Смекни!
smekni.com

Аудит использования трудовых ресурсов (стр. 2 из 5)

-відповідність показників аналітичного обліку із записами в Головній книзі і бухгалтерському балансі на одну і ту ж саму дату.

2. При перевірці використання фонду оплати праці, аудитор повинен перевірити :

-дотримання встановлених штатним розкладом посадових окладів працівників підприємства;

-своєчасність їхньої індексації з урахуванням росту цін в умовах інфляції;

-чи затверджений штатний розклад на раді правління зборів акціонерів, засновників;

-правильність оплати по відрядним відпусткам робітників, чи були випадки приписки невиконаних робіт;

-правильність виплати премій працівникам підприємства (на підставізатвердженого положення довільно-вольовим діям керівника).

До найважливіших завдань аудиту розрахунків з працівниками з оплати праці відносяться:

- перевірка правильності нарахування основної, додаткової заро­бітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат;

- перевірка обґрунтованості віднесення витрат на оплату праці на собівартість продукції або на витрати операційної діяльності, які не включаються до собівартості реалізованої продукції;

- вивчення правильності розподілу витрат на оплату праці між ви­дами готової продукції (виконаних робіт, наданих послуг) та по звітних періодах;

- перевірка своєчасності розрахунків з працівниками з оплати праці;

- перевірка правильності нарахувань на фонд оплати праці та утри­мань із заробітної плати та своєчасності їх сплати відповідним органам;

- перевірка стану обліку розрахунків з працівниками з оплати праці.

Джерелами інформації при перевірці розрахунків з оплати праці виступають наступні законодавчо-нормативні акти та документи:

Кодекс законів про працю України (КЗпП);

Закон України "Про охорону праці" від 14. 10. 1992 р. № 2694-ХИ;

Закон України "Про відпустки" від 15. 11. 1996 р. № 504/96-ВР;

Закон України "Про розмір внесків на деякі види загальнообо­в'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001р. №2213-Ш;

Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стра­хування" від 26. 06. 1997 р. № 400/97-ВР;

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витра­тами, обумовленими народженням і похованням" від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ;

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02. 03. 2000 р. № 1533-Ш;

Декрет Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з, громадян" від 26.12.1992 р. № 13-92;

Інструкція про прибутковий податок з громадян, затверджена наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 р. № 12;

П(С)БО 1,2,3,4,16, затверджені відповідними наказами Мінфіну України;

- нормативно-довідникова інформація з обліку праці і заробітної плати;

- колективна угода підприємства;

- первинні документи з обліку праці і заробітної плати (накази(Додаток–3,4,5,6,7), тру­дові угоди, контракти, особові картки, наряди, рапорти та ін.);

- облікові реєстри (журнали 3, 5, 5А (Додаток – 1),, розрахунково-платіжні відо­мості (Додаток–2), табелі обліку робочого часу, Головна книга(Додаток-8));

- фінансова звітність (ф. № 1,2, 3(Додаток–9,10)).

Послідовність аудиту заробітної плати показано на схемі 1.

Аудитор повинен розпочати роботу з вивчення організації і ефек­тивності праці та її охорони, з правильного застосування та дотри­мання умов оплати праці, економічної обґрунтованості норм виро­бітку тощо.

Аудитор повинен впевнитися в наявності на підприємстві колектив­ного договору — документа, у якому узагальнюються і деталізуються основні вимоги законодавства, встановлюються загальні для всіх про­фесій на підприємстві вимоги, у т. ч. з охорони праці, та узгоджуються питання, які відповідно до законодавства вимагають спільного рішення власника та трудового колективу (профспілкової організації).

Заробітна плата — це винагорода, яку виплачує підприємство працівнику за виконану ним роботу.

Методом вибіркової перевірки аудитор аналізує правильність нара­хування заробітної плати та інших виплат працівникам підприємства. Під час перевірки аудитор повинен встановити відповідність аналітич­ного обліку (особові рахунки (ф. № П-54, № П-54а), розрахунково-платіжні (Додаток-2), розрахункові, платіжні відомості (Додаток-11) (ф. № П-49, №П-51, №П-53) заробітної плати синтетичному по рахунку 66 "Розрахунки з оплати праці"(Додаток–12) .

Порядок проведення аудиту заробітної плати представимо на рис.1.1.


Рис.1.1. Аудит заробітної плати

При цьому необхідно порівняти залишок, який відображається в балансі по статті "Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати пращ" (рядок 580) на 1-е число з даними розрахунково-платіжної або розрахункової відомості (Додаток-2,11), а суму заборгованості по розрахункових відомостях з сумами особових рахунків та з сумами платіжних відомостей, по яких заробітна плата виплачена працівникам.

Перевіряючи розрахунково-платіжні, платіжні відомості, аудитор повинен впевнитися, чи отримували певну суму грошей особи, вка­зані в платіжній відомості. Під час дослідження виплати заробітної плати за роботи за трудовими угодами аудитор повинен перевірити чи дійсно виконувалася така робота.

Крім того, дуже важливо перевірити правильність підрахунків підсумків до виплати на руки працівникам як по вертикалі, так і по горизонталі. На практиці часто мають місце такі випадки: при ариф­метичній перевірці правильності підсумків в розрахунковій відомості суми нарахованої заробітної плати вказані правильно, вірно відображені суми відрахувань і утримань, правильно визначена забор­гованість на кінець місяця. Однак, підраховуючи окремі суми в графі "Разом нараховано", аудитор з'ясовує, що в рядку "Разом" про­ставлена більша сума, таку саму різницю аудитор визначить при перевірці графи "До видачі" і рядка "Разом". Таким чином, при ариф­метичній перевірці даних розрахунково-платіжних відомостей аудитор розкриває крадіжки грошових коштів.

Аудитор повинен перевірити правильність розрахунку сум заробітної плати різним категоріям працівників та правильність віднесення цих сум на відповідні рахунки витрат.

Для цього аудитор порівнює первинні документи, що є підставою 1 для нарахування заробітної плати робітникам основного виробництва, (при погодинній формі оплати праці: відомості про посадові оклади (штатний розпис), присвоєні розряди (накази), годинні тарифні став­ки (тарифна сітка) та кількість фактично відпрацьованого часу (табель обліку робочого часу); при відрядній формі оплати праці: інформацію про обсяг виробітку і розцінки за одиницю продукції (наряди, акти виконаних робіт, накладні на здачу продукції на склад) з розрахунко­во-платіжними відомостями (Додаток–2) та журналами 5 і 5А.

Аудитор повинен з'ясувати, чи не має у відомостях підставних осіб та приписок неви­конаних обсягів, які підтверджуються актами приймання або закрити­ми нарядами. Особливу увагу аудитор повинен звернути на витрачан­ня коштів на оплату вантажно-розвантажувальних робіт, робіт з поточного або капітального ремонту, з'ясовуючи при цьому, які нор­ми та розцінки застосовувалися за виконані роботи.

Для перевірки правильності нарахування заробітної плати іншим категоріям працівників аудитор повинен проаналізувати штатний роз­пис де вказані посадові оклади або відповідні розряди робітників допоміжного, підсобного виробництва, збуту та ін. Правильність винесення сум нарахованої заробітної плати іншим категоріям пра­цівників аудитор перевіряє за журналами 5 і 5А.

Аудитор повинен особливо ретельно перевірити нарахування заробітної плати тимчасовим працівникам, з'ясувати доцільність та­ких затрат та впевнитися, що нарахування заробітної плати тимчасо­вим працівникам не здійснювалося на підставі фіктивних документів.

При дослідженні виплат додаткової заробітної плати (доплати, надбавки, премії, гарантійні й компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством) аудитор повинен з'ясувати, чи існували (виконувалися) умови, за яких може бути виплачена додаткова за­робітна плата, перевірити наявність відповідних розпорядчих доку­ментів (Положення про преміювання, наказів, розпоряджень).

Ретельному дослідженню підлягають виплати, передбачені зако­нодавством про оплату праці за невідпрацьований на виробництві час. Аудитор вивчає дотримання порядку обчислення середньої за­робітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Ук­раїни від 08.02.1995 р. № 100 зі змінами і доповненнями у випадках:

· надання працівникам щорічної, додаткової, творчої відпустки;

· виконання працівниками державних і громадських обов'язків у робочий час;

· службових відряджень;

· вимушеного прогулу;

· забезпечення допомогою у зв'язку з тимчасовою непрацездат­ністю та допомогою по вагітності і пологах;

· та інших випадках, передбачених чинним законодавством.

При цьому аудитор перевіряє період, за який розраховується се­редня заробітна плата, виплати, що включаються до її складу, поря­док розрахунку виплат у всіх випадках збереження заробітної плати.

Перевіряючи правильність нарахування додаткової заробітної плати та час відпустки важливо з'ясувати:

- її вид (основна, додаткова, творча, соціальна);

- правильність її оформлення (заява працівника, документи, що підтверджують право на додаткову відпустку, довідка-виклик на­вчального закладу, рекомендації вченої ради, наказ (розпорядження) про надання відпустки (ф. № П6) (Додаток–7) ;

- тривалість відпустки;

- правильність розрахунку виплат за час відпустки