Смекни!
smekni.com

Характеристика технологічних процесів на виробничому піприємстві (стр. 5 из 7)

Послідовність дій на поопераційних картах показується відпові­дним розміщенням символів на вертикальних лініях, що відобра­жають перебіг виробничого процесу. Матеріал, як покупний, так і оброблений на даному підприємстві, відображається горизонталь­ними лініями, які «живлять» вертикальні лінії процесу. На вертикаль­них лініях показують послідовність тільки технологічних та контроль­них операцій. Приклад поопераційної карти наведений у додатку 2.

На основі поопераційної карти виробничого процесу розроб­ляється маршрутна карта, яка дає уявлення про послідовністьусіх основних і допоміжних операцій даного виробничого проце­су. Маршрутна карта виробничого процесу характеризує просторово-часові умови реалізації поопераційної карти і містить відомості про операції транспортування, зберігання, затримки в русі матеріалу, а також додаткові дані, що необхідні для аналізу, наприклад, необхідний час та відстань.

Існують два різновиди маршрутних карт виробничого проце­су: 1) карта, що характеризує виробничий процес як ряд дій, які здійснюються над матеріалом; 2) карта роботи оператора, що ха­рактеризує виробничий процес як дії, які ним виконуються.

Таблиця 1.2

Перелік питань, що сприяють поліпшенню процесу

Питання Постійне наступне питання Можливі заходи
Що є метою роботи? Чому? Усунення непотрібних дій
Де вона має викону­ватися? Чому? Суміщення або зміна місця
Коли вона має вико­нуватися? Чому? Суміщення або зміна часу ви­конання або послідовності
Хто її повинен вико­нувати? Чому? Суміщення операцій або замі­на виконавця
Як вона має викону­ватися? Чому? Спрощення або поліпшення методу роботи

Маршрутна карта дає змогу зіставляти спроектовані та існую­чі методи роботи. Під час аналізу виробничого процесу задають­ся послідовно поставлені питання і розглядаються можливі захо­ди щодо поліпшення процесу (табл. 1.2).

У всіх випадках, коли транспортування має велике значення, на додаток до маршрутної карти виробничого процесу складається маршрутна схема виробничого процесу. Вона являє собою ескізний план площ та будівель, що показує, де відбуваються всі дії, які зазначені на маршрутній карті виробничого процесу. При цьому всі дії позначаються однаково в обох картах, напрям руху вказується стрілками. Зворотні або повторні рухи в одному напрямі показуються окремими лініями. Використання схеми дає змогу по­ліпшити планування устаткування і виробничих площ.

2.2.Організаційні типи виробництва

Можливості розвитку виробничої системи, удоскона­лення процесів виробництва, їх спеціалізація та кооперування, ефективність використання живої праці та устаткування значною мірою залежать від структури та обсягів продукції, що випуска­ється, широти та сталості її номенклатури. Залежно від цих чин­ників робочі місця, дільниці, цехи та промислові підприємства поділяються на кілька організаційних типів. Основоположною ознакою поділу виробництва на організаційні типи є рівень спе­ціалізації робочих місць, який кількісно вимірюється за допомо­гою коефіцієнта закріплення операцій.

Коефіцієнт закріплення операцій (К30) являє собою відношен­ня кількості всіх різноманітних технологічних операцій, що ви­конуються або мають виконуватися протягом місяця на даному робочому місці, до кількості робочих місць:

К30 =

,

де n— кількість найменувань деталей, що обробляються на ро­бочому місці, дільниці, у цеху;

mi— кількість операцій, що проходить i-та деталь у процесі обробки на робочому місці, дільниці, у цеху;

РМmj— кількість робочих місць на данійj-й операції, дільни­ці, у цеху.

Організаційний тип виробництва може визначатися показни­ком рівня серійності (Кс):

Kc =
.

Показник рівня серійності (Кс) обернений коефіцієнту закріп­лення операцій (К30). Для масового виробництва його розмір ста­новить 0,8... 1, для серійного–0,2...0,8 і для одиничного — < 0,2.

Організаційний тип виробництва може визначатися через:

• коефіцієнт серійності

Kc =

шт ср

де τ – такт випуску виробів, хв/шт.; τ = Феф : Nj;

Фeф– ефективний фонд часу роботи робочого місця, дільниці, цеху за певний період, хв/міс.;

Nj— обсяг випуску деталей (виробів) j-ї номенклатури за від­повідний період;

Tшт ср – середній штучний час по операціях технологічногопроцесу, хв.

Tшт ср =

,

де Тшті – штучний час на і-й операції технологічного процесу;

m – кількість операцій;

• коефіцієнт масовості

Км =

.

Тип виробництва — це класифікаційна категорія комплексної характеристики організаційно-технічного рівня виробництва, яка зумовлена широтою номенклатури, регулярністю, стабільністю та обсягом випуску продукції, а також формою руху виробів по робочих місцях.

Тип виробництва визначає структуру підприємства І цехів, характер завантаження робочих місць та руху предметів праці в процесі виробництва. Кожний тип виробництва має свої особ­ливості організації виробництва, праці, технологічних процесів і устаткування, що застосовуються, складу і кваліфікації кадрів, а також матеріально-технічного забезпечення. Конкретний ор­ганізаційний тип виробництва визначає особливості формуван­ня системи планування, обліку та оперативного управління процесами.

Розрізняють три основні типи виробництва: одиничне, серійне, масове.

Одиничне виробництво характеризується широкою номенкла­турою виробів, малим обсягом їх випуску на робочих місцях, які не мають певної спеціалізації.

Серійному виробництву властива обмежена номенклатура ви­робів, що виготовляються періодично повторюваними партіями, і порівняно великий обсяг випуску.

Масове виробництво характеризується вузькою номенклатурою і великим обсягом випуску виробів, що виготовляються безперервно протягом тривалого часу.

Порівняльна техніко-економічна характеристика організаційних типів виробництва наведена у додатку 1.

Для одиничного типу виробництва характерне розроблення укрупнених технологічних процесів і нормативів, у яких зазна­чаються міжцеховий технологічний маршрут та необхідне устат­кування. Уточнення і доопрацювання технологічних процесів здійснюється в цехах і на робочих місцях, що потребує високої універсальної кваліфікації робітників. Устаткування, інструмент і пристосування переважно універсальні. Його габарити і кінема­тичні можливості мають забезпечувати виконання різноманітних робіт даного профілю. Устаткування розташовується за однотип­ними групами. Робочі місця, що не мають закріплених за ними операцій, завантажуються різноманітними операціями без певної почерговості. Коефіцієнт закріплення операцій не регламентуєть­ся і може бути більше 40.

Підприємства з одиничним типом виробництва спеціалізуються на виготовленні продукції обмеженого споживання за оригіналь­ною конструкцією і замовленими властивостями.

За серійного типу виробництва вироби випускаються серіями, деталі обробляються партіями з певною, заздалегідь установле­ною періодичністю.

Під серією розуміється кількість конструктивно і технологічно однакових виробів, що запускаються у виробництво одночасно або послідовно.

Однорідність конструктивно-технологічних рішень у виробах сприяє створенню великої кількості уніфікованих деталей, які розподіляються для постійного або періодично повторюваного виготовлення за певними робочими місцями.