Смекни!
smekni.com

Розвиток техніки мовчазного читання Розробка і систематизація вправ для вироблення навички чита (стр. 2 из 2)

Сьома вправа.

Вона має на меті розвинути в дітей вміння вдумуватися в деталі тексту і засвоювати їх. Дається текст, поділений на частини. Наприкінці кожної з них стоїть низка запитань, що вичерпують його зміст. Прочитавши кожну частину, учень повинен дати відповіді на питання.

(Читанка, 2 клас, Н.Ф.Скрипченко, О.Я.савченко. Легенда "Місто Сміла".)

Колись Сміла була в руках польських панів. Володіли нею Любомирські, Потоцькі й інші вельможі. Козаки невпинно вели з ними війну за місто. Важкі були битви. Багато років брали вони смілянський замок і кожний раз поляки відбивали його назад.

1. В чиїх руках було місто Сміла?

2. Хто ним володів?

3. З ким козаки воювали за місто?

4. Якими були битви?

5. Хто в них перемагав?

Для вдосконалення навички читання мовчки ефективною є вправа, яка пропонує вибрати із запропонованих заголовків найбільш точний.

Вовк Невдале полювання. Поява вовка на галявині.

Тривожно протрескотіла Сорока. На галявину вийшов вовк. Шерсть на ньому сива од старості, однак кремезне тіло ще свідчить про силу. До запахів лося Вовк навіть не принюхався - з таким велетнем самому не впоратися. Сліди, що їх кізки лишили, довго вивчав. Хотів було навздогін кинутись, а як збагнув, що ті вже далеко одбігли, зупинився.

Для перевірки розуміння прочитаного мовчки учням пропонується із прислів’їв вибрати ти, яке виражає головну думку оповідання.

( Читанка, 2 клас, Н.Ф.Скрипченко, О.Я.Савцька. В.Скуратівський "Лелечина криниця")

1. Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.

2.Маленька праця краща за велике безділля.

3. І за холодну воду не візьметься.

4. Той діло зробив, хто його завершив.

Ще можна запропонувати до іменників з тексту (наприклад, О.Гавриленко, А.Коваленко "Ой на Купала-Купалочка")

Квіти дівочий вінки неглибока
Верба польові урожай вродлива
Спів поважні дівчина дівоча
Дівчатка розлога ямка купальські
Дядьки маленькі краса народні
Деревце невеличке повір’я гарний

Описані вище вправи проводяться на уроках читання. Однак можливе і доцільне їх використання на інших уроках, зокрема, на уроках української мови, природознавства, валеології.

Коли учні оволодіють технікою мовчазного читання, коли будуть читати свідомо, тоді у них виникне стійкий інтерес до читання, а отже і до навчання.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 ім.Т.Г.Шевченка

Щоб перевірити сформованість навички читання в 2 і 3 класах проводять згідно програмних вимог до навички читання (в 3 класі учні повинні свідомо читати мовчки в темпі 120-150, в 2 класі - 70-100 слів за хвилину, в першому ж класі повинна вестись підготовка до читання мовчки.

Тому в 2 і 3 класі виникає потреба перевірити рівень сформованості цієї навички. Для цього проводиться контрольна робота.