Смекни!
smekni.com

петя Иванова (стр. 3 из 3)

Последният спектакъл на Павлина Иванова, осъществен на Бургаска сцена е ‘Моцарт и Салиери’ (1996), либрето, хореография и режисура – Павлина Иванова, музика – Моцарт, а повод за създаване на спектакъла е 240 – годишнината от рождението на Моцарт.

Прави впечатление, че е нараснал броят на младите изпълнители – резултат на всеотдайната педагогическа дейност в детската балетна школа към операта. Тя съществува от около 1986-7 година и подготвя собствени кадри, които след кратък стаж в операта са приемани в авторитетни балетни трупи. Педагози в школата са били Николай Силвестров, Дияна Копринкова, Юлия Кожухарова, Славка Бакалова, Галина Калчева.

От месец май 1998 година до днес главен балетмайстор и художествен ръководител на Бургаския балет е Доц. Хикмед Мехмедов.

Завършва Държавното хореографско училище в София, а до 1977 година е артист – балетист в Софийска опера и балет ‘Арабеск’. През 1982 г. завършва с отличие Консерваторията в Санкт Петербург със специалност ‘Балетна режисура’ при световно известните хореографи и педагози проф. Николай Боярчиков и проф. Пьотр Гусев.

От 1983 до 1995 година е Главен балетмайстор на Русенската опера, а в периода 1992 – 1995 г. е и неин директор. От 1995 до 1998 г. е Директор на балета на Софийска опера.

През 1990 г. Доц. Мехмедов основава балетен клас при Държавното музикално училище в Русе и до 1995 е негов ръководител и педагог.

През 2003 г. основава и първия балетен клас към НУМСИ ‘Панчо Владигеров’ – Бургас.

Откакто е в Бургас, Доц. Мехмедов не спира да твори. Всяка година излизат по две три все нови балетни заглавия, които откриват и доразвиват таланта и танцовите заложби на балетния състав. По – малко от месец след като встъпи в длъжност Главен балетмайстор, на Бургаска сцена се игра Балетен концерт наречен ‘Звезди на българсия балет’. Истински възхитена беше бургаската публика от изпълнението на Владимир Роже и Саяка Тай, танцуващи па де дьо от ‘Корсар’, изпълнението на примата на българския балет – Красимира Колдамова в част от балета ‘Едит Пиаф’, който Доц. Мехмедов е създал специално за нея, залата буквално избухна в аплодисменти след изпълнението на ‘Саломе’ на Галина Калчева, част от предстоящата премиера на рокбалета ‘ Ангели през Ада’, Недко Георгиев и Емилия Николова в чувсвено изпълнение на Сибелиус, Галя Калчева и Гриша Роглев танцуващи Брамс, гости от Русе със солистка Снежа Байчева – част от ‘Метаморфози’ – толкова голямо творчество , събрано само в една незабравима вечер...

Само няколко месеца след това, на 9 ноември 1998 г. е премиерата на рокбалета ‘Ангели през ада’ – абсолютно нов и невиждан досега спектакъл за бургаската публика. Залата е препълнена месеци наред и години след това спектакълът се танцува при нестихващ интерес. Хореографията, либретото и режисурата са на Доц. Мехмедов, а солисти са Галина Калчева, Григор Роглев, Недко Георгиев, Емилия Николова.

Следващата година- 1999, за международния ден на балета 29 април отново излизат три нови балетни заглавия, хореография на Хикмед Мехмедов – ‘Романтично’ по музика на Франц Шубер, ‘Болеро’ – музика Равел, ‘Паяци’ по древна индийска музика.

На 7 октомври 1999 г. е премиерата на класическия балет ‘Куклената фея’, където Доц.Мехмедов дава шанс и на най-малките балерини и балетисти от балетната школа за изява на сцената.

2000 година, отново за Международния ден на балета Доц. Мехмедов създава нови два едноактни балета – ‘Нунча’ – музика Кирил Ламбов, либрето Красимира Колдамова и солисти Красимира Колдамова, Галина Калчева и Недко Георгиев и ‘Наровете на любовта’ – балет по източна музика.

На 22 ноември 2001 г. Проф. Петър Луканов чества своя 60 годишен юбилей като поставя балета ‘Тривърхата шапка’ по музика на Мануел де Файа на бургаска сцена.

Следващата година е една от най-плодотворните за бургаския балетен колектив – освен балетния репертоар,който се поддържа и танцува, излизат три нови балетни премиери – ‘Лешникотрошачката’ – хореография Доц. Хикмед Мехмедов, ‘Дон Кихот’- хореография Проф. Петър Луканов, ‘Една нощ в париж’ – авторски спектакъл на Доц. Мехмедов по музика на Майер, Рахманинов и френски шансони. Специален гост солист за пореден път на Бургаска сцена е Красимира Колдамова и Бисер Деянов.

2004 година по покана на Доц. Мехмедов няколко месеца с балета работи Любов Фомених. И на 29 октомври поставя балета ‘Пахита’ по музика на Минкус и Делдевез.

На 14 декември 2005 г. е премиерата на балета ‘Ромео и Жулиета’ – хореография Доц. Мехмедов, солисти Галя Калчева, Росен Канев, Гриша Роглев, Недко Георгиев.

Доц. Мехмедов създава своя пореден авторски балетен спектакъл ‘Валсът’ по музика на Морис Равел. Премиерата е на 9 ноември 2006 г.

На 27 ноември 2007 г. Доц. Мехмедов поставя последните за сега две балетни заглавия: ‘Любовна магия’ – музика Мануел Де Файя и ‘Пролетно тайнство’ по музика на Стравински.

Последното предизвикателство, пред което се изправи бургаския балет беше един от най- истинските примери за класически балет, а имено ‘Жизел’ – постановка на Проф. Петър Луканов. ( 29.април 2008)

И така от далечната 1958 година, когато е премиерата на балета ‘Съперници’ до ‘Жизел’ – вече 50 години в Бургас не спира да се развива балетното изкуство. Въпреки всички трудности, пред които е бил изправен през годините колектива, въпреки липсата на зали, сцени, средства – въпреки всичко любовта към изкуството и танца е тази, която е съхранила съществуването и непрекъснатото развитие на бургаския балет до днес.

А ние, сегашното поколение, танцуващо в бургаския балет не бива да забравяме предците си и наследството, което са съхранили и са ни предали, защото наш дълг е да продължаваме и предаваме любовта си към балета и за следващите поколения балетни артисти!