Аналіз прибутків (збитків) від позареалізаційних операцій базується на законодавче затвердженому переліку доходів і витрат, які списуються на фінансовий результат діяльності підприємства, тобто на прибуток (збиток). Особливе місце серед позареалізаційних прибутків належить аналізу діяльності підприємства як інвестора фінансових ресурсів у цінні папери.
У табл. 4 подано позареалізаційні прибутки і збитки, що найчастіше фігурують як об’єкти аналізу (числові дані подаються за річним звітом заводу металовиробів).
При аналізі надходження штрафів, пені, неустойок за порушення контрагентами умов господарських договорів слід детально перевіряти своєчасність оформлення фінансовою і юридичною службами підприємства позовів до арбітражних судів у випадках, коли контрагенти самостійно (як це передбачено законодавством) не перераховують обумовлені господарськими угодами штрафні кошти у разі затримки ними виконання поставок, платежів, поставки неякісних товарно-матеріальних цінностей, порушення інших договірних зобов’язань.
Таблиця 4.
Позареалізаційні прибутки і збитки, тис. грн.
Доходи, витрати і втрати | Позареалізаційні прибутки | Позареалізаційні збитки | ||
1 | 2 | 3 | ||
Доход від здачі майна в оренду | — | х | ||
Штрафи, пеня, неустойки та інші види санкцій за порушення умов господарських договорів, якщо вони визнані боржниками або присуджені судом на користь підприємства | 290 | х | ||
Доходи від депозитів та кредитів | — | х | ||
| - х 29 — х х 4 х — - | х х - х — — —— 21 179 — 46 | ||
Інші доходи, витрати і втрати, віднесені на фінансові результати за чинним законодавством | - | - | ||
| 323 +77 | 246 — |
Всі статті позареалізаційних витрат і втрат аналізуються з точки зору виявлення причин їх виникнення і можливих заходів, які можна здійснити для зменшення та повної ліквідації їх у майбутньому, що може суттєво підвищити рентабельність роботи підприємства.
ІІ. Практична частина.
Задача 12.
Проаналізувати вплив на обсягу товарообігу підприємства зміни середньої вартості основних фондів та ефективності їх використання згідно приведених даних.
Таблиця 5.
Показник | Період | |||
Базисний | Звітний | |||
На початок | На кінець | На початок | На кінець | |
Товарообіг , тис. грн. Залишок основних фондів, У тому числі: Будівлі і споруди Обладнання інші | - 46,3 8,9 0,5 | 7028 46,3 9,2 0,3 | - 46,3 9,2 0,3 | 7122 46,3 11,0 0,6 |
Рішення.
Знаходимо показник ефективності використання основних засобів – фондовіддачу (f) :
Т=f Ф ; f =Т/ Ф;
Де Т – товарообіг у грошовому вираженні;
Ф – середня первісна вартість основних фондів за період.
Базисний рік:
Фондовіддача будівель та споруд:
f = 7028 / 46,3 = 151,79.
Фондовіддача обладнання :
f = 7028 / 9,05 = 776,57.
Фондовіддача інших основних засобів:
f = 7028 / 0,4 = 17570.
Звітний рік :
Фондовіддача будівель та споруд:
f = 7122 / 46,3 = 153,82.
Фондовіддача обладнання :
f = 7122 / 10,1= 705,148.
Фондовіддача інших основних засобів:
f = 7122 / 0,45 = 15826,6.
Знаходимо абсолютні і відносні відхилення та заповнюємо таблицю .
Таблиця 6 (узагальнююча)
| Бук- ва | Період | Відхилення | |||
Базис | Звітний | Абсол. | віднос. | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5=4-3 | 6=5/3*100 | |
Товарообіг , тис. грн. Залишок основних фондів, У тому числі: Будівлі і споруди Обладнання Інші Фондовіддача: Будівлі і споруди Обладнання Інші | Т а в с fa fb fc | 7028 46,3 9,05 0,4 151,79 776,57 17570 | 7122 46,3 10,1 0,45 153,82 705,148 15826,6 | 94 0 1,05 0,05 2,03 -71,42 -1743,4 | 1,34 0 11,6 12,5 1,34 -9,19 -9,92 |
Методом ланцюгових підстановок отримуємо :
Т0 = а0 * f а0= 46,3 * 151,79 = 7028;
Т01 = а1* f а0= 46,3 * 151,79 = 7028;
Т1 = а1 * fа1 = 46,3 * 153,82 = 7122;
DТа =Т01- Т0 = 7028-7028 = 0;
DТfa = Т1 – Т01 = 7122-7028 = 94;
DТ = Т 1 - Т 0= 7122-7028 =DТа + DТfa = 94.
Т0 = в0 * fв0= 9,05* 779,57 = 7028;
Т01 = в1* f в0= 10,1 * 776,57 = 7843,357;
Т1 = в1 * fв1 = 10,1* 705,148 = 7122;
DТв =Т01- Т0 = 7843,357-7028 = 815,357;
DТfв= Т1 – Т01 = 7122- 7843,357= -721,357;
DТ = Т 1 - Т 0= 7122-7028 =DТв + DТfв= 94.
Т0 = с0 * fс0= 0,4* 17570 = 7028;
Т01 = с1* f с0= 0,45 * 17570 = 7906,5;
Т1 = с1 * fс1 = 0,45* 15826,6 = 7122;
DТс =Т01- Т0 = 7906,5 -7028 = 878,5;
DТfс= Т1 – Т01 = 7122- 7843,357= -784,5;
DТ = Т 1 - Т 0= 7122-7028 =DТс + D Тfс= 94.
Вивід: Обсяг товарообігу збільшився на 94 тис. грн. Це відхилення відбулося під впливом слідуючих факторів: збільшення фондовіддачі будівель і споруд на 2,03; збільшення вартості обладнання на 1,05 тис. грн. привело до збільшення товарообігу на 815,357 тис. грн. і до його зменшення в зв”язку із зменшенням фондовіддачі на –721,357;
збільшення вартості інших основних засобів на 0,05 тис. грн. Привело до збільшення товарообігу на 878,5 тис. грн. і до його зменшення в зв”язку із зменшенням фондовіддачі на –784,5.