Банки проводять взаємну торгівлю у фінансових центрах світу. Через різницю у часі між часовими поясами та звичайним робочім розкладом велика частка міжбанківської торгівлі приходиться на операції одного національного банку.
Однак котирування між банками у різних частинах світу завжди можливе завдяки існуванню електронної системи. Саме тому більшість банків у додаток до операцій на внутрішньому ринку приймають участь в роботі закордонних ринків.
Великі банки мають на декількох основних ринках відділення що займаються торгівлею іноземною валютою:
- європейські банки – в інших європейських країнах, у США та Азії;
- американські банки – в Європі та Азії;
- азіатські банки – в Європі та США.
У Лондоні та Нью-Йорку банки проводять переговори про більшу частину їх торгівельного об’єму через незалежних брокерів, які отримують комісійні від укладених ними угод.
У деяких країнах, наприклад у Франції, частина операцій з обміну іноземної валюти здійснюється у офіційному операційному залі шляхом відкритого пропонування цін. Існуючі на момент закриття ціни публікуються у якості офіційних цін даного дня.
3 ВАЛЮТНИЙ КУРС
На валютному ринку національна валюта обмінюється на іноземні валюти інших країн. Валютний курс – це кількісне співвідношення, пропорція, в якій валюта однієї країни обмінюється на валюту інших країн. Тобто валютний курс це ціна одиниці іноземної валюти, виражена в певній кількості грошових одиниць національної валюти.
Коли ціна одиниці іноземної валюти у перерахунку на вітчизняну валюту зростає, то ми говоримо про знецінення національної валюти і навпаки.
Валютний ринок, як правило, регульований. Національний ринок регулюється центральними банками. При цьому можуть використовуватись два способи. Перший — установлення валютного коридору, тобто мінімального й максимального рівня обмінного курсу, є, по суті, напівадміністративним. Другий − участь центрального банку в торгах. При необхідності підтримання курсу національної валюти центральний банк може проводити валютніінтервенції, тобто виставляти на торги додаткову масу іноземної валюти, а при необхідності утримання курсу певної іноземної валюти, навпаки, скуповувати її. Крім того, центральний банк як емісійний центр країни може впливати на обмінні курси через регулювання грошової маси національної валюти. Обмеження обсягу національної валюти зменшує її пропозицію в обміні на іноземну й тим самим сприяє утриманню курсу. Навпаки, емісія грошей веде до розширення пропозиції національної валюти і таким чином до зниження її курсу.
Вплив на курс валют здійснюється також через систему валютного регулювання. Політика валютного регулювання кожної країни визначається її економічними інтересами в міжнародній торгівлі. Валютне регулюванняхарактеризує встановлений порядок визначення валютного курсу та його регламентування, здійснення валютних операцій суб'єктами валютного ринку (комерційними та центральним банками, юридичними і фізичними особами), порядок ввезення і вивезення іноземної та національної валюти, порядок проведення міжнародних розрахунків. Основою валютного регулювання є вплив на валютний курс. У більшості випадків кожна країна заінтересована в стабільності національної валюти, адже це забезпечує стабільність її як внутрішньої, так і зовнішньої економічної політики. Однак за певних умов може проводитися політика як на зниження (девальвація), так і на зростання (ревальвація) курсу національної валюти.
Політика зниження рівня курсу національної валюти вигідна тоді, коли в даній країні експорт переважає імпорт.
Політика на зростання курсу національної валюти доцільна тоді, коли переважає імпорт товарів і послуг. У цьому разі витрати Імпортерів на закупівлю валюти для оплати поставок у країну зменшуватимуться. Звичайно, при цьому втрачають експортери, оскільки вони отримують менше доходів. Однак перевищення імпорту над експортом веде і до перевищення виграшу імпортерів від завищеного курсу над втратами експортерів.
Сучасні типи режимів валютних курсів у світовій валютній системі включають фіксований та плаваючий режими (рис. 3.1). При фіксованому режимі (fixedrate) валютний курс фіксується до однієї валюти або "кошика" валют. Плаваючі курси (floatingrate) змінюються залежно від попиту та пропозиції на валютному ринку.
Рисунок 3.1 Схема сучасних типів режимів валютного курсу
Фіксований валютний курс – це офіційно встановлене співвідношення між національними валютами на підставі взаємного паритету.
Коливаючийся курс – це валютний курс, який вільно змінюється під впливом попиту та пропозиції.
Плаваючий валютний курс – це різновид коливаючого валютного курсу який припускає використання механізму валютного регулювання.
Система плаваючого курсу була введена на підставі рішення Ямайської конференції 1976 р. Як правило, держава накладає певні обмеження на ввіз, вивіз та пересилку національної та іноземної валюти з-за кордону та за кордон. Ці міри називаються валютними обмеженнями. Як і усі ціни в ринковій економіці, так і ціни на валюту (валютні курси) визначаються співвідношенням попиту та пропозиції.
Обсяги попиту та пропозиції на валютному ринку залежать від трьох факторів. Від обсягів взаємної торгівлі між країнами. Наприклад, чім більше торгівельний об’єм з Німеччиною тим більший попит на марку. Від масштабів інфляції та стану економіки країни. Від купівельної спроможності кожної національної валюти.
A |