Смекни!
smekni.com

Ринок як полісистемне утворення та його інфраструктура (стр. 3 из 3)

Товарна біржа – комерційне підприємство, регулярно функціонуючий ринок однорідних товарів з певними характеристиками. Це об’єднання підприємств торгівлі, збуту, обміну, мета якої – укладання відповідних умов, виявлення товарних цін, попиту і пропозиції товарів, вивчення, впорядкування і полегшення товарообороту та обмінних операцій, представництво і захист інтересів членів біржі, вирішення спорів щодо операції тощо.

Брокерські фірми за допомогою брокерів купують і продають товари, грошові номінали чи акції від імені інших осіб. Крім того вони надають клієнтам також додаткові послуги, в тому числі й у вигляді кредитів, інформації про кон’юнктуру ринку тощо.

Фондова біржа – це організаційний і регулярно функціонуючий ринок, на якому відбувається купівля-продаж цінних паперів. На ній продають та купують акції, облігації акціонерних компаній та облігації державних позик.

Страхова компанія – комерційна, фінансово-кредитна організація, що ставить за мету отримання прибутку від здійснення страхових операцій. Страхові компанії здійснюють систему заходів, спрямованих на повне або часткове відшкодування застрахованим фірмам збитків, яких вона зазнала за непередбачених обставин: внаслідок стихійного лиха, аварії, невиконання зобов’язань збанкрутілими контрагентами тощо.

Аудиторська фірма – це незалежна висококваліфікована організація, яка на замовлення контролює й аналізує фінансову діяльність підприємств і організацій різних форм власності, їхні річні бухгалтерські звіти та баланси.

Холдингова компанія – акціонерна компанія, капітал якої використовується переважно для придбання контрольних пакетів акцій інших компаній з метою встановлення контролю за їхньою діяльністю й отримання доходів. За своєю структурою і характером діяльності холдингова компанія виконує, як правило, лише фінансові операції. Вона тримає контрольні пакети акцій інших фірм і діє через свої філії.

Висновок

Отже, ринок – це сукупність економічних відносин, що виникають між об’єктами економіки з приводу обміну результатами виробництва, товарного і грошового обігу та розподілу умов виробництва (виробничих факторів).

Як полісистемне утворення ринок має складну структуру. Структура ринку – це сукупність окремих ринків у межах національної економіки або внутрішнього ринку, світового господарства та його окремих регіонів і взаємодія між ними. Розрізняють ринок товарів, засобів виробництва, фінансово-кредитний ринок, валютний, трудовий, інформації, тіньовий, а також ринкова інфраструктура.

· Споживчий ринок включає ринки продовольчих і промислових товарів, побутових комунальних, транспортних послуг, послуг освіти, охорони здоров’я, культури, а також ринок житла.

· Ринок засобів виробництва охоплює ринки засобів праці, природних ресурсів (сировини, палива, матеріалів, енергії), у тому числі і ринок землі.

· Ринок інновацій охоплює ринки науково-технічних розробок, нововведень, винаходів, раціоналізаторських пропозицій, патентів, ліцензій тощо.

· Особливим є ринок інформації. Предметом купівлі-продажу тут є книги газети, журнали, радіо і телевізійна інформація), реклама, науково-технічна інформація і багато іншого, що у залежності від об’єкту відноситься чи до споживчого ринку, чи до ринку засобів виробництва або інновацій.

· Ринок праці – це ринок робочої сили, що має чітко виражену галузеву і територіальну структуру.

· Ринок грошей і валюти, або кредитний ринок, та ринок цінних паперів об’єднується в ринок інвестиційних ресурсів (інвестицій), або ринок капіталів. Усі елементи ринку капіталів взаємопов’язані і взаємозумовлені.

· Загальна ринкова структура включає і ринкову інфраструктуру – підсистему, що обумовлює основну структуру. Зокрема, інфраструктура споживчого ринку охоплює різноманітні види і форми торгівлі, у тому числі й товарну біржу, свої форми торгівлі і розподілу характеризують і засобів виробництва і інновацій. Ринок праці обслуговується біржею праці, різноманітними центрами, агентствами і бюро зайнятості, перепідготовки, професійної орієнтації та іншими установами. Ринок капіталів обслуговують грошова і банківська система, фондова біржа, валютна біржа, золоті аукціони тощо.

Для України характерна нерозвинена ринкова структура та інфраструктура.

Зміст ринкових перетворень саме і полягає у формуванні загальної ринкової структури.

Список використаної літератури

1. Бобров В.Я. Основи ринкової економіки. Київ, “Либідь”,1995 р.

2. Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкіе Ю.І. Основи економічної теорії. Київ, “Вища школа”, 1995 р.

3. Економічний словник-довідник /За ред. Мочерного С.В., КИЇВ, 1995 р.

4. Ковальчук В.М.. Загальна теорія економіки. – Тернопіль, 1998.

5. Масляк П.О., Олійник Я.Б., Степаненко, А.В. Словник-довідник з економічної і соціальної географії світу. Київ, “Лібра”, 1996 р.

6. Основи економічної теорії /За ред. Климка Г.Н., В.П. Несторенка. – “Вища школа”, 1997р.

7. Основи економічної теорії /За ред. Мочерного С.В., КИЇВ, 1997 р.