5. Рівень рентабельності операційної діяльності. За рахунок високого значення даного показника кредитний рейтинг підприємства зростає, і таким чином, у нього є можливість розширити потенціал використання позиченого капіталу. Але у практичній діяльності цей потенціал часто не використовується у зв’язку з тим, що при високому рівні рентабельності підприємство має можливість задовольнити додаткову потребу в капіталі за рахунок високого рівня капіталізації отриманого прибутку. У таких випадках власники переважно інвестують отриманий прибуток у власне підприємство, що забезпечує високий рівень віддачі капіталу і тим самим знижує питому вагу використання позичених засобів.
6. Коефіцієнт операційного левериджу. Зростання підприємства забезпечується спільним виявом ефекту операційного і фінансового левериджу. Таким чином, підприємства, у яких зростає обсяг реалізації продукції, але за рахунок галузевих особливостей її виробництво має низький коефіцієнт операційного левериджу, можуть значно збільшити коефіцієнт фінансового левериджу, тобто використати більшу частину позичених засобів у загальній сумі капіталу.
7. Відношення кредиторів до підприємства. Як правило, кредитори, формуючи оцінку кредитного рейтингу підприємства, керуються своїми критеріями, які іноді не співпадають із критеріями оцінки власної кредитоспроможності підприємства. У деяких випадках, не дивлячись на високу фінансову стійкість підприємства, кредитори можуть формувати негативний імідж цього підприємства і, таким чином, знижувати його кредитний рейтинг. Це негативно впливає на можливість залучення підприємством позиченого капіталу, знижує його фінансову стійкість, тобто можливість оперативно формувати капітал за рахунок зовнішніх джерел.
8. Рівень оподаткування прибутку. В умовах низьких ставок податку на прибуток або використання підприємством податкових пільг на прибуток різниця у вартості власного і позиченого капіталу, що залучається із зовнішніх джерел, знижується. Це пов’язано з тим, що ефект податкового коректора під час використання позичених засобів зменшується. У таких умовах слід формувати капітал із зовнішніх джерел переважно за рахунок емісії акцій, тобто за рахунок залучення додаткового пайового капіталу. У той же час при високій ставці оподаткування прибутку суттєво підвищується ефективність залучення позикового капіталу.
9. Фінансовий менталітет власників і менеджерів підприємства. Несприйняття власниками і менеджерами високих рівнів ризиків формує у них консервативний підхід щодо фінансування розвитку підприємства, основою якого є власний капітал. І навпаки, прагнення отримати великий прибуток на власний капітал, не звертаючи уваги на високий рівень ризиків, формує агресивний підхід до фінансування розвитку підприємства, де позичений капітал використовується в максимально можливих розмірах.
10. Рівень концентрації власного капіталу. Для того, щоб зберегти фінансовий контроль за управлінням підприємством (контрольний пакет акцій або контрольний обсяг пайового вкладу) власники підприємства не бажають залучати додатковий власний капітал із зовнішніх джерел, якщо навіть для цього є сприятливі умови. Завданням зберегти фінансовий контроль за управлінням підприємством є формування додаткового капіталу за рахунок позичених засобів.
З урахуванням цих факторів управління структурою капіталу зводиться до таких основних напрямів:
а) встановлення оптимальних для даного підприємства пропорцій використання власного та позикового капіталу;
б) забезпечити залучення на підприємство необхідних видів і обсягів капіталу для формування розрахункових показників його структури.
Оптимізація структури капіталу за критерієм максимізації рівня фінансової рентабельності
Для проведення таких багатоваріантних розрахунків використовують механізм фінансового левериджу, що дозволяє визначити оптимальну структуру капіталу, яка забезпечує максимальний рівень фінансової рентабельності.
Оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації його вартості
Даний процес базується на визначенні попередньої оцінки вартості власного і позиченого капіталу, за різними умовами його залучення, на основі багатоваріантних розрахунків середньозваженої вартості капіталу.
Оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації рівня фінансових ризиків.
Даний метод оптимізації структури капіталу пов’язаний із процесом диференційованого вибору джерел фінансування різних складових частин активів підприємства. З цією метою всі активи підприємства поділяються на такі три групи:
позаоборотні активи;
постійна частина оборотних активів;
змінна частина оборотних активів.
У даній ситуації необхідно більше уваги звернути на дві останні групи.
Постійна частина оборотних активів. Вона є незмінною частиною сукупного розміру, який не залежить від сезонних та інших коливань обсягу операції діяльності, не пов’язана з формуванням запасів сезонного зберігання, дострокового завозу і цільового призначення. Отже, це такий незнижувальний мінімум оборотних активів, який необхідний підприємству для здійснення поточної операційної діяльності.
Формування показника цільової структури капіталу
Граничні рівні максимально рентабельної і мінімально ризикової структури капіталу дозволяють визначити поле вибору конкретних його значень на плановий період. У процесі даного вибору враховуються всі розглянуті фактори, що характеризують особливості діяльності кожного окремого підприємства.
2. ОЦІНКА ІНВЕСТИЦІЙНИХ ЯКОСТЕ Й АКЦІЙ
В процесі оцінки інвестиційних якостей цінних паперів використовуються такі положення:
1. інвестиційні витрати рівні ціні придбання цінного паперу;
2. оцінка повернення інвестиційного капіталу здійснюється на основі зворотного грошового потоку;
3. зворотній грошовий потік рівний сумі дивідендів (відсотків) і вартості реалізації (погашення);
4. для оцінки доцільності придбання цінного паперу необхідно порівняти розмір інвестованого капіталу і суму повернення у вигляді зворотного грошового потоку;
5. зворотній грошовий потік повинен бути приведений до теперішньої вартості;
6. ставка дисконтування є індивідуальною для кожного інвестора. Вона враховує альтернативну можливість інвестування капіталу.
В процесі вибору та придбання цінних паперів використовують два наступних основних критерії:
1. реальна вартість цінного паперу повинна бути більшою ніж інвестиційні витрати (ціна придбання);
2. фактична дохідність повинна перевищувати норму дохідності.
Одним з найпоширеніших видів цінних паперів є акція.
Акція представляє собою цінний папір без встановленого терміну обігу, який свідчить про дольову участь в статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в цьому акціонерному товаристві і право на участь в управлінні ним, дає право її власнику на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь в розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Предметом вільного поширення і оцінки інвестиційних якостей є звичайні акції. Така комплексна оцінка здійснюється по наступних параметрах:
• оцінка галузі, в якій здійснює свою діяльність емітент. В процесі такої оцінки визначається стадія життєвого циклу галузі; її роль в структурній перебудові економіки, середній рівень рентабельності підприємств галузі, а також рівень оподаткування прибутку;
• оцінка основних показників господарської діяльності і фінансового стану емітента. Така оцінка базується на звітних даних про діяльність емітента;
• оцінка характеру обігу акції на фондовому ринку. Така оцінка пов'язана з показниками її ринкової котировки і ліквідності;
• оцінка умов емісії акції. Предметом такої оцінки є: цілі емісії, умови і періодичність виплати дивідендів, ступінь участі окремих держателів акцій в управлінні і інші;
• оцінка поточної ринкової вартості акції,
• оцінка рівня ризику. Вона основується на варіації рівня дивідендів по акції за ряд попередніх періодів.
ЛІТЕРАТУРА
1. Бланк И.А. «Стратегия й тактика управлення фінансами», - Киев: МП "ИТЕМ лтд", СП "АДЕФ-Украина", 1996.
2.Джей К .Шим, Джозл Г. Сигел. «Финансовьій менеджмент», - Москва: Инф.-изд. дом "Филинь", 1996.
3. Нікбахт Е., Гропнелі А. «Фінанси.», - К.: Основи, 1993.
4. Пересада А.А.: «Управління інвестиційним процесом», - Київ, 2002;
5. Данилов, Івашина, Чумаченько: «Інвестування», - Київ, 2001;
6. Черняк В.З.: «Бизнес-планирование», - КноРус, 2005;
7. Бланк І.О.: «Основы инвестиционного менеджмента», - Київ, 2001.
ЗАДАЧА № 103
Альтернативні проекти А і Б мають такі грошові потоки (тис. грн.):
Рік | 0 | 1 | 2 |
А | -200 | 500 | 800 |
Б | -400 | 600 | 1000 |
Довести, що NPV відносного грошового потоку рівний різниці NPV цих потоків. Ставка дисконт – 10 %.
Розв’язання:
тис. грн.; тис. грн.;NPVA - NPVБ=1188,43 – 971,9 = 216,53 тис. грн..
ЗАДАЧА № 124
Виробниче підприємство планує придбати вантажівку вартістю 55 тис. грн.. Строк експлуатації складає 8 років, а ліквідаційна вартість передбачається в розмірі 5 тис. грн.. Очікується, що чистий щорічний прибуток від експлуатації автомобіля складе 7,7 тис. грн.. Необхідно розрахувати внутрішню ставку дохідності інвестиційної операції. На підприємстві застосовується прямолінійний метод нарахування амортизації. Ставка дисконт становить 10%.
Розв’язання:
Амортизаційна вартість автомобіля буде складати: