МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
“КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА”
Індивідуальна робота № 1
з дисципліни «Економічний аналіз»
Виконала
Студентка ІІІ курсу
Кредитно-економічного факультету
Спеціальності 6508/1
Лавренчук О.В
Перевірив
Осмядченко В.О
КИЇВ 2011
Завдання 1.1. Дати характеристику економічного аналізу як системи наукового пізнання через розкриття:
1.Основна мета аналітичних досліджень- сприяти підвищенню економічної ефективності, практичної діяльності людини, суб'єкта господарювання шляхом наукового обгрунтування бізнес-планів, об'єктивної оцінки їх виконання, виявлення невикористаних можливостей.
2.Предметом економічного аналізу- є фінансово-господарська діяльність суб'єктів господарювання , розкриття причинно-наслідкових зв'язків господарських процесів, що впливають на результати діяльності суб'єкта аналізу.
3.Суб'єкт економічного аналізу-є ті, хто його виконує (планово-економічні служби, виконавці окремих структурних підрозділів аналізованого підприємства, кредитно-фінансові органи, аудиторські фірми, інвестори, податкові адміністрації та ін.).
4.Об'єктом економічного аналізу- є показники, що виражають суть економічних процесів і явищ, які відбуваються на різноманітних рівнях господарювання.Об'єктом є збутова, виробнича і фінансова сторони господарської діяльності
5.Роль економічного аналізу в системі управляння підприємством -знаходить своє місце у відповідних функціях, до яких відносять:відстеження зміни вимог ринкового попиту і потреб споживачів, їх вимог до якості, техніко-економічних параметрів, новизни, дизайну та іншого на основі комплексного дослідження ринків, розробки технічної політики і проведення науково-дослідних робіт; визначення оптимального асортименту продукції, що випускається, та структури виробництва на основі розрахунку витрат виробництва продукції (собівартості), ефективності капітальних вкладень, можливості забезпечення виробництва матеріалами, фінансовими та трудовими ресурсами, обсягу прибутку; прийняття обґрунтованих рішень, ефективність яких визначається за кінцевим результатом діяльності підприємства; розробка збутової політики на основі визначення максимально вигідних каналів збуту, системи руху товарів, організації технічного обслуговування, системи стимулювання реалізації продукції та врахування потреб споживачів.
Реалізація цих функцій передбачає встановлення зворотного зв'язку з ринком для коригування розрахунків у межах аналітичних програм, на основі яких приймають рішення на відповідних рівнях управління.
Завдання 1.2 Розкрити зміст принципів економічного аналізу:
1.Системність - вимагає охоплення всіх аспектів діяльності підприємства як системи, що, в свою чергу, виступає складовою частиною системи вищого порядку.
2.Комплексний підхід-до аналізу економічних явищ і процесів, що передбачає вивчення їх взаємозв'язку і взаємозалежності між собою, тобто розгляд всіх сторін господарської діяльності підприємств;
3.Періодичність — передбачає необхідність систематичного проведення аналізу за відповідні звітні періоди з метою створення цілісного уявлення про динаміку господарських і фінансових процесів на підприємстві.
4.Зрозумілість та адекватність тлумачення - досягається через обов'язкове пояснення отриманих результатів дослідження (розрахунків) у вигляді відповідних висновків, коментарів, складання пояснювальних записок. Наявність аналітичних висновків є обов'язковим елементом методики економічного аналізу
5.Достовірність та об'єктивність аналітичних досліджень - передбачають використання вірогідної інформації, брак арифметичних помилок у розрахунках, правильне застосування методики розрахунку окремих показників та впливу окремих факторів
6.Доречність та своєчасність аналітичної інформації визначають її вплив на прийняття управлінських рішень користувачами. Своєчасна та доречна інформація дає можливість оперативно оцінити минулі, теперішні чи майбутні події та вжити необхідних заходів для виправлення ситуації або її поліпшення.
Завдання 1.3 Розкрити сутність таких понять
1. Метою економічного аналізу є одержання певних висновків про стан і закономірності розвитку досліджуваних економічних явищ (процесів), розробка пропозицій та рекомендацій, необхідних для прийняття і обґрунтування управлінських рішень (складання планів-прогнозів, бізнес-планів, програм, стратегій, господарських договорів, контрактів, наказів, розпоряджень, усних вказівок та ін.).
2. Предметом вивчення економічного аналізу є результати господарської діяльності підприємств , їх структурних підрозділів, об'єднань, що формуються під впливом об'єктивних і суб'єктивних факторів, які відображаються у планових, звітних, облікових та інших джерелах інформації. Інакше кажучи, предметом економічного аналізу є пізнання причин формування і зміни результатів господарської діяльності.
4.Основними завданнями економічного аналізу є:
- об'єктивна оцінка роботи підприємства і його підрозділів через порівняння результатів з витратами;
- виявлення впливу відповідних факторів на показники, які аналізуються, і вивчення причинних зв'язків
- пошук наявних резервів підвищення ефективності виробництва;
- опрацювання конкретних заходів щодо використання виявлених резервів та здійснення контролю за їх виконанням
- - узагальнення результатів аналізу для прийняття раціональних управлінських рішень.
Ці основні завдання економічного аналізу забезпечують за їх комплексного вирішення досягнення кінцевих результатів - виконання планів, поліпшення й удосконалення економічної роботи і відповідно дальшого розвитку підприємств.
4.Користувачі інформації- існуючі та потенційні інвестори, працівники, позикодавці, постачальники та інші торгові кредитори, замовники, уряд та урядові установи і громадськість. Вони використовують фінансові звіти для задоволення певних різноманітних потреб у фінансовій інформації.
5.Функції економічного аналізу- основними з яких є- оціночно-діагностична, прогностична, пошукова,контрольна
6.Принципи економічного аналізу- регулюють процедурну сторону його методології та методики
7.Фактор- це причина, яка впливає на попередній результат або наслідок
8.Резерв — це запас ресурсів, який свідомо не витрачається і підтримується на певному рівні як засіб, що забезпечує надійність та безперервність роботи будь-якої системи.
Завдання 1.5 Охарактеризувати основні функції економічного аналізу:
1.Оціночно-діагностична- передбачає порівняння відповідності наявного поточного суб'єкта господарювання умовам зовнішнього середовища та обгрунтування на цій основі ефективності існуючої стратегії організації, визначення її ринкової та конкурентної позиції
2.Прогностична- реалізується через прогнозування можливих змін умов впливу зовнішнього середовища на основі перспективного аналізу.Базується на динамічному підході.
3.Пошукова- реалізується через аналітичне обгрунтування альтернативних шляхів, визначення напрямів,удосконалення внутрішніх можливостей організації з урахуванням впливу факторів зовнішнього середовища
4.Контрольна- передбачає порівняння фактичного стану досліджувальних обєктів поставленим цілям та планам, які виражають параметричні значення відповідних показників, які характеризують обрані цілі.
Завдання 1.6. Визначити структурні елементи,цільову орієнтацію, етапи проведення та специфіку інформаційної бази таких видів аналізу:
1.Управлінський аналіз- це аналіз, що характеризує , аналіз реалізації продукції та маркетингової діяльності підприємства,аналіз виробництва продукції та послуг, аналіз ефективного використання виробничих ресурсів, аналіз витрат на виробництво та собівартість продукції
Аналіз виробництва і реалізації продукції повинен здійснюватися у взаємозв'язку з кон'юнктурою ринку (попит і пропозиція на продукцію, рівень цін, дії конкурентів тощо).
Основними завданнями аналізу є:
— перевірка напруженості планових завдань;
— оцінка виконання плану (держзамовлень, договорів, контрактів), складу, якості продукції, ритмічності і рівномірності виробництва;
— виявлення причин відхилення від плану і рівня попередніх періодів;
— виявлення резервів росту обсягу виробництва і реалізації продукції, підвищення якості продукції, забезпечення ритмічності і рівномірності виробництва;
— проведення ринкових досліджень.
Для проведення аналізу використовуються такі джерела інформації:
— статистична звітність:
- Форма № 1-П (термінова) "Терміновий звіт про виробництво промислової продукції (робіт, послуг)";
- Форма № 1-ПЕ "Місячний звіт про економічні показники...";
- Форма № 1-підприємництво "Звіт про основні показники діяльності підприємства";
- Форма № 1П-НПП "Звіт про виробництво промислової продукції";
— бухгалтерська (фінансова) звітність:
- Форма № 2 "Звіт про фінансові результати";
— планові завдання, контракти, договори, держзамовлення;
— нормативи, стандарти тощо;
— оперативний звіт про виробництво, відвантаження і реалізацію продукції.
Аналіз маркетингової діяльності- це системне дослідження маркетингового середовища підприємства.Він включає такі завдання:
- аналіз ринків збуту продукції;
- аналіз цінової політики підприємства.
- аналіз системи розповсюдження товарів;
- аналіз конкурентоспроможності продукції- це характеристика продукції, яка показує її відмінніст від товару конкурента, як за мірою відповідності конкретній потребі, так і за витратами на задоволення цієї потреби. Щоб задовольнити потреби покупця товар має відповідати певним вимогам: технічним, ергонометричним, естетичним,економічним,організаційним.