Смекни!
smekni.com

Лесные ресурсы мира (стр. 5 из 7)

В 2009 році на частку регіону доводилася майже третина світового виробництва й приблизно половина глобального експорту лісоматеріалів.

Основна конкурентна перевага Західної Європи полягає у виробництві високотехнологічної обробленої продукції, як, наприклад, відновлені плити й високоякісний папір. Заклопотаність цього субрегіону екологічними питаннями відбивається, крім іншого, у його статусі великого виробника й споживача сертифікованих лісоматеріалів, а також у високому відсотку використання відновленого волокна. Крім того, уряди й приватний сектор стимулюють застосування екологічно чистих лісоматеріалів і «зеленого будівництва».

На Російську Федерацію доводиться основна частка лісової промисловості в субрегіоні СНД. При наявності величезних лісових ресурсів, технічно кваліфікованих працівників і низької вартості робочої сили вона має гігантський потенціал для відновлення своєї колишньої позиції найбільшого у світі виробника лісоматеріалів.

Європа також є одним з найбільших інвесторів у лісовий сектор на ринках, що формуються, зокрема, у целюлозно-паперовий сектор Азії й Латинської Америки, де європейські компанії виграють завдяки своїм технологічним, маркетинговим і управлінським навичкам, а також низької вартості робочої сили лісонасадженням, що швидко розширюються, і зростанням попиту.

Із часом відмінності в розвитку лісового господарства між Східною й Західною Європою, швидше за все, скоротяться. Західна Європа буде як і раніше концентруватися на виробництві високоякісно обробленої продукції й високотехнологічному підході до керування лісами, тоді як у Східній Європі очікується збільшення обсягів виробництва деревини.

Латинська Америка й Карибський басейн. Виробництво промислових круглих лісоматеріалів, що не одержало значного поширення в Центральній Америці або Карибському басейні, швидко розвивається в Південній Америці, особливо завдяки інвестиціям у лісопосадки в Південному конусі. Частка регіону у світовім виробництві промислових круглих лісоматеріалів виросла з 7 відсотків в 1990 році до 10 відсотків в 2009 році. З 1990 року спостерігається зростання виробництва основної продукції, зокрема, целюлозно-паперової, і ця тенденція, цілком ймовірно, збережеться й надалі з урахуванням високого рівня інвестицій у лісонасадження й переробку (таблиця 5).

Таблиця 5

Обсяг виробництва лісоматеріалів Латинській Америці й Карибському басейні 2009 р.

Промислові круглі лісоматеріали (у млн м3) Пиломатеріали (у млн м3) Деревні плити (у млн м3) Папір і картон (у млн тонн)
Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання
176 174 45 38 18 11 18 20

Джерело: [21]

Внутрішнє споживання лісоматеріалів у цілому відрізняється стабільністю. Зростання доходів може підвищити рівень споживання в деяких країнах, а житлові програми приведуть до збільшення обсягу внутрішнього споживання лісоматеріалів, незважаючи на конкуренцію з боку сурогатних матеріалів, використовуваних у будівництві. Однак очікується, що частка внутрішнього ринку для більшості видів продукції залишиться незначною у всіх країнах, за винятком Бразилії.

Більша частина продукції експортується. Вартість чистого експорту всієї продукції перевищила ще в 2005 році 7 мільярдів доларів США. Однак останнім часом вартість чистого експорту знизилася в результаті підвищення курсу південноамериканських валют по продукції і буде збільшуватися, особливо у світі триваючого скорочення інвестицій у Європі й Північній Америці й переміщення підприємство з виробництва лісоматеріалів у регіони, що володіють конкурентними перевагами. До переваг Південної Америки належать стабільний інвестиційний клімат, низька щільність населення, сприятливі умови для росту дерев і значний технічний потенціал. У результаті Південна Америка має один з найнижчих показників вартості деревного волокна у світі.

Північна Америка. Північна Америка є найбільшим світовим виробником, споживачем і експортером лісоматеріалів. В 2009 році регіон виробляв 38 відсотків світових промислових круглих лісоматеріалів. Ця частка з 1990 року в цілому залишалася стабільною, причому виробництво лісоматеріалів досягало приблизно 600 мільйонів кубічних метрів у рік. У період з 1990 по 2006 роки виробництво пиломатеріалів у Північній Америці зросло з 128 до 154 мільйонів кубічних метрів, тоді як світовий обсяг виробництва скоротився. Регіональний ріст значною мірою відбиває попит будівельного сектору США. Разом з тим недавній різкий спад у цьому секторі привів до зменшення попиту, хоча воно може носити тимчасовий характер.

Виробництво деревних плит у період з 1990 по 2008 роки зросло з 44 до 62 мільйонів кубічних метрів (при цьому найбільша частина росту припадає на Канаду), але відносна частка регіону через подвоєння світового виробництва за той же період скоротилася.

Таблиця 6

Обсяг виробництва лісоматеріалів у Північній Америці 2009 р.

Промислові круглі лісоматеріали (у млн м3) Пиломатеріали (у млн м3) Деревні плити (у млн м3) Папір і картон (у млн тонн)
Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання
677 674 174 173 74 83 125 122

Джерело: [21]

Частка Північної Америки у світовому виробництві паперу й картону також поменшалася з 39 відсотків в 1990 році до 29 відсотків в 2009 році – головним чином через розширення потенціалу в Азії й Латинській Америці. Така тенденція чи навряд зміниться в майбутні роки. Повсюдне використання електронних носіїв скорочує попит на папір, особливо в Канаді й до деякої міри в США, a у Мексиці прогнозується зростання такого попиту.

Довгостроковий ріст чистого імпорту лісоматеріалів у США був наслідком підвищення попиту з боку будівельного сектору (донедавна) і зниження внутрішнього виробництва. З 1992 року США були чистим імпортером, причому торговельний дефіцит в 2008 році досягся 37 мільярдів доларів США. Разом з тим недавнє вповільнення темпів росту будівництва поліпшило торговельний баланс США відносно лісоматеріалів.

Канада залишається чистим експортером лісоматеріалів, причому торговельний профіцит в 2006 році становив приблизно 20 мільярдів доларів США. Разом з тим у порівнянні з 2005 роком експорт скорочувався в результаті різкого спаду в будівельному секторі США, а також у міру зміцнення канадського долара стосовно долара США, яке приводить до подорожчання канадського імпорту. Цей спад змушує скоротити масштаби виробництва в Канаді. Важливе питання полягає в тому, чи зможе лісова промисловість у Канаді диверсифікуватися й стать менш залежної від ринків у США, які в 2006 році поглинали 78 відсотків канадського експорту. У короткостроковій перспективі це може бути особливо важливою проблемою у зв'язку зі значним ростом поставок, який прогнозується в результаті санітарних вирубок у лісах Західної Канади, заражених лубоїдом сосни гірської.

Мексика залишається чистим імпортером лісоматеріалів (з торговельним дефіцитом в 6 мільярдів доларів США в 2008 році). Виключенням є вторинна продукція з деревини (особливо меблі), по якій експорт Мексики, головним чином у США, в останні роки досягся 1 мільярда доларів США. Разом з тим в 2008 році мексиканський експорт вторинної продукції з деревини знизився, а імпорт підвищився через економічну ситуацію в США й жорсткості конкуренції із країнами Східної Азії.

Західна й Центральна Азія. Через несприятливі умови вирощування й особливого акценту на захисних функціях лісу виробництво лісоматеріалів перебуває на низькому рівні, тому регіон значною мірою залежить від імпорту, необхідного для задоволення попиту. Імпорт лісоматеріалів зріс - приблизно з 5,6 мільярда доларів США в 1995 році до 13, 5 мільярди доларів США в 2009 році; на його частку доводилося більш половини обсягів споживання.

Афганістан, Грузія, Ісламська Республіка Іран, Казахстан і Туреччина роблять найбільшу частину деревини в регіоні. У міру росту чисельності населення, підвищення рівня урбанізації й доходів прогнозується збільшення споживання лісоматеріалів у регіоні. У наступні 15 років щорічний ріст споживання пиломатеріалів, деревних плит, а також паперу й картону, за прогнозами, складе 2,5, 4,5 і 4,0 відсотка відповідно.

Таблиця 7

Обсяг виробництва лісоматеріалів у Західній і Центральній Азії 2009 р.

Промислові круглі лісоматеріали (у млн м3) Пиломатеріали (у млн м3) Деревні плити (у млн м3) Папір і картон (у млн тонн)
Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання Виробництво Споживання
17 20 8 13 5 11 4 9

Джерело: [21]

Очікується, що ріст буде найбільш швидким у країнах Центральної Азії, які відновлюються після різкого економічного спаду 1990-х років. Через обмежені природні ресурси й зростаючого попиту регіон залишиться найбільшим імпортером лісоматеріалів.

Ісламська Республіка Іран і Туреччина,т внутрішні ринки, що мають великі, стабільний інвестиційний клімат і привабливі недорогою робочою силою, інвестували в розвиток лісової промисловості (меблі, картон і плити середньої щільності). В умовах зниження рентабельності лісової промисловості в Європі ці галузі могли б ще більш розширитися. У Саудівській Аравії й Об'єднаних Арабських Еміратах папір і картон (в основному серветки й гофрований картон) практично повністю виробляються з імпортованої целюлози паперових відходів, що й збираються на місцевому рівні. Разом з тим через великі виробничі витрати, зокрема, викликаних високою потребою у воді, конкурентоспроможність галузі викликає сумніви.