Смекни!
smekni.com

Нове в бухгалтерському обліку (стр. 7 из 12)

2.1. Дт 46-3 - Кт 41-3 - 200

2.2. Дт 62 - Кт 46-3 - 200

3. Надійшла виручка від покупця на розрахунковий рахунок:

Дт 51 - Кт 62 - 200

Таким чином, у наведених вище прикладах (п.п. 4.21, 4.24) відображення в обліку товарів, реалізованих з роздрібних торговельних підприємств і підприємств громадського харчування, здійснено за відвантаженням (способом нарахування п.п. 4.3. і 4.4). За цим способом реалізація товарів роздрібними торговельними підприємствами і підприємствами громадського харчування відображається за датою надходження готівкової виручки або за датою відпуску товарів покупцю за безготівковим розрахунком.

На тих підприємствах роздрібної торгівлі і громадського харчу­вання, що відображають реалізацію за надходженням платежів в касу або на розрахунковий рахунок в банку (касовим способом), але не пізніше як до 1.01.98 р. (п.п. 1.16, 4.15), реалізація товарів за готів­ку відображається в обліку так само, як за способом нарахування: Дт 50 - Кт 46-2 або 46-3 і Дт 46-2 або 46-3 - Кт 41-2 або 41-3

4.25. До 1.01.99 р. реалізація товарів і відповідно страв і товарів покупцям за безготівковим розрахунком відображається в обліку способом нарахування. Податкове зобов’язання з ПДВ виникає за датою надходження платежу на розрахунковий рахунок (п.1.10).

4.26. У зв’язку з тим, що з продажу вживаних товарів на комісійних засадах (п. 1.2) податок на додану вартість на товари, прийняті від осіб, які не зареєстровані платниками податку, нараховується і сплачується з комісійної винагороди, то при визначенні фінансових результатів від комісійної торгівлі необхідно врахувати наступне:

1. Підприємства торгівлі, які реалізують вживані товари, прийняті від населения на комісію, обліковують ці товари на забалансовому рахунку 002 "Товари, прийняті на комісію". Завідуючий торговельним підприємством скдадає окремий товарний звіт про наявність і рух комісійних товарів.

2. Після продажу товарів операції з надходження виручки за реалізовані комісійні товари та розрахунки за ці товари з комітентами обліковують на балансових рахунках:

На суму виручки за комісійні товари складають бухгалтерську проводку:

Дт 50 - Кт 46, окремий аналітичний рахунок - на продажну вартість реалізованих товарів. Одночасно здійснюють запис на відображення в обліку заборгованості комітентам за реалізовані комісійні товари:

Дт 46, окремий аналітичний рахунок

Кт 76, субрахунок "Розрахунки з комітентами" - на продажну вартість товарів за вирахуванням торговельної знижки (комісійного збору).

Наведені вище записи здійснюють на підставі реєстру квитанцій на реалізовані комісійні товари.

На суми, виплачені комітентам за прийняті від них і реалізовані комісійні товари, складають запис на рахунках:

Дт 76, субрахунок "Розрахунки з комітентами" - Кт 50 "Каса".

Після визначення і відображення на рахунку 46, аналітичний ра­хунок "Реалізація комісійних товарів" суми комісійного збору відраховують з цієї суми податок на додану вартість і складають бухгалтерську проводку:

Дт 46 - Кт 68 - на суму податку на додану вартість,

Дт 46 - Кт 80 - на суму доходу від реалізації комісійних товарів

Аналітичний облік розрахунків з комітентами ведеться в спеціальній оборотній відомості.

Облік реалізації товарів на комісійних засадах за договором з платником ПДВ розглянено в п. 4.14.

Порядок визначення фінансових результатів від реалізації товарів на підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування суттєво змінився. Відображення в обліку податку на додану вартість з обороту від реалізації товарів і реалізованої торговельної націнки розглядається пізніше (розділ 6).

5. ОБЛІК ВНУТРІШНЬОГО ВІДПУСКУ ТОВАРІВ

5.1. Відпуск товарів зі складів своїм (на одному балансі) підприємствам торгівлі і громадського харчування пов’язаний з обліком податку на додану вартість. Інструкція не регламентує порядок цього обліку. Незалежно від того, за якими цінами обліковуються товари на складах (купівельними чи продажними) при внутрішньому відпуску товарів ПДВ треба враховувати і відповідно до умов відображати його в бухгалтерському обліку.

Якщо підприємство здійснює лише один вид торговельної діяльності (оптово-збутову,торговельно-посередницьку або роздрібну торгівлю чи громадське харчування), то товари обліковуються на рахунку 41 "Товари" за купівельними або продажними цінами. Оптово-збутові підприємства можуть застосовувати для обліку товарів купівельні або продажні ціни. До продажної ціни входять купівельна ціна, податок на додану вартість і торговельна націнка. Які ціни для обліку товарів застосовувати на підприємстві вирішує підприємство самостійно, але при цьому обов’язково треба враховувати, який обсяг діяльності складу чи складів припадає на обслуговування своїх підприємств роздрібної торгівлі і громадського харчування.

5.2. В роздрібних торговельних підприємствах і на підприємствах громадського харчування можуть застосовуватись лише продажні ціни.

У тому разі, коли підприємство здійснює різні види торгівлі, то на рахунку 41 "Товари" виділяють три субрахунки:

41-1 "Товари на складах",

41-2 "Товари в крамницях",

41-3 "Товари і продукти в громадському харчуванні".

Інструкцією встановлено, що підприємства, які обліковують. това­ри за продажними цінами, товарні надбавки (ПДВ і торговельна націнка) обліковують на рахунку 42 "Торговельна націнка", субрахунок 1 "Товарні надбавки". Таке закріплення рахунка 42-1 для обліку товарних надбавок правильне лише в тому випадку, коли підприємство має тільки один вид торговельної діяльності, а товари обліковуються за продажни­ми цінами. Якщо підприємство здійснює два або три види торговельної діяльності, то товарні надбавки необхідно обліковувати на окремих субрахунках:

42-1 "Товарні надбавки на товари в оптових складах",

42-2 "Товарні надбавки на товари в роздрібній торгівлі",

42-3 "Товарні надбавки підприємств громадського харчування".

5.3. Виходячи із положень Закону про податок на додану вартість, відпуск товарів зі складу своїм підприємствам роздрібної торгівлі і громадського харчування повинен здійснюватись за купівельними цінами з нарахуванням торговельної націнки складу та ПДВ на відпускну вартість товарів. А підприємства роздрібної торгівлі і громадського харчування мають зробити на відпускну вартість товарів, одержаних зі складу, свою торговельну націнку, скалькулювати продажну ціну та продажну вартість кожного виду товару. Тільки в цьому разі можна виписати прибуткову накладну на отримані зі складу товари.

5.4. Організація обліку внутрішнього відпуску товарів повинна враховувати викладені вище умови, а відображення в обліку цих операцій в основному залежить від того, за якими цінами обліковуються то­вари на складах. При цьому необхідно виходити з наступного:

1. Якщо товари обліковуються на складі за купівельними цінами ( з 1.10.97 р. без ПДВ), то при внутрішньому відпуску товарів в роздрібну торгівлю і громадському харчуванню їх виписують за обліковими купівельними цінами з торговельною націнкою складу на покриття вит­рат і створення доходу або без такої націнки.

2. Підприємства роздрібної торгівлі і громадського харчування, одержавши товари зі складу за купівельними цінами, зобов’язані визначити (скалькулювати) продажні ціни, враховуючи нарахування ПДВ на відпускні ціни, а також встановлений розмір торговельної націнки на покриття витрат і створення доходу роздрібної торгівлі чи громадського харчування.

Отже, на підставі розхідної накладної складу повинна бути виписана прибуткова накладна за скалькульованими продажними цінами. 3 метою забезпечення належного контролю за правильністю товарних над­бавок і продажних цін на товари їх калькулювання повинна здійснювати бухгалтерія підприємства.

3. Для забезпечення належного рівня економічної роботи на підприємстві та можливості визначення ефективності роботи окремих видів торговельної діяльності товарні надбавки, валові доходи, витрати обігу повинні обліковуватись за видами діяльності, щоб можна було визначити їх фінансові результати.

4. Якщо товарний склад чи склади відпускають товари переважно своїм підприємствам торгівлі та громадського харчування, то з метою скорочення затрат часу на оформлення товарних документів, спрощення обліку і зниження затрат на його ведения, а також забезпечення на­лежного контролю за ціноутворенням на підприємстві доцільно облік товарів на складах вести за продажними цінами.В цьому разі виникає необхідність передачі товарних надбавок на товари зі складу роздрібній торгівлі та громадському харчуванню, щоб мати можливість визначити рентабельність і ефективність їх роботи, а також правильно визначити податкові зобов’язання з ПДВ.

Облік внутрішнього відпуску товарів за купівельними цінами

5.5. Враховуючи викладене вище (п.п. 5.1 - 5.4), розглянемо питання бухгалтерського обліку внутрішнього відпуску товарів.

При обліку товарів на складі за купівельними (без ПДВ) цінами на відпуск товарів своїм підприємствам роздрібної торгівлі та громадського харчування виписується товарний документ (видаткова наклад­на) за купівельними цінами, а товари оприбутковуються в підприємствах роздрібної торгівлі і громадського харчування за скалькульованими продажними цінами.

Приклад 8. На відображення в обліку відпуску товарів зі складу в роздрібну торгівлю за купівельними цінами.

1. Відпущено зі складу крамниці №1 товари за купівельними цінами на суму 500 грн.

2. Обчислено продажну вартість товарів для крамниці №1, в т.ч.:

грн.

Товари за купівельними цінами 500
Податок на додану вартість ,20% від 500 100
Торговельна націнка, 25% від 500 125
Разом продажна вартість товарів 725

3. Товарні надбавки роздрібної торгівлі(100 +125) - 225 грн.