н­ді ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва, що під­тве­р­джує член­с­т­во в ньо­му і пра­во на оде­р­жан­ня при­бу­т­ку у ви­ді ди­ві­де­н­дів. Ак­ція на­дає пра­во на участь у по­ді­лі май­на при лі­к­ві­да­ції то­ва­ри­с­т­ва.

Ви­ди ак­цій: імен­ні, на пред'яв­ни­ка, при­ві­ле­йо­ва­ні, про­с­ті. Як­що ак­ція імен­на, то в кни­гу ре­єст­ра­ції ак­цій по­ви­нні бу­ти вне­се­ні ві­до­мо­с­ті про ко­ж­ну імен­ну ак­цію: вла­с­ник, час при­дбан­ня, кі­ль­кість та­ких ак­цій у ко­ж­но­го ак­ці­о­не­ра.

При ре­єст­ра­ції ак­цій на пред'яв­ни­ка в кни­гу за­но­сять­ся ли­ше ві­до­мо­с­ті про їх­ню за­га­ль­ну кі­ль­кість.

На від­мі­ну від про­с­тої, при­ві­ле­йо­ва­на ак­ція дає її вла­с­ни­ку пе­ре­ва­ж­не пра­во на оде­р­жан­ня ди­ві­де­н­дів, а та­кож на пріо­ри­те­т­ну участь у роз­по­ді­лі май­на ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва у ви­па­д­ку йо­го лі­к­ві­да­ці­ї. Вла­с­ни­ки при­ві­ле­йо­ва­них ак­цій не бе­руть участь в управ­лін­ні ак­ці­о­не­р­ним то­ва­ри­с­т­вом.

Ди­ві­де­н­ди ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва ви­пла­чу­ють­ся тіль­ки за під­су­м­ка­ми ро­ку за ра­ху­нок при­бу­т­ку, що за­ли­ша­єть­ся пі­с­ля спла­ти по­да­т­ків і від­со­т­ків за ба­н­ків­сь­кий кре­дит.

Не­до­лі­ки ак­ці­о­не­р­них то­ва­риств:

1) мі­ль­йо­ни дрі­б­них ак­ці­о­не­рів те­р­п­лять ба­н­к­рут­с­т­во, осо­б­ли­во під час еко­но­мі­ч­них криз;

2) ак­ці­о­не­р­ні ком­па­нії мо­жуть здій­с­ню­ва­ти рі­з­ні фі­нан­со­ві ма­хі­на­ції на фо­н­до­вих бі­р­жах.

c) До­го­ві­р­ні то­ва­ри­с­т­ва

Їх ство­рю­ють юри­ди­ч­ні й фі­зи­ч­ні осо­би, ко­ли во­ни шу­ка­ють ви­го­ду в спі­ль­ній ді­я­ль­но­с­ті на ри­н­ку, од­нак не ба­жа­ють втра­ча­ти сво­єї са­мо­стій­но­с­ті.

d) То­ва­ри­с­т­ва з об­ме­же­ною від­по­ві­да­ль­ні­с­тю

Це за­мкну­ті то­ва­ри­с­т­ва, що ство­рю­ють­ся об'­єд­нан­ням па­йо­вих вне­с­ків. Тут ак­ції не ви­пу­с­ка­ють­ся, ди­ві­де­н­ди не вста­но­в­лю­ють­ся, а при­бу­ток роз­по­ді­ля­єть­ся про­по­р­цій­но до вне­с­ків за­сно­в­ни­ків, що від­по­ві­да­ють по зо­бо­в'я­зан­нях під­при­єм­с­т­ва ли­ше ве­ли­чи­ною вкла­де­но­го ка­пі­та­лу. Са­ме це ро­бить цю фо­р­му під­при­єм­с­т­ва при­ваб­ли­вою й зру­ч­но­ю.

До по­ча­т­ку ре­єст­ра­ції то­ва­ри­с­т­ва ко­жен за­сно­в­ник по­ви­нен вне­с­ти не менш 30% сво­го вне­с­ку на ба­н­ків­сь­кий ра­ху­нок. Тіль­ки пі­с­ля цьо­го во­но ре­єст­ру­єть­ся у ви­ко­н­ко­мі на­род­них де­пу­та­тів за мі­с­цем йо­го пе­ре­бу­ван­ня.

3) За­ко­но­да­в­че ре­гу­лю­ван­ня ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємств

За­кон Укра­ї­ни про під­при­єм­с­т­ва від 27.03.91

За­кон Укра­ї­ни “Про під­при­єм­с­т­ва” ство­рює рі­в­ні пра­во­ві умо­ви для ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємств не­за­ле­ж­но від форм вла­с­но­с­ті на май­но й ор­га­ні­за­цій­них форм під­при­єм­с­т­ва. За­кон спря­мо­ва­ний на за­без­пе­чен­ня са­мо­стій­но­с­ті під­при­ємств, ви­зна­чає їх­ні пра­ва й від­по­ві­да­ль­ність у про­ве­ден­ні го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті, ре­гу­лює від­но­си­ни під­при­ємств з ін­ши­ми під­при­єм­с­т­ва­ми й ор­га­ні­за­ці­я­ми, ор­га­на­ми дер­жа­в­но­го управ­лін­ня.

Під­при­єм­с­т­во – ос­но­в­на ор­га­ні­за­цій­на оди­ни­ця на­род­но­го го­с­по­дар­с­т­ва Укра­ї­ни. Під­при­єм­с­т­во – са­мо­стій­ний го­с­по­дар­сь­кий ста­ту­т­ний су­б'єкт, що має пра­ва юри­ди­ч­ної осо­би і здій­с­нює ви­ро­б­ни­чу, на­у­ко­ву і ко­ме­р­цій­ну ді­я­ль­ність із ме­тою оде­р­жан­ня від­по­ві­д­но­го при­бу­т­ку (до­хо­ду).

Під­при­єм­с­т­во має са­мо­стій­ний ба­ланс, роз­ра­ху­н­ко­вий і ін­ший ра­ху­н­ки в ба­н­ках, пе­ча­т­казі сво­їм на­ймену­ван­ням, а про­ми­с­ло­ве під­при­єм­с­т­во – та­кож то­ва­р­ний знак. Під­при­єм­с­т­во не має у своє­му скла­ді ін­ших юри­ди­ч­них осіб.

Під­при­єм­с­т­во здій­с­нює ви­ди го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті, як­що во­ни не за­бо­ро­не­ні за­ко­но­дав­ст­вом Укра­ї­ни і від­по­ві­да­ють ці­лям, пе­ред­ба­че­ним ста­ту­том під­при­єм­с­т­ва.

Від­по­ві­д­но фо­р­мам вла­с­но­с­ті мо­жуть ді­я­ти під­при­єм­с­т­ва та­ких ви­дів:

- ін­ди­ві­ду­а­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на при­ва­т­ній вла­с­но­с­ті фі­зи­ч­ної осо­би і ви­ня­т­ко­во йо­го пра­ці;

- сі­мей­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті й пра­ці гро­ма­дян Укра­ї­ни – чле­нів од­ні­єїро­ди­ни, що про­жи­ва­ють ра­зом;

- при­ва­т­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті окре­мо­го гро­ма­дя­ни­на Укра­ї­ни, із пра­вом на­й­ман­ня ро­бо­чої си­ли;

- ко­ле­к­ти­в­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву під­при­єм­с­т­ва, ко­о­пе­ра­ти­ву, ін­шо­го ста­ту­т­но­госу­с­пі­ль­с­т­ва, су­с­пі­ль­ної й ре­лі­гій­ної ор­га­ні­за­ції;

- дер­жа­в­не ко­му­на­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­но-­те­ри­то­рі­а­ль­них оди­ниць;

- дер­жа­в­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на за­га­ль­но­де­р­жа­в­ній вла­с­но­с­ті;

- спі­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на ба­зі об'­єд­нан­ня май­на рі­з­них вла­с­ни­ків (змі­ша­на фо­р­ма вла­с­но­с­ті);

- під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті юри­ди­ч­них осіб і гро­ма­дян ін­ших дер­жа­в.

Від­по­ві­д­но об­ся­гамго­с­по­дар­сь­ко­гообо­ро­ту під­при­єм­с­т­ва й чи­се­ль­но­с­ті йо­го пра­ців­ни­ків (не­за­ле­ж­но від форм вла­с­но­с­ті) во­но мо­же бу­ти від­не­се­не до ка­те­го­рії ма­лих під­при­ємств.

До ма­лих під­при­ємств від­но­сять­ся но­во­ст­во­ре­ні й ді­ю­чі під­при­єм­с­т­ва: