Міжнародна фінансова корпорація (МФК) - міжнародна фінансова установа, що входить до структури Світового Банку, але юридичне та фінансове незалежна від нього. Корпорація була створена у 1956 р. з метою сприяння розвитку приватного сектора в економіці. Зараз вона являє собою фінансовий інститут з внесками 147 країн. Окрім власних коштів, МФК для реалізації програм та проектів залучає міжнародний банківський капітал.
Високий міжнародний авторитет МФК дозволяє їй залучати капітал під найбільш низькими відсотками (7,5-8%). Маржа, яку стягує корпорація при наданні кредиту, становить 0,5%.
На даний момент МФК - найбільший інвестор у Центральній та Східній Європі: вона фінансує у цьому регіоні світу більше 40 проектів на суму понад 1,5 млрд. доларів.
Міжнародна фінансова корпорація, як правило, кредитує до 25% вартості нових інвестиційних проектів, а також до 40% вартості проектів по модернізації. Найбільша сума, яку вона може інвестувати із власних коштів, - 70 млн. доларів. Прийнявши рішення про патронаж, МФК може залучити кредити з інших джерел.
Фінансових гарантій з боку урядів МФК не вимагає, проте хоче мати тверду впевненість, що проект, який реалізується, сприятливо вплине на економічне становище країни, а не тільки фірми, що одержує кредит. При цьому МФК наполягає, щоб частину готової продукції дана фірма продавала за валюту. Таке правило може видатися, на перший погляд, занадто жорстким, проте його дотримання, на думку керівництва МФК, повинно слугувати доказом високої якості майбутніх виробів.
При реалізації проектів корпорація надає технічну та консультативну допомогу.
Міжнародною фінансовою корпорацією (МФК), членом якої Україна є з 1993р., вкладено у вітчизняну економіку близько 295 млн. дол. США. Понад половину цих коштів спрямовано на реалізацію проектів зі створення мережі автозаправних станцій, розвитку складської інфраструктури й логістики та виробництва керамічної плитки.
Серед найзначніших клієнтів – концерн «Сандора», якому МФК надала кредит для розширення та модернізації виробництва соків і напоїв, а також мережа будівельних гіпермаркетів «Нова лінія» - для будівництва нових торгових центрів.
У вересні 1993р. Україна приєдналася до Конвенції про заснування Багатостороннього агентства з гарантування інвестицій (БАГІ) й отримала кредит близько 50 млн. дол. США.
Зокрема, агентство гарантувало надання кредиту «Райффайзенбанк Україна» на суму близько 20 млн. дол. США на збільшення обсягів кредитування українських підприємств-експортерів.
Міжнародний центр урегулювання інвестиційних суперечок (МЦВІС) – самостійна міжнародна організація, заснована у межах Конвенції з урегулювання інвестиційних суперечок між державами та їх громадянами, яку Україна підписала та ратифікувала.
МЦВІС надає консультаційні послуги, досліджує і публікує законодавчі матеріали про іноземні інвестиції. Він сприяє розширенню припливу іноземних інвестицій в Україну, забезпечуючи умови для врегулювання й арбітражного розгляду спірних питань між урядами та іноземними інвесторами.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) є міжнародним інститутом з капіталом 10 млрд.екю. Членами Банку є 60 країн. У його роботі беруть участь Європейське економічне співтовариство (ЄЕС) та Європейський інвестиційний банк, представники яких входять до Ради Директорів. ЄБРР розпочав операції у квітні 1991 р. Штаб-квартира ЄБРР розташована в Лондоні.
Банк має два оперативні департаменти: "Діловий (комерційний) Банк" та "Банк розвитку". Через "Діловий Банк" здійснюється фінансування проектів приватних підприємств та тих, що приватизуються,. "Банк розвитку" фінансує проекти розвитку інфраструктури ринкової економіки, у тому числі й у банківській сфері.
Пріоритетними напрямками діяльності Банку є: пайові капіталовкладення, надання консультацій, позик для реалізації проектів, пов'язаних з розвитком демократичних інститутів та ринково орієнтованих економік, сприяння розвитку приватного підприємництва у країнах Центральної та Східної Європи.
Не менше 60% коштів, що надаються Банком цим країнам, адресується підприємствам приватного сектора та на реалізацію програм приватизації державних підприємств. Значна увага приділяється Банком вирішенню екологічних проблем.
Спектр послуг, що надаються Банком, включає фінансування програм та проектів, надання довгострокових позик (максимальні строки - 10 років для комерційних підприємств та 15 років для проектів по інфраструктурах), акціонування, надання гарантій та страхування, за винятком гарантій по експертних кредитах та зобов'язань по страховій діяльності. Обсяг коштів, що надаються Банком на здійснення проекту або програми, як правило, не перевищує 35% їх вартості.
Банк надає прямі позики або інвестиції на суму не менше 5 млн. екю; переведення таких сум банк може здійснювати через фінансових посередників. Виплати по них розраховуються на базі ринкової вартості кредитних ресурсів. Звичайно банк не приймає валютний ризик на відшкодування.
При наданні позик комерційним підприємствам Банк не вимагає урядових гарантій, але обов'язковою вимогою Банку є повне повернення позикових коштів. Причому, сума платежу містить у собі виплати, пов'язані з ризиком банку при наданні позики.
В окремих випадках Банк може запропонувати фінансові консультації, навчання, технічну допомогу. З цією метою ЄБРР співпрацює з різними консультантами та фінансовими радниками, які працюють у країнах Центральної та Східної Європи.
Банк приймає для фінансування проекти, які роблять внесок у:
- розвиток приватного сектора;
- практичну приватизацію державних підприємств;
- підтримку прямих іноземних інвестицій;
- створення та зміцнення фінансових інститутів;
- реконструкцію індустріального сектора;
- створення сучасної інфраструктури приватного сектора та ринкової економіки;
- сприяння малим та середнім за розмірами підприємствам;
- вирішення питань екології.
Членство України в Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) має потенційно суттєве значення для сприяння іноземному інвестуванню.
ЄБРР є найбільшим зарубіжним фінансовим інвестором в Україні. Він інвестував в Україну понад 2,2 млрд. дол. США, найбільше – у фінансовий її сектор (22%), агропромисловий комплекс (16%), транспорт (14%) та паливно-енергетичний комплекс (9%).
Крім того, ЄБРР і Кабінет Міністрів України підписали угоду про збільшення інвестицій банку протягом 2007–2009 років в український державний і муніципальний сектори.
Вона передбачає фінансування транспорту і зв'язку. Кошти спрямовуватимуться на оновлення залізничного рухомого складу, розвиток інфраструктури портів і регіональних аеропортів та на модернізацію аеронавігаційної системи України.
ЄБРР має намір взяти участь у розвитку логістичних центрів «Укрпошти», цифрового телебачення в Україні та модернізації аеронавігаційної системи. В енергетиці банк інвестує проекти високовольтних ліній електропередач, а також будівництво Канівської гідроакумулюючої електростанції і реконструкцію розподілю вальних мереж у Криму. У нафтогазовидобувній галузі разом із компаніями НАК «Нафтогаз Україна», ДП «Укртрансгаз» і АТ «Укртранснафта» візьме участь у проектах установки нових компресорних станцій, реконструкції підземних газових сховищ, будівництві резервуарів на нафтових терміналах тощо.
ЄБРР інвестуватиме також муніципальні проекти, пов'язані з центральним опаленням, каналізацією та енергозберігаючими технологіями на підставі муніципальних гарантій у Києві та інших містах України.
Крім того, ЄБРР придбав 5,2% акцій компанії «Кадоган Петролеум», яка фінансуватиме розвідку та розробку глибоких газових родовищ у Полтавській області й на сході України. Загальна сума фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку для державного та муніципального секторів на час, для якого розроблена програма, становить близько 1 мільярда євро.
Україні належить значна частка акцій Чорноморського банку торгівлі та розвитку (ЧБТР), яка становить у статутному його фонді 13,5%. У червні 2000р. цей банк активно фінансував українські проекти в енергетиці, насамперед – у реконструкції мереж транзиту енергоносіїв, у телекомунікаційному секторі, комунальній інфраструктурі, розвиткові торгівлі з країнами Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС).
Значну інвестиційну і кредитну підтримку вітчизняним підприємствам надають в Україні кілька міжнародних фондів й агенцій експортного кредитування, серед яких Фонд підтримки підприємництва в нових незалежних державах WesternNISEnterpriseFund, Фонд «Україна», Німецько-український фонд (НУФ), Фонд Відродження Джорджа Сороса, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Фонд підтримки підприємництва в нових незалежних державах почав діяти в Україні з 1994р. Пріоритетні галузі – переробка сільськогосподарської продукції, виробництво і переробка харчових продуктів, виготовлення запчастин для автомобілів, а також – пакувальних і будівельних матеріалів.
Він вкладає кошти в компанії, що перебувають у стадії розвитку та мають стабільне фінансове становище, а також перспективи подальшого розвитку. Кінцева його мета – продаж своєї частки акцій «розкрученої» компанії за значно вищою ціною. Фінансові вливання, надані фондом, оцінено сумою від 500 тис. дол. США до 5 млн. дол. США.