Оскільки: PI> 0, то проект слід прийняти ( при PI< 0 проект відхиляється; PI=1 проект ані прибутковий, ані збитковий).
Під внутрішньою нормою прибутку інвестиційного проекту (IRR) розуміють значення коефіцієнта дисконтування r, при якому NPVпроекту дорівнює нулю [3]:
IRR = r, при якому NPV = f(r)= 0.
Економічний сенс критерію IRR полягає в наступному: IRR показує максимально допустимий відносний рівень витрат за проектом. В той же час підприємство може реалізовувати будь-які інвестиційні проекти, рівень рентабельності яких не нижче поточного значення показника ціни капіталу (СС). Під останнім розуміється або WACC, якщо джерело засобів точно не ідентифіковане, або ціна цільового джерела, якщо такий є. Саме з показником СС порівнюється критерій IRR, розрахований для конкретного проекту. При цьому якщо: IRR > CC, то проект слід прийняти; IRR < CC, то проект слід відкинути; IRR = CC, то проект не є ні прибутковим, ні збитковим. За інших рівних умов більше значення IRR вважається переважним.
NPV=((8000/1,340571)+( 8000/1,340572)+( 8000/1,340573)+( 8000/1,340574))-16216,5 =0грн
Тобто при значенні коефіцієнта дисконтування r=0,34057 (34,057%) NPVпроекту дорівнює нулю й максимально допустимий відносний рівень витрат за проектомскладає 34,057%. Зазначений проект планується реалізовувати за рахунок власних коштів, тобто СС=0, у разі ж відмови від використання власного капіталу відсоток за користування залученими коштами не повинен перевищувати 34,057%.
За результатами проведеного дослідження, шляхи покращення конкурентоспроможності ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» можна визначити, зробивши акцент на стратегію диференціації, що створює для ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» сприйнятливі умови для взаємодії з усіма п’ятьма елементами середовища організації.
Оскільки ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» намагається зайняти міцну конкурентну позицію на зовнішньому ринку, а відтак мати певні переваги над іншими підприємствами галузі по Україні, слід врахувати, що лідирування формується зі складного комплексу причин.
ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» слід дотримуватися фінансової стратегії, що враховує визнання додаткових витрат на стратегічні дії
Так, з метою забезпечення диференційованого розвитку підприємству доцільно запровадити нову швидкопереналагоджувану технологічну лінію, що забезпечує виробництво морозива широкого асортименту.
Технологія виробництва за пропонованим планом передбачає використання спеціальних рецептур, розроблених фахівцями фірми TetraLavalHoyer- виробником устаткування для виробництва морозива вищої якості зі світовим іменем.
Запропонований інвестиційний проект має наступні характеристики:
- інвестований капітал - 16216,5грн (IС);
- зменшення собівартості продукції по відношенню до всього випуску на 10850 грн;
- термін служби нового оснащення (n) 4 роки;
- запровадження зазначеного оснащення за плановими оцінками у відповідності до технології та середнього рівня цін реалізації, дозволяє забезпечити вхідний грошовий потік (Pk) у розмірі 8000, 0 грн щорічно;
- гранична внутрішня норма доходності дорівнює (r)10%.
- термін окупності 1,05 року
- чистий приведений доход NPV=9142,4.грн> 0, тобтопроект допустимий до прийняття;
- Індекс рентабельності інвестицій PI=1,56> 0, тобтопроект допустимий до прийняття;
- внутрішня норма прибутку інвестиційного проекту r=0,34057 (34,057%), що значно перебільшує умови залучення власного капіталу.
В даній роботі розглянуто шляхи покращення конкурентоспроможності ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка».
Конкурентоспроможність фірми — здатність виробляти й реалізовувати швидко, дешево, якісно, продавати в достатній кількості, при високому технологічному рівні обслуговування. Конкурентоспроможність фірми — це можливість ефективно розпоряджатися власними й позиковими ресурсами в умовах конкурентного ринку. Виробництво й реалізація конкурентоспроможних товарів — обов'язкова умова конкурентоспроможності фірми. У ширшому змісті для забезпечення конкурентоспроможності необхідна систематична робота з усього виробничо-господарського циклу, що приводить до конкурентних переваг у сфері НДДКР, виробництва, управління, фінансів, маркетингу й т.п. Конкурентоспроможність фірми є результат її конкурентних переваг по всьому спектру проблем управління компанією.
ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» як національний товаровиробник вважає своєю місією не тільки виробництво продукції, яка задовольняє смаки найвибагливіших споживачів, але й зміцнення позитивного іміджу.
Основними цінностями компанії є: задоволення потреб і очікувань споживачів у високоякісних та екологічно чистих молочних продуктах, цінування творчої ініціативи, моральне та матеріальне задоволення персоналу.
У своїй діяльності підприємство керується Законом України «Про молоко та молочні продукти» від 24 червня 2004 року за N 1870-IV, що прийнято з метою приведення національного законодавства до вимог Світової організації торгівлі.
Аналіз конкурентних переваг ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» методом SWOT висвітив наступні позиції:
1.Поле SO (сила та можливості)
- патентоспроможність товарів, що випускаються: підтверджується наявністю власної торгової марки та логотипу; відзначання продукції ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» винагородами; ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» виготовляє та реалізує продукцію майже на рівні середніх показників структури за асортиментом по Україні, взагалі випускається понад 100-та найменувань морозива;
- кваліфікація кадрів, що підтверджується наявністю та використанням сучасного технологічного обладнання, додержанням вимог чинного законодавства з виробництва, пакування, транспортування та термінів реалізації морозива;
- система менеджменту (у т.ч. маркетингу) на підприємстві відповідає сучасним вимогам та тенденціям. Так, підприємством сформовано місію компанії (Як національний товаровиробник вважаємо своєю місією не тільки виробництво продукції, яка задовольняє смаки найвибагливіших споживачів, але й зміцнення позитивного іміджу нашої країни в світі), бачення компанії та цінності (хочеться відзначити – цінування творчої ініціативи); на підприємстві запроваджено лінійно-функціональну організаційну структуру, що повністю відповідає умовам масового виробництва зі стабільним асортиментом продукції і незначних змінах технології виробництва; запроваджено систему контролю (як до, так і впродовж здійснення трансформаційного процесу й після здійснення зазначеного) та порівнянь результатів (до нормативних), реалізуються коригуючи дії як оперативного (спрямовані на негайне виправлення відхилень), так і стратегічного характеру (що усувають причини виникнення відхилень) тощо.
Можливість підтримання зазначених сильних позицій та їх посилення є фундаментальними для підприємства.
2.Поле ST (слабкість та можливості)
- географічне розташування фірми: Україна, місто Ізмаїл, Одеська область - це розгалужена система рекреаційного сектору півдня України, регіон позитивної демографічної ситуації. Слабкістю підприємства є використання не в достатній мірі ємкості регіонального ринку через умови достатньо сильної конкуренції, насамперед з імпортованою продукцією.
- Інфраструктура: підприємством розвинуто як власну інфраструктуру (наявність магазинів фірменого продажу, власних транспортних засобів з постачання сировини та реалізації готової продукції), так і в повній мірі використовується інфраструктура регіону (розгалужена мережа банківсько-фінансових установ, транспортні артерії, торгова мережа). Однак, не зважаючи на те, що регіон є транспортною артерією національного масштабу, й що зазначене потенційно дає можливість виходу на зовнішні ринки, підприємством зазначена можливість не використовуються.
3.Поле WO (сила та погрози)
- ціна товарів: ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» виробляє та реалізує як високоякісну та дорогою за вартістю продукцію, так і продукцію до менш вимогливого споживача й меншою за вартістю. В цьому полягає гнучка сильна позиція підприємства. Однак загрозою залишається можливість найближчих конкурентів до копіювання зазначеної стратегічної позиції, що, зрозуміло, вспромозі зменшити сегмент ринку, що займає ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка»
- прогресивність технології: ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» використовується сучасне обладнання, що характеризується високою потужністю, енергоємністю, ресурсоємністю, забезпечує високі смакові характеристики, естетичний зовнішній вигляд як продукту, так і упаковки. Погрозою є моральний та фізичний знос устаткування, неможливість через цінові обмеження прискорення амортизування.
- вік основних виробничих фондів: станом на кінець 2008 року знос основних фондів підприємства в середньому складав 30%. Нажаль, імпортоване обладнання має високу поновлюючу вартість й фактично відсутня можливість сподівань на ліквідуючи вартість.
- сила конкуренції на «вході» й «виході»: погрозою є привабливість регіону для зовнішніх виробників, що підкріплюється розгалуженістю торгової мережі в регіоні. «Виходити» з даного сегменту ринку важко, оскільки перепрофілювання фактично неможливе.
4.Поле WT (слабкість та погрози)
- вартість ресурсів, які застосовує фірма: сучасний асортимент вимагає використання значної кількості високовартісних інгридіентів, зазначену слабкість позиції поглиблює погроза зменшення платоспроможності споживачів через зменшення підприємницької активності в регіоні, в тому числі й постачальників сировини, що в свою чергу через зменшення пропозиції призводить до зростання цін на ресурси.
Таким чином конкурентні переваги ТзОВ «ТІРАС-ТМ «Мозаїка» як відносні показники можна назвати достатніми за умов функціонування в умовах олігополії регіонального ринку та такими, що створюють можливість до розширення ринку збуту за регіональними межами й, фактично, переходу до конкурентного середовища з більшим ступенем конкуретності.