За результатами проведеного дослідження, шляхи покращення конкурентоспроможності ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» можна визначити, зробивши акцент на стратегію диференціації.
Шляхи та ризики подальшої диференціації діяльності ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» мають певну інтерпретацію, а саме:
- шляхами диференціації діяльності та резервами її реалізації є:
1. Виробничі характеристики: «ніхто не зробить це краще» - використовуване підприємством обладнання та технології, творчий підхід до формування асортименту морозива;
2. Маркетингові особливості: «наші продукти (послуги) — найкращі серед інших» - тенденція до участі у виставках, презентаціях, ярмарках й подальше прагнення до зазначення винагородами високого рівня;
3. Основа — різноманітність, підприємство в теперішній час виготовляється більше 100-та найменувань продукції, тож творчий потенціал та наявні технології є достатніми.
4. Створення більше однієї відмінної характеристики товару (послуги ) - ви бір за сортом, упакуванням, вагою порціювання, об’ектами фірмової реалізації тощо.
5. Різноманітні інновації – творчий підхід до якісних характеристик та процесу формування асортименту продукції забезпечує неухильне зростання якісних показників, що мають інноваційний характер.
6. Індивідуальні ціни, які перевищують витрати на отримання різноманітних ознак – у 2008році досягнуто зменшення адміністративних витрат та витрат на збут, що стабілізувало фінансове становище підприємства й дало змогу отримти чистий прибуток, покращило показники фінансового стану підприємства й надає змогу до подальшого розвитку.
7. Інтенсивна рекламна та збутова діяльність- впродовж розглядаємого періоду витрати на збут складали 2-4% від загального рівня собівартості продукції та в 1,2-1,7 рази перебільшували адміністративні витрати.
Ризиками подальшої диференціації діяльності та факторами, що їх упереджають є:
1. Привабливість диференціації (тобто особливість асорти менту, додаткових послуг) може стати меншою, ніж еко номічні мотиватори, оскільки диференціація, як правило, дорого коштує (порівняно з серійним і масовим виробництвом аналогічної продукції) – в умовах діяльності олігопольного конкурентного ринку дифференціація продукту є рушійною силою виокремлення виробника й приваблення споживачіів.
2. Потреби у диференціації змен шаться внаслідок підвищення інформованості споживачів про ситуацію на ринку взагалі та по окремих групах товарів – підприємство має розгалужену систему рекламування, що підвищує інформованість споживачів.
3.Імітація може приховати різницю між товарами (особливо на етапі зрілості галузі) – морозиво є продуктом переважно дитячого харчування тож за умови сталості основної рецептури є можливість використання додаткових принад (додавання іграшок до упаковки, оформлення упаковок казково-ігровими текстами та малюнками тощо).
Оскільки за своїм змістом диференціація може бути різною за розмахом, глибиною та формами, стосовно ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» диференціацію доцільно спрямувати за наступними напрямками:
- у специфічних характеристиках товару (найменування, рецептура, упакування, додаткові сюрпризи-іграшки, сувеніри тощо):
- різноманітні послуги, що надаються в місцях продажу (спецформа реалізаторів, фірмове оздоблення торгового устаткування, транспортних засобів, проведення лотерей-розігрішів тощо);
- забезпечення бонусних продажів (додаткові порції при продажу, забезпечення оздобленням до дитячих праздників, корпоративів і т.ін.);
- індівідуальний дизайн і виготовлення за замовленням (ювілярам, весілля і т.і., доставка в обумовлений термін, тощо);
- широкий спектр асортименту, об’єму порційних упаковок, цін тощо (торти, рулети, сімейні тощо);
- надійність і небезпечність (дотримання санітарних стандартів виготовлення, пакування, реалізації, транспортування);
- технологічне лідирування в методах виготовлення, якість і екологічність виробництва та споживання (в тому числі, відповідність стандартам ISO);
- завершена товарна лінія та всі види послуг (від попереднього замовлення, оплати, виробництва, обслуговування і т.ін.);
- унікальність продукції за ассортиментом, цільовим споживачем (марка, ім’я виробника, торгової мережі тощо).
Перевагами диференціації для ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» є:
Перед конкурентами — ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» має переваги, оскільки захищене (ізольоване) від стратегій суперників наявністю торгових знаків, марок та відомого імені виробника;
Перед споживачами — зорієнтована на задоволення певних потреб продукція високої якості підвищує лояльність покупців до конкурентного виробника, створюючи труднощі для альтернативних продавців у боротьбі за їхню прихильність. Якість товарів ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» дає змогу встановлювати вищі ціни, оскільки споживачі готові їх сприйняти;
Перед постачальниками — високі ціни кінцевої продукції дають змогу ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» отримувати вигідний маржинальний прибуток і встановлювати зв’язки із сильними постачальниками, обираючи їх за критеріями поставок високої якості. Це посилює економічну позицію виробника, особливо в умовах обмеженого обсягу будьяких видів сировини, матеріалів і комплектуючих;
Перед підприємствами, які потенційно можуть увійти у галузь, — лідерство ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» у диференціації, що прийнятне, оскільки:
- у ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» існує багато способів диференціації продукту (послуги);
- різноманіття продукції ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» сприймається споживачами як цінність;
- стратегія диференціації використовується небагатьма підприємствами галузі через технологічні та фінансові обмеження;
- ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» може запропонувати нововведення, з чим не працюють конкуренти і що базується на: унікальних властивостях продукту; технічних перевагах виготовлення; більшому обсязі «послуг підтримки»; привабливості продукту чи послуги за принципом «більша вигода за ті самі гроші тощо»;
- у ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» є можливість конкурувати по одному ключовому товару, здійснюючи основну диференціацію навколо нього.
Однак, використання стратегії диференціації пов’язане з певними ризиками для ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка»:
1) високі ціни, які відбивають додаткові витрати на диференціацію продукту, можуть згодом перестати ототожнюватися споживачем з додатковими перевагами у споживанні. Покупець може відмовитися від товару з високою ціною на користь нижчих цін менш відомих торгових марок (реалізуючи потребу в ощадливості). Як протидію зазначеному ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» слід застосовувати диференціацію товару й за нижчою вартісною позицією.
2) споживач може дійти висновку, що стандартизовані товари зручніші у споживанні, ніж диференційовані. Зазначене не є значущим для продуктів харчування, оскільки саме диференціації у цій галузі споживач надає перевагу.
3) конкуренти здатні імітувати продукти лідера у диференціації галузі до такого ступеня, при якому споживач не помічає переходу від одного виробника до іншого, до того ж імітація можлива з меншими витратами, ніж виробництво основного продукту, що є об’єктом імітації. Витрати до іммітації та виробництва диференційованого товару є ідентичними.
4) поява продуктів, що кардинально (виходячи за можливі межі диференціації) відрізняються від базового продукту для задоволення тих самих потреб, створює бар’єри для нових невідомих покупцям фірм, оскільки, як зазначалося, покупці виявляють прихильність до відомих марок, а наявність надто обмеженої системи розподілу робить вхід у галузь майже неможливим. ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» є підприємством з високою виробничою потужністю, тож спроможне домінувати на ринку за маркою виробника.
5)для товарівзамінників (субститутів) — виготовлені товари, які є результатом обраної стратегії диференціації, найчастіше не є еластичними за ціною, а сприймання споживачами якості є дуже індивідуальним. Ці особливості ставлять ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» у вигідну позицію, що оберігає його від загроз з боку замінників у такій мірі, в якій проявляється лояльність споживачів до продукції відомої якості відомих виробників.
Залежно від позиції ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка»у галузі розробка конкурентної стратегії націлена на зміни в позиції підприємства в галузі.
Розрізняючи позиції, що є в галузі (щодо інших галузей, її характеристики) та можливості (шанси), які має ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» в галузі, можна сказати, що підприємство входить до групи лідерів на регіональному ринку.
Оскільки ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» намагається зайняти міцну конкурентну позицію на зовнішньому ринку, а відтак мати певні переваги над іншими підприємствами галузі по Україні, слід врахувати, що лідирування формується зі складного комплексу причин.
Так, велике значення для зайняття лідируючої позиції має, час початку стратегічних дій. «Перші» в галузі мають змогу здобути в галузі великі переваги, коли вчасно розробляють і застосовують стратегії, що адекватно реагують на нові шанси та загрози, які відкриває зовнішнє середовище.
ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» слід дотримуватися фінансової стратегії, що враховує визнання додаткових витрат на стратегічні дії, що у «перших» відшкодовуються за рахунок:
- покращення іміджу та репутації у споживачів як підприємства, що піклується насамперед про їхні потреби;
- абсолютної або відносної переваги над іншими фірмами щодо цін і загальної вартості укладених раніш договорів на постачання корисних копалин, матеріалів і сировини, нових технологій, на використання каналів збуту та щодо якості продажу тощо, які дають змогу реалізувати нові шанси або пом’якшити вплив загроз;
- більш тривалої роботи зі споживачем, який використовує товари фірми-виробника;
- за цих умов формуються лояльність і прихильність покупців до продуктів цієї фірми, а у фірми — можливість більшої пристосованості до споживача;