Смекни!
smekni.com

Міграція населення (стр. 2 из 4)

Обсяги щорічних грошових потоків, пов'язаних з міжнарод­ною міграцією, вимірюються сотнями мільярдів доларів і цілком спів ставні за масштабами з щорічними прямими іноземними інвес­тиціями.

Таблиця 1

Грошові потоки, пов'язані з міжнародною міграцією (млрд. дол.)

Показники 1987 р. 1990 р. 1993 р.
Трудовий доход Кредит 13,8 19,5 20,7
Дебет - 16,0 -25,6 -26,7
Приватні неоплачені перекази Кредит 64,9 100,1 95,6
Дебет -58,2 -91,8 - 102,5
Всього Кредит 78,7 119,6 116,3
Дебет -74,2 -117,4 - 129,1

На розвинуті країни припадає приблизно 9/10 усіх виплат трудового доходу іноземним робітникам-нерезидентам і 2/3 усіх приватних неоплачених переказів, тоді як на всі країни, що розви­ваються, - тільки, відповідно, 1710 і 1/3. Це означає, що в розви­нутих країнах зосереджена основна частка тимчасових робітників-мігрантів і що саме туди емігрують працездатні працівники з країн, що розвиваються, включаючи країни з перехідною економікою. У рамках грошових потоків, пов'язаних із трудовою міграцією, перекази працівників займають близько 62 %, трудові доходи -близько 31 % і переміщення мігрантів - близько 7 %. міграції встановити точно ієрархічність основних напрямків мігра­ції досить складно. Приблизні уявлення про масштаби міжнародної міграції дають дані про кількість населення країн світу, народжено­го за кордоном (табл. 2).

Таблиця 6.2

Населення, що народилося за кордоном

Показники млн чол. % від усієї чисе­льності
1965 р. 1985 р. 1965 р. 1985 р.
Світ у цілому 75,9 105,5 2,3 2,2
Розвинуті країни та країни з перехідною економікою 31,0 47,4 3,5 4,5
в тому числі: Європа 15,6 23,0 3,5 4,7
Північна Америка 12,7 20,4 6,0 7,8
Країни, що розвиваються 45,0 58,1 1,9 1,5
втому числі:Південно-Східна Азія 7,6 7,5 1,9 1,2
Північна Африка та Західна Азія 5,6 13,4 4,0 5,7
Південна Азія 18,7 19,2 2,8 1,8
Південна Америка 5,4 5,6 2,4 1,5
Африка на південь від Сахари 7,1 11,3 3,0 2,7

Можна виділити такі країни та регіони, що є центрами тяжін­ня для мігрантів з інших країн:

° СІЛА, Канада й Австралія. Будучи найбільш економічно розвинутою країною сучасного світу, США є основним напрямком міграції як малокваліфікованої, так і висококваліфікованої робочої сили. Кожен рік туди приїжджає більше іммігрантів, аніж в усі інші країни, разом узяті. Основні потоки малокваліфікованої робочої си­ли спрямовуються в США з прилеглих латиноамериканських країн - Мексики, країн Карибського басейну. Висококваліфіковані пра­цівники іммігрують у США практично з усіх країн світу, включаю­чи Західну Європу, Латинську Америку, Росію, Індію й ін. Приплив іммігрантів у США та Канаду до середини 90-х років оцінюється в 900 тис. чоловік за рік. У США легально іммігрують 740 тис. чоло­вік у рік і емігрують 160 тис. чоловік. Чиста імміграція (міграційне сальдо) становить 580 тис. чол.

пЗахідна Європа. Найбільш розвинуті західноєвропейські країни, насамперед країни, що входять у Європейський Союз, при­тягають робочу силу з менш розвинутих західноєвропейських країн (Португалії, Мальти, Іспанії), арабських країн Північної Африки та Близького Сходу, країн Африки на південь від Сахари, східноєвропейських країн і республік колишнього СРСР. Міграції працівників з африканських країн - колишніх колоній західноєвропейських держав сприяють спільність мови, історично сформовані традиційні торгові й інші зв'язки. Припливи іммігрантів у Західну Європу в середині 90-х р. оцінювалися на рівні 180 тис. чоловік на рік. Біль­ше того, у рамках західноєвропейської інтеграції створений і роз­вивається загальний ринок робочої сили, що передбачає свободу переміщення працівників між країнами Європейського Союзу й уніфікацію трудового законодавства.

° Близький Схід. Нафтовидобувні країни цього регіону залу­чають дешеву іноземну робочу силу на важкі низькооплачувані ро­боти. Робітники приїжджають в основному із сусідніх арабських країн, а також з Індії, Пакистану, Бангладеш, Кореї, Філіппін. Біль­ше половини робочої сили Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабсь­ких Еміратів, Катару, Бахрейну, Кувейту й Оману складають інозе­мні робітники.

° Інші країни, що розвиваються. Новий феномен 90-х р. - ін­тенсифікація трудової міграції серед самих країн, що розвиваються. Зазвичай потоки працівників спрямовуються в ті країни, що швид­ше просуваються шляхом економічних реформ. Так, у Латинській Америці сезонні робітники та робітники на складальні підприємст­ва направляються в Аргентину і Мексику. В Африку на південь від Сахари, на Берег Слонової Кістки, Нігерію і ПАР приходиться бі­льше половини припливу всіх іммігрантів. У результаті війни в Перській затоці в 1991 р. близько 1 млн єгиптян залишили Ірак, 800 тис. йєменців виїхали із Саудівської Аравії та близько 500 тис. па­лестинських і йорданських робітників залишили Кувейт, куди на їх місце приїхали робітники з Індії та Єгипту.

° Нові індустріальні країни. У зв'язку з бурхливим розвитком цих держав Південно-Східної Азії туди значно збільшився приплив іммігрантів, які наймаються на тимчасові роботи. Особливо це по­мітно на прикладі Південної Кореї та Малайзії.

Практично всі країни, в які іммігрує понад 25 тис. чоловік у рік, - високорозвинені держави з ВНП понад 6900 дол на душу на­селення. Джерело еміграції - країни, що розвиваються, головні з який - Мексика і країни Азії.

Отже, кількісні показники, пов'язані з міграцією робочої сили, є частиною балансу поточних операцій і класифікуються за стаття­ми трудових доходів (виплати нерезидентам) і приватних неоплачених переказів, що являють собою оцінний грошовий еквівалент майна, переміщуваного мігрантами в момент їх від'їзду за кордон і наступні посилки товарів і грошей на батьківщину. Розподіл пози­тивного економічного ефекту, що одержується в результаті мігра­ції, відбувається у формі зростання доходів мігрантів, переказів коштів з-за кордону на батьківщину, в результаті зниження витрат виробництва в країнах, що одержують грошові перекази. Розвинуті країни є основним напрямком імміграції, а ті, що розвиваються, -джерелом еміграції.

У той час як більшість країн світу просуваються шляхом реалі­зації своєї зовнішньої торгівлі, практично всі вони вживають заходів, які обмежують міжнародну міграцію. Як було показано вище, мігра­ція приводить до зростання сукупного обсягу виробництва, хоча роз­поділ економічних вигод від міграції далеко не рівномірний. Однак позитивні економічні ефекти міграції можуть перекриватися негатив­ними ефектами, що також мають місце. Один із них - фінансовий тя­гар, який іммігранти покладають на бюджет більш розвинутих кра­їн. Особливо чітко це проявляється, коли розвинуті країни близько розташовані чи навіть межують з менш розвинутими державами. Типовим прикладом є, з одного боку, США, Мексика і країни Ка­рибського басейну, з іншого - Франція та країни Магриба, Німеч­чина і Туреччина. Таке близьке сусідство приводить до напливу не тільки легальних, а й нелегальних іммігрантів, що потребують фі­нансових витрат, або для матеріальної підтримки, або для депорта­ції. За оцінками, у США постійно знаходиться близько 4 млн, а в Західній Європі - близько 3 млн нелегальних іммігрантів.

Проблеми, що несе із собою міжнародна міграція робочої си­ли, привели до створення широкої системи державного та міждер­жавного регулювання. Втручання держави в міжнародний рух ро­бочої сили почалося значно раніше, ніж її участь в регулюванні міжнародної торгівлі. Вже наприкінці XVIIIст. в Англії були при­йняті закони, що забороняли промисловим робітникам емігрувати за кордон. Протягом XIXст. багато європейських країн приймали закони, що обмежують в'їзд небажаних осіб. Тоді ж країни стали укладати двосторонні конвенції, що регулюють міграцію, частина з який діє дотепер.

Законодавства більшості країн, що регулюють в'їзд іноземців, перш за все проводять чітке розмежування між іммігрантами - людь­ми, що переїжджають до країни на постійне місце проживання, та неіммігрантами - людьми, що переїжджають до країни тимчасово та/чи не претендують там на постійне місце проживання. Незважаючи на те, що іммігранти найчастіше можуть знаходитися і працювати в при­ймаючій країні протягом тривалого часу, найбільш важливим з еконо­мічної точки зору є регулювання трудової імміграції.

Зазвичай державне регулювання здійснюється через прийнят­тя програм, які фінансуються з бюджету та спрямовані на обме­ження припливу іноземної робочої сили (імміграції) або на стиму­лювання мігрантів до повернення на батьківщину (рееміграції).

Більшість приймаючих країн використовують селективний підхід при регулюванні імміграції. Його зміст полягає в тому, що держава не перешкоджає в'їзду тих категорій працівників, що по­трібні в даній країні, обмежуючи в'їзд всіх інших. Перелік бажаних іммігрантів коливається від країни до країни, але найчастіше вони відносяться до однієї з таких категорій:

- робітники, що готові за мінімальну оплату виконувати важ­ку, шкідливу, брудну та некваліфіковану роботу, - будівельні, під­собні, сезонні, вахтові, муніципальні робітники;