Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 14 из 16)

Іс­нує ду­м­ка, що рі­шен­ня да­ної про­бле­ми ле­жить у тех­но­ло­гі­ч­но­му від­но­в­лен­ні ви­ро­б­ни­ц­т­ва, що по­ви­нне зро­би­ти про­ду­к­цію під­при­ємств кон­ку­ре­н­т­но­з­да­т­но­ї. Од­нак і це рі­шен­ня пред­ста­в­ля­єть­ся сум­ні­в­ним на­сам­пе­ред че­рез умо­ви йо­го ви­ко­нан­ня. Га­ло­пу­ю­ча ін­фля­ція ро­бить ін­но­ва­цію ма­ло­ймо­ві­р­ної, оскі­ль­ки но­р­ма­ль­на під­при­єм­ни­ць­ка ді­я­ль­ність не зда­т­на да­ти не­об­хід­ні за­со­би для ін­ве­с­ти­цій. Сум­ні­в­но та­кож оде­р­жан­ня за­со­бів для ці­єї ме­ти ззо­в­ні, оскі­ль­ки умо­ви ті­єї ж ін­фля­ції і не­ста­бі­ль­но­с­ті еко­но­мі­ки Укра­ї­ни зму­шу­ють ін­ве­с­то­рів шу­ка­ти та­кі при­мі­щен­ня ка­пі­та­лу, що зда­т­ні да­ва­ти не­гай­ну від­да­чу, тим ча­сом як вкла­ден­ня у ви­ро­б­ни­ц­т­во зав­жди спо­лу­че­ні зі зна­ч­ним пе­рі­одом ча­су і ри­зи­ком.

Але на­віть як­що ве­ли­ким під­при­єм­с­т­вам і вда­єть­ся об­но­ви­ти тех­но­ло­гію, у ба­га­тьох ви­па­д­ках во­ни при­ре­че­ні за­ли­ша­ти­ся не­кон­ку­рен­то­спро­мо­ж­ни­ми на сві­то­во­му ри­н­ку. Це обу­мо­в­ле­но не в остан­ню чер­гу осо­б­ли­во­с­тя­ми їх­ньої стру­к­ту­ри, що скла­ла­ся в умо­вах ко­ман­д­но-­ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­ної си­с­те­ми.

Під­при­єм­с­т­ва (у пе­р­шу чер­гу ве­ли­кі, але не тіль­ки во­ни) ство­рю­ва­ли­ся за прин­ци­пом ма­к­си­ма­ль­но за­мкну­то­го ком­пле­к­су під­роз­ді­лів. Це ди­к­ту­ва­ло­ся ре­а­ль­ни­ми умо­ва­ми ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємств і бу­ло уза­ко­не­но но­р­ма­ти­в­ни­ми ак­та­ми, що ре­гу­лю­ють їх­ні ти­по­ві стру­к­ту­ри. Склад під­роз­ді­лів ос­но­в­но­го ви­ро­б­ни­ц­т­ва фо­р­му­ва­в­ся та­ким чи­ном, щоб зве­с­ти до мі­ні­му­му за­ле­ж­ність під­при­ємств від по­ста­ча­ль­ни­ків. На ко­ж­нім під­при­єм­с­т­ві ство­рю­ва­ла­ся ши­ро­ка но­ме­н­к­ла­ту­ра під­роз­ді­лів до­по­мі­ж­но­го й об­слу­го­ву­ю­чо­го ви­ро­б­ництв. Апа­рат ке­ру­ван­ня, як пра­ви­ло, уклю­чав чи­с­лен­ні від­ді­ли, гру­пи, бю­ро, ла­бо­ра­то­рі­ї.

Та­кий під­хід до фо­р­му­ван­ня стру­к­ту­ри під­при­ємств ди­к­ту­ва­в­ся не тіль­ки пра­г­нен­ням ма­к­си­ма­ль­но об­ме­жи­ти зв'я­з­ку че­рез між­ві­до­м­чі ба­р'є­ри, але і тим, що опла­та по­слуг сто­рон­ніх ор­га­ні­за­цій, як пра­ви­ло, об­хо­ди­ла­ся до­ро­ж­че в по­рі­в­нян­ні з ви­тра­та­ми на зміст сво­їх від­по­ві­д­них під­роз­ді­лів. Крім то­го, та­ко­му під­хо­ду до фо­р­му­ван­ня стру­к­ту­ри під­при­ємств спри­яв і при­йн­я­тий по­ря­док опла­ти пра­ці ке­рі­в­ни­ків у за­ле­ж­но­с­ті від ка­те­го­рії під­при­ємств.

На цю стру­к­ту­р­ну осо­б­ли­вість “тра­ди­цій­них” під­при­ємств ри­н­ко­ва еко­но­мі­ка від­ре­а­гу­ва­ла ви­зна­че­ни­ми те­н­де­н­ці­я­ми. Про­тя­гом остан­ньо­го ро­ків у кра­ї­нах із су­час­ною ри­н­ко­вою еко­но­мі­кою про­гля­да­єть­ся ви­ра­з­не пра­г­нен­ня під­при­ємств ди­с­та­н­ці­ю­ва­ти­ся від ба­га­тьох фу­н­к­цій, що ви­ко­ну­ва­ли­ся ра­ні­ше їх­ні­ми вну­т­рі­шні­ми під­роз­ді­ла­ми, у пе­р­шу чер­гу та­ки­ми, ко­т­рі від­рі­з­ня­ли­ся пуль­су­ю­чи­ми на­ва­н­та­жен­ня­ми. Са­ме за ра­ху­нок цьо­го фа­к­то­ра ско­ро­чу­єть­ся чи­с­ло про­ми­с­ло­вих гі­га­н­тів і , ра­зом з тим, зро­с­тає кі­ль­кість ма­лих під­при­ємств. Усу­пе­реч те­о­ре­ти­ч­ній до­г­мі про не­від­во­ро­т­ність про­це­су кон­це­н­т­ра­ції ви­ро­б­ни­ц­т­ва, се­ре­д­ні роз­мі­ри під­при­ємств ви­яв­ля­ють яв­ну те­н­де­н­цію до зме­н­шен­ня.

Цей про­цес ро­бить ри­н­ко­ву еко­но­мі­ку більш ди­на­мі­ч­ної, мо­бі­ль­ної, сприй­ня­т­ли­вої до ін­но­ва­цій, під­ви­щує її зда­т­ність опе­ра­ти­в­но ре­а­гу­ва­ти на ри­н­ко­вий по­пит і йо­го змі­ни. Ра­зом з тим зро­с­та­ю­ча ча­с­ти­на під­при­єм­ни­ць­ко­го ри­зи­ку пе­ре­но­сить­ся на ма­лі під­при­єм­с­т­ва, а ро­бо­та ве­ли­ких під­при­ємств, що за­ли­ша­ють­ся фу­н­да­ме­н­том ри­н­ко­вої еко­но­мі­ки і її екс­по­р­т­но­го по­те­н­ці­а­лу, стає більш стій­ко­ю. Осо­б­ли­во слід за­зна­чи­ти, що роз­ви­ток ма­ло­го під­при­єм­ни­ц­т­ва су­про­во­джу­єть­ся роз­ши­рен­ням кон­ку­ре­н­т­но­го Се­ре­до­ви­ща, вто­р­г­нен­ням кон­ку­ре­н­ції в сфе­ри, що ра­ніш бу­ли пред­ста­в­ле­ні не­ко­н­ку­ре­н­т­ни­ми від­но­си­на­ми вну­т­рі­шніх під­роз­ді­лів під­при­ємств.

Зви­чай­но, ха­ра­к­те­ри­зу­ю­чи зро­с­тан­ня ро­лі ма­лих під­при­ємств у ри­н­ко­вій еко­но­мі­ці, ва­р­то вра­хо­ву­ва­ти не тіль­ки їх­нє зна­чен­ня у всій ін­фра­стру­к­ту­рі під­при­ємств, але і со­ці­а­ль­ну сто­ро­ну про­це­су, зо­к­ре­ма, роль ма­лих під­при­ємств як фа­к­то­ра змі­ни стру­к­ту­ри вла­с­но­с­ті, як ре­гу­ля­то­ра за­йня­то­с­ті на­се­лен­ня і вза­га­лі як бу­фе­р­ної зо­ни ри­н­ко­вої еко­но­мі­ки, зда­т­ної зм'я­к­шу­ва­ти на­с­лід­ку стру­к­ту­р­них зру­шень, що від­бу­ва­ють­ся в ній.

Мо­жуть бу­ти на­зва­ні рі­з­ні ва­рі­а­н­ти про­це­су утво­рен­няме­ре­жі ма­лих під­при­ємств, що ви­ко­ну­ють фу­н­к­ції фо­р­му­ван­ня ін­фра­стру­к­ту­ри у всій су­ку­п­но­с­ті під­при­ємств. На­сам­пе­ред, ма­лі під­при­єм­с­т­ва мо­жуть ство­рю­ва­ти­ся шля­хом від­бру­нь­ко­ву­ван­ня під­роз­ді­лів, від є ви­ді­лен­ня з більш ве­ли­ко­го під­при­єм­с­т­ва з на­дан­ням їм від­по­ві­д­них прав (юри­ди­ч­ної осо­би, від­крит­тя роз­ра­ху­н­ко­во­го ра­ху­н­ка, са­мо­стій­но­го ба­ла­н­су і т.п.). При цьо­му ма­ле під­при­єм­с­т­во оде­р­жує мо­ж­ли­вість са­мо­стій­но фо­р­му­ва­ти порт­фель за­мо­в­лень, що ста­вить йо­го до­хо­ди в пря­му за­ле­ж­ність від ре­зуль­та­тів вла­с­ної ді­я­ль­но­с­ті. Од­нак на цьо­му шля­ху не­ми­ну­чі чи­с­лен­ні про­бле­ми і тру­д­но­щі. Зо­к­ре­ма, во­ни зв'я­за­ні з фо­р­му­ван­ням вла­с­но­с­ті на май­но ма­лих під­при­ємств, з ма­те­рі­а­ль­но-­те­х­ні­ч­ним за­без­пе­чен­ням ви­ро­б­ни­ц­т­ва і , от­же, роз­по­ді­лом і ви­ко­ри­с­тан­ням йо­го до­хо­дів. Ці про­бле­ми не зни­ка­ють і в то­му ви­па­д­ку, як­що ство­рен­ня ма­лих під­при­ємств здій­с­ню­єть­ся на ос­но­ві пе­ре­да­чі май­на в оре­н­ду.

Ство­рен­ня ма­лих під­при­ємств шля­хом їх­ньо­го від­бру­нь­ко­ву­ван­ня від більш ве­ли­ких мо­же бу­ти зв'я­за­не з ак­ці­о­ну­ван­ням ( на­при­клад, шля­хом до­дан­ня під­роз­ді­лам форм не­ве­ли­ких ак­ці­о­не­р­них ком­па­ній, ак­ції яких мо­жуть по­ши­рю­ва­ти­ся як се­ред тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву під­при­єм­с­т­ва (ве­ли­ко­го і ма­лих), так і че­рез ві­ль­ний про­даж. Але при будь-­яких ва­рі­а­н­тах від­бру­нь­ко­ву­ван­ня за­ли­ша­єть­ся го­ло­вна про­бле­ма. Оде­р­жу­ю­чи са­мо­стій­ність з рук ве­ли­ко­го під­при­єм­с­т­ва, ма­лі під­при­єм­с­т­ва ста­ють не­за­ле­ж­ни­ми су­б'єк­та­ми ри­н­ко­вих від­но­син. То­му не­ми­ну­че ви­ни­кає пи­тан­ня, на­скі­ль­ки ці зно­ву утво­ре­ні су­б'єк­ти ви­ро­б­ни­чої ді­я­ль­но­с­ті зда­т­ні на­дій­но і які­с­но ви­ко­ну­ва­ти свої фу­н­к­ції як еле­ме­н­ти ін­фра­стру­к­ту­ри ін­ших під­при­ємств, у то­му чи­с­лі сто­со­в­но тих, від яких во­ни ві­до­кре­ми­ли­ся, а та­кож ( у що обі­йдуть­ся їх­ня про­ду­к­ція і по­слу­ги під­при­єм­с­т­вам, що за­ли­ши­ли­ся без від­по­ві­д­них під­роз­ді­лів.

Від­зна­че­на ви­ще про­бле­ма ви­ни­кає че­рез те, що сам по со­бі спо­сіб ство­рен­ня ма­лих під­при­ємств на ос­но­ві де­зи­н­те­г­ра­цї більш ве­ли­ких не зда­т­ний ство­ри­ти кон­ку­ре­н­т­не се­ре­до­ви­ще і, от­же, ме­ха­ні­з­ми, що ро­б­лять вплив на ді­я­ль­ність ма­лих під­при­ємств, якість їх­ньої про­ду­к­ції і по­слуг, а та­кож на ці­ни їх­ньої ре­а­лі­за­ці­ї. Са­ме це по­яс­нює не­вда­чі ба­га­тьох спроб фо­р­му­ван­ня ма­лих під­при­ємств на за­зна­че­ній ос­но­ві. Бу­ли ви­па­д­ки, ко­ли ви­ді­лен­ня зі скла­ду ве­ли­ких під­при­ємств ря­ду ма­лих не тіль­ки не при­не­с­ло ус­пі­ху, але і ста­ло до­да­т­ко­вим фа­к­то­ром ско­ро­чен­ня ви­пу­с­ку про­ду­к­ції, зни­жен­ня її кон­ку­ре­н­т­но­з­да­т­но­с­ті.

Пра­ви­ль­ні ви­сно­в­ки під­ка­зує до­свід ве­ли­ких ком­па­ній у кра­ї­нах з роз­ви­тий су­час­ною ри­н­ко­вою еко­но­мі­ко­ю. Ві­до­мо, на­при­клад, що під­при­єм­с­т­ва та­кої най­бі­ль­шої ком­па­нії, як “Дже­не­ралмо­то­рс”, об­слу­го­ву­ють 32 тис. по­ста­ча­ль­ни­ків, що утво­рять її ін­фра­стру­к­ту­ру (в ос­но­в­но­му у ви­ді ма­лих під­при­ємств). Про­ду­к­цію ком­па­нії ре­а­лі­зу­ють 11 тис. са­мо­стій­них ди­ле­рів, що ді­ють у ба­га­тьох кра­ї­нах. Та­кі ж да­ні мо­жуть бу­ти при­ве­де­ні по ком­па­ні­ях Япо­нії ( еле­к­т­ро­нним, ав­то­мо­бі­ль­ним, бу­ді­ве­ль­ним і ін­шо­ї. Ха­ра­к­те­р­ною ри­сою та­ких си­с­тем є мо­бі­ль­ність скла­ду і стру­к­ту­ри ма­лих під­при­ємств. Зна­ч­на їх­ня ча­с­ти­на іс­нує ли­ше не­три­ва­лий час, а по­тім чи зни­кає змі­нює рід ді­я­ль­но­с­ті. Ра­зом з тим ви­ни­ка­ють но­ві ма­лі під­при­єм­с­т­ва, що про­по­ну­ють свою про­ду­к­цію і по­слу­ги. А в під­су­м­ку си­с­те­ми, що вклю­ча­ють ве­ли­кі, се­ре­д­ні і ма­лі під­при­єм­с­т­ва, фу­н­к­ці­о­ну­ють стій­ко й у від­по­ві­д­но­с­ті з ри­н­ко­вою кон'­ю­н­к­ту­рою, що скла­да­є­ть­ся.

З ви­кла­де­но­го ви­пли­ваєви­сно­вок, що на ос­но­ві од­но­го ли­ше ото­ч­ку­ван­ня не мо­ж­на ство­ри­ти си­с­те­ми, що оп­ти­ма­ль­но спо­лу­чать під­при­єм­с­т­ва рі­з­них роз­мі­рів і рі­з­них фу­н­к­цій. Од­ні­єю з най­ва­ж­ли­ві­ших умов ви­хо­ду Укра­ї­ни на рі­вень кон­ку­ре­н­т­но­з­да­т­но­с­ті з під­при­єм­с­т­ва­ми да­ле­ко­го за­ру­бі­ж­жя є ство­рен­ня най­більш спри­я­т­ли­вих умов для фо­р­му­ван­ня та­кої ма­си ма­лих під­при­ємств, що у сво­їй су­ку­п­но­с­ті зда­т­ні ви­ко­ну­ва­ти фу­н­к­ції ін­фра­стру­к­ту­ри на кон­ку­ре­н­т­ній ос­но­ві.