Смекни!
smekni.com

Основи економічної теорії Былети і відповді (стр. 18 из 21)

У сучасних умовах зростання технологічного потенціалу країн, що розвиваються, певною мірою відповідає інтересам розвинутих країн. Такою є логіка взаємозалежності держав, яка передбачає со­ціально-економічні перетворення в країнах, що визволилися, як необхідну умову стабільного розвитку центрів розвиненої ринкової економіки світового господарства, і навпаки. І все ж це асиметрич­на залежність, якої не можна уникнути без подолання відсталості.

Така залежність відбивається на рівні життя населення, який змінюється разом з якістю життя. Рівень життя переважної більшості населення в країнах, що розвиваються, відбиває систему за­лежних (відносно змін у світових продуктивних силах) відносин, які складаються між людьми щодо забезпеченості їх матеріальни­ми, духовними і соціальними благами. Ця категорія виражає досяг­нутий рівень споживання і ступінь задоволення потреб людей у цих благах. Особливість полягає в кількісній визначеності рівня життя, її залежності від рівня розвитку місцевих продуктивних сил.

Підготовка кадрів у країнах, що розвиваються, має особливо важливе значення через те, що вона пов'язана не тільки з розвит­ком промисловості та сільського господарства, а й з перетворення­ми в соціальній інфраструктурі.

(тут критерії) Проведення соціальних реформ неможливе без розвитку духов­них якостей тієї чи іншої нації. Реалізація реформ в економічній, соціальній і політичній сферах вимагає критичного перегляду тих етичних норм, правил поведінки, відношення до світу і суспільства, які є результатом традиційної культури, переборення в ній того, що віджило, збереження набутих загальнолюдських цінностей.

У кожній традиційній культурі є норми, які варто зберегти (на­приклад, конфуціанський принцип помірності та економії чи індусь­кий — знаходження життєздатного компромісу) навіть всупереч несприятливим наслідкам, що виявлятимуться в ході модернізації;

і є норми, які доцільно "зняти" (наприклад, у тому самому індуїз­мі — непротивлення злу і насильству матеріальною силою). Навіть коли досягнення економічного добробуту висувається як першо­чергове завдання, його неможливо вирішити без зв'язку з підви­щенням культурного, духовного рівня нації. Скарбниця традицій­ної культури кожної нації є неповторною і водночас важливою скла­довою частиною світової цивілізації.

Позакласові чинники, безсумнівно, впливатимуть на різноманіт­ність форм соціально-економічного прогресу. Неможливо ігнору­вати релігію, міжплеменні чвари і етнічний націоналізм, які опосе­редковано визначатимуть вибір тієї чи іншої форми розвитку. При цьому "розвиненість" є спроможністю суспільства забезпечити ре­алізацію соціальних потреб громадян, розв'язувати глобальні про­блеми.

Отже, форми соціально-економічного прогресу мають множин­ний, різнорідний, розірваний у просторі та часі об'єкт пізнання — світовий процес суспільного розвитку в цілому.

Однак не може бути єдиної думки щодо соціально-економічно­го фундаменту нового суспільства: чи ним має бути приватна власність на засоби виробництва (що історично походить від так званого східного способу виробництва), чи визначальне значення відводиться суспільній власності й насамперед у державній її формі (що історично походить від так званого східного способу вироб­ництва), чи чим має бути симбіоз приватної та суспільної власності як форм, що урівноважують одна одну (це відповідає сучасним уяв­ленням про змішану економіку, в тому числі соціал-демократич-ним).

Визнання множинності історичних варіантів соціально-еконо­мічного прогресу вимагає множинності теоретичних моделей ві­дображення їх, а це означає, що потрібно оперувати не одним об'єк­том дослідження — ідеалізованою моделлю суспільства, а полімор­фним об'єктом, що складається з різних етапів цього суспільства.

Багатоваріантність відображається у відмінностях основних сус­пільних характеристик: форм власності, політичних структур, ідео­логічних орієнтирів тощо.

Базовими характеристиками соціально-економічного прогресу можуть бути такі економічні відносини, які підпорядковуються ро­зумним інтересам людини;

- пріоритет загальнолюдської моральності, реальний гуманізм суспільних відносин;

- подолання відчуження основної маси людей від власності, продуктів і результатів праці, вла­ди і управління, що буде супроводжуватися розширенням межі особистої свободи і самостійності.

Білет 39.1

Функціональні структури валютних відносин втілюються в істо­рично конкретних валютних системах. Останні розглядаються як форма правової та інституціональної організації валютних від­носин. Розрізняють національні та світову валютні системи. Остан­ня розвивається на регіональному і глобально світовому рівнях. В свою чергу, регіональні системи не є автономними. Вони актив­но взаємодіють між собою, утворюючи на цій основі єдину ціліс­ну структуру міжнародних валютних відносин.

Національна валютна система є органічною частиною системи грошових відносин окремих держав, її функціонування регулює­ться національним законодавством кожної країни. Згідно з таким законодавством встановлюється механізм взаємодії національних і світових грошей, спосіб їхньої конвертованості, котування і регу­лювання валютних курсів, формування і використання міжнарод­ної ліквідності, золотовалютного запасу, кредитних ресурсів то­що. До складу національних валютних систем входять відповідні інфраструктури! ланки — банківські та кредитно-фінансові устано­ви, біржі, спеціальні органи валютного контролю, інші державні та приватно-комерційні інститути.

У процесі поглиблення міжнародного поділу праці та еконо­мічних зв'язків відбувається взаємна інтеграція систем національ­них грошових і валютних відносин. Функціональні відмінності між ними поступово зникають.

Світова валютна система є функціональною формою організа­ції валютних відносин на рівні міждержавних зв'язків, її розви­ток регулюється відповідними міждержавними валютними угода­ми, втілення яких забезпечується утвореними на колективній осно­ві міждержавними валютно-фінансовими і банківськими устано­вами та організаціями. Складовими ланками світової валютної системи є: міжнародні ліквідні ресурси (іноземна валюта, золото та інші платіжні засоби); механізм регулювання валютних пари­тетів і курсів; міжнародні валютні ринки і ринки золота; система

міжнародного кредитування та міждержавних розрахунків; відпо­відні інфраструктурні ланки тощо.

Міжнародна валютна система в своєму еволюційному розвитку пройшла три основні етапи — золотого, золото-валютного (дола­рового) і паперово-валютного стандартів.

Країни, що дотримувалися золотого стандарту, мали забезпе­чувати жорстке співвідношення між наявними запасами золота і кількістю грошей в обігу, а також вільну міграцію золота — його експорт та імпорт. Шляхом такої міграції золота покривалося па­сивне сальдо платіжних балансів, що забезпечувало відповідну стабільність у системі валютних відносин. Але вона була занадто жорсткою, недостатньо еластичною, дорогою, залежною від рівня видобутку монетарного товару. Зазначені обмеження стали підставою для заміни після першої світової війни золотого стандарту золото-валютним (золотодевізним).Повний відхід країн Заходу від золотого стандарту відбувся в період «великої депресії»—економічної кризи 1929—1933 рр. і у перші післякризові роки. Така трансформація відбулася па основі теоретичних розро­бок Дж. М. Кейнса, здійснених у 30-х роках. Відповідно до цієї трансформації змінилася і система валютно-грошових відносин. Виходячи з цього, стає зрозумілим, що якщо золото як національ­ні та світові гроші є елементом стихійно регульованої ринкової економіки, то паперові знаки вартості, котрі мають кредитну осно­ву, більш повно відповідають економіці, яка поєднує у собі ринко­ві та державні регулятори. Звідси висновок: процес демонетизації золота у внутрішньому обороті та відхід від золотого стандарту мають глибоку об'єктивну основу, яка визначається структурними змінами всієї системи виробничого відтворення економіки. У роки другої світової війни система міжнародної торгівлі та валютних відносин зазнала фактично повного краху. Згідно зі статутом МВФ було визначено основні принципи нової валютної системи, яка дістала назву Бреттон-Вудської. На відмі­ну від золотого стандарту її основою стала система золото-валют­ного стандарту, яка у своєму подальшому розвитку трансформу­валася у систему золото-доларового стандарту. Бреттон-Вудська валютна система функціонувала до середини 70-х років і відігра­ла суттєву роль у поглибленні міжнародного поділу праці, інтер­націоналізації виробництва, інтенсивному розвитку зовнішньоеко­номічних зв'язків. Але на відмі­ну від монополізму США, що був панівним у перші повоєнні де­сятиріччя, в кінці 60-х — на початку 70-х років сформувалося три центри світового економічного суперництва — США, Західна Євро­па (європейська валютна система) і Японія (ямайська валютна система). Як наслідок поліцентризм у фактичній розстановці економічних сил у світовому господарстві прийшов у протиріччя з заснованим на монопольному положенні долара моноцентризмом у сфері міжнародних валютних відносин. Це також суттєво під­ривало устої Бреттон-Вудської системи. Європейська ж та ямайська валютні системи постійно коригуються, наповнюючись новим змістом відповідно до змін у міжнародних економічних відносинах.