Дані, які приводяться в пасиві балансу, дозволяють визначити, які зміни пройшли в структурі власного і позиченого капіталу, скільки в обороті підприємства довгострокових і короткострокових позичених коштів, тобто пасив показує, звідки взялись кошти, кому зобов’язане за них підприємство.
Фінансовий стан підприємства багато в чому залежить від того, які кошти воно має в своєму розпорядженні і звідки вони вкладені. По мірі власності використовуваний капітал підрозділяється на власний і позичений. По строку використання розрізняють капітал довгостроковий постійний, і короткостроковий.
В залежності від того на скільки оптимально відношення власного і позиченого капіталу, багато в чому залежить фінансовий стан підприємства. Обґрунтування правильної фінансової стратегії допоможе багатьом підприємствам підвищити ефективність своєї діяльності.
Як відомо, між статтями активу і пасиву балансу існує тісна взаємозалежність. Кожна стаття балансу має свої джерела фінансування. Джерелом фінансування довгострокових активів, як правило, є власний капітал і довгострокові позичені кошти.
Не виключається випадок формування довгострокових активів і за рахунок короткострокових кредитів банку.
Поточні активи формуються як за рахунок власного капіталу, так і за рахунок короткострокових позичених коштів.
В залежності від джерел формування загальну суму поточних активів (оборотного капіталу) прийнято ділити на дві частини:
1. Змінну частину, яка складена за рахунок короткострокових зобов’язань підприємства;
2. Постійний мінімум поточних активів, який формується за рахунок власного і довгострокового позиченого капіталу.Актив балансу підприємства включає такі розділи:1. Необоротні активи:- нематеріальні активи;- незавершене будівництво;- основні засоби;- довгострокові фінансові інвестиції.2. Оборотні активи:- виробничі запаси;- незавершене виробництво;- готова продукція;- дебіторська заборгованість;- грошові кошти.3. Витрати майбутніх періодів.Пасив балансу підприємства включає такі розділи:1. Власний капітал:- статутний капітал;- пайовий капітал;- резервний капітал;- нерозподілений прибуток.2. Забезпечення витрат і платежів:- забезпечення виплат персоналу;- інші забезпечення;- цільове фінансування.3. Довгострокові зобов’язання:- довгострокові кредити банків;- відстрочені податкові зобов’язання;- інші довгострокові зобов’язання.4. Поточні зобов’язання:- короткострокові кредити банків;- видані векселі;- кредиторська заборгованість;- інші поточні зобов’язання.5. Доходи майбутніх періодів.Співвідношення між окремими групами активів і пасивів балансу має важливе значення для оцінки фінансового стану підприємства.
1.3 Дохід і прибуток на підприємстві У ринкових умовах метою функціонування будь – якого підприємства є виготовлення і реалізація продукції для задоволення ринкових потреб та одержання певної суми доходу.Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначений як загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг, тобто без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів та податків з продажу (податку на додану вартість, акцизного збору).Основними чинниками, що впливають на величину виручки від реалізації продукції, є обсяг виробництва продукції, її асортимент, якість, ритмічність роботи підприємства.Доходи підприємства класифікуються за видами діяльності, що здійснюються цим підприємством. Такий підхід дає можливість враховувати особливості кожного виду діяльності, відслідковувати зміни за видами діяльності та забезпечувати інформацією для подальшого аналізу та прийняття управлінських рішень. Склад доходів підприємства поданий на рисунку 1.1.
| | |
| |
Рис.1.1. Класифікація доходів підприємства. Доходи від фінансових операцій включають:- дохід від участі в капіталі;- інші фінансові доходи.Доходи від іншої звичайної діяльності включають:- дохід від реалізації фінансових інвестицій;- дохід від реалізації основних засобів; - дохід від реалізації нематеріальних активів; - дохід від безкоштовно отриманих активів.Дохід від реалізації включає:- реалізація товарів;- реалізація готової продукції;- реалізація послуг.Дохід від інших операцій включає:- реалізація інших оборотних активів;- операційний лізинг;- операційна курсова різниця;- відшкодування раніше списаних активів. За кожним видом діяльності дохід визначається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що приводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.Водночас не визнаються доходи від інших сторін:- суми ПДВ, акцизів та інших податків, що підлягають перерахуванню до бюджету та позабюджетних фондів;- суми надходжень за договором комісії;- суми попередньої оплати продукції, товарів, робіт, послуг;- суми задатку під заставу або на погашення позики;- сума авансу в рахунок оплати продукції;- інші надходження, що належать іншим особам.Отже, якщо активи збільшуються, або зобов’язання зменшуються, але це не призводить до зростання власного капіталу, дохід не визнається. На рівні господарчого суб’єкта виникає ціла система прибутків: валовий (балансовий прибуток), прибуток від реалізації основних фондів і іншого майна підприємства, прибуток по позареалізаційних операціях, чистий прибуток. Крім того, розрізняють прибуток, оподатковуваний податком, і прибуток, не оподатковуваний податком.Прибуток — це частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкодування усіх витрат, пов’язаних з виробництвом, реалізацією продукції та іншими видами діяльності.
Розрізняють такі основні види прибутку:
1. Валовий (балансовий) прибуток — розраховується як різниця між чистим доходом від реалізації продукції і собівартістю реалізованої продукції.
Валовий прибуток може бути зменшений на величину супутніх платежів:
- податок на майно;
- податок з власників транспортних засобів;
- плата за землю;
- утримання дошкільних закладів тощо.
2. Операційний прибуток - це балансовий прибуток, скоригований на різницю інших операційних доходів та операційних витрат.
Інші операційні доходи відображають суми від операційної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції, а саме:
- дохід від оренди майна;
- дохід від операційних курсових різниць;
- доходи від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій);
- відшкодування раніше списаних активів.
Операційні витрати включають:
- адміністративні витрати (загальногосподарські витрати, пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства);
- витрати на збут (витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції, на рекламу, доставку продукції споживачам);
- інші операційні витрати (собівартість реалізованих виробничих запасів, сумнівні (безнадійні) борги та втрати від знецінення запасів, втрати від операційних курсових різниць, економічні санкції, відрахування на забезпечення таких операційних витрат, а також усі інші витрати, що виникають у процесі операційної діяльності підприємства (крім витрат, що включаються до собівартості продукції).
3. Прибуток від звичайної діяльності – це операційний прибуток скоригований на величину фінансових та інших доходів і фінансових та інших витрат.
До фінансових та інших доходів належать:
- доход від інвестицій в інші підприємства;
- дивіденди;
- відсотки та інші доходи від фінансових інвестицій;
- дохід від неопераційних курсових різниць та ін.
До фінансових та інших витрат належать:
- сплата відсотків на позиковий капітал;
- втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів;
- інші витрати і витрати не пов’язані з операційною діяльністю.
Саме цей скоригований прибуток є прибутком до оподаткування (оподатковуваним прибутком).
В особливих випадках прибуток від звичайної діяльності після оподаткування коригується на суму оподаткованого надзвичайного прибутку, який може мати місце внаслідок надзвичайної події (стихійні лиха, пожежі або такі події, які не повторюватимуться періодично або в кожному наступному періоді).
4. Чистий прибуток — це прибуток, що надходить у розпорядження
підприємства після сплати податку на прибуток.
Чистий прибуток підприємства використовується у двох напрямах:
1. Фонд нагромадження (реінвестований прибуток) – створення резервного фонду, фонду розвитку виробництва, інвестиційної потреби;
2. Фонд споживання – виплати власникам, акціонерам, матеріальні заохочення персоналу за результатами роботи, вирішення соціальних проблем.
Прибуток будь – якого підприємства формується за рахунок таких джерел:
А) Прибуток від реалізації продукції (виконання робіт, надання послуг); по іншому цей прибуток називають прибутком від операційної діяльності, тобто такої, яка відображає основну мету існування підприємства на ринку та профіль діяльності.
Прибуток від реалізації визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції (без врахування податку на додану вартість і акцизного збору) та повною собівартістю продукції.