Смекни!
smekni.com

Японский опыт государственного регулирования экономики (стр. 3 из 3)

Очевидно, внутрішня промислова політика повинна доповнюватися адекватною зовнішньою. Досвід Японії показує, що зовнішньоторговельна лібералізація - надто складний процес, щоб щоб бути здійсненою “одним махом”. На мою думку, поміркований протекціонізм конче необхідний для виживання української економіки. Водночас за умов дефіциту конвертованої валюти варто ввести контроль за її використанням, зокрема, через квотування імпорту.

Є ефективним принцип поєднання самоокупності і поточної самостійності державних підприємств – з їх стратегічним підпорядуванням інтересам держави-власника. Варто відзначити, що кількість таких підприємств в Японії була максимальною саме в період швидкого зростання, і приватизація почалася лише тоді, коли був досягнутий певний рівень розвитку економіки. Здійснюючи приватизацію держвласності, слід, першочергову увагу приділяти приватизації (децентралізації) управління і, виходячи з наявних на сьогодні труднощів приватизації, у багатьох випадках цим можна було б обмежитися.

Досить корисним є також досвід введення спеціального бюджетного рахунку для контролю за використанням зарубіжної фінансової допомоги.

Висновки:

У зв¢язку з сказаним вище, одним з головних уроків, які Україна може винести з досвіду Японії, є необхідність розробки і проведення жорсткої та ефективної економічної політики. Ефективність економічної політики залежить як від правильного вибору її напрямів та засобів, так і від жорсткості їх застосування. З цією метою важливим є створення сітки дорадчих органів з різних економічних питань і загального плану, якіб охоплювали інтереси різних рівнів, поєднували економічну науку з практикою, загальнонаціональні та відомчі (регіональні) інтереси. Одним з прикладів створення такої сітки може бути цінова політика Японії 60-70-х років.

Таким чином, незважаючи на зазначені розбіжності двох країн, японський досвід державного регулювання економіки, є досить важливим для України сьогодні і потребує всебічного вивчення.

Література:

  1. Жаліло Я. Японський досвід державного регулювання економіки// Економіка України.-1995.-№3.-С.72-76
  2. Линкевич А. К осмыслению опыта экономического развития Японии (современный капитализм)// Российский экономический журнал.-1992-№10-С.86
  3. Маляров И. Японский прорыв// Свободная мысль.-1991.-№15.-С.102-110
  4. Енамура Н. Цукамото Х. Опыт послевоенной Японии в реформировании экономики//Вопросы экономики.-1992.-№11.-С.82

[1] Див.: Енэмура Н., Цукамото Х. О системной экономической реформе в странах бывшего СССР. М., 1992, 63с.

[2] Economic Development in Post-War Japan: A. Statistical Overview, EPA, 1993. 18 p.

[3]Див.: Енэмура Н., Цукамото Х. Зазнач. праця.

[4] Yano J. On the Process of Financial Liberalization of the Japanese Economy. EPA, 23 p.

[5] Historical Background of Price Stabilization Policies. EPA, 32 p.

[6] The Overview of the Economic Policies of Japan in Recent Years. EPA, 13 p.

[7]Див.: наприклад: там же.

[8] Taniuchi M. Public Enterprise Sector in Japan. Privatization in Japan. EPA. 22 p.