МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
АЗОВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ УПРАВЛІННЯ
ЗАПОРІЗЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
Кафедра економіки і менеджменту
КУРСОВА РОБОТА
З МІКРОЕКОНОМІКИ
на тему:
"Аналіз впливу непрямого цінового регулювання на ринкову рівновагу"
Виконала: студентка 203-б групи
факультету управління
Ільїна Таміла Олександрівна
Науковий керівник:
к.е.н. доц. Несторенко Т.П.
Бердянськ - 2009
Зміст
Вступ
Розділ 1. Основні форми непрямого цінового регулювання ринкової рівноваги та їх наслідки
1.1 Процес утворення ринкової ціни та його роль в ринковій економіці
1.2 Механізм впливу непрямих податків на ринкову рівновагу
1.3 Механізм впливу субсидій та імпортного мита на стан ринкової рівноваги
Розділ 2. Аналіз непрямого цінового регулювання ринкової рівноваги
2.1 Правові основи регулювання цін та впливу на ціноутворення з боку держави
2.2 Аналіз наслідків надання субсидій виробникам вітчизняного біопалива
2.3 Аналіз впливу підвищення акцизу на тютюнові вироби на ринкову рівновагу
2.4 Аналіз зміни акцизів та мита на автомобілі на ринкову ситуацію
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Державне регулювання - комплекс форм і засобів централізованого впливу на розвиток економічних об’єктів і процесів з метою стабілізації та пристосування існуючої економічної системи до умов, що змінюються, зокрема пристосування економічних відносин і господарського механізму до законів та потреб розвитку продуктивних сил.
Свої регулюючі функції держава виконує, застосовуючи різноманітні методи і форми впливу на економіку. Виділяють адміністративні методи (прямі) та економічні (непрямі) державного регулювання.
Держава може втручатися у ціноутворення у формі прямого регулювання: встановлення фіксованих цін на найважливіші товари, граничного їх рівня або граничного коефіцієнта їх підвищення, заміна режиму вільного ціноутворення на деякі товари державним регулюванням, заморожування цін на певний строк. Пряме їх регулювання, звичайно, переважає на початковому етапі створення ринку, коли його регулююча здатність ще недостатньо розвинута: у кризовій ситуації; при високих рівнях інфляції.
Опосередковане регулювання здійснюється шляхом планування, прогнозування, фінансування, бюджетного регулювання, системи оподаткування, кредитування, грошової політики, політики прискореної амортизації, цінової, промислової, інвестиційної політики, обліку і контролю та ін.
Основними інструментами впливу держави на процес ринкового ціноутворення є система оподаткування і декретування рівня ціни.
Основна мета даної курсової роботи полягає у вивченні особливостей впливу непрямого цінового регулювання державою ринкової рівноваги.
Об’єктом курсової роботи є система непрямого цінового регулювання економіки.
Предметом роботи є економічні відносини, які виникають у процесі державного регулювання економіки.
Завдання роботи:
дослідити особливості політики державного регулювання економіки;
визначити основні функції державного регулювання економіки;
проаналізувати національні особливості державного регулювання економіки.
При написанні курсової роботи було використано наступні методи дослідження: абстракція, аналіз, індукція, спостереження, відбір фактів, економіко-математичний, графічний методи.
Розділ 1. Основні форми непрямого цінового регулювання ринкової рівноваги та їх наслідки
1.1 Процес утворення ринкової ціни та його роль в ринковій економіці
Реальна ціна на ринку і фактичний обсяг продажу визначаються взаємодією попиту та пропонування (покупців і продавців). Щоб показати цю взаємодію, об’єднаємо криві попиту та пропонування на одному графіку. Цей характерний графік називають «хрестом Маршалла» або «ножицями Маршалла» [1].
Обидві криві перетнуться в точці кількісно-цінової рівноваги Е. у цій точці обсяг попиту дорівнює обсягу пропонування. Ціна, за якою попит і пропонування збігаються, називається рівноважною ціною (Р*), а обсяги попиту та пропонування – рівноважним обсягом (Q*). Оскільки мова йдеться про ринок певного товару, ця рівновага називається частковою рівновагою.
Умовою часткової рівноваги є: QD = QS.
Ринковий механізм – це тенденція ціни на вільному ринку змінюватись доти, доки ринок не досягне рівноваги. У точці рівноваги відсутні як дефіцит, так і надлишок товарів, отже зникають чинники, які спричиняють зміну ціни.
Ринок не завжди перебуває у стані рівноваги, але завжди існує тенденція до вирівнювання обсягів попиту і пропонування. За незмінності інших детермінант точка рівноваги є стійкою, і ринок повсякчас повертається до неї.
Існує декілька моделей механізму встановлення ринкової рівноваги, які базуються на різних припущеннях і мають різне теоретичне та практичне значення.
Р
P1
P*
P2
Q1D Q1S Q* Q2D Q2S Q
Рис.1.1. Утворення ринкової рівноваги
Якщо початкова ціна Р1 є вищою від рівноважної, на ринку утворюється надлишок пропонування (QS1 > QD1). Не всі продавці знайдуть покупців, товарні запаси зростатимуть. У цьому випадку спочатку деякі продавці, а потім і решта почнуть пропонувати продукцію за більш низькими цінами. Це буде тривати доти, доки не буде досягнута ціна рівноваги Р*, за якої інтереси покупців щодо купівлі та інтереси продавців щодо продажу товарів співпадуть.
Якщо початкова ціна Р2 є нижчою за рівноважну, на ринку утворюється дефіцит пропонування (QD2 > QS2). деякі з покупців погодяться придбати товар за вищою ціною. Ланцюгова реакція підвищення ціни, спричинена конкуренцією покупців, триватиме, доки ціна не досягне рівноважної. Таким чином самі дії покупців і продавців спрямовують рух ціни в напрямку до рівноваги.
В реальному житті кількість куплених товарів завжди дорівнює кількості проданих за будь-якої ціни, але це не означає, що ринок знаходиться у рівновазі за будь-якого рівня ціни. Наприклад, за низькою ціною покупці хотіли б купити багато, але продавці продають значно менше, тому обсяг купівлі-продажу буде дорівнювати обсягу пропонування.
Ринковий механізм є само регульованим, самодостатнім. Відновлення ринкової рівноваги відбувається автоматично, без будь-якого зовнішнього для системи втручання. Разом з тим, в реальному житті у функціонування ринкового механізму іноді втручається держава або інші інституції, що спричиняє відхилення цін від рівноважного рівня[1].
1.2 Механізм впливу непрямих податків на ринкову рівновагу
Розглянемо на прикладі виробників. Виробники розглядають податки як збільшення витрат виробництва, що за інших умов означає скорочення пропонування, крива пропонування зміщується ліворуч на величину податку[5]. Зміщення кривої пропонування залежить не тільки від величини податку, але й від способу його стягнення.
Рис.1.2. Вплив податку з одиниці товару на ринкову рівновагу
Податок може стягуватись як певна сума з одиниці товару або як відсоток до ціни товару. У випадку податку як суми з одиниці товару (введення акцизу) крива пропонування зміщується паралельно до початкової на величину податку (Т) по вертикалі, тому що зараз кожна одиниця проданої продукції обходиться виробнику на Т гр. од. дорожче. Точка рівноваги зміщується з Е0 до Е1.
У точці нової рівноваги ціна пропонування РS, яка визначає виторг продавців, відрізняється від рівноважної – ціни попиту РD, за якою купують товар покупці, на величину податку:
P1 - PS = T,
де Т – величина податку на одиницю товару.
У всіх випадках, коли попит чи пропонування змінюються на абсолютну величину, відбувається паралельне зміщення відповідних кривих.
Зміни рівноважних цін та обсягів відбуватимуться і у випадку відсоткових змін у попиті і пропонуванні. Відмінність полягає у тому, що зміщення кривих попиту та пропонування будуть іншими.
Рис.1.3. Вплив відсоткового податку на ринкову рівновагу
Наприклад, якщо попит зросте на 20% за незмінного пропонування, це означатиме, що за кожного значення ціни обсяг попиту покупців стане більшим за попередній на відповідну величину. Крива попиту змінить кут нахилу. У точці нової рівноваги Е1 матимемо збільшення і рівноважної ціни, і рівноважного обсягу.
Іншим є вплив відсоткового податку. Коли податок стягується як відсоток від ціни товару, крива пропонування також зміщується ліворуч, але не паралельно до попередньої. У цьому випадку змінюється і точка перетину кривої пропонування з відповідною віссю, і кут її нахилу, оскільки має місце непропорційне зростання рівнів цін для різних обсягів пропонування – менше для цін, що відповідають меншим обсягам пропонування, більше – для цін, що відповідають більшим обсягам пропонування[5].
Як і у випадку податку з одиниці товару, ціна пропонування РS відрізняється від рівноважної – ціни попиту PD.
Зміни параметрів ринкової рівноваги можуть відбуватись в результаті втручання держави. Дія таких чинників як податки і субсидії охоплює широкий спектр економічної діяльності суб’єктів. Метою встановлення та зміни податків є держання податкових надходжень до державного чи місцевого бюджетів.
1.3 Механізм впливу субсидій та імпортного мита на стан ринкової рівноваги
Розмір мита на товар може бути вищим від тарифної ставки, що застосовується в більшості випадків. Це може відбутися в результаті застосування до цього товару "антидемпінгових заходів" або "компенсаційних заходів". Антидемпінгові мита стягуються за вимогою вітчизняних виробників у відповідь на дії іноземних торговців, що в країні-імпортері вважаються "демпінгом". Під "демпінгом" звичайно розуміють продаж товару за ціною, нижчою від тієї, за якою той самий або подібний товар продається в країні експорту ("справедлива ціна "). "Компенсаційні" мита стягуються у відповідь на допомогу, яку інша країна надає своїм виробникам, щоб штучно домогтися їхньої більшої конкурентоспроможності на зовнішньому ринку (так звані субсидії) [3].