Смекни!
smekni.com

Розвиток перукарського мистецтва в різні історичні часи (стр. 11 из 12)

З 1909 по 1925 роки видні перукарі багатьох країн намагалися за допомогою хімічних складів, інструментів отримати штучну завивку, яка мало чим відрізнялася б від природної. Досліди Неслера увінчалися успіхом. Вслід за ним позитивні результати отримали Майер, Шифф, Ежен, Лямер, Уеллс.

В 1909—1914 роках розповсюджуються зачіски типу «конуса» — скручене волосся розташовувалося широкими хвилями. Велика кількість перукарських салонів, видання журналів по перукарській справі і зачісці сприяють розповсюдженню всіляких варіантів зачісок типу «фентезі». Головною і обов'язковою умовою була наявність ондуляції. Зачіски, переобтяжені різними елементами, вимагали штучних доповнень у вигляді постижів. Виникають зачіски змішаних стилів, але це переважно бальні зачіски, для урочистих випадків. Носять зачіски типу «грецький вузол», «Марія-Антуанета», «бандо», «сахарет». Перукарям вимагалося велика майстерність і уміння, для того щоб створити будь-яку з перерахованих зачісок.

В 1916 року в Німеччині була організована виставка мод, на якій нарівні з моделей костюмів, капелюхів, аксесуарів були уявлені зразки перукарського мистецтва, інструменти і пристосування перукарів.

Перша світова війна 1914—1918 років сильно вплинула на жіночі зачіски. Увійшла до моди коротка стрижка. Причиною її появи стала участь жінок у війні як сестер милосердя. Важкі військові умови не давали можливості залицятися за волоссям, тому їх зрізали — рівно або в кружок по шиї, при цьому довжина волосся була різною. В 1915—1916 роках мода на стрижку широко розповсюдилася серед жінок в тилу.

Завдяки короткій стрижці жіночі головки нагадують хлоп'ячі. Ця нова зачіска стала як би уособленням нового чину життя, відмови від пасивності і зніженої. Відомий французький кінорежисер Жан Ренуар описує в спогадах моду 1915 року під час своєї зустрічі з дружиною брата, акторкою Верою Сержіна: «...Нарешті з'явилася Віра. В неї були коротко підстрижене волосся і спідниця, що доходить якраз по коліна. Цей туалет показався тим більш дивним, що відвідувачка була в траурі — вона приїхала повідомити мене про смерть моєї матері. Новий, ніколи раніше не бачений вигляд Віри настільки мене уразив, що я не відразу зрозумів сенс фатальної звістки. Ми пам'ятали дівчат з довгим волоссям. Поняття жіночої краси було для нас пов'язано із зачісками, і раптом ми опинилися перед новою Євою: за декілька місяців вона звільнилася від символів своєї залежності. Наша рабиня, наша половина зробилася нашою рівнею, нашим товаришем. Виявилося достатньо скороминущої моди — декількох рухів ножицями, головне, відкриття, що жінка може займатися справами, що вважалися до того виключно долею сеньйора і господина,— щоб було назавжди зруйновано соціальну будівлю, що терплячий зводиться чоловіками протягом тисячоліть». Зачіски з короткою стрижкою швидко розповсюдилися по всій Франції, Німеччині, Росії.

І якщо раніше коротке волосся вважалося ознакою «неблагонадійності», то тепер це стало звичайним явищем. Найпопулярнішими стали зачіски «буби-копф», «а-ля гарсон» («під хлопчика»). Мода на коротке волосся серед жінок викликала необхідність появи нових силуетів зачісок. З'являються зачіски з чубком до брів, з косим проділом. Цим зачіскам, типу «Доллі-систер», було призначено довге життя. Відомі естрадні танцівниці, сестри-близнята, носили волосся, гладко зачесали, що доходить до середини щоки, лоб закривав довгий прямий чубок. Ці маленькі, витончені зачіски нагадували геометричні силуети зачісок Давнього Єгипту.

Існувала маса варіантів «буби-копф»,— деякі з них робилися з дрібно скрученого волосся. Поступово ця зачіска переходить в більш коротку — типу «фокстрот», «полька», «танго». Захоплення танцями дало назву цим і багатьом іншим зачіскам. Коротка стрижка була нерівномірною: переднє волосся залишало довше, потиличні стригли мисом, «нанівець», карі. Передні і бічні пасма завивали хвилями, укладали півколом на щоки, на лоб. Поширені були прямі і бічні проділи, велика скручена чуприна, пейси з одного боку. Мода на коротку стрижку не означала повної відмови від зачісок з довгого волосся. Носили зачіски з гладкого волосся на прямий ряд, зв'язані вузлом або заколені в пучок на шиї, потилиці, наслідуючи відомій балерині Клео де Мерод.

15. Зачіски слов'янських народів

Загальна характеристика. В VI столітті на обширних територіях на схід від німецьких племен жили слов'яни. Вони селилися по берегах річок Дунаю, Лаби, Волги, Дону (землі Центральної і Східної Європи). З часом, в VII столітті, великі слов'янські племена розділилися на три групи — західних, східних і південних слов'ян. Східні слов'яни сталі предками народів, які населяють Радянське государство,— російського, українського, білоруського. До західних слов'ян відносяться чехи, поляки, словаки. На південні - серби, хорвати, болгари, словенські, македонці, боснійці. Археологічні розкопки дали можливість ознайомитися з побутом наших предків.

Історики і письменники античного миру, що бували в селищах слов'ян, описали їх заняття, чин життя. До VI століття стародавні слов'яни знаходилися на первіснообщинному ступені розвитку. З VI століття починають складатися феодальні відносини.

В IX столітті в результаті об'єднання декількох племен виникла Київська Русь. Ця стародавня держава була найбільшою зі всіх держав Європи. Широкі зв'язки по родинних лініях, торгові взаємини зробили цю ранньофеодальну державу високорозвинутою.

Київська Русь жила інтенсивним життям: будувалися дерев'яні міста, розвивалися ремесла. Існували спеціальні об'єднання по професіях - цехи гончарів, теслярів, металургів, ювелірів, златоковалів. Особливо прославилися на весь світ російські умільці своїми майстерними роботами по зерну, перегородчатої емалі. Одруження князя Володимира на сестрі візантійського імператора сприяло проникненню нової релігії - християнства, яка стала офіційною з 988 р. Київ прикрашав новими спорудами, був споруджений собор Софія Київська, що не має собі рівних по красі і величності. В першій половині XI століття, в період правління Ярослава Мудрого, в Київській Русі були встановлені школи, встановлений початок книгодрукуванню, письмово оформлені російські закони, що отримали назву «Російської правди». Київська Русь знала писемність, яка існувала ще до ухвалення християнства. Багато була усна творчість. На Русі склалося особливе відношення до античності. Грецька і римська міфологія була зрозуміла слов'янам, що пережили язичество.

Із зміцненням феодалізму почали визначатися класи — феодали і селяни. Непосильні податки на користь церкви, князівської сім'ї, утиски землевласників, природні біди, засухи, неврожаї загострювали відносини між класами. Але виступи народу кожного разу жорстоко пригнічувалися дружинниками київського князя. Нашестя монголо-татар на якийсь час припинила розвиток економіки і культури.

На предметах матеріальної культури, що збереглися можна побачити зображення чоловіків і жінок Київської Русі. Чоловіки були високого зростання, міцні, широкогруді, з мужніми лицями, біляві і блакитноокі. Жінки — високі, стрункі, з довгими косами.

Основні види і форми зачісок. Судячи по зображеннях, на зачіски населення і головні убори зробила великий вплив християнська релігія.

Зачіски слов'ян були прості і однотипні для всіх верств населення, будь то князь, князівські дружинники або дворова челядь, ремісники, селяни.

Типовою зачіскою чоловічого населення була зачіска «під гребінку» і «під горщик» - волосся середньої довжини акуратно підстригалося по кругу. Ця зачіска отримала таку назву тому, що під час стрижки на голову надягали глиняний горщик і кінці волосся, що стирчать з-під нього, зістригали. Немолоді і старі люди носили волосся значно довше, до плечей. Пасма волосся злегка підвивалися і спадали на плечі вільними локонами. На старовинних книжкових мініатюрах і фресках зустрічається зачіска, що нагадує український оселедець. Це довге пасмо волосся, що звисає з одного боку. Можливо, це була зачіска князів. Лист з мініатюрою одній з якнайдавніших рукописних книг, «Ізборник Святослава» (1073), зберіг вигляд сім'ї київського князя. Опис візантійського історика Льва Диякона доповнює портрети великого князя Святослава Ігоревича. Історик характеризував князя як люту, похмуру людину, але з привабливою зовнішністю. Зачіска князя складалася з довгого жмута волосся на голеній голові. Жмут розділявся на два пасма, які звисали з обох боків особи. Борода, що доповнювала зачіску, була рідкісна, зате вуса — густі і довгі. У вусі була сережка з коштовними каменями.

Чоловіки відпускали бороди по досягненні повноліття. Довгі? бороди носили тільки старі люди.

Жіночі зачіски тривалий час, не дивлячись на вплив ззовні, зберігали свій національний колорит. Всі вони були прості і, так само як і чоловічі зачіски, не розмежовувалися по станах, що багато в чому пояснювалося строгою християнською мораллю. Слідуючи правилам церкви, слов'янські жінки повністю приховували цю природну прикрасу. Правда, зачіски дівчат і жінок все ж таки мали деякі відмінності. Якщо дівчатам дозволялося носити косу, заплетену низько на потилиці, прикрашену косником або стрічкою, то заміжнім жінкам належало ховати волосся під головний убір. В день весілля подружки нареченої під спів протяжних, сумних пісень з плачем розплітали дівочу косу, щоб переплести її на дві скроневі коси, укласти короною навкруги голови. Потім волосся щільно закривало повійником, щоб сторонні чоловіки і навіть члени сім'ї чоловічої статі не могли побачити волосся. В Стародавній Русі існував вираз «опростоволосити жінку», тобто завдати образи, відкривши її волосся.