ЗМІСТ
Уведення....................................................................................3
1. Поняття про кредит, його сутність і необхідність.............................4
2. Функції кредиту і принципи сучасної системи кредитування .......9
3. Форми кредиту, використовувані на сучасному етапі.........................13
3.1. Банківський кредит..................................................................13
3.2. Комерційний кредит..............................................................18
3.3. Споживчий кредит..........................................................20
3.4. Державний кредит..........................................................21
3.5. Міжнародний кредит...........................................................23
3.6. Лихварський кредит............................................................26
4. Роль кредиту в розвитку ринкової економіки...................................27
Висновок................................................................................29
Список літератури.......................................................................30
УВЕДЕННЯ
З розвитком товарного виробництва, коли гроші починають виконувати функцію засобів платежу й обмін Товар-Гріш-Товар приймає форму Товари-Зобов'язанн-Гроші, тобто з тимчасовим розривом між продажем товару й одержанням за нього оплати, з'являються кредитні гроші. Вони виступають зобов'язанням, що повинне бути погашене через заздалегідь установлений термін. У зв'язку з цим з'являються фінансово-кредитні відносини, що регулюють правову сторону такої форми оплати.
Кредит забезпечує більш швидке огортання капіталу, тому що за куплений товар можна заплатити пізніше, а також збільшення капіталу за рахунок залучення засобів інших компаній і банків.
Кредит - це одна з найважливіших на сьогоднішній день економічних категорій. Обрана мною тема актуальна, тому що кредитні відносини в сучасних світових умовах досягли найбільшого розвитку. На даний момент уже можна говорити не тільки про регулярне збільшення обсягів коштів , наданих у позичку, але і про розширення суб'єктів кредитних відносин і про ріст різноманіття цих операцій.
У підприємств усіх форм власності всі частіше виникає потреба залучення позикових засобів для здійснення своєї діяльності і витягу прибутку. Найбільш розповсюдженою формою залучення засобів є одержання банківської позички за кредитним договором.
1. ПОНЯТТЯ ПРО КРЕДИТ, ЙОГО СУТНІСТЬ І НЕОБХІДНІСТЬ
Кредит походить від латинського "kredіtum" (позичка, борг). У той же час "kredіtum" переводиться як "вірую", "довіряю". У широкому змісті слова, і з юридичної і з економічної точок зору, кредит - це угода, договір між юридичними чи фізичними особами про чи позику позичці. Один з партнерів (позикодавець, кредитор) надає іншому (позикоодержувачу, позичальнику) гроші (іноді майно) на певний строк з умовою повернення еквівалентної вартості, як правило, з оплатою цієї послуги у вигляді відсотка. При кредиті з'являється договір чи позики позички (поняття позики і позички можна використовувати як синоніми). У сучасних умовах усі позички оформляються у виді грошового кредиту, і кредитні відносини є частиною всіх грошових відносин. Головне, що відрізняє грошову позичку від всіх інших форм грошових відносин - це зворотний рух вартості. У кредиті знаходять вираження виробничі відносини, що коли хазяюють суб'єкти, держава, чи організації окремі громадяни передають один одному вартість на умовах зворотності в тимчасове користування.
Під кредитними відносинами маються на увазі всі грошові відносини, зв'язані з наданням і поверненням позичок, організацією грошових розрахунків, емісією наявних грошових знаків, кредитуванням інвестицій, використанням державного кредиту, здійсненням страхових операцій (частково) і т.д. Гроші виступають як засіб платежу усюди, де є присутнім кредит. Навіть коли позичальник одержує, наприклад, насінну позичку, вона оформляється у формі грошового кредиту. Отже, кредит - особлива форма руху грошей. Це категорія ринкова. Ринок повинний обслуговуватися особливим фондом коштів (назвемо його позичковим фондом суспільства), що можуть надаватися економічним суб'єктом на умовах зворотності. Формою руху позичкового фонду і є кредит. Кредит обслуговує рух капіталу. Завдяки кредиту в господарстві продуктивно використовуються засоби, що вивільняються в ході роботи підприємств, у процесі виконання державного бюджету, а також заощадження окремих громадян і ресурси банків.
Як з'являються засоби, які можна використовувати як позикові ресурси для задоволення нестатків товаровиробників і держави? Вільні кошти утворяться в процесі господарської діяльності підприємств. Одержавши виторг від реалізованої продукції, підприємство поступове, частинами витрачає її на покупку сировини, палива, матеріалів, частина отриманого прибутку воно теж використовує не відразу, а через деякий час після її надходження. У підсумку утворяться тимчасово вільні кошти на рахунках підприємств у банках. Тимчасове вивільнення засобів відбувається також і в результаті того, що вартість основних фондів переноситься на зроблені товари вроздріб і повертається до підприємств у грошовій формі. Витрачаються ці засоби поступово, у зв'язку з чим утворяться вільні грошові ресурси у виді невикористаних амортизаційних фондів. Заробітна плата робітникам та службовцям звичайно виплачується два рази на місяць, а надходження грошей за продану продукцію відбувається частіше, що теж забезпечує на визначені терміни вивільнення коштів . Надходження коштів у бюджет і їхню витрату не завжди збігаються в часі, тому на якийсь період утворяться вільні залишки коштів .
Грошові заощадження виникають у населення в зв'язку з перевищенням доходів над поточними витратами. Зберігаючи засобу на рахунках, населення передає їх у тимчасове користування банкам, що використовують ці засоби як ресурси для кредитування.
Потреба в засобах у всіх осередках суспільства коливається. В економічних суб'єктів звичайно в обороті знаходиться сума власного капіталу й у періоди, коли потреба в засобах перевищує мінімум, вона може задовольнятися за рахунок одержання позикових засобів. Таким чином, тимчасово вільні кошти не залишаються невикористаними, а утягують у корисний господарський оборот, що прискорює темпи відтворення і сприяє найбільш раціональній витраті всіх грошових фондів. Засобу позичкового фонду використовуються для капітальних вкладень - відтворення основних фондів у випадках, коли чи галузі підприємству необхідно здійснити витрати до фактичного нагромадження ресурсів (амортизації, прибутку). З ростом економіки і розвитком господарства збільшується і розмір кредитних ресурсів. Таким чином, до складу ресурсів для кредитування (позичкового фонду) входять грошові резерви підприємств і організацій, що вивільняються в процесі кругообігу капіталу, грошові резерви, що виступають у виді спеціальних фондів, а також фонд амортизаційних відрахувань, використовувані для капіталовкладень, державний грошовий резерв, що складається із сум поточних грошових ресурсів бюджету, фонд коштів , спеціально виділюваний для розвитку кредитних відносин (наприклад, для довгострокового кредитування капіталовкладень), грошові нагромадження населення, аккумулируемые банками, емісія грошових знаків, здійснювана відповідно до потреб росту обороту готівки . Кредит є засобом міжгалузевого і міжрегіонального перерозподілу грошового капіталу. Кредитні відносини обумовлені безупинним кругообігом засобів у господарстві і дозволяють ефективно використовувати усі фонди коштів для потреб виробництва, торгівлі і споживання.
Об'єктивна необхідність кредиту обумовлена особливостями кругообігу капіталу, якими є: постійне утворення грошових резервів і виникнення тимчасових додаткових потреб у них; різна тривалість обороту засобів в окремих осередках господарства, тісне переплетення наявного і безготівкового обороту засобів; відокремлення капіталу в рамках економічних суб'єктів. Об'єктивність існування, утворення і використання позичкового фонду і конкретної форми його руху - кредиту викликається необхідністю: подолання протиріч між постійним утворенням грошових резервів, що осідають у процесі обороту в підприємств різних форм власності, бюджету і населення, і повним використанням їх для нестатків відтворення; забезпечення безупинного процесу кругообігу капіталу в умовах функціонування численних галузей і підприємств із різною тривалістю кругообігу засобів (від одного дня до декількох років); організації функціонування засобів звертання і платежів, заснованих на кредитному характері эмитирования грошових знаків і безготівкових засобів; комерційної організації керування підприємствами. У процесі кругообігу капіталу вільні ресурси, що вивільняються в одних господарських ланках, можуть бути використані в інші. Справа в тім, що в різних галузей і підприємств час виробництва і реалізації продукції неоднаково. Коли продукція в одного виробника готова, у покупця може не виявитися досить засобів для її придбання. Така різна швидкість обороту засобів у різних, тісно зв'язаних між собою господарських організацій вимагає залучення кредитів для забезпечення безперебійного процесу виробництва і реалізації продукції. Об'єктивна необхідність кредиту обумовлена також комерційною організацією керування підприємствами в умовах ринку, коли на кожнім підприємстві в процес безупинного кругообігу індивідуального капіталу виникає потреба в додаткових чи сумах, навпаки, тимчасово вивільняються грошові ресурси. За допомогою кредитного механізму ці коливання гнучко регулюються і підприємства дістають кошти, потрібні їм для нормальної роботи. Особливо велика роль кредиту в організації оборотного капіталу підприємств, що мають сезонні умови постачання, чи виробництва реалізації. Кредит їм потрібно для формування тимчасових запасів. Але і підприємствам, не зв'язаним із сезонними умовами роботи, також необхідні позички. У будь-якого підприємства оборотні фонди і фонди звертання те зменшуються, те збільшуються, при цьому міняються пропорції між капіталом, що знаходиться в товарної, продуктивної й у грошової формах. Дана обставина порозумівається тим, що величина виробничих запасів постійно коливається в залежності від термінів надходження сировини і матеріалів. Величина залишків готових виробів і необхідних підприємству коштів також залежить від умов постачання, термінів одержання платежів від покупців і оплати рахунків постачальників, термінів виплати заробітної плати і т.д. Тому, незважаючи на рівномірний процес виробництва, у підприємств несезонних галузей господарства в процесі кругообігу засобів постійно утворяться короткочасні відхилення від установлених середніх величин. Об'єктивний процес припливів і відливів засобів в окремих підприємств вимагає визначеної гнучкості всієї системи організації капіталу.