Забезпеченість основними засобами характеризується такими показниками як фондоозброєність
– загальна фондоозброєність = середньорічна вартість промислово-виробничих засобів / на середньооблікову чисельність робітників в найбільшу зміну;
– рівень технічної фондоозброєності визначається двома способами:
1) вартість виробничого обладнання / середньооблікову чисельність працівників;
2) вартість активної частини основних засобів на кінець періоду / середньооблікову чисельність робітників у найбільшу зміну.
При аналізі основних засобів визначають раціональність використання основних засобів по видах і технічному призначенню. Це дає можливість визначити політику інвестування та потреби в основних засобах.
3. Аналіз економічної ефективності використання основних засобів
Економічна ефективність основних засобів характеризується відношенням економічного ефекту, одержаного за той чи інший період, до витрат необхідних, для придбання основних засобів. Для повної характеристики ефективності використання основних засобів використовують системи показників, які умовно поділяються на дві групи - узагальнюючі та часткові.
1. Узагальнюючі показники:
– фондовіддача = товарна продукція / середню вартість основних засобів;
– фондомісткість = середня вартість основних засобів / товарну продукцію;
– рентабельність основних засобів = (чистий прибуток / середню вартість основних засобів) * 100%:
– рівень капіталовкладень на одиницю введеної виробничої потужності = сума капіталовкладень / вартість введених в експлуатацію основних засобів.
2. Часткові показники:
– середній обсяг виробництва продукції на 1м2 виробничої площі == обсяг виробництва / площу;
– середній обсяг продукції на одиницю обладнання = середній обсяг виробництва / кількість обладнання.
Етапи аналізу ефективності використання основних засобів підприємства
І етап. Визначення аналітичного періоду.
II етап. Обчислення показників ефективності використання основних засобів у цілому по підприємству і по його функціональних підрозділах.
III етап. Обчислення абсолютної і відносної змін показників ефективності використання основних засобів.
IV етап. Визначення впливу зміни показників ефективності використання основних засобів на обсяг реалізації та чистого прибутку підприємства.
V етап. Кількість обчислення резервів збільшення обсягу реалізації та рентабельності підприємства за рахунок підвищення ефективності використання основних засобів.
При факторному аналізі ефективності використання основних засобів застосовують метод ланцюгових підстановок. Для повного аналізу ефективності використання основних засобів визначають коефіцієнт обертання основних засобів = сума амортизаційних відрахувань за звітний період / середню вартість основних виробничих засобів. Цей показник характеризує швидкість, з якою вартість основних засобів відшкодовується в процесі реалізації продукції.
4. Аналіз використання виробничої потужності підприємства та обладнання
Виробнича потужність - це максимально можливий випуск продукції конкретної номенклатури за одиницю часу при достатньому рівні техніки, технології та організації виробництва.
Ефективність використання підприємства характеризується коефіцієнтом ефективності використання виробничої потужності = виробнича потужність за звітній період / на розрахункову потужність. При аналізі виявляють відповідність виробничої потужності по кожному цеху як основного виробництва так і допоміжного з трудомісткістю виробничої програми по кожному цеху. Аналіз використання обладнання починають з визначення ступеню залучення обладнання виробництва:
1) наявне обладнання;
2) установлене обладнання;
3) діюче обладнання;
4) обладнання, яке знаходиться в ремонті;
5) резервне обладнання;
6) обладнання, яке знаходиться на .підприємстві але не
встановлено.
При аналізі цих видів використовують показники двох групі 1. Показники використання обладнання за визначений період:
– коефіцієнти змінності = кількість працюючих одиниць обладнання по змінах / на загальна кількість встановленого обладнання;
– коефіцієнт екстенсивності планового фонду часу = фактично відпрацьований час / на плановий фонд часу;
– коефіцієнт режимного фонду часу = фактичний фонд відпрацьованого часу / на режимний;
– коефіцієнт календарного фонду = фактичний фонд відпрацьованого часу / на календарний фонд.
Показники використання машин та устаткування
Показник | Алгоритм обчислення |
Коефіцієнт використання устаткування за часом | |
Коефіцієнт використання устаткування за потужністю | |
Інтегральний коефіцієнт використання устаткування |
2. Ступінь інтенсивності використання обладнання:
– коефіцієнт інтенсивності навантаження обладнання = (фактично відпущена продукція за одиницю часу / на максимально можливий випуск продукції за одиницю часу) / на одиницю обладнання;
– коефіцієнт інтегрального навантаження обладнання = корінь квадратний із (коефіцієнт інтенсивності навантаження обладнання * на коефіцієнт екстенсивності навантаження обладнання).
Цей показник характеризує ступінь використання обладнання за визначений період та його ефективність. Аналіз використання обладнання дає можливість вияснити перспективну потужність та можливість випуску продукції без додаткових капіталовкладень.