Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 16 из 16)

У свою чер­гу, ство­рю­ва­на на дер­жа­в­но­му рі­в­ні про­гра­ма по­ви­нна бу­ти за­сно­ва­на на на­у­ко­во роз­ро­б­ле­них кон­це­п­ту­а­ль­них по­бу­до­вах роз­ви­т­ку під­при­єм­ни­ц­т­ва в окре­мих сфе­рах і об­ла­с­тях еко­но­мі­ки. Тіль­ки та­кий під­хід мо­же до­по­мо­г­ти уни­к­ну­ти ве­ли­ких по­ми­лок у про­це­сі ство­рен­ня си­с­те­ми під­три­м­ки ма­ло­го бі­з­не­су, га­ра­н­ту­ва­ти по­слі­до­в­ність її фо­р­му­ван­ня і за­без­пе­чи­ти прак­ти­ч­ну ре­а­лі­за­цію всіх її еле­ме­н­тів.

Сві­то­вий до­свід роз­ви­т­ку ма­лих під­при­єм­ни­ць­ких стру­к­тур ука­зує на те, що най­бі­ль­ша їх­ня ефе­к­ти­в­ність до­ся­га­єть­ся в умо­вах іс­ну­ван­ня при­ва­т­ної фо­р­ми вла­с­но­с­ті. Фо­р­му­ван­ня її пра­во­вої ба­зи в Укра­ї­ні по­ви­нне пе­ред­ба­ча­ти ряд мір:

- удо­ско­на­лю­ван­ня за­ко­но­да­в­чих ак­тів, що ре­г­ла­ме­н­ту­ють ма­со­ву при­ва­ти­за­цію;

- уста­но­в­лен­ня до­в­го­стро­ко­вої пе­р­с­пе­к­ти­ви роз­ви­т­ку при­ва­т­но­го під­при­єм­ни­ц­т­ва, тве­р­джен­ня пра­ва спа­д­ку­ван­ня і про­да­жі вла­с­но­с­ті;

- на­дан­ня на­дій­них по­лі­ти­ко-­ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­них га­ра­н­тій від не­пра­во­мі­р­них за­зі­хань на вла­с­ність з бо­ку дер­жа­ви, ін­ших фі­зи­ч­них і юри­ди­ч­них осіб.

Осо­б­ли­ваува­га не­об­хід­но зве­р­ну­ти на той факт, що в но­р­ма­ти­в­них ак­тах по ре­гу­лю­ван­ню під­при­єм­ни­ц­т­ва іс­нує де­яка не­ви­зна­че­ність у ро­зу­мін­ні те­р­мі­нів “ма­ле під­при­єм­с­т­во”, “ма­ле під­при­єм­ни­ц­т­во”, “ма­лий бі­з­нес”, не­до­ста­т­нє роз­ме­жу­ван­ня ор­га­ні­за­цій­ної, ор­га­ні­за­цій­но-­пра­во­вої й ор­га­ні­за­цій­но-­еко­но­мі­ч­ної форм го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті. У сві­то­вій прак­ти­ці пе­ре­ва­ж­не бі­ль­шість ма­лих під­при­ємств ( це юри­ди­ч­но і фі­нан­со­во са­мо­стій­ні, не­за­ле­ж­ні, не­ве­ли­кі по чи­се­ль­но­с­ті за­йня­ті фі­р­ми, за­сно­ва­ні на при­ва­т­ній вла­с­но­с­ті од­но­го чиде­кі­ль­кох гро­ма­дян, що без­по­се­ре­д­ньо ке­ру­ють і пра­цю­ють на своє­му під­при­єм­с­т­ві. Тіль­ки за­зна­че­ні яко­с­ті до­зво­ля­ють від­но­си­ти та­кі фо­р­ми до ма­ло­го бі­з­не­су і да­ють їм пра­во на зна­ч­ну під­три­м­ку з бо­ку дер­жа­ви.

Го­ло­вною про­бле­мою для ма­ло­го під­при­єм­с­т­ва є тру­д­но­щі з фі­нан­су­ван­ням. Від­су­т­ність до­ста­т­ньо­го ка­пі­та­лу в бі­ль­шо­с­ті на­се­лен­ня, скла­д­ність, не­ви­гі­д­ність, а іно­ді і не­мо­ж­ли­вість оде­р­жан­ня по­зи­ко­вих за­со­бів га­ль­му­ють роз­ви­ток ма­ло­го бі­з­не­су. За­да­ча дер­жа­ви — ство­ри­ти пе­ре­д­у­мо­ви, що сти­му­лю­ють вкла­ден­ня ін­ве­с­ти­цій і під­при­єм­ни­ць­кої ене­р­гії в да­ний се­к­тор еко­но­мі­ки.

Висновок

Се­ред без­лі­чі за­вдань, які по­трі­б­но ви­рі­ши­ти Укра­ї­ні при ви­хо­ді з еко­но­мі­ч­ної кри­зи, центра­ль­не мі­с­це за­йма­ють ста­бі­лі­за­ція і збі­ль­шен­ня ви­ро­б­ни­ц­т­ва, но­р­ма­лі­за­ція то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син. Шля­ху ста­бі­лі­за­ції і зро­с­тан­ня ефе­к­ти­в­но­с­ті еко­но­мі­ки на­шої кра­ї­ни по­ля­га­ють у її пе­ре­хо­ді до но­во­го ста­ну ( де­мо­к­ра­ти­за­ції і ри­н­ко­вим від­но­си­нам, що під­тве­р­джу­ють­ся ба­га­то­рі­ч­ним до­сві­дом роз­ви­тих кра­їн сві­ту. Але пе­ре­хід від центра­лі­зо­ва­ної си­с­те­ми го­с­по­да­рю­ван­ня до ри­н­ко­вих від­но­син ви­яви­в­ся на­ба­га­то скла­д­ні­ше, ніж пред­ста­в­ля­ло­ся. Но­во­сфо­р­мо­ва­ний і ще не­зрі­лий апа­рат (за­ко­но­да­в­чий і ви­ко­нав­чий) дер­жа­в­ноївла­ди не зу­мів вча­с­но сфо­р­му­ва­ти по­лі­тич­ну й еко­но­мі­ч­ну мо­де­лі фо­р­му­ван­ня но­во­го де­мо­к­ра­ти­ч­но­го су­с­пі­ль­с­т­ва, ме­ха­нізм пе­ре­хо­ду до ри­н­ко­вих від­но­син.

Ви­ро­б­ле­ні на під­при­єм­с­т­вах Укра­ї­ни то­ва­ри йдуть як на вну­т­рі­шній, так і на зо­в­ні­ш­ній ри­нок, а ва­лю­т­ний ви­торг від їх­ньої ре­а­лі­за­ції за ру­бе­жем не по­па­дає в кра­ї­ну. Так, у 1992 ро­ці укра­ї­н­сь­кі під­при­єм­с­т­ва по­ста­ви­ли Ро­сії то­ва­ри на су­му бли­зь­ко 900 млрд. руб., а на їх­ні ра­ху­н­ки в ба­н­ках Укра­ї­ни не на­дій­ш­ло жо­д­но­го ка­р­бо­ва­н­ця. Це су­пе­ре­чить за­ко­нам ри­н­ку і мо­же бу­ти ви­пра­в­ле­но, як­що зо­в­ні­ш­ньо­еко­но­мі­ч­на ді­я­ль­ність під­при­ємств бу­де ре­гу­лю­ва­ти­ся дер­жа­во­ю.

Се­ред ці­ло­го ря­ду рі­з­но­ма­ні­т­них фа­к­то­рів еко­но­мі­ч­но­го ро­с­ту Укра­ї­ни най­більш зна­ч­ним є вмі­ла ре­а­лі­за­ція під­при­єм­ни­ць­ко­го по­те­н­ці­а­лу гро­ма­дян кра­ї­ни, ефе­к­ти­в­не ви­ко­ри­с­тан­ня в еко­но­мі­ч­но­му ме­ха­ні­з­мі са­мо­стій­ної го­с­по­дар­сь­кої іні­ці­а­ти­ви лю­ди­ни, ви­знан­ня під­при­єм­ни­ц­т­ва не­за­мін­ною си­лою го­с­по­дар­сь­кої ди­на­мі­ки, кон­ку­ре­н­т­но­з­да­т­но­с­ті і су­с­пі­ль­но­го про­цві­тан­ня.

Стає оче­ви­д­ним, що ве­ду­ча роль у фо­р­му­ван­ні спри­я­т­ли­во­го се­ре­до­ви­ща для роз­ви­т­ку під­при­єм­ни­ц­т­ва і ма­ло­го бі­з­не­су на­ле­жить дер­жа­ві. Ма­лі під­при­єм­с­т­ва об'­єк­ти­в­но по сво­їй при­ро­ді, осо­б­ли­во на пер­шо­му ета­пі сво­го роз­ви­т­ку, зна­хо­дять­ся в гі­р­ших кон­ку­ре­н­т­них умо­вах на ри­н­ку в по­рі­в­нян­ні з більш ве­ли­ки­ми й об'­єк­ти­в­но ви­ма­га­ють від­по­ві­д­ної під­три­м­ки. То­му ство­рен­ня роз­го­р­ну­тої і все­бі­ч­ної си­с­те­ми дер­жа­в­ної під­три­м­ки ма­ло­го під­при­єм­ни­ц­т­ва є най­ва­ж­ли­ві­шою умо­вою йо­го ус­пі­ш­но­го роз­ви­т­ку. Най­бі­ль­ша ефе­к­ти­в­ність та­кої си­с­те­ми мо­же бу­ти до­ся­г­ну­та тіль­ки на ос­но­ві ком­пле­к­с­ної дер­жа­в­ної про­гра­ми роз­ви­т­ку ма­ло­го бі­з­не­су, що вра­хо­вує всі ас­пе­к­ти і сто­ро­ни ус­пі­ш­но­го фу­н­к­ці­о­ну­ван­ня ма­лих під­при­ємств у рі­з­них сфе­рах ді­я­ль­но­с­ті.

Список ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ної лі­те­ра­ту­ри

1) Аб­ра­мов В. Під­при­єм­с­т­ва, ма­лий бі­з­нес і ри­н­ко­ва кон­ку­ре­н­ція // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1995.-№11.

2) Ба­ра­нов Я. Під­при­єм­с­т­во в си­с­те­мі ре­гі­о­на­ль­но­го управ­лін­ня // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1994.-№10.

3) Ве­р­но­ду­бе­н­ко В. Ма­лі під­при­єм­с­т­ва // Ки­їв­сь­кий ві­с­ник.-1995.

4) Гон­ча­ро­ва Н. Ада­п­та­ція під­при­єм­с­т­ва до ри­н­ко­вих від­но­син // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1994.-№12.

5) Єре­ме­н­ко В., Ха­ль­зєв Б. Ро­бо­че мі­с­це й ри­нок пра­ці // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1995.-№6.

6) За­бо­ті­на Р. Вну­т­рі­ш­ньо­го­с­по­дар­сь­ка ін­фра­стру­к­ту­ра під­при­ємств // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1994.-№3.

7) За­кон Укра­ї­ни “Про під­при­єм­ни­ц­т­во” // Ві­до­мо­с­ті Вер­хо­в­ної Ра­ди УРСР.-1991.-№14.

8) За­кон Укра­ї­ни “Про під­при­єм­с­т­ва”.

9) Ка­р­се­кін В. Ма­ле під­при­єм­ни­ц­т­во: про­бле­ми й пе­р­с­пе­к­ти­ви // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1995.-№10.

10) Управ­лін­ня які­с­тю як фа­к­тор кон­ку­ре­н­т­но­з­да­т­но­с­ті // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1996.-№1.

11) Ко­ва­льов О. Ре­гу­лю­ван­ня від­но­син вла­с­но­с­ті в Укра­ї­ні й ефе­к­ти­в­ність фу­н­к­ці­о­ну­ван­ня оре­н­д­них під­при­ємств // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1995.-№4.

12) Кон­с­пект по еко­но­мі­ч­ній те­о­рі­ї.

13) Ме­ха­нізм управ­лін­ня під­при­єм­с­т­вом // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1993.-№12.

14) Мо­че­р­ний С. Ос­но­ви еко­но­мі­ч­ної те­о­рі­ї. – Те­р­но­піль, 1993.-те­ма №7.

15) По­тьом­кін Л. Ор­га­ні­за­ція но­р­му­ван­ня й опла­ти пра­ці на під­при­єм­с­т­вах в умо­вах пе­ре­хо­ду до ри­н­ко­вої еко­но­мі­ки // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1994.-№12.

16) Ро­ж­ков С. Під­при­єм­ни­ц­т­во сьо­го­дні й за­в­т­ра // Ко­мер­сант Укра­ї­ни.-1995.-№6.

17) Ру­д­че­н­ко О. Оці­н­ка про­це­сів пе­ре­тво­рен­ня вла­с­но­с­ті в про­ми­с­ло­во­с­ті Укра­ї­ни // Еко­но­мі­ка Укра­ї­ни.-1994.-№9.

18) Ци­ві­ль­ний ко­декс Укра­ї­ни. – Ки­їв, 1992.