Валютні резерви (31 грудня 2008 р.): 74,07 млрд. дол. США (20 місце в порівнянні зі світом).
Незважаючи на відсутність корисних копалин (крім хіба що солі, що видобувається в долинах річок Рона і Рейн), Швейцарія стала високорозвиненою індустріальною країною з високорозвиненим сільським господарством.
Характерними особливостями промисловості Швейцарії є її велика залежність від зовнішніх джерел сировини, спеціалізація на виробництві високоякісної дорогої продукції (в окремих галузях експортна квота коливається від 80% до 90%).
Головні галузі промисловості: металообробка і машинобудування, зокрема, прецизійне верстатобудування, виробництво транспортних засобів і текстильного устаткування, електромашинобудування, а також хімічна, біохімічна, фармацевтична (15% експорту медикаментів у світі), текстильна, годинникова (50% світового експорту) та харчова промисловість. Виробляється алюміній, цемент, електроенергія, барвники, чавун, сталь, кокс.
Велика лісопереробна промисловість працює на внутрішній і зовнішній ринки.
Текстильна індустрія, найстаріша в країні, багато років була найважливішою галуззю промисловості. Однак під час Другої світової війни відбулося зрушення на користь металургії та хімічної промисловості, а протягом 1980-х років швидко розвивалося виробництво машин та устаткування. У 1990-х роках велику роль відіграло виробництво хімічних продуктів і медикаментів, наукових і вимірювальних приладів, оптичних інструментів, верстатів і продуктів харчування, особливо сира і шоколаду. Серед інших промислових продуктів виділялися взуття, папір, вироби зі шкіри і гуми.
Але найбільш відома швейцарська годинникова промисловість, яка сконцентрована переважно в західній частині країни (Ла-Шо-де-Фон, Невшатель, Женева) та Шаффхаузене, Туні, Берні та Ольтене. Перші кварцові годинники були винайдені саме в Швейцарії, але через деякий час, деякі швейцарські фірми повернулися до механіки, удосконаливши моделі з притаманною швейцарцям точністю.
Країна виробляє близько половини загального обсягу продукції у світі, випускаючи як розкішні і дорогі годинники, так і відносно дешеві (наприклад, годинник фірми Swatch), однак висока якість і тих, і інших забезпечують швейцарським компаніям незмінний успіх на світовому ринк
Основним імпортером швейцарських годинників є США, крім того, значну частку займають країни Західної Європи. Марки “Ролекс”, “Тіссот”, “Омега” користуються величезною повагою у всьому світі. Вони є показником матеріального і соціального статусу. Багато виробників використовують у виготовленні годинників ручну роботу, вміло поєднуючи її з високою механікою.
Другий кит Швейцарської економіки - це шоколад. Компанія Nestle відома в усьому світі і вважається еталоном харчової промисловості. Більша частина шоколаду випускається на заводі в місті Невшателі. Також важливе місце займає виробництво сиру (150 млн тонн на рік). Всесвітньо відомі сорти Грюйер, Аппенцеллер, Тільзіт, Раклет, Шабцігскій.
Що стосується сільського господарства, то близько 10% площі Швейцарії використовується під ріллю і ще 28% для екстенсивного розведення великої рогатої худоби та виробництва молочних продуктів. Молоко майже повністю переробляється на сир або масло. Сир - одна з важливих предметів експорту. У багатьох країнах відомі швейцарські сорти сиру. Приблизно третина території країни зайнята непродуктивними землями (принаймні непридатними для землеробства), особливо в кантонах Урі, Вале і Граубюнден, і чверть - вкрита лісами. Не дивно, що 40% продовольчих товарів доводиться імпортувати. У той же час Швейцарія забезпечує повністю себе пшеницею, а м'ясо-молочна продукція виробляється в надлишку. Основні землеробські кантони - Берн, Во, Цюріх, Фрібург та Аргау. Головними сільськогосподарськими культурами є пшениця, картопля, цукровий буряк, ячмінь, кормові трави. У кантоні Тессін вирощується виноград, з якого роблять біле столове вино.
Сільське господарство в Швейцарії субсидується майже на 70 % в порівнянні з 35% в ЄС. Крім того воно захищено системою протекціоністських бар’єрів.
Близько 37% електроенергії в Швейцарії виробляється на АЕС, 50% на ГЕС, а решта 13% на ТЕС з імпортованої нафти. Більшість ГЕС знаходиться в Альпах, де створено більше 40 штучних озер - водосховищ.
Швейцарія має високорозвинену транспортну систему. Розвинуто річковий транспорт (головний порт Базель). Залізниці майже повністю електрифіковані і є одними з кращих в Європі. Є також багато залізничних і автомобільних тунелів. Швейцарія - єдина країна, яка не має виходу до морів, але має в своєму розпорядженні морський флот.
Основну роль у швейцарської економіці з другої половини ХХ ст. відіграє сфера послуг, у тому числі туризм і банківська справа. Всього в цій сфері зайнято 60% працюючих.
Швейцарія – одна з найважливіших фінансових центрів світу. Низьке оподатковування в банківському секторі економіки дозволило створити найсильнішу кредитно-фінансову систему. Активи другого за розміром у світі й найбільшого банку Швейцарії UBS досягають майже одного трильйона доларів. Швейцарські банки вважаються надійними і перспективними, розплачуватися платиновою кредитною карткою банку UBS вважається ознакою гарного тону.
Є дві взаємопов'язані банківські системи: державна система, яка включає Швейцарський національний банк і банки кантонів, і система приватних банків. Зростає роль іноземних банків. У відповідності зі швейцарським банківським законом 1934 року, банкам забороняється надання інформації про своїх клієнтів без їхньої згоди. Під тиском урядів інших держав, особливо США, були прийняті постанови, якими дозволяється розкриття таємниці вкладів, особливо коли вкладники перебувають під слідством у зв'язку з валютними злочинами, такими, як підробка грошових знаків і торгівля конфіденційною інформацією. Після тривалих дебатів уряд Швейцарії наприкінці 1990-х років дозволив також розкривати таємницю вкладів у зв'язку з розшуком коштів, які належали жертвам нацистського геноциду. Це дало деяке скорочення припливу капіталів, що, можливо, є однією з причин економічного спаду останніх років. Інвестиції з-за кордону і банківські операції дозволяють компенсувати постійне перевищення імпорту над експортом (через майже повну відсутність корисних копалин Швейцарія є покупцем майже всього спектру сировини).
Швейцарська фондова біржа - одна з найбільш активних міжнародних ринків торгівлі акціями та облігаціями. Біржа в Цюріху - найбільша в континентальній Європі.
Швейцарія також відіграє важливу роль на світовому ринку страхових послуг, особливо в сфері комерційного страхування. Деякі провідні швейцарські страхові компанії більше половини свого доходу отримують від операцій на зовнішньому ринку.
Індустрія туризму - одна з життєво важливих джерел доходів Швейцарії. Туристичний сезон триває майже цілий рік. Обслуговування туристів - готелі, кемпінги, ресторани, кафе, служба провідників, навчання гірськолижного спорту, продаж сувенірів і інше - дають країніприблизно 1,5 млрд. швейцарських франків на рік. В Швейцарії головним чином відпочивають туристи з ФРН, Великобританії, Франції, США, країн Бенілюксу та Скандинавії.
Отже, сучасна Швейцарії має доволі високі темпи розвитку національна господарства та конкурентноспроможну економіку, що призвело до того, що її було визнано найбільш стабільною економікою в усьому світі.
3. Економічна діяльність Швейцарії на сучасному етапі розвитку.
Швейцарія – експортоорієнтована країна. Відносно невеликий обсяг внутрішнього ринку змушує швейцарські компанії виходити на світову арену, тому експорт займає провідне становище в її економічному житті.
Завдяки високій конкурентоспроможності швейцарських компаній на зовнішньому ринку, що обумовлена високою якістю продуктів, що випускаються, більше 90% виробленої в країні продукції вивозиться за кордон. Для підтримки високого рівня якості швейцарських товарів, багато фірм інвестують гроші в науково-технічні розробки, і в деяких галузях економіки для розвитку і впровадження інноваційних проектів виділяється понад 15% коштів від загального доходу. Приблизно близько половини всіх експортних доходів країни припадає на продукцію машинобудування (ткацькі верстати, папір і друкарські верстати, штампувальні машини для обробки металів, ескалатори та ліфти, пакувальний матеріал, залізничні зубчасті рейки), а також вироби електронної і хімічної промисловості. Швейцарія виробляє близько половини загального обсягу годинникової продукції у світі, випускаючи як розкішні і дорогі годинники, так і відносно дешеві (наприклад, годинник фірми Swatch), однак висока якість і тих, і інших забезпечують швейцарським компаніям незмінний успіх на світовому ринку.
Країна небагата природними ресурсами, і тому істотну частку імпорту складає сировина, а також напівфабрикати та споживчі товари. В результаті, імпортуючи відносно дешеву сировину, Швейцарія виводить на європейський та міжнародний ринок, в основному, дорогу високотехнологічну та високоякісну продукцію, що забезпечує їй стабільний профіцит торговельного балансу.
Загалом експорт Швейцарії у 2008 р. склав 233,1 млрд. дол. США ( що є більше за експорт 2007 р. – 200.5 млрд. дол.. США), завдяки чому вона зайняла 20 місце в порівнянні зі світом по експорті товарів і послуг.
Основними торгівельними партнерами по експорту є ( у 2008 р.): Німеччина (21,2%), США (8,7%), Франція (8,2%), Італія (7.9%), Австрія (4.5%).
У 2008 р. Швейцарія також імпортувала товарів і послуг на загальну суму 213 млрд. дол. США (20 місце в порівнянні зі світом), що на 25,3 млрд. дол.. США більше ніж у 2007 р.
Основними торгівельними партнерами по імпорту є (у 2008 р.): Німеччина (27,7%), США (10,6%), Італія (10,3%), Франція (8,4%), Росія (4,4%), Великобританія (4%).
Щодо України, то основними складовими українського експорту в Швейцарію є сировина, металургійна та сільськогосподарська продукція, нафтопродукти, добрива.