Задача зведена до перебування локального (глобального) екстремуму для функції (2.1.11) від n-m перемінних. Якщо в точці Х0 =
Метод множників Лагранжа
Інший спосіб визначення умовного екстремуму починається з побудови допоміжної функції Лагранжа, що в області припустимих рішень досягає максимуму для тих же значень перемінних х1, х2,..., хn, що і цільова функція z.
Нехай вирішується задача визначення умовного екстремуму функції при обмеженнях (2.1.9).
Складемо функцію, що називається функцією Лагранжа.
де
Легко помітити, що
Задача опуклого програмування (ОП)
Нехай дана система нерівностей виду
і функція
причому усі функції
Усяка задача лінійного програмування є часткою случаємо задачі опуклого програмування (ОП). У загальному випадку задачі ОП є задачами нелінійного програмування. Виділення задач ОП у спеціальний клас порозумівається екстремальними властивостями опуклих функцій: усякий локальний мінімум опуклої функції (локальний максимум увігнутої функції) є одночасно і глобальним; крім того, задана на замкнутій обмеженій безлічі, досягає на цій безлічі глобального максимуму і глобального мінімуму. Звідси випливає, що якщо цільова функція Z є строго опуклою (строго увігнутої) і якщо область рішень системи обмежень не порожня й обмежена, то задача ОП завжди має єдине рішення. У цьому випадку мінімум опуклої (максимум увігнутої) функції досягається усередині області рішень, якщо там мається стаціонарна точка, або на границі цієї області, якщо усередині неї немає стаціонарної точки. (У загальному випадку можна затверджувати лише, що безліч оптимальних рішень будь-якої задачі ОП є опуклою безліччю).
Наближене рішення задач опуклого програмування методом кусочно-лінійної апроксимації
Функція
(не виключено, що Fi(xi) = 0 при деяких i).
Нехай у задачі ОП (2.1.15), (2.1.16) і функція мети Z, і всі обмеження
Ідея методу кусочно-лінійної апроксимації полягає в тому, що всі fi, і всі
Для побудови наближеної задачі розглянемо кусочно-лінійну апроксимацію функції одному перемінної h(х), заданої на відрізку [0, а]. Розіб'ємо цей відрізок на r частин точками х0 < х1 <...< хr так, щоб х0 = 0, хr = а (малюнок 2.1.1).
Рисунок 2.1.1 – Кусочно-лінійна апроксимація функції однієї перемінної
Обчислимо значення функції hk(x), у цих точках. З'єднаємо попарно точки (хk; hk) і (хk+1; hk+1) відрізками прямих. Складена з цих відрізків ламана h(х) апроксимує функцію h(х) на відрізку [0, а]. (Не розглядаючи тут оцінку точності наближення, відзначимо тільки, що точність можна збільшити за рахунок більш дрібної розбивки відрізка).
Рівняння ділянки ламаної
(рівняння прямої по двох точках). Якщо кожне з відносин у цій рівності позначити через
причому
Відзначимо, що для кожного
де
(Рівняння (2.1.20) називаються параметричними рівняннями відрізка. Якщо h(x)=0, те друге з цих рівнянь звертається в тотожність 0 = 0.
Таким чином, для будь-якого
причому завжди відмінні від нуля тільки два значення
Повертаючи до задачі ОП із сепарабельними функціями, відзначимо, що насамперед (у залежності від системи обмежень) потрібно визначити інтервал зміни кожної перемінної хj. Потім кожен цей інтервал розбивається на частині точками хjk і з використанням формул (2.1.21) будується кусочно-лінійна апроксимація для функцій fj і
знайти максимум функції
при обмеженнях
Оскільки наближена задача (2.1.22) є задачею лінійного програмування і ми звичайно вирішуємо її симплексним методом, умови незаперечності перемінних записуються окремо від інших обмежень. Відмінність отриманої задачі (2.1.22) від звичайної задачі лінійного програмування полягає в тому, що для кожного xj мається не більш двох сусідніх ненульових