МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ВІДКРИТИЙ МІЖНАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ «УКРАЇНА»
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «Державне регулювання економіки»
на тему „Загальнодержавні податки і збори в Україні. Податкові пільги в державному регулюванні економіки”
варіант № 28
ВиконалаСтудентка Цапкова О.О.заочного відділення3-го курсу групи ФСН – 42Викладач_______________ |
2006 рік
ЗМІСТ
Вступ……………………………………………………………………………...3
1. Визначення загальнодержавних податків і зборів…………………………..3
2. Загальнодержавні податки і збори, що справляються в Україні…………...4
3. Податкові пільги в державному регулюванні економіки………………….12
Висновки………………………………………………………………………...14
Список використаної літератури.........................................................................15
Вступ.
Головним інструментом мобілізації фінансових засобів для покриття державних витрат є загальнодержавні податки і збори. Державне регулювання за допомогою податків і зборів залежить від типу податкової системи, податкових ставок, а також видів та розмірів податкових пільг. Податки в державному регулюванні економіки мають дві ролі :
- головне джерело фінансування державних витрат;
- інструмент регулювання.
Так як у задачу державних бюджетних органів входить не тільки обкладання податком джерело прибутків, але й створення тонкого механізму впливу на господарську діяльність.
В державному регулюванні економіки податкові пільги, також, відіграють значну роль у завдяки тому, система пільг є своєрідним орієнтиром для юридичних і фізичних осіб під час вибору ними сфери діяльності, форми одержання доходів, пільги зменшують податковий тиск на платників. Завданням податкових пільг є рівність в галузі оподаткування, виходячи з матеріального становища суб’єкта оподаткування. Пільги надаються на окремий податок або збір і в залежності від обставин, які визначають тип пільги - це звільнення від податку в повному обсязі або часткове.
1. Визначення загальнодержавних податків і зборів
Під загальнодержавним податком і збором до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду , здійснювати платниками у порядку на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Платниками є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори.
Об’єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг) , вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об’єкти, визначені законами України про оподаткування.
2. Загальнодержавні податки і збори, що справляються в Україні, їх визначення
1)Податок на додану вартість – непрямий податок на додану вартість, який створюється на всіх стадіях виробництва і обігу, він включається у вигляді надбавки в ціну товару, робіт і послуг і повністю сплачується кінцевим споживачем товарів та послуг. ПДВ носить фіскальний характер.
Об’єктами оподаткування виступають:
- Операції по оплаті вартості послуг по договорах оперативної оренди (лізинг)
- Операції по передачі права власності на об’єкт застави (з продажу товарів, послуг, робіт на території України, операції з ввозу товарів в Україну, операції з вивозу товарів, робіт, послуг за межі України)
Ставка ПДВ = 20 %
Податкове зобов’язання – це загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному періоді. Податковий кредит – це сума, на яку платник податку має право зменшувати податкове зобов’язання. Для визначення суми для внесення для бюджету суб’єкт оподаткування заповнює податкову декларацію з ПДВ.
2) Акцизний збір – непрямий податок на споживачів (одержувачів) окремих товарів, визначених законом як підакцизні, що стягуються з них (споживачів) під час здійснення оборотів з продажу таких товарів на митну територію України.
Платниками акцизного збору є :
- суб’єкти підприємницької діяльності, а також їх філії та відділення – виробники підакцизних товарів на митній території України;
- нерезиденти, які здійснюють виготовлення підакцизних товарів на митній території України;
- Будь-які суб’єкти підприємницької діяльності, які імпортують на митну територію України підакцизні товари;
- Фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які ввозять або пересилають підакцизні речі та предмети на митну територію України;
- Юридичні чи фізичні особи, які купують або одержують підакцизні товари у податкових агентів.
Акцизний збір нараховується лише один раз і платниками його виступають або виробники підакцизних товарів, або суб’єкти, що імпортують підакцизні товари. Для імпортованих товарів об’єктом оподаткування є митна вартість завезених товарів з урахуванням митних зборів і мита. Ставка акцизного збору встановлюється : тверді ставки, у відсотках і в євро.
3)Податок на прибуток підприємств визначається як сума скорегованого валового доходу – сума валових витрат підприємства – суму амортизаційних відрахувань.
Основна ставка податку на прибуток = (оподатковуваний прибуток*30%)/100%.
Ставки оподаткування:
1. Базова ставка 25%.
2. 15 % - суми будь-яких виплат з доходів резидентів на користь нерезидентів з джерелом їх походження з України. Ставка діє на суми доходів нерезидентів у вигляді страхових внесків, платежів, премій від перестрахування ризиків на території України.
3. 50 % від базової ставки – оподатковується прибуток від реалізації інноваційного продукту, заявленого в інноваційних центрах.
4. 6 % - діє ставка від суми доходів нерезидентів, які виплачуються резидентами за фрахт транспортних засобів. Діє також на доходи, отримані страховиком в разі дострокового розірвання договору зі страхування життя.
5. 3 % - діє на валові доходи від страхової діяльності страховиків-резидентів, крім страхування ризиків життя.
Платниками податку є:
- резиденти – суб’єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку;
- нерезиденти – фізичні та юридичні особи, створені в будь-якій організаційно-правовій формі, які отримують доходи з джерелом їх походження з України;
- НБУ та його установи;
- Управління залізниці від господарської діяльності залізничного транспорту;
- Установи пенітенціарної системи (тюрми, колонії).
4)Податок на доходи фізичних осіб (особистий податок)- це форма прямого оподаткування , при якій податком обкладається доход податкоплатника. Платники:
- громадяни України та іноземні громадяни
- особи без громадянства, які проживають в Україні неменше 183-х днів.
Види особистих податків: традиційний, на прибуток, на надприбуток,
подоходний.
Ставка подоходного податку . Доходи фізичних осіб, одержані за договорами цивільно-правового характеру в Україні оподатковуються за ставкою 13 %.
Об’єкти оподаткування:
- громадяни, які постійно проживають в Україні. Доход отриманий із різних джерел як на території України так і за її межами
1. Доходи отримані за місцем основної роботи.
2. Доходи отримані за сумісництвом.
3. Доходи від підприємницької діяльності
- громадяни, які не мають постійного проживання в Україні, доход отриманий із джерел на території України.
5)Мито, що стягується митницею, являє собою податок на товари та інші предмети, які переміщуються через митний кордон України.
Види і ставки мита:
1. За напрямком руху товару
- ввізне, нараховується на товари та інші предмети при їх ввезенні на територію України, є диференційованим;
- вивізне нараховується на товари та інші предмети при їх вивезенні.
2. За способом нарахування:
- адвалерне, що нараховується у відсотках до митної вартості товарів та інших предметів, які обкладаються митом;
- специфічне, що нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів та інших предметів, які обкладаються митом;
- комбіноване, що поєднує обидва ці види митного обкладення.
3. За періодом застосування:
- загальної дії
- сезонне, на окремі товари та інші предмети на строк не більше чотирьох місяців з моменту їх встановлення.
4. За ступенем заохочення імпорту:
- преференціальні, мита, які встановлюються державою для створення особливого сприятливого режиму для однієї або декількох держав при ввезенні всіх чи окремих груп імпортованих товарів;
- пільгові- створюють режим найбільш сприятливого до імпорту товарів із країн і економічних союзів з якимим Україна уклала угоду про вільну торгівлю або торгівельно-економічні кгоди.
- Повні, застосовуються до всіх товарів або предметів, які ввозяться на митну територію України.
5. За принципом обмеження імпорту:
- Спеціальні мита, застосовується як засіб захисту українських виробників;
- Антидемпінгове, якщо з митної території України вивозяться товари за ціною нижчою за ціни інших експортерів;
- Компенсаційне, у разі вивезення за межі митної території України товарів для виробництва, переробки продажу, транспортування, експорту або споживання яких безпосередньо або опосередковано надавалася субсидія, якщо таке вивезення заподіює шкоду.
6)Державне мито – грошовий збір, який знімається у судових та арбітражних органах державного нотаріату.
Платник - юридичні і фізичні особи за послуги надані судовими, нотаріальними та іншими державними органами та видачу документів.