Смекни!
smekni.com

Лесные ресурсы мира (стр. 2 из 7)

Ліси Північної Америки представлені типовою тайгою в центральних районах Канади, високостовбурними хвойними лісами на Тихоокеанському узбережжі Аляски, Канади й США, змішаними й широколистяними лісами в басейні Великих озер, вічнозеленими хвойними й змішаними лісами на південно-сході материка й у південній частині Кордильєр.

Самі великі ліси в Південній Америки знаходяться у басейні ріки Амазонки (Амазонський Тропічний Ліс), у Нікарагуа, у південній частині півострова Юкатан (Гватемала, Беліз), а так само в більшій частині Центральної Америки (де вони називаються «сельва»). [4, c. 114].

Ліси Південної Америки розташовані в екваторіальному тропічному, субтропічному й помірному поясах. У них виділяється вісім лісових груп: тропічні вологі вічнозелені ліси, тропічні перемінно-вологі листопадні, субтропічні листопадні широколистяні, гірські вічнозелені, хвойні й широколистяні ліси помірного пояса, араукареві, низькорослі ксерофільні, мангрові ліси.

Для тропічних вологих вічнозелених (дощових) лісів характерно триярусна будова деревного пологу. Яруси погано розмежовані. Верхній ярус становлять гігантські дерева висотою 45 м і більш, діаметром 2-2,5 м. Середній ярус представлений деревами висотою близько 30 м при діаметрі стовбура до 90 см. У третьому ярусі ростуть більш дрібні, винятково тіньовитривалі дерева. У цих лісах багато пальм. Основний район їх виростання - басейн Амазонки. Тут вони займають величезні площі, що включають крім північної частини Бразилії Французьку Гвіану, Суринам, Гайану, південну частину Венесуели, захід і південь Колумбії, Еквадор і схід Перу. Крім того, цей тип лісів зустрічається в Бразилії вузькою смугою уздовж Атлантичного узбережжя. Аналогічні вічнозелені ліси виростають також на Тихоокеанському узбережжі від границі Панами до Гуаякіля в Еквадорі. Тут зосереджені каучуконоси роду гевея, бразильський горіх (Bertolletia excelsa) і багато інших коштовних порід.

Тропічні перемінно-вологі листопадні ліси поширені на південно-сході Бразилії й на півдні Парагваю. Деревні породи в них порівняно невеликої висоти, але часто з товстими стовбурами. У лісах широко представлені бобові. Субтропічні листопадні широколистяні ліси найпоширеніші на півдні Бразилії й Паргваю, на заході Уругваю й на півночі Аргентини уздовж рік Парани й Уругвай. Гірські вічнозелені ліси покривають схили Анд від Венесуели до центральної Болівії. Для цих лісів характерні тонкостовбурні невисокі дерева, що утворюють зімкнуті древостої.

Хвойні й широколистяні ліси помірного пояса зустрічаються на півдні Чилі й в Аргентині в Андах. У цих лісах хвойні - фитцройя кипарисовидная, араукарія, - і листяні породи утворюють змішані насадження із зімкнутими древостоями, що містять більші запаси ділової деревини. Серед листяних порід переважають види роду "південний бук".

Низькорослі ксерофильні ліси поширені на сході Бразилії, у північній частині Аргентини й у західній частині Парагваю. Найважливіша деревна порода цих лісів - червоний квербахо, з якого одержують танін. Мангрові ліси займають прибережну смугу приатлантичної частини Південної Америки. У цих лісах панує червоний мангр.

На Європу доводиться 1/4 частина лісів земної кулі. Їхня площа становить 1 млрд га. На одного жителя Європи доводиться 1,26 га лісу. Майже 80% лісів Європи розташовані в Російській Федерації. На більшій частині території Європи для заготовки деревини доступні від 80% до 90% лісів, а в Східній Європі – близько 40%. Близько 70% європейських лісів уважаються напівприродніми, приблизно 4% ставляться до плантацій, а інші 26%, розташовані в основному в країнах Південної й Північної Європи, значаться природніми лісами. Якщо виключити Російську Федерацію, то в Європі тільки 5% лісів є природніми, а 8% належать до плантацій.Ліси займають близько 45% площі РФ, по забезпеченості лісами Росія посідає перше місце у світі, володіючи приблизно 1/5 світових запасів деревини. Лісистість Російської Федерації становить 45,4%. Вона нерівномірно розподілена по території країни й залежить від кліматичних і антропогенних факторів. Лісу Росії переважно бореальні. Основні породи в лісовому фонді Російської Федерації: модрина, сосна, ялина, кедр, дуб, бук, береза, осика. Вони займають більш 90% земель, покритих лісовою рослинністю. Інші деревні породи (груша, каштан, горіх волоський, горіх маньчжурський і ін.) – менш 1% земель, інша площа – чагарники (кедровий стланик, береза чагарникова й ін.). [4, c. 122].

Ліси Австралії полягають переважно з різних видів евкаліптів ( понад 600 види). Евкаліпт (сімейство миртових) - сама характерна рослина Австралії. Тут є 350 його ендемічних видів і величезна кількість різновидів – від гігантів (висотою більш 100 м) до чагарників. Евкаліпт став по суті символом Австралії. Евкаліпти ростуть усюди – від тропічних рідколісь Північної Австралії до гірських вершин Австралійських Альп. Характерні в ландшафті Австралії й акації (сімейство бобових). В Австралії налічується 490 видів акацій. Акація пристосувалася до різноманітних умов, зустрічаючись як під пологом евкаліптових лісів, так і в пустелях, де вона здобуває форму колючих чагарників (мальга-скреб). Інший характерний рід чагарників - банксія (46 видів в Австралії). Із хвойних поширені агатис (каурі), калитрис, филокладус, араукарія. У лісах і лісових саванах зустрічаються "пляшкові" дерева, що мають стовбури, роздуті посередині, і своєрідні деревоподібні лілейні з пологів ксанторея, кингія й дазіпогон з пучками довгих листів у верхній частині невисоких стовбурів, так звані "трав'яні дерева".

Вологі субтропічні ліси поширені на більшій частині Північного острова Нової Зеландії. Найбільш різноманітні вони на території горбкуватого півострова Окленд. Раніше тут переважали хвойні ліси з агатіса новозеландського (Agathis australis), або по-місцевому, каурі, що досягає 30-50 м у висоту й 6 м у товщину. Найбільш великі дерева агатіса у всіх доступних місцях були вирубані. Тепер у змішаних субтропічних лісах разом з агатісом на жовтоземних ґрунтах Північного острова й по західних схилах Південних Альп до висоти 400-800 м зустрічаються інші хвойні - ногоплодник тотара (Podocarpus totara), ногоплодник дакридиевий (P. dacrydioides), риму (Dacrydium cupressinum) - і широколистяні вічнозелені види: тараіре (Beilschmiedia taraire), тава (B. tawa), камаха (Weinmannia racemosa і W. sylvicola), найтія висока (Knightia excelsa), лаурелія новозеландська (Laurelia novaezelandiae) - дерева з досковидними коріннями. Інший клас формацій Нової Зеландії представляють вічнозелені ліси, що полягають із південних буків (Nothofagus). Між ними й субтропічними хвойно-широколистяними лісами є ряд перехідних типів, обумовлених ґрунтовими й кліматичними умовами. Характерні п'ять видів південного бука й безліч його гібридних форм. Вічнозелені букові ліси поширені в горбкуватих й низькогорних районах (до висоти 1200 м) Північного острова й на північно-заході ( до висоти 1000 м) Південного острова.

2. Сучасна територіальна структура ПРП, регіональні відмінності в розміщенні та рівнях забезпеченості ресурсами

Африка. Незважаючи на те, що на долю Африки доводиться всього 16 відсотків світової лісової площі, за період з 2000 по 2005 роки вона втрачала приблизно по 4 мільйони гектарів лісу в рік, що приблизно рівно однієї третини площі збезлісених територій у світі. Найбільш значна втрата лісів відзначається в країнах з порівняно великою площею лісів. Дотепер перехід на маломаштабне перманентне сільське господарство було основним фактором втрати лісів, однак інвестиції у великомасштабне сільське господарство в майбутньому можуть перетворитися в головну причину збезлісіння.[21].

Втрата лісів, швидше за все, продовжиться зі збереженням поточних темпів. Ріст попиту на продовольство й енергоносії й підвищення цін на них будуть збільшувати ситуацію, особливо в міру того як збільшення інвестицій в інфраструктуру буде стимулювати появу нових областей.

Природні ліси продовжують залишатися головним джерелом запасів деревини. За даними Міжнародної організації по тропічній деревині (ITTO, 2006), стійке керування відзначалося лише приблизно в 6 відсотках природних тропічних продуктивних лісів, що входять у постійні лісові володіння десяти африканських держав-членів організації. Кодексам правил вирубки й лісозаготівлі зі зниженим рівнем впливу ще має бути знайти широке застосування; на мінімальному рівні залишаються й інвестиції у відновлення вирубаних площ.

Глобальна заклопотаність заготовками деревини на територіях зі стійким керуванням стимулює введення в Африці сертифікації. При цьому масштаби сертифікації залишаються низькими через високі операційні витрати.

Рис. 2 Обсяг лісових ресурсівАфрики

З урахуванням імовірності здійснення сценарію «звичайного розвитку» очікується, що прогрес у реалізації стійкого управління лісами буде повільним, в основному через наступні фактори:

· у цілому несприятливий інвестиційний клімат;

· строгі інституціональні, фінансові й технічні обмеження, що перешкоджають здатності органів керування лісовим господарством регулювати концесії заготовки, які нерідко ростуть такими швидкими темпами, що органі державного керування не в змозі забезпечити дотримання правил і норм і повною мірою одержати потенційні доходи;

· незаконна діяльність і корупція;

· політика, а також інституціональні, технічні й економічні перешкоди, що обмежують більш широкий перехід до общинного керування лісами; тенденція передавати тільки деградовані ліси місцевим громадам, у яких немає інвестиційного потенціалу для їхнього відновлення.